اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازه گیری ولتاژ با اپ امپ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اندازه گیری ولتاژ با اپ امپ

توسط این مد دیفرانسیلی میخوام ولتاژ دوسر مقاومت رو اندازه بگیرم و بدم میکرو...........................................

....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...

پاسخ : اندازه گیری ولتاژ با اپ امپ

سلام
    من با op-amp با دقت بیش از 100 میکرو ولت کار کردم ، مشکل شما دقیقا چی هست؟ اگر می تونین نقشه مدار و همچنین مقادیر مقاومتها ، گین مورد نظر ، دامنه ولتاژ ورودیها رو مشخص کنین که بشه نظر قطعی در مورد مدار op-amp تون داد
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

اضافه شده در تاریخ :
      :cry:

دیدگاه

1-وقتی در حالت single تقویت کننده تغذیه میشه بهتره که بازه ولتاإ¾ژإ¾ خروجی 1.5> Vcc-1.5 < Vout باشه. و نقطه کار پ امپ بین این دو لتاإ¾ژ قرار بگیره (در بالا و پایین این رنج خروجی رفتار غیرخطی داره)
        2-شما که ولتاإ¾ژ یه طرف رو میدونی ولتاإ¾ژ طرف دیگه رو از یه بافر پ امپی رد کن بعد با یه تقسیم مقاومتی مناسب بیار تو رنج ADCآ‌میکرو و بخون. از ولتاژ طرف دیگه کم کن میشه ولتاإ¾ دو سر مقاومتت

دیدگاه

الان اشتباه نشده در (1).........

در مورد (2) حق با شماست ولی از انجای که من وسواس هستم ..........چون این ولتاژ تثبیت نشده هست که صدرصد اگر هم شده در حد میلی ولت بالا وپایین میشه(خروجی پل دیود به همراه خازن صافی) ......اونوقت من تو میکرو براش فقط یه عدد ثابت فرض کنم ،اندازهگیری دقیق نمیشه

دیدگاه

مطمئنی در مورد یک اشتباه نکردین چون باید مدار طوری طراحی بشه که با فرض تغذیه 12 ولتی پ امپ ولتاژ مقاومت در مرز 6 ولتی (زمین مجازی پ امپ) بالا پایین بشه مثلا کمترین حالت مقاومت ولتاژ 3 ولت بده و بیشترین حالت مقاومت ولتاژ 9 ولت به شما بده

دیدگاه

:question:

دیدگاه

اولا اینکه شما خیلی هم سالاری
                بعدشم مدارات داخلی پ امپ طراحیشون جوری هست که بین دو تغذیه مثبت و منفی (معمولا متقارن) کار کنند. با اینکه در مدارات داخلی پ امپ گراند وجود نداره اما زمین مجازی مدار بین دو مقدار تغذیه قرار میگیره و بهتره ولتاژهای وارده به پ امپ در این حول و حوش باشند.
                خب شما اومدی تغذیه منفی رو زمین کردی عملا زمین مجازی داخلی پ امپت میشه وسط تغذیه مثبت و زمین مدارت. در نزدیکیهای تغذیه ها هم مدارات پ امپ اون رفتار خطی مطلوب رو ندارند و حتی اگه به اشباع هم برن دقیقا به تغذیه ها ی مثبت و منفی (در اینجا GND شما) نمیرسند. خب ولتاژ اون مقاومته هم که در حدود 0 ولت تغییرات داره یعنی نزدیک به GND مدار شما که میشه تغذیه منفی پ امپتون . پس مدار در این حوالی جواب درست و درمون به شما نمیده. فعلا یه تغذیه منفی بذار و اگه پ امپت 4 تاییه مدار رو مثل Instrumentation Amplifire ببند یعنی دو تا از پ امپها رو بصورت بافر با گین یک ببند . ببین مدارت درست جواب میده اونوقت یه گلی به سرمون بگیریم.
                مثلا با یه 7660 تغذیه منفی پ امپها رو بساز که خیی هم گرون در نیاد

دیدگاه

سلام
                  من دقیقا متوجه کاربرد و مشکلتون نشدم اما با نگاه کلی این متن رو براتون می نویسم
                  مدارتون چند تا مشکل اساسی داره
                  1-عبور جریان چند میلی آمپر به واسطه مقاومت 100 کیلواهم باعث یک خطای اولیه در مدارتون می شه (منظور جریان input bias هست که با افزایش مقاومت ولتاژ افتی بیشتر می شود)
                  2-برای استفاده از فرمولهای op-amp فرض بر این هست که منبع ولتاژ به مقاومتهای بایاس op-amp اعمال می شود نه اینکه از مقاومت بگیرین و مقایسه کنین ، این باعث تغییر امپدانس کل مدار و تغییر AV و قرائتهای کاملا متفاوت می شود

اگر مدارتون هم در عمل ببندین احتمالا خروجی را همیشه در سطح بالای یا می نیموم ولتاژ می بینین

برای رفع مشکل این مدار ، بزارین چند تا نمونه رو تست بگیریم اینجا جواب گرفتین متوجه مرحله به مرحله مشکلات می شین

بهره حدودا 11 هست یعنی اگر شما op-amp رو با منبع ولتاژ 20 ولت راه اندازی کنین و به سر جایی که نوشتم input مقدار ولتاژ مورد نظرتون رو قرار بدین باید 11 برابرش رو در خروجی ببینین
                  یعنی مثلا با تقسیم مقاومتی یک ولت درست کنین و مقدار ولتاژ رو بدین به پایه input حالا ببینین در خروجی 11 ولت را دارین یا خیر؟
                  در این مدار چند کار صورت گرفته است
                  1-ایزوله کردن امپدانس در مقدار Gain
                  2-کاهش خطای جریان بایاس پایه های ورودی op-amp

در ضمن در نظر داشته باشید ولتاژ op-amp با توجه به single supply به مقدار کمتر از صفر نمی تواند نزول کند یعنی خروجی منفی یا ورودی منفی رو نه می تونین ببینین نه به op-amp بدین

AV آی سیتون تقریبا مطابق دیتاشیت برابر 100/000 هست که دقت خوبی محسوب می شود

اگر نرسم در ادامه خدمتتون باشم به خوبی خودتون ببخشی چون کمتر می رسم به پستها جواب بدم
                  هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electronicmohsenjudo
                    توسط این مد دیفرانسیلی میخوام ولتاژ دوسر مقاومت رو اندازه بگیرم و بدم میکرو...........................................

الان دقت اندازه گیری برای کار الکترونیکی افتضاحه....................... یعنی درصد خطا تو یه ازمایش معمولی مثلا اگه باید 20 میل میشد خروجی میشه 54.8 میل(زیاد شده) ......... اگه باید میشده 13.05 خروجی اپ امپ شده 13 ولت(کم شده) .................................................

البته بحث مقاومت فیدبک ، افست ، دما ، حتی شماره ایسی و... در ضمن برای تغذیه اپ امپ از منفرد استفاده شده ............مهمه

به هر حال کسانی که در این زمینه اطلاعی دارند حتما نظر بدند

مهندس من ارسال های دوستان رو مطالعه نکردم.

ولی مداری که در پروژه ی زیر هست و شاید به دردتون بخوره ، مدار ولت متر و آمپر متر هست.
                    خروجی اون بسیار مناسب برای ADC میکرو هست و محدوده ورودی اون بین 0 تا 45 ولت هست.

اگر اطلاعات بیشتری لازم داشتید بگید تا سورس پروژه رو در اختیارتون بزارم.
                    همواره يادمان باشد:
                    1-مردان بزرگ اراده مي کنند و مردان کوچک آرزو
                    2-افراد بزرگ، هميشه به دنبال ايده هاي بزرگند و افراد کوچک به دنبال افراد بزرگ
                    3-هميشه سعي کن آنقدر کامل باشي که بزرگترين تنبيه تو براي ديگران گرفتن خودت از آنها باشد.

دیدگاه

baby_1 فکر کنم جای قطبها رو تو مداری که گذاشتی برعکسه......... همونطور که فرمودید الان فهمیدم چکار کردم (توسط مقاومت 1 اهم ،تقریبا مقاومتهای فیدبک 2و3 به هم اتصال شده اند) که باعث کار نکردن صحیح اپ امپ میشه.......

دیدگاه

baby_1 فکر کنم جای قطبها رو تو مداری که گذاشتی برعکسه......... همونطور که فرمودید الان فهمیدم چکار کردم (توسط مقاومت 1 اهم ،تقریبا مقاومتهای فیدبک 2و3 به هم اتصال شده اند) که باعث کار نکردن صحیح اپ امپ میشه.......
                        سلام
                        خوشحالم اگر توانسته باشیم کمکی کرده باشیم ، اگر امکان داره خطای من رو روی شکل مشخص یا بهتر توضیح بدین که ان شالله بیشتر از شما یاد بگیرم

دیدگاه

اخه من خنگ .......چه به یاد دادن

................. تو شکل مقاومت فیدبک به مثبت اپ امپ وصل بود و منفی اپ امپ توسط توسط مقاومت 10کیلو زمین شده بود ...... چطوری بهره میشه 11

در ضمن این مداری که الان S_Ahmad گذاشته (قسمت سنس جریان) تقریبا کار منو انجام داده پس چطور نتیجه گرفته(البته ظاهرا)........... اقای لاچینی هست

دیدگاه

سلام
                            ................. تو شکل مقاومت فیدبک به مثبت اپ امپ وصل بود و منفی اپ امپ توسط توسط مقاومت 10کیلو زمین شده بود ...... چطوری بهره میشه 11
                            مقاومت 10 کیلو برای جلوگیری از اختلاف امپدانسی برای تقویت کننده تفاضلی داخل op-amp هست و در بهره نقشی ندارد.(برای کاهش خطا هست)
                            بهره برابر هست با

دیدگاه

بله برای کاهش افسته ......... من مدار شما رو که تو پرتوس بستم بهره 11 نیست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X