اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چند سوال در مورد منبع تغذیه سویچینگ و ...

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چند سوال در مورد منبع تغذیه سویچینگ و ...

با سلام خدمت دوستان و اساتید گرامی. چند تا سوال دارم که از همتون خواهش میکنم نظر خودتون را بگین.
    اول اینکه بهترین آی سی سویچینگی که موجود هم باشه چیه؟ هم ولتاژش ثابتی بده وهم بتونه نویزی که احتمالا روی تغذیه میفته تا حدی کم کنه. من با lm2575 , lm2574 و 32064 کار کردم میخوام بدونم از اینها هم بهتر و دقیقتر هموجود داره؟ و بین اینها بنا به تجربه کدوم یکی بهتره و در عمل تو محیطهای صنعتی خوب جواب میده؟
    دوم اینکه برای ولتاژ رفرنس مبدل آنالوگ به دیجیتال بهترین آی سی چیه؟یعنی آی سی یا رگولاتوری که ولتاژ ثابت و دقیقی بده چیه؟
    ربهتربن راه برای خوندن سیگنال خروجی ntc چیه؟ اگر از یک مقاومت با دقت بالا استفاده کنیم کافیه یا برای گرفتن جواب خوب و دقیق در یک محیط صنعتی با نویز زیاد مدار خاصی پیشنهاد میکنین؟
    برای تبدیل سیگنال آنالوگ جریان 4تا 20 میلی آمپر به ولتاژ تا ADC میکرو بتونه بخونه بهترین راه چیه؟
    با تشکد از همه اساتید و دوستان خواهش میکنم کمکم کنین من باید یه مداری برای کار تو محیط صنعتی که پر از نویزه طراحی کنم. نیاز به تجربه همه شما دوستان دارم

اضافه شده در تاریخ :
    از اساتید عاجزانه خواهش میکنم کمکم کنن. خواهش میکنم تجربه هاتون در مقابله با نویز و مشکلاتی که در محیط های صنعتی پیش میاد رو در اختیار ما هم بذارین.
    واقعا درخواست کمک دارم. با تشکر

اضافه شده در تاریخ :
    خواهش میکنم دوستان راهنماییم کنن. از جناب مهندس کی نژاد و سایر اساتید خواهش میکنم راهنماییم کنن

پاسخ : چند سوال در مورد منبع تغذیه سویچینگ و ...

منبع تغذیه چند ولت و چندآمپر میخای؟
    بهترین راه برای خوندن 4 تا 20 میلی آمپر تقویت اون و بعد تبدیل اون به ولتاژ بوسیله مقاومته.
    در محیط صنعتی میگن PIC بهتره اما من با AVR هم مشکلی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط برادر
      بهترین راه برای خوندن 4 تا 20 میلی آمپر تقویت اون و بعد تبدیل اون به ولتاژ بوسیله مقاومته.
      خیلی ممنون دوست عزیز از توجهت مثل اینکه تو این سایت دیگه هدف کمک کردن به بقیه نیست. هر وقت سوال میپرسم امیدم به جواب دادنش خیلی کمه.
      من ولتاژهای 5، 12 و -5 رو لازم دارم. همه این ولتاژها رو با lm2575 خیلی خوب میگیرم. ولی چون این دفعه کارم یه کم صنعتی هست، میخواستم از تجربه دوستان استفاده کنم تا اگه آی سی بهتری سراغ دارن از اون استفاده کنم.
      برای تقویت جرین بالاخره باید به ولتاژ تبدیل بشه دیگه درسته؟ یا میتونیم جریان رو تقویت کنیم؟ به نظرت اگه با یک مقاومت دقیق تبدیل به ولتاژ کنم و بعد با ad620 تقویت کنم، خوبه؟ یا اگه راه بهتری سراغ دارین ممنون میشم از تجربتون استفاده کنم.

دیدگاه

برای ولتاژ ثابت lm2576 از نوع adj بهتره ولی 2575 هم از همین نوع هست با آمپر خروجی کمتر

برای ولتاژ رفرنس مبدل آنالوگ به دیجیتال بهترین آی سی چیه؟ رو از تاپیک ad7730 برید جستوجو کنید

دیدگاه

برای تقویت جرین بالاخره باید به ولتاژ تبدیل بشه دیگه درسته؟ یا میتونیم جریان رو تقویت کنیم؟ به نظرت اگه با یک مقاومت دقیق تبدیل به ولتاژ کنم و بعد با ad620 تقویت کنم، خوبه؟ یا اگه راه بهتری سراغ دارین ممنون میشم از تجربتون استفاده کنم.
          به نظر من به خاطر جریان خیلی کم استفاده از مقاومت برای تبدیل اون به ولتاژ کار درست ودقیقی نیست مخصوصا اینکه گفتی کار صنعتی و حساسه. تقویت کننده جریان وجود داره اما متاسفانه من در مورد طراحی نمیتونم کمکت کنم چون در این مورد اطلاعات کافی ندارم. توی قسمت مدارهای آنالوگ میتونی جواب بگیری. هم در مورد تقویت جریان و هم ولتاژ.
          در مورد منبع تغذیه و ولتاژ رفرنس هم آقای آریان گفتنی ها رو گفتن فقط یه سوال ولتاژ رفرنس مورد نیازت چقدره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط برادر
            دوست عزیز فلسفه استفاده از انتقال دیتا توسط جریان 4 تا 20 اینه که مقاومتهای موجود در مسیر (طول زیاد سیم )تاثیری در اون نداشته باشه بنابراین هیچ لزومی به تقویت نیست . از طرفی تقویت درصد خطا رو هم افزایش میده
            ساده ترین راه برای تبدیل این جریان به ولتاژ و خوندن اون توسط میکرو استفاده از یک مقاومت 250 اهم (من 220 اهم استفاده میکنم) هست . با سرچ کردن توی همین سایت راه های دیگه ای هم پیشنهاد شده که می تونید با سرچ کردن پیدا کنید .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط برادر
              به نظر من به خاطر جریان خیلی کم استفاده از مقاومت برای تبدیل اون به ولتاژ کار درست ودقیقی نیست مخصوصا اینکه گفتی کار صنعتی و حساسه. تقویت کننده جریان وجود داره اما متاسفانه من در مورد طراحی نمیتونم کمکت کنم چون در این مورد اطلاعات کافی ندارم. توی قسمت مدارهای آنالوگ میتونی جواب بگیری. هم در مورد تقویت جریان و هم ولتاژ.
              در مورد منبع تغذیه و ولتاژ رفرنس هم آقای آریان گفتنی ها رو گفتن فقط یه سوال ولتاژ رفرنس مورد نیازت چقدره؟
              با تشکر از همه دوستان، واقعا ممنونم.
              ولتاژ رفرنس مورد نیازم 5 ولت هست.
              فقط یه چیزی الان تقویت کردن جریان کار درستیه یا نه؟ دو تا نظر متفاوت داریم. میشه بیشتر راهنماییم کنین

دیدگاه

دوست عزیز فلسفه استفاده از انتقال دیتا توسط جریان 4 تا 20 اینه که مقاومتهای موجود در مسیر (طول زیاد سیم )تاثیری در اون نداشته باشه بنابراین هیچ لزومی به تقویت نیست .
                درمورد انتقال دیتا حق با شماست اما این مطلب هیچ ربطی به خوندن این جریان توسط میکرو نداره. مقاومت موجود در مسیر هم ربطی به مقاومتی که شما برای خوندن اون میگذارید نداره. خوندن جریان از طریق مقاومت یک راه ساده ارزان و مناسب در اغلب کاربردهاست اما دوستمون چون روی حساسیت بالای مدار و دقیق بودن اون تاکید داشتن من پیشنهاد تقویت جریان رو دادم. بعد از تقویت سیگنال هم از روش مقاومت یا هر روش دیگه ای دقیق تر خونده بشه. اونهم تقویت کردن جریان درون یک مدار کوچک و نزدیک ADC میکرو نه تو فاصله دور که باعث افت سیگنال بشه.

دیدگاه

دوست عزیز آقای برادر علی رغم میلم مجبورم کردید که همین جا جوابتون رو بدم .
                  در سایر پستهای شما من اشتباهاتی رو دیدم که متاسفانه با وجود تذکر اساتید خیلی هم با اعتماد به نفس روشون تاکید میکنی . دقت کن ببین حتی افرادی که خیلی تبحر هم دارند به اندازه شما با قطعیت نظر نمیدن .
                  درمورد انتقال دیتا حق با شماست اما این مطلب هیچ ربطی به خوندن این جریان توسط میکرو نداره. مقاومت موجود در مسیر هم ربطی به مقاومتی که شما برای خوندن اون میگذارید نداره. خوندن جریان از طریق مقاومت یک راه ساده ارزان و مناسب در اغلب کاربردهاست اما دوستمون چون روی حساسیت بالای مدار و دقیق بودن اون تاکید داشتن من پیشنهاد تقویت جریان رو دادم. بعد از تقویت سیگنال هم از روش مقاومت یا هر روش دیگه ای دقیق تر خونده بشه. .
                  مثل اینکه پست من رو بادقت نخوندی و منظور کلی منو نگرفتی
                  معلومه که مقاومت مسیر ربطی به مقاومت سنس(تبدیل به ولتاژ) نداره . من هم گفتم استفاده از مقاومت ساده ترین راه هست .
                  اگه دوستمون دقت میخان میتونن با یک مقاومت درصدی دقیق و یک مبدل آنالوگ به دیجیتال دقیق به دقت بسیار بالایی برسند بنابراین دقت کنید که استفاده از مقاومت هم می تونه یه راه بسیار دقیق باشه . باز هم اگه دوستمون دقت بالاتری میخاد ترانسدیوسر های مخصوص این کار توی بازار هست .همچنین آی سی های مخصوص هست که سایر دوستان توی همین سایت قبلا بهش اشاره کردند .
                  حالا شما بفرمائید این روشی که گفتید ما باید جریان رو تقویت کنیم بعد اون رو با میکرو بخونیم به چه صورتی هست و چقدر دقیقه ؟ اصلا جریان رو چطور میخاید در اینجا(در این مورد خاص) تقویت کنید به طوری که دقتش کم نشه ؟ مثلا میخاید چند برابر کنید و چطور اون رو بخونید؟
                  ه نظر من به خاطر جریان خیلی کم استفاده از مقاومت برای تبدیل اون به ولتاژ کار درست ودقیقی نیست مخصوصا اینکه گفتی کار صنعتی و حساسه
                  وقتی انتقال دیتا با این جریان در تمامی محیط های صنعتی یک استاندارد شده به نظرتون اون کسانی که این استاندارد رو مشخص کردند به اندازه شما به فکر دقیق بودن این انتقال و جلوگیری از اثر نویز های صنعتی روی اون نبودند؟
                  مشتاقانه منتظر شنیدن توضیحاتتون در این موارد هستم .
                  در بالا شما فرمودید که:
                  اونهم تقویت کردن جریان درون یک مدار کوچک و نزدیک ADC میکرو نه تو فاصله دور که باعث افت سیگنال بشه
                  کاملا مشخصه که شما تا بحال با یه سنسور که خروجی 4 تا 20 میده توی صنعت کار نکردید (پس الکی روی نظر اشتباهتون پافشاری نکنید). به همین خاطر متوجه منظور من نشدید :
                  وقتی خروجی یه سنسور به این صورت هست یعنی اینکه جریان در تمام طول سیم انتقال همین مقدار هست و مقاومت سیم تاثیری در اون نداره پس نیازی هم به تقویت اون نداریم بنابراین می تونیم این جریان رو بدون هیچ مشکلی منتقل کنیم و مستقیم به سر مقاومت بدیم و ولتاژش رو بخونیم بنابراین به اون مدار کوچکی که اشاره کردید :biggrin: نیازی نداریم .
                  ما همه اینجا میایم تا یا چیزی یاد بگیریم یا اطلاعات ناچیزمون رو در اختیار دیگران قرار بدیم نه اینکه با اعتماد به نفس دیگران رو گمراه کنیم یا اینکه اطلاعات ناقصمون رو به رخ دیگری بکشیم .

دیدگاه

با سلام بر همگی
                    ممنون ازهمه شما عزیزان. فقط دعوا نکنین :biggrin:
                    از همه شما که دانسته هاتون رو در اختیارم میذارین تشکر میکنم.

اگه دوستمون دقت میخان میتونن با یک مقاومت درصدی دقیق و یک مبدل آنالوگ به دیجیتال دقیق به دقت بسیار بالایی برسند بنابراین دقت کنید که استفاده از مقاومت هم می تونه یه راه بسیار دقیق باشه . باز هم اگه دوستمون دقت بالاتری میخاد ترانسدیوسر های مخصوص این کار توی بازار هست .همچنین آی سی های مخصوص هست که سایر دوستان توی همین سایت قبلا بهش اشاره کردند .
                    این آی سی ها رو میتونین معرفی کنین؟ یه آی سی که نویزپذیش هم پایین باشه؟
                    یه سوال دیگه هم دارم. بهترین پ امپی که سرغ دارین چیه؟ باز هم low noise بودن پ امپ برام مهمه.
                    ممنون میشم در این موردها هم راهنماییم کنین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voroojak_52000
                      دوست عزیز آقای برادر علی رغم میلم مجبورم کردید که همین جا جوابتون رو بدم .
                      در سایر پستهای شما من اشتباهاتی رو دیدم که متاسفانه با وجود تذکر اساتید خیلی هم با اعتماد به نفس روشون تاکید میکنی . دقت کن ببین حتی افرادی که خیلی تبحر هم دارند به اندازه شما با قطعیت نظر نمیدن . مثل اینکه پست من رو بادقت نخوندی و منظور کلی منو نگرفتی
                      معلومه که مقاومت مسیر ربطی به مقاومت سنس(تبدیل به ولتاژ) نداره . من هم گفتم استفاده از مقاومت ساده ترین راه هست .
                      حالا شما بفرمائید این روشی که گفتید ما باید جریان رو تقویت کنیم بعد اون رو با میکرو بخونیم به چه صورتی هست و چقدر دقیقه ؟ اصلا جریان رو چطور میخاید در اینجا(در این مورد خاص) تقویت کنید به طوری که دقتش کم نشه ؟ مثلا میخاید چند برابر کنید و چطور اون رو بخونید؟وقتی انتقال دیتا با این جریان در تمامی محیط های صنعتی یک استاندارد شده به نظرتون اون کسانی که این استاندارد رو مشخص کردند به اندازه شما به فکر دقیق بودن این انتقال و جلوگیری از اثر نویز های صنعتی روی اون نبودند؟
                      مشتاقانه منتظر شنیدن توضیحاتتون در این موارد هستم .
                      در بالا شما فرمودید که: کاملا مشخصه که شما تا بحال با یه سنسور که خروجی 4 تا 20 میده توی صنعت کار نکردید (پس الکی روی نظر اشتباهتون پافشاری نکنید). به همین خاطر متوجه منظور من نشدید :
                      وقتی خروجی یه سنسور به این صورت هست یعنی اینکه جریان در تمام طول سیم انتقال همین مقدار هست و مقاومت سیم تاثیری در اون نداره پس نیازی هم به تقویت اون نداریم بنابراین می تونیم این جریان رو بدون هیچ مشکلی منتقل کنیم و مستقیم به سر مقاومت بدیم و ولتاژش رو بخونیم بنابراین به اون مدار کوچکی که اشاره کردید :biggrin: نیازی نداریم .
                      ما همه اینجا میایم تا یا چیزی یاد بگیریم یا اطلاعات ناچیزمون رو در اختیار دیگران قرار بدیم نه اینکه با اعتماد به نفس دیگران رو گمراه کنیم یا اینکه اطلاعات ناقصمون رو به رخ دیگری بکشیم .
                      دوست عزیز با تشکر از طرز حرف زدن خوبتون!!
                      چند تا نکته
                      اولا ما اینجا نمی خایم با هم دعوا کنیم یا بگیم عالم کلیم. اومدیم در حد توان به هم کمک کنیم و از همدیگه چیزی یادبگیریم. بنابراین هرکس نظر و تجربیاتش رو میگه تا دیگران استفاده کنن.
                      دوما ظاهرا شما پست من رو دقت نخوندی من نگفتم استانداردها غلط میگن یا بیخود این استانداردها تدوین شده!!
                      این استاندارد برای انتقال اطلاعات نه خوندن اون. سیگنال استاندارد 4 تا 20میلی آمپر رو ترانسدیوسر میفرسته و بعد از رسیدن به مقصد الان این سیگنال باید خونده بشه. حالا شما میگی با یه مقاومت ساده این کار قابل حله و من میگم بهتره اول تقویت بشه و بعد با مقاومت خونده بشه. حالا اگه شما پافشاری میکنید که حرف من غلطه باشه گردن ما از موباریک تر.
                      کاملا مشخصه که شما تا بحال با یه سنسور که خروجی 4 تا 20 میده توی صنعت کار نکردید (پس الکی روی نظر اشتباهتون پافشاری نکنید).
                      اگه مدار داخلی یه مبدل استاندارد 4 تا 20میلی آمپر به 0 تا 10 ولت رو می دیدید فکر نمی کردین همه غیر از شما رو اشتباهاتشون پافشاری میکنن. تو این دسگاه ها هم سیگنل جریان توی 4مرحله به ولتاژ تبدیل میشه و هیچ مقاومتی برای تبدیل جریان به ولتاژ وجود نداره. به همین خاطر این روش رو استاندارد و صنعتی معرفی کردم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X