اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

توضیح در مورد pwm

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

توضیح در مورد pwm

سلام دوستان.
    در مورد تکنیک pwmآ‌ مطالعاتی داشتم و به سوالاتی برخوردم.

تا اونجایی که من فهمیدم دوتا فرکانس هست یکی فرکانس خود pwm (یا موج حامل) و فرکانس موج اصلی(مبنا) برای ساخت مدارات سویچینگ فرکانس حامل رو معمولا بالا در نظر میگیرتن(بالای ۱mhz ) ولی موج اصلی باید یا 50hz باشه یا 60hz...
    حالا برای یک موج مربعی با فرکانس ۵۰هرتز با استفاده از pwm و با فرکانس حامل 4mhz تولید کنیم دستورات برنامه به چه صورت میباشد؟
    باتشکر

پاسخ : توضیح در مورد pwm

سلام
    اگه منظورتون تولید ولتاژ سینوسی برای اینورتر و ... هست که در موردش تو انجمن بحث شده جستجو کنید ...
    ولی لزوما فرکانس موج اصلی 50 هتز نیست
    برای کار با pwm در avr هم میتونید به فیلم های اموزشی استاد کی نژاد مراجعه کنید که کامل توضیح دادند
    http://knowledgeplus.ir/electronics/AVR.aspx?lang=Fa
    با سپاس

دیدگاه

باتشکر ولی ایشون به زبان سی توضیح دادن
      اگه ممکنه به زبان بیسیک توضیح بدهید

دیدگاه

سلام با زبان بیسیک و کامپایلر بسکام که کاری نداره خیلی hellp خوبی داره فقط کافی F1 بزنی وبری داخل سرچش هرچی می خوای بزنی تا نمونه برنامه و اطلاعاتش بیاد مثلا بزن config timer1
        من برنامه را ننوشتم امیدوارم خودتان برید دنبالش
        به قول یکی از بچه ها به همین سادگی
        :nice:
        معجزه اين است که هرچه داشته هايت را بيشتر با ديگران سهيم شوي،داراتر مي شوي (لئونارد نيموي)
        اگر مغزانسان،چنان ساده مي بود که ما از آن سر در مي آورديم،هنوز چنان احمق بوديم که هيچ از آن سر در نمي آورديم!
        آموزش Modelsim

دیدگاه

سلام با زبان بیسیک و کامپایلر بسکام که کاری نداره خیلی hellp خوبی داره فقط کافی F1 بزنی وبری داخل سرچش هرچی می خوای بزنی تا نمونه برنامه و اطلاعاتش بیاد مثلا بزن config timer1
          من برنامه را ننوشتم امیدوارم خودتان برید دنبالش
          به قول یکی از بچه ها به همین سادگی
          ممنون از توضیحات شما.. من نمیخوام که برنامه رو بنویسید فقط توضیح بدید که شیوه ی کار چگونه هست
          باتشکر

دیدگاه

خب شما برای ساختن pwm باید دوره تناوب و duty sycle موج که می خواهید بسازید را درست کنید پس با تجه به فرکانس کلاک شما دوره تناوب را بسازید و با تغییر رجیستر مقایسه ای OCR می تونید به پهنای پالس مناسب یاduty sycle مورد دنظر خود برسید
            معجزه اين است که هرچه داشته هايت را بيشتر با ديگران سهيم شوي،داراتر مي شوي (لئونارد نيموي)
            اگر مغزانسان،چنان ساده مي بود که ما از آن سر در مي آورديم،هنوز چنان احمق بوديم که هيچ از آن سر در نمي آورديم!
            آموزش Modelsim

دیدگاه

اخه یه فرکانس pwm داره که فکر کنم با prescale و pwm=8|9|10 ساخته میشه؟فرمول اون رو میخواستم؟
              بعد یه فرکانس هم واسه موج مورد نظر هست که باید با تایمر و وقفه درست کنیم...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط lepkin
                اخه یه فرکانس pwm داره که فکر کنم با prescale و pwm=8|9|10 ساخته میشه؟فرمول اون رو میخواستم؟
                بعد یه فرکانس هم واسه موج مورد نظر هست که باید با تایمر و وقفه درست کنیم...
                خب برای ساخت pwm فرمولش اینه:
                pwm اگر 8 بیتی باشد: clk/510*prescale
                pwm اگر 9 بیتی باشد: clk/1022*prescale
                pwm اگر 10 بیتی باشد: clk/2046*prescale
                آموزش Modelsim

دیدگاه

(clk)/(510*prescale
                  ?
                  یا
                  (clk/510)*prescale

دیدگاه

نوشته اصلی توسط lepkin
                    (clk)/(510*prescale
                    ?
                    یا
                    (clk/510)*prescale
                    کلاک تقسیم بر prescale می شود و سپس متناسب یا این که pwm از نوع 8یا9 یا10باشد تقسیم بر یکی از اعداد 510یا 1022یا2044می شود
                    آموزش Modelsim

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X