اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ARM & Intel

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ARM & Intel

سلام دوستان...
    من دارم روی معماری پردازنده های ARM تحقیق میکنم....راجع به ایده اصلی که پشت این پردازنده ها است به هیچ نتیجه ای نرسیدم!! کسی از دوستان میدونه که چرا ARM ایجاد شد؟ در مقایسه با Intelچه برتری داره و چرا در PC استفاده نداره و فقط در گوشی موبایل و نظایر اون مورد استفاده است؟؟؟؟
    ممنون

پاسخ : ARM & Intel

نوشته اصلی توسط s.mandana
    چرا در PC استفاده نداره و فقط در گوشی موبایل و نظایر اون مورد استفاده است؟؟؟؟
    به علت اجباری بودن سازگاری با نسخه های قبلی همه کامپیوتر ها سازگار با x86 ساخته میشن .

کسی از دوستان میدونه که چرا ARM ایجاد شد
    اصولا هر اختراعی به خاطر احتیاج است .

من دارم روی معماری پردازنده های ARM تحقیق میکنم....راجع به ایده اصلی که پشت این پردازنده ها است به هیچ نتیجه ای نرسیدم
    راجب این معماری 60000000000 هزار صفحه سورس اینگلیسی من خودم تونستم پیدا کنم و الان تو سیستمم دارم .
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

سلام؛
      ممنون ازپاسخ هاتون... ولی انگار سوالم رو بد مطرح کردم ! منظورم این نبود که راجعبه معماری ARM مطلب پیدا نکردم! همونطوری که فرمودین خیلی زیاد هم هست... مشکل اینجاست که برای مقایسه چند چیز و سنجش نقاط برتری یکی نسبت به دیگری باید همه موارد مورد مقایسه رو خوب بشناسی! خوب من همه رو نمیشناسم با توجه به این مطلب که تقریباً 3 سال هم هست که از این موضوع دور افتادم گفتم از دوستان سایت کمک بگیرم شاید زود تر به نتیجه رسیدم.... من دنبال ایده ای هستم که پشت ARM بوده یا همون نیازی که شما فرمودین! اینکه معماریشون RISCهست، سرعتشون ، مداراتشون... اینا نه! چون همه رو گفتم استاد راهنمام هم گفته نه! میگه ARM یه خصوصیتی داره که بقیه پردازنده ها مثل Intel نمیتونن داشته باشن..... اون خصوصیت چیه؟
      :question: :question: :question: :question: :question: :question: :question: :question: :question:

دیدگاه

میگه ARM یه خصوصیتی داره که بقیه پردازنده ها مثل Intel نمیتونن داشته باشن..... اون خصوصیت چیه
        استادتون چند سال داره ؟
        نکنه اهل شوخی و سرکار گذاشتن باشه ؟
        به نظر من تنها تفاوت بارزش مدیریت توان است . پردازنده آرم تک هسته با فرکانس یک گیگ چیزی از هستههای سلرون 2.4 گیگ اینتل کم نداره
        ولی تو توان 100 بار کم مصرفتره

دیدگاه

سلام،
          والا سنشون رو من نمیدونم.... نمیدونم ,ینی سر کارم گذاشته؟؟؟؟؟ oo:
          ممنون بالاخره به جوابی که میخواد میرسم.... حتماً تو سایت میزارم.... :biggrin:

دیدگاه

اخوی اون استاد راهنمات قطعا یه ادم اسکلیه.مثلا تفاوتش اینه که arm رو ادم فضایی ها طی بازدیدی که از زمین داشتن اوردن؟!

فرقش با x86 اینه که معماریشون فرق داره هستش و اینکه اصولا x86 پروسسوره یعنی فقط جمع و ضرب میکنه ولی آرم کنترلره یعنی یه بخشهایی از پل جنوبی و پل شمالی معماری x86 رو داخل خودش داره.به نظر من دلیل اینکه ایکس 86 هنوز روی کاره لابی گری اینتل و باجهاییه که به شرکتها میده.تا چند سال اینده هم مطمئنا از رده خارج میشه و آرم جاشو میگیره. همونطوری که الان مایکروسافت بالاخره به خاطر منافعش مجبور شد ویندوز 8 میخصوص تبلتهای آرم رو درست کنه.

دیدگاه

مرسییییییییییی....................

دیدگاه

نه - فکر میکنم استادتون انسان ریز بینی هست شایدم میخواید از چیزی مطمئن بشید
                تنها تفاوت اساسی همونطور که دوستمون اشاره کرده توان هست
                اگر دقت کرده باشید آرم اکثرا و میشه گفت کلا تو دوایس های همراه کاربرد داره - حالا چرا - خیلی سادس تمام دوایس های همراه با باطری کار میکنند و باید زمان روشن بودن بالایی داشته باشن - خوب اینجاست که پردازنده های پرمصرف قدیمی کاری ازشون بر نمیآد و نمیشه ازشون استفاده کرد و به همین دلیل هست که آرم وارد عرصه میشه :nerd:
                اگر دقت کرده باشید تاریخچه پردازن های های آرم به سال 1980 بر میگرده ولی حدود یکی دو سه سال هست که رو بورس اومده و همه گیر شده تنها دلیلشم رشد روزافزون دوایس های پورتبل هست و دغدغه مصرف انرژی - تو اون سال های اولیه هم پردازنده های آرم تو صنایع هواوفضا کاربرد داشته ، چون دغدغه اون روز اونام مصرف انرژی بوده -> دغدغه امروز ما!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط black-black
                  اخوی اون استاد راهنمات قطعا یه ادم اسکلیه.مثلا تفاوتش اینه که arm رو ادم فضایی ها طی بازدیدی که از زمین داشتن اوردن؟!

فرقش با x86 اینه که معماریشون فرق داره هستش و اینکه اصولا x86 پروسسوره یعنی فقط جمع و ضرب میکنه ولی آرم کنترلره یعنی یه بخشهایی از پل جنوبی و پل شمالی معماری x86 رو داخل خودش داره.به نظر من دلیل اینکه ایکس 86 هنوز روی کاره لابی گری اینتل و باجهاییه که به شرکتها میده.تا چند سال اینده هم مطمئنا از رده خارج میشه و آرم جاشو میگیره. همونطوری که الان مایکروسافت بالاخره به خاطر منافعش مجبور شد ویندوز 8 میخصوص تبلتهای آرم رو درست کنه.
                  دایی جان آرم هم پرسسور کار پرسسور هم فقط جمع و ضرب نیست :eek:

دیدگاه

ممنون ازجواب دقیقتون..... :applause:
                    فک کنم همین منظورش بوده..
                    ممنون
                    ولی حالا یه چیز دیگه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
                    این قبول که چون ARM کم مصرف هست در وسایل قابل حمل مورد استفاده هست به خاطر با طری و... چرا تو لپ تاپها از ARM ها استفاده نمیشه؟ به خاطر اینکه توان پردازش پردازنده هایARM کمتر از پردازنده هایIntel هست یا سیستم عامل ها باشون مشکل داره؟؟؟؟
                    :question: :question: :question: :question: :question: :question: :question:

دیدگاه

معماری آرم واقعا بی نظیره . یعنی طراحی شده برای خر کاری . معماری آرم شبیه یک الکترو موتور براش لس یک کیلویی که 5 اسب بخار قدرت داره . یا یک تیغه اره یک سانت در 20 سانت که میتونه هم چوب ببره هم سنگ هم آهن هم پلاستیک و یک سرش هم یک مته جوش خورده که کار سوراخ کاری و برقو قلاویز رو هم میتونه انجام بده .
                      حالا سند میارم

پ کد زیر یک دستور یک کلاکی معماری آرم است . در مثالهای زیر عملگر دوم قابلیت بارل شیفتر داره مثلا

ADD r0, r1, r1, LSL #2
                      کل عملیات بالا فقط در یک پالس انجام میشه .

یک مثلا دیگه برای محاسبه r2 = r3 * 15 * 7 فقط به دو پالس ساعت نیاز داریم .
                      RSB r2, r3, r3, LSL #4
                      RSB r2, r2, r2, LSL #3

دیدگاه

خیلی باحاله ! یاد یکی از دوستانم افتادم ! میگه چون رابط فلش کورتکس ها 128 بیتی هستش ، یعنی کلا میکرو 128 بیتی هستش ! بعد بدون کوچکترین اطلاعاتی میگه PIC32 فقط 32 بیتی هستن و اصلا به گرد ARM نمیرسن ! بحث اینجانب حقیر ، کل کل و اینکه کی بده کدوم خوبه ، نیست . دوستان عزیز لطفا قبل از اینکه چیزی رو به زور و با اطمینان کامل به خورد افراد دیگر بدین ، خودتون راجع بهش اطلاع دقیق کسب کنید .
                        یه جای دیگه تو همین بخش خونده بودم که یکی از دوستان ادعا کرده بود که معماری ARM جدیده و تلفیق RISC و هاروارد و دو سه تا چیزه دیگه هست !!!! آخه جیگر جان شما مگه این معماری جدید رو خلق کرده باشین ! وگرنه وجود خارجی نداره !
                        مسئله اصلی که من تو این تاپیک دیدم که گفتم بگم شاید برای بعضی دوستان آموزشی باشه ، در مورد تفاوت پروسسورهای کامپیوتر و ARM هستش . وگرنه جوابم تو امضائ کی از دوستان هست که میگه بحث نکن !
                        اول از همه ARM ها همشون میکروکنترلر هستند و نه میکروپروسسور . سی پی یو ی داخلشون آرم هستش و پکیجشون کلا به آرم شناخته میشه .
                        اینکه چرا تو پرتابل استفاده میشن ، گفته شد . فقط به دلیل مصرف پایینشون هست . اما قدرت پردازششون هرگز به CPU های اینتل نمیرسه عزیز . شما اگه آرم 2.4 گیگ رو بزاری جلوی یک COR I7 با همون فرکانس و همون تعداد هسته ، COR I7 حداقل 500 برابر سریعتر پردازش رو انجام میده . اما گرانتر و پرمصرفتر هستش . شما اصلا با لینوکس کار کردین ؟ سرعت پردازش ابدا به گرد پای سی پی یو ها نمیرسه .
                        حالا چه فرق هایی دارن ؟ از نظر سخت افزار بیرون که تا دلتون بخواد ! اصلا هر تیکه ای مخصوص یک کاری هستش و مثل میکروکنترلرها ، یک چیز مثل یک پین ، برای چند کار نیست . مثلا تو کاپیوتر یک پایه یا ورودی هستش و یا خروجی . دیگه ورودی - خروجی نداریم ! این خودش یک تفاوت بسیار عمده در سرعت عمل بوجود میاره . به خاطر همین پل جنوبی و شمالی داریم . البته فقط اینها نیستن ! سایر رابط ها هم وجود دارن . مثل رابط های گرافیک با رم ( در سیستم های بعد از COR2 ها ) . یا .... .
                        اما در خود پردازنده تفاوت های بیشتری هستش . اینتل در سال 2006 بزرگترین اختراع سال رو انجام داد . اثباط کرد که پردازش سریعتر هیچ ربطی به سرعت کلاک بالاتر نداره ! بلکه بیشتر به معماری پردازنده مربوط میشه . PIP LINE ها در ARM به شدت محدوده . اما در سیستم ها بسیار قویتر و با تعداد بیشتری هستن . خلاصش : برای اینکه تفاوت کامل بین aRM و اینتل رو متوجه بشید باید اول ساختار کامل پردازش و CPU های ARM رو کامل مطالعه کنید و بعد به معماری کامپیوتر - معماری پیشرفته مراجعه کنید که تازه تا پنتیوم رو داریم !!! دیگه CORE ها به جای خود ! بعدش میتونید جواب استاد راهنماتون رو کامل بدید .
                        موفق و شاد باشید .
                        if all men are the same
                        then
                        why do women take so long to choose one ?

دیدگاه

دوست عزیز josef2600 در اینکه معماری پردازنده های آرم خیلی برتر از معماری IBM و سازگار با آن- مثلا همین اینتل - شک نداشته باش

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X