اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالات پایه ای Altium Designer

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوالات پایه ای Altium Designer

سلام
    دیدم جای چنین تاپیکی خالیه که در مورد سوالات پایه ای دیگه هر کس نیاد یه تاپیک بزنه همه همینجا بپرسن و بعد در صفحه اول بیام براش موضوع هایی که تو کل پست ها بررسی
    میشود -سوال جواب مشخص کنم.
    شمر ۱۴۰۰سال پیش مُرد؛شمر زمانت بشناس.
    [img width=400 height=100]http:///uploads/140623781981451.png[/img]
    [glow=green,2,100]یاحسین تشنه لب[/glow]

پاسخ : سوالات پایه ای Altium Designer

اول خودم شروع میکنم. :read:

1- یه صفحه مشکی هست که روش کار میکنیم اونو چطور بزرگ ترش کنم.داشتم کار میکردم جا کم آوردم.

2- اگه یک موقع یک سیم که کشیدیم بخوایم همون یک سیم بزرگ ترش کنیم چیکنم؟راهی بجز دوباره خط کشیدن هست.

3-موقع چاپ pcb سوراخ های بدام معلوم نیست و کلا یک دایره سیاه است و جا برای سوراخ کاری نداره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط i4man12
      اول خودم شروع میکنم. :read:

1- یه صفحه مشکی هست که روش کار میکنیم اونو چطور بزرگ ترش کنم.داشتم کار میکردم جا کم آوردم.

2- اگه یک موقع یک سیم که کشیدیم بخوایم همون یک سیم بزرگ ترش کنیم چیکنم؟راهی بجز دوباره خط کشیدن هست.

3-موقع چاپ pcb سوراخ های بدام معلوم نیست و کلا یک دایره سیاه است و جا برای سوراخ کاری نداره.
      برای بزرگ کردن صفحه کار باید شما اول کادری رو که نیاز دارید با کشیدم Line در لایه مکانیکال انتخاب کنید ( باید کادر شما بسته باشد ) بعد تمام خطوط کادر دور را انتخاب کنید با زدن دکمه های D و S و D محیط طراحیتون بزرگ تر میشه

برای این که عرض ترک رو بزرگ تر کنید باید روی آن 2بار کلیک کنید و از صفحه باز شده میزان مناسب رو برای Width وارد و OK کنید

برای پرینت گرفتن از صوراخ ها تاپیکش وجود داره نگاه کنید ولی باید تیک Holes را یزنید که در اون تاپیک کامل توضیح داده شده
      درایور شبکه و nRF24L01
      کاتالوگ محصولات
      کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
      شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
      فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

سلام
        من اون تاپیک قبلا خوندم و دقیقا مطابق تمام عکس ها کار کردم ولی موقع که چاپ میکنم سوراخ های پد من تو خالی نیست که بتونم سوراخ کاریئ کنم یه دایره و یا... کاملا پر است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط i4man12
          سلام
          من اون تاپیک قبلا خوندم و دقیقا مطابق تمام عکس ها کار کردم ولی موقع که چاپ میکنم سوراخ های پد من تو خالی نیست که بتونم سوراخ کاریئ کنم یه دایره و یا... کاملا پر است.
          ببین شما اول توی Page Setup و بعد Advanced مثلا Top Layer و Multi Layer رو نگه دار و بقیه رو پاک کن
          بعد Preferences رو بزن و اونجا Top Layer و Multi Layer رو مشکی کن
          بعد تیک Holes رو در صفحه اول بزن
          درست میشه
          درایور شبکه و nRF24L01
          کاتالوگ محصولات
          کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
          شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
          فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

آقا من خیلی وقته در به در دنبال یک امکان تو آلتیوم بودم که اتفاقی همین ای لان پیداش کردم گفتم تا بیام خودم بخونم گرم گرم بزارم اینجا شاید زود تر به نتیجه رسیدیم

http://wiki.altium.com/display/ADOH/...+Routing+a+Net
            تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
            داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

به نام خداوند جان و خرد
              درود بر دوستان عزیز
              در حال حاضر این مطالب را از من داشته باشید تا بقیه آن نیز آماده بشود

راهنمایی ابتدایی محیط مدارچاپی نرم افزار Altium Designer
              تعریف لایه : (مکان تنظیم لایه ها در مسیر Design > Board Layers & Colors می باشد)
              Signal Layers یا لایه های سیگنال که مخصوص رسم مسیرهای مسی روی برد هستند و شامل Top Layer و Bottom Layer می باشد.
              ابزار رسم مسیرهای مسی در منوی Place > Interactive Routing می باشد و تغییر ضخامت آن بوسیله کلید TAB و با توجه به قوانین تنظیم شده امکان پذیرمی باشد.
              بردهای یک لایه توسط Bottom Layer رسم می شوند و متن نوشته شده در این لایه باید به صورت معکوس قرارگیرد (بوسیله فشردن کلید X در زمان حرکت دادن متن). بردهای دولایه توسط لایه هایTop Layer وBottom Layer رسم می شوند و متن لایه Top نباید معکوس گردد.

Mechanical Layer 1 به منظور رسم کادر و خط برش برد مدارچاپی استفاده می شود.

Keep-Out Layer به منظور مشخص نمودن فضای مجاز رسم مسیرهای مسی به کاربرده می شود. (البته به اشتباه به عنوان کادر و خط برش نیز تعریف می گردد)

ابزار رسم خطوط غیر الکتریکی در منوی Place > Line می باشد و تغییر ضخامت آن بوسیله کلید TAB امکان پذیر می باشد.

Silkscreen Layers یا لایه مارکاژ که مشخص کننده چاپ قطعات سفید رنگ المان های روی برد می باشد و شامل Top Overlay وBotom Overlay می باشد. متن نوشته شده درلایه Botom Overlay باید به صورت معکوس قرارگیرد. تذکر: به منظور قراردادن یک قطعه (مقاومت، خازن، آی سی و...) به لایه Botom Overlay در هنگام جابجا کردن قطعه کلید L را بزنید و هیچگاه از کلید X استفاده نکنید.

Mask Layer (Solder) یا لایه لحیم کاری که بیشتر به رنگ سبز می باشد و به صورت یک پوشش بر روی برد مدارچاپی قرار می گیرد و در زمان لحیم کاری به خصوص با حمام قلع کاربرد دارد، البته کاربرد دیگر آن محافظت فیزیکی از PCB در مقابل رطوبت و ... می باشد.

به منظور تغییر لایه می توانید از کلیدهای + و – و یا * و یا اینکه با فشردن همزمان کلیدهای Ctrl+Shift و چرخاندن چرخ موشواره اقدام به انتخاب لایه مورد نظر کنید.

به منظور تغییر Zoom در محیط طراحی می توانید از کلیدهای Page Up و Page Down و یا فشردن کلید Ctrl و چرخاندن چرخ موشواره استفاده نمایید.

واحد اندازه گیری: شامل Metric (mm) وImperial (mil) می باشند و بوسیله کلید Q قابل انتخاب هستند. 1mil = 0.001 inch = 0.0254mm

Snap Grid یا شبکه جذب کننده را می توانید بوسیله فشردن کلید G و یا Ctrl+G تنظیم کنید.

قوانین طراحی: این قوانین در منوی Designe > Rules قابل تنظیم می باشند. پرکاربردترین آنها در بخش Electrical با عنوان Clearance یا (حداقل فاصله مجاز بین دومسیر مسی) و در بخش Routing با عنوان Width یا (تنظیم محدوده حداقل و حداکثر ضخامت مجاز خطوط مسی) و Routing Via Style یا (تنظیم مشخصات Via ) می باشد، که بهتر است قبل از شروع به طراحی اقدام به تنظیم آنها نمایید.

استانداردهای طراحی برد مدارچاپی:
              1- حداقل فاصله بین دو مسیر مسی (Clearance) که رابطه مستقیم با اختلاف پتانسیل (ولتاژ) بین آن دو نقطه و توانایی تولید کننده برد مدارچاپی دارد. در طراحی بردهای تک لایه بیشتر از 0.4 میلی متر و در طراحی بردهای دولایه متالیزه بیشتر از 0.3 میلی متر در نظر گرفته شود.

2- محدوده ضخامت خطوط مسی (Width) که رابطه مستقیم با جریان عبوری از آن مسیر مسی و توانایی تولید کننده برد مدارچاپی دارد. در طراحی بردهای تک لایه بیشتر از 0.4 میلی متر و در طراحی بردهای دولایه متالیزه بیشتر از 0.3 میلی متر در نظر گرفته شود.

3- حداقل قطر سوراخ Pad (بالشتک مسی) باید به میزان 0.3 میلی متر از قطر پایه المان بیشتر باشد، و به صورت استاندارد کمتر از 0.8 میلی متر در نظر گرفته نمی شود.
              قطر خارجی Pad به صورت استاندارد در بردهای تک لایه 2.2 میلی متر و در بردهای دو لایه متالیزه 1.8 میلی متر در نظر گرفته می شود. تذکر: Pad های آی سی های معمولی(DIP) و کانکتورها را می توانید به صورت بیضی تنظیم کنید تا استحکام بیشتری داشته باشند .

4- حداقل قطر سوراخ Via (ارتباط بین لایه ای) برابر با 0.5 میلی متر می باشد.
              قطر خارجی Via به اندازه 0.8 میلی متر از قطر سوراخ آن بیشتر باشد.(Via با قطر سوراخ 0.5 میلی متر و قطر خارجی 1.3 میلی متر)

شاد و تندرست باشید
              دوستدارتان
              م.ح.
              شاد و تندرست باشيد
              دوستدارتان
              مهدی حریری

دیدگاه

سلام دوستان من میخوام علاوه بر برش کادر برد برشهای دیگه ای مستطیل شکل در وسط برد داشته باشم به فرض 40میلیمتر در 3میلیمتر برای این کار چطور خطوط رو ترسیم کنم که دستگاه cnc قادر به برشش باشه ممنون از راهنمایی دوستان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jalilian_68
                  سلام دوستان من میخوام علاوه بر برش کادر برد برشهای دیگه ای مستطیل شکل در وسط برد داشته باشم به فرض 40میلیمتر در 3میلیمتر برای این کار چطور خطوط رو ترسیم کنم که دستگاه cnc قادر به برشش باشه ممنون از راهنمایی دوستان
                  با سلام
                  در منوی Design گزینه Board Shape (کلید میان بر D,S) جهت تعیین ابعاد برد شامل گزینه های متعدد و جالبی می باشد.
                  یکی از این گزینه ها فرمان Define Board CUTout است. توسط این فرمان شما می توانید کادری مشخص جهت برش کاری توسط CNC در فضای داخل برد ایجاد می نمائید.
                  همچنین از گزینه Place » Solid Region نیز می توان استفاده کرد .در این روش پس از انتخاب این فرمان با زدن کلید TAP کادر محاوره شکل زیر نمایش داده خواهد شد

لایه مورد نظر Mechanical Layer 1 و تیک جلوی نام Board CUTout را فعال می کنیم و سپس کادر مورد نظر را میکشیم.
                  در صورتی که مراحل کار را درست انجام داده باشید با زدن کلید 3 سمت چپ کیبرد در حالت 3بعدی شما می توانید برشکاری خود را در وسط فیبر مشاهده کنید.

توجه داشته باشید که کادر برش کاری اطراف برد قبلا توسط لایه Mechanical Layer 1 مشخص گردیده است(گاهی از Keep-Out Layer نیز استفاده می شود..)
                  در هنگام کشیدن کادر با زدن کلید ترکیبی Shift + SPACEBAR می توانید گوشه های کادر خود را به صورت 90 , 45 , یا گرد طراحی نمائید.همچنین در هنگام کشیدن کادر با زدن دگمه BackSpace می توانید یک مرحله به عقب برگردید.

یادآوری :
                  معمولا در ایران بعلت محدودیت ها شرکتهای سازنده فیبر عملا از این روش استفاده نمی شود.
                  برای رفع این مشکل می توان Padهای با ضخامت صفر و hold Size به مقدار 1 میلیمتر در طول مسیر محدوده برش کاری با فاصله 0.5 میلیمتر از هم قرار داد تا با سوراخکاری پیوسته توسط دریل CNC بخش مورد نظر از برد جدا شود.
                  با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط عمو LED
                    سلام
                    با سلام
                    وارد بخش Print Preview شوید.
                    با کلیک بر روی صفحه و زدن کلید سمت راست موس از منوی ظاهر شده گزینه Configuration را انتخاب کنید.
                    در کادر ظاهر شده از سمت چپ Multii-layer را پیدا کنید .
                    توجه فرمائید که بین تمام لایه ها Multii-layer پایین ترین لایه باشد (آخرین لایه از پایین) برای انجام این کادر با کلیک بر روی لایه و کلید سمت راست موس گزینه Move Down را انتخاب فرمائید.این کار را تا رسیدن لایه به پایین ترین سطح خود ادامه دهید
                    نکته : تیک Holes فعال باشد.
                    یادآوری:
                    توجه داشته باشید که تنها در حالت رنگ Mono شما می توانید سوراخ padها را به صورت توخالی مشاهده کنید.
                    برای این کار در Page Setup کادر Color Set گزینه Mono را انتخاب کنید.
                    در مدهای رنگ Color و Gray از ورژن Altium Designer Winter 09 دیگر شما کنترلی بر روی رنگ Hold Size پدها و Via ها ندارید و تماما به رنگ خاکستری هستند.
                    با تشکر

دیدگاه

ممنون از راهنماییت دوست عزیز بوسیلهDefine Board CUTout واقعا عملیه تو ایران از وسط برد کادری رو جدا کنیم؟ با استفاده از خطوط Mechanical Layer 1 امکانش هست باز این کار رو انجام بدم مثل کادر اطراف برد ؟ به نظر دوستان از کدوم روش استفاده کنم که شرکتهای سازنده مدار چاپی براشون مقدور باشه انجام بدن؟

دیدگاه

ممنونم دوست عزیز porotelworker من هم روش شما رو تست کردم به هردو صورت که فرمودید همچین امکانی هستش ولی آیا شما اطلاعی دارید که شرکت های مثل آلفا مدار میتونند در عمل اجراش کنند ؟ حدود 16 کادر باید از وسط بردم جدا کنم؟ (اینج پرسیدم شاید سوال دوستان دیگری هم باشه و یا کسی در عمل این کارو انجام داده راهنمایی کنه)

دیدگاه

با سلام
                          تا به حال چندین کار به آلفا ارئه شده که در داخل این فیبرها حداکثر 3 مدل کادر برش کاری وجود داشته (به روش پدهای بهم پیوسته) و هزینه ساخت این فیبر به صورت توافقی پرداخت گردیده است
                          پیشنهاد می شود در مورد تعداد برشکاری مستقیما با این شرکت تماس بگیرید و نظر واحد فنی را جویا شوید..
                          با تشکر

دیدگاه

سلام
                            من دارم یک برد طراحی میکنم و بعد میخوام برم برام pcb بزنن.
                            1- چه نکاتی در طراحیم باید دقت کنم؟
                            2-چند نوع pcb داریم؟(کدومش هم خوبه هم ارزون)
                            3-چه شرکت هایی را پیشنهاد میکینید؟

دیدگاه

سلام دوستان
                              یه سوال دارم.از کدوم قسمت آلتیوم باید تنظیم کرد که فاصله ترک تا پد از حد خاصی کمتر نشه و آیا میشه هر قسمت از برد رو جداگانه تنظیم کرد یا باید برای هر قسمت تغییرش داد.تشکر
                              امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
                              از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X