اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال: شارژ دوباتری 3.7ولت سری شده با منبع 5 ولت؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال: شارژ دوباتری 3.7ولت سری شده با منبع 5 ولت؟

می خوام دو تا باتری 3.7 ولت رو که با هم سری کردم ( چون نیاز به 7 ولت داشتم ) رو به وسیله یه منبع 5 ولتی شارژ کنم. چطور میشه این کار رو کرد؟
    سعی کردم با آی سی 34063 5 ولت رو به 8 ولت تبدیل کنم ولی کمتر از 1 دقیقه آی سی خیلی داغ شد و جریان خیلی کمی هم برای شارژ میداد (5 میلی آمپر)
    ممنون میشم راهنمایی کنید.
    باتری ها LI-ION 1200 mA

پاسخ : سوال: شارژ دوباتری 3.7ولت سری شده با منبع 5 ولت؟

چاره کارت همین آیسی MC34063 هست.
    از چه سلفی و چه سایزی استفاده کردی؟
    آیا دیودی که استفاده کردی،از نوع فست بود؟
    بدون دیدن نقشه مداری که بستی، جواب دادن بسیار سخته!

دیدگاه

عکس از مدار فراموش نشه. منبع 5 ولتی چی هست؟
      جریان چقدر میده مدارت؟

دیدگاه

این عکس مداریه که از روش بستم. اونجا هایی که با قرمز نوشتم المانهاییه که به جاش گذاشتم. یعنی از قرمزها استفاده کردم.

این هم عکس مداری که بستم

مقاومت 54کیلو ( که تو این عکس دوتا 100 کلیو با هم موازی شده ) رو زیاد و کم کردم ببینم جریان تغییری میکنه یا نه ولی 1 میلی آمپر فقط جریان میده.
        اولش تا 2 میلی آمپر هم میده ولی کم میشه و روی 1 میلی وایمیسته.

منبع 5 ولت رو اینجا یه رگولاتور 7805 گذاشتم

دیدگاه

خوب چرا مقاومت RS رو اینقدر بالا گرفتی؟ کمش کن ببین چطوری میشه. خازن CT هم مقدارش مهمه.
          روی برد برد هم فکر نکنم جوابی خوبی بگیری مگه اینکه تعداد سیم هایی که برای قسمتهای قدرت استفاده میکنی رو زیادتر کنی.

دیدگاه

مقاومت 1.5 اهم رو برداشتم و جریان به 25 میلی آمپر رسید که بازم کمه و آی سی هم خیلی داغ شد.
            اونجایی که من خازن عدسی 220 پیکو رو گذاشتم توی نقشه عکس خازن الکترولیتی کشیده ولی چون با این ظرفیت الکترولیتی نداشتم عدسی گذاشتم. این باعث نمیشه مدار درست کار نکنه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein_marmar
              مقاومت 1.5 اهم رو برداشتم و جریان به 25 میلی آمپر رسید که بازم کمه و آی سی هم خیلی داغ شد.
              اونجایی که من خازن عدسی 220 پیکو رو گذاشتم توی نقشه عکس خازن الکترولیتی کشیده ولی چون با این ظرفیت الکترولیتی نداشتم عدسی گذاشتم. این باعث نمیشه مدار درست کار نکنه؟
              من منظورم مقدارش بود ولی نباید مشکلی روی نوعش باشه.

دیدگاه

به نظر شما جریان کم خروجی و داغ کردن آی سی دلیلش چیه؟

دیدگاه

توی ای سی یه ترانزیستور دارلینگ تن وجود داره که اگر به هر دلیلی خوب بایاس نشه داغ میکنه...

دیدگاه

به نظر شما جریان کم خروجی و داغ کردن آی سی دلیلش چیه؟
                    مقدار سلف شما برای این مقدار جریاندهی بسیار کمه. با مقادیر بالاتر و بدنه درشتتر امتحان کنید.
                    گرچه مشکل بزرگتری دارید، اینگونه مدارها رو روی بردبورد نمیبندند. بهتره براش PCB بزنی!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                      توی ای سی یه ترانزیستور دارلینگ تن وجود داره که اگر به هر دلیلی خوب بایاس نشه داغ میکنه...
                      الان این مدار باعث اشتباه بایاس شدنش شده؟
                      چکار کنم که داغ نشه؟

دیدگاه

چکار کنم که داغ نشه؟
                        داغ شدن آیسی، دلیلش این هست که سلف بخاطر کوچیک بودنش، خیلی زود به اشباع میره و جریان کلکتور Q1 زیاد میشه!
                        از سلف با ظرفیت بیشتر و بدنه درشتتر استفاده و دوباره امتحان کن.

دیدگاه

اون یکی از علتهاش بود فکر کنم فردی هم بیراه نمیگه. هستتو بزرگتر کن ترجیها" از یه هسته بسته استفاده کن مثل EI EE با اندازه کوچیک یا از فریتهای توی بالاستهای لامپهای کم مصرف.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط feredi
                            مقدار سلف شما برای این مقدار جریاندهی بسیار کمه. با مقادیر بالاتر و بدنه درشتتر امتحان کنید.
                            گرچه مشکل بزرگتری دارید، اینگونه مدارها رو روی بردبورد نمیبندند. بهتره براش PCB بزنی!
                            معادله ی سلف حداقل برا MC34063 که با جریان نسبت عکس داره ،برا جریان بالاتر باید ظرفیت سلف کاهش پیدا کنه
                            یا من اشتبا میکنم ؟ oo:
                            پشت به کنکور ، رو به سربازی...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط black-8
                              معادله ی سلف حداقل برا MC34063 که با جریان نسبت عکس داره ،برا جریان بالاتر باید ظرفیت سلف کاهش پیدا کنه
                              یا من اشتبا میکنم ؟ oo:
                              منم دفعه اول همینطوری شدم. نه درسته اشتباه نکردی. برای توانهای بالا ختی 1 دور سیم پیچیچن ولی برای توان پایین مثلا 1 وات بعضی وقتا باید 300 دور سیم بپیچی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X