اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رگلاتور جریان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رگلاتور جریان

سلام
    من دنبال یک رگلاتور جریان میگردم که بتونه 3 آمپر ورودیش از ma تا خود آمپر 3 تغیر بده .
    ولتاژ ورودی 30 است.

رفيقان قدر يكديگر بدانيد چو معلوم است شرح از بر مخوانيد

مقالات نصيحت گو همين است كه سنگ انداز هجران در كمين است

پاسخ : رگلاتور جریان

:mrgreen:
    خدا رو شکر پیدا کردم.lm350
    حالا بگید ببینم بجز این راه بهتری میشناسید :read:
    کسی پیشنهاد بهتری داره؟

دیدگاه

سلام
      اول اینکه دوستان چقدر کمک کردن :mrgreen:
      دوم می خواستم بدونم من می خوام با یگ رگلاتور ولتاژ کم و زیاد کنم با اینم جریانو بنظرتون مشکلی پیش نمیاد مثلا افت ولتاژ یا جریان

دیدگاه

این قبیل المانها - lm317 - lm350 - عموما رگلاتور ولتاز هستن . البته در یک حالت میتونن رگلاتور جریان هم باشن که فکر نمی کنم به درد شما بخوره . چرا ؟ نمی دونم ؟

شاید چون محدودیت جریان این المانها در یک ولتاز متغیر صورت میگیره نه در ولتاز ثابت و خاص .طرح اینطوری که شما مثلا ولتاز ورودی روی 25 ولت قرار بدی بعد میتونید با پتانسیومتر کاری کنید که آمپر از صفر تا 3 افزایش پیدا کنه ؟ ولی ولتاز هم افزایش و کاش پیدا میکنه . و این به درد شما نمیخوره .

برای اینکه در ولتاز ثابت مثلا 12 ولت بتونید جریان رو محدود کنید به مدار چاپر و تایمر نیاز دارید . بهتر درایو استپر موتور را مطالعه کنید .
        تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
        داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
          این قبیل المانها - lm317 - lm350 - عموما رگلاتور ولتاز هستن . البته در یک حالت میتونن رگلاتور جریان هم باشن که فکر نمی کنم به درد شما بخوره . چرا ؟ نمی دونم ؟

شاید چون محدودیت جریان این المانها در یک ولتاز متغیر صورت میگیره نه در ولتاز ثابت و خاص .طرح اینطوری که شما مثلا ولتاز ورودی روی 25 ولت قرار بدی بعد میتونید با پتانسیومتر کاری کنید که آمپر از صفر تا 3 افزایش پیدا کنه ؟ ولی ولتاز هم افزایش و کاش پیدا میکنه . و این به درد شما نمیخوره .

برای اینکه در ولتاز ثابت مثلا 12 ولت بتونید جریان رو محدود کنید به مدار چاپر و تایمر نیاز دارید . بهتر درایو استپر موتور را مطالعه کنید .
          کگه منبه جریانی هم داریم که ولتاژش با جریان کشی تغییری نکنه؟ :eek:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
            کگه منبه جریانی هم داریم که ولتاژش با جریان کشی تغییری نکنه؟ :eek:
            بله داریم . مثال منبع ایده آل ولتازش در هر حالت ثابته

البته ایشاوان فکر کنم دنبال محدود کردن جریان هستند . مثلا منبع توان باطری ماشین است حال ما میخواهیم از یک مقاومت یک اهم جریان نیم آمپر رد بشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
              بله داریم . مثال منبع ایده آل ولتازش در هر حالت ثابته

البته ایشاوان فکر کنم دنبال محدود کردن جریان هستند . مثلا منبع توان باطری ماشین است حال ما میخواهیم از یک مقاومت یک اهم جریان نیم آمپر رد بشه
              میشه بیشتر توضیح بدین.
              تا اونجایی که میدونم ایده آل ها در واقعیت وجود ندارن.
              منبع ولتاژ: منبعی که هر چقدر جریان ازش بکشیم ولتاژش تغییری نمیکند.
              منبع جریان: منبعی که در صورت کشیدن جریان مشخص باکاهش ولتاژ منبع از عبور جریان بیشتر جلوگیری میکند.

من این تعریف ها رو بلدم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                میشه بیشتر توضیح بدین.
                تا اونجایی که میدونم ایده آل ها در واقعیت وجود ندارن.
                منبع ولتاژ: منبعی که هر چقدر جریان ازش بکشیم ولتاژش تغییری نمیکند.
                منبع جریان: منبعی که در صورت کشیدن جریان مشخص باکاهش ولتاژ منبع از عبور جریان بیشتر جلوگیری میکند.

من این تعریف ها رو بلدم.
                خوب اینها همش درسته
                همون مورد منبع ولتاز که فرمودی ولتازش همیشه ثابته حالا من چی رو توضیح بدم ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                  خوب اینها همش درسته
                  همون مورد منبع ولتاز که فرمودی ولتازش همیشه ثابته حالا من چی رو توضیح بدم ؟
                  میشه مداری براش معرفی کنی؟ من اصلا نمیتونم بفهمم چطوری میشه!!@!!!@

دیدگاه

سلام
                    منابع ولتاژ ایده ال در عمل وجود ندارد اما در حالتی می توان با توجه به مدار منبع ولتاژ رو ایده ال حساب کرد
                    به عنوان مثال یک باتری ماشین پر ، برای راه اندازی یک رادیو 500 میلی آمپری ، باتری حکم منبع ولتاژ ایده ال رو برای مدار بازی می کند (با تغییرات کم جریان )اما در واقعیت هیچ گاه این باتری منبع ولتاژ ایده ال نیست

سلام
                    من دنبال یک رگلاتور جریان میگردم که بتونه 3 آمپر ورودیش از ma تا خود آمپر 3 تغیر بده .
                    ولتاژ ورودی 30 است
                    برای این حجم کنترل جریان و ساخت منبع جریان پیشنهاد می کنم توسط یک زوج دارلینگتون یا خانواده FET ها نسبت به ساخت این منبع جریان اقدام کنین چون این تراشه های معرفی شده توسط خودتون با این توان تلفاتی به خوبی پاسخ شما را بر آورده نمی کنن به جز اینکه مکملهایی بهشون اضافه بشه.
                    (آرایش متداول در اینترنت یک op-amp با یک ترانزیستور است)
                    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

سلام دوستان
                      خوبه :biggrin:
                      baby_1 عزیز من با یک رگلاتور adj سر ورودی مدار دارم ولتاژ کنترل میکنم و می خوام بعد از اون کنترل جریان بزارم .
                      پس به نظر شما از fet استفاده کنم بهتره؟
                      نمی خوام خروجیم زیاد افت ولتاژ و جریان داشته باشه مخصوصا موقع که مصرف دارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
                        سلام
                        منابع ولتاژ ایده ال در عمل وجود ندارد اما در حالتی می توان با توجه به مدار منبع ولتاژ رو ایده ال حساب کرد
                        به عنوان مثال یک باتری ماشین پر ، برای راه اندازی یک رادیو 500 میلی آمپری ، باتری حکم منبع ولتاژ ایده ال رو برای مدار بازی می کند (با تغییرات کم جریان )اما در واقعیت هیچ گاه این باتری منبع ولتاژ ایده ال نیست
                        من نفهمیدم منبع جریانی که ولتاژش هم ثابته چطوری پیاده سازی میشه. منبع ولتاژ رو کاملا میدونم چیه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                          من نفهمیدم منبع جریانی که ولتاژش هم ثابته چطوری پیاده سازی میشه. منبع ولتاژ رو کاملا میدونم چیه.
                          گفتم که مدار چاپر و تایمر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                            گفتم که مدار چاپر و تایمر
                            میشه یه کم بیشتر توضیح بدی برای منم جالب شد oo:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
                              میشه یه کم بیشتر توضیح بدی برای منم جالب شد oo:

شکل بهتر پیدا نکردم

محور y ها آمپر و x ها زمان

مدار کنترل - چاپر رو باز میکنه تا آمپر نسبت به زمان افزایش پیدا کنه در آمپر مورد نظر مثلا 20 آمپر مدار چاپر قطع میشه تا آمپر کاهش پیدا کنه و همزمان تایمر استارت شده و در موقع استوپ تایمر دوباره مدار چاپر فعال میشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X