اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اتصال 4 گیرنده فرستنده مائدون قرمز (ماژول) به میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اتصال 4 گیرنده فرستنده مائدون قرمز (ماژول) به میکرو

سلام دوستان
    من دارم یه پروژه درست میکنم که 4تا سنسور گیرنده فرستنده ir یا مائدون قرمز هست و یک صفحه گردون که دارای یک شیار هست و مابین این سنسورها میچرخه ( با سرعت بالا ) حالا من میخوام خروجی این سنسورهارو به میکرو بدم
    اول خواستم به اینتراپ ها متصل کنم ولی مگا 16 سه تا اینتراپت بیشتر نداره پس مجبورم به پایه های معمولی بدم
    حالا
    اینکه پایه های میکرو چه جوری تعریف کنم ( معمولا میگن برای اتصال بهتره مثبت باشه بعد منفی بشه pull down)
    بعدش فکر کردم گفتم خروجیو با یک پ امپ تقویت کنم بعدش not کنم که اینطوری مدت زمان زیادی از دست میدم ( سرعت خیلی زیاده )
    تا اونجا که بشه میخوام مستقیم متصل بشه
    اگر من پایه های میکرو اینطوری تعریف کنم
    PORTB=0XFF ;
    DDRB=0X00;

طبق شکل زیر جواب میده

پاسخ : اتصال 4 گیرنده فرستنده مائدون قرمز (ماژول) به میکرو

سلام
    از روش زیر استفاده کن

با سپاس

دیدگاه

ممنون میشم اگر یک توضیح مختصری به من بدید
      gio مخفف چی هست کیو به کی وصل کنم :nice: :nice:

دیدگاه

gio: general input / output
        با این کار شما با استفاده از یک وقفه خارجی و 4 پایه ورودی خروجی معمولی میتونید 4 سنسور رو چک کنید(با or کردن خروجی سنسور ها توسط 4 دیود و دادنش به پایه وقفه خارجی)
        در روتین اینتراپت خارجی پایه های ورودی رو چک میکنید و سنسور هایی که خروجیشون 1 هست مشخص میشه
        با سپاس

دیدگاه

تروخدا ببخشید
          مرسی که جواب میدید
          این طور که من فهمیدم ===> خروجی سنسور رو به s1-3 متصل کنم بعد int به اینتراپت میکرو و در برنامه پایه هارو چک کنم درسته gio به 4تا پایه بدم
          پورت رو اینطوری تعریف کنم
          PORTB=0X00 ;
          DDRB=0X00;

و یک چیزه دیگه خروجی سنسور به اندازه کافی قدرت داره که مستقیم به میکرو بدم

مرررسییییییی :job: :job:

دیدگاه

پاسخ : اتصال 4 گیرنده فرستنده مائدون قرمز (ما&#1688

نوشته اصلی توسط ramin20007
            تروخدا ببخشید
            مرسی که جواب میدید
            این طور که من فهمیدم ===> خروجی سنسور رو به s1-3 متصل کنم بعد int به اینتراپت میکرو و در برنامه پایه هارو چک کنم درسته gio به 4تا پایه بدم
            پورت رو اینطوری تعریف کنم
            PORTB=0X00 ;
            DDRB=0X00;

و یک چیزه دیگه خروجی سنسور به اندازه کافی قدرت داره که مستقیم به میکرو بدم

مرررسییییییی :job: :job:
            سلام
            بله الگوریتمت درسته
            DDRB &= 0xF0;
            PORTB |=0x0F;
            خروجی سنسور رو اول بافر کن(بهتره نات باشه یعنی در حالتی که سنسور سنس میکنه ورودی میکرو 0 بشه اینجوری میتونی از مقاومت پول اپ داخلی استفاده کنی و مدارت کوچیک تر میشه و همچنین نویز پذیری میاد پایین)
            فراموش نکن دیود ultra fast هست ، البته میتونی از گیت or هم استفاده کنی
            با سپاس

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : اتصال 4 گیرنده فرستنده مائدون قرمز (ماژ

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده
              سلام
              بله الگوریتمت درسته
              DDRB &= 0xF0;
              PORTB |=0x0F;
              خروجی سنسور رو اول بافر کن(بهتره نات باشه یعنی در حالتی که سنسور سنس میکنه ورودی میکرو 0 بشه اینجوری میتونی از مقاومت پول اپ داخلی استفاده کنی و مدارت کوچیک تر میشه و همچنین نویز پذیری میاد پایین)
              فراموش نکن دیود ultra fast هست ، البته میتونی از گیت or هم استفاده کنی
              با سپاس

برای بافر کردن not از آیسی 7404 استفاده کنم خوبه یا مشابهی هم هست که سرعتش بیشتر بشه ؟ :job:

دیدگاه

پاسخ : اتصال 4 گیرنده فرستنده مائدون قرمز (ما&#1688

نوشته اصلی توسط ramin20007

برای بافر کردن not از آیسی 7404 استفاده کنم خوبه یا مشابهی هم هست که سرعتش بیشتر بشه ؟ :job:
                فرکانس ورودی شما چنده؟
                به تاخیر پاسخ دهی سنسور مادون قرمز هم توجه کردی؟
                اصلا خود سنسور رو چجوری بایاس کردی؟
                با سپاس

دیدگاه

یکی از سوال های من هم بایاسینگ مدار بود که خوب جواب بده
                  دقیقا فرکانس مدارو نمیدونم ولی میدونم که هر 100 میکرو شایدم کمی کمتر 70 میکروثانیه هر کدام از سنسورها فعال میشن البته بالاتر هم داره چون سرعت دیسک گردان متغیر هست
                  ممنون

دیدگاه

در حالت عادی گیرنده فرستنده رو میبینه؟

دیدگاه

من قبلا با اپتو کوپلر برای تشخیص زنگ خوردن گوشی مثل همون عکسی که گذاشته بودم این کارو کردم و جواب میداد
                      ولی حالا که سرعت برام مهم شده نمیدونم که روی کار جواب میده یا نه
                      برای همین دنبال یک درایو سریع هستم
                      هرچی تو اینترنت گشتم مدل گیرنده و فرستنده را پیدا نکردم که تاخیرشو ببینم

اضافه شده در تاریخ :
                      ولی این ماژول نوری فاصلش خیلی کمه یعنی بین فرستنده و گیرنده 0.6 سانتی متر هست

اضافه شده در تاریخ :
                      اینم عکسش

دیدگاه

سلام
                        همه چی رو گفتی به جز جواب سوال من
                        در حالت عادی گیرنده فرستنده رو میبینه و در حالت تحریک بینشون عایق میشه یا بر عکسش؟
                        با سپاس

دیدگاه

آهان :mrgreen:

بستگی به اون چرخ گردان داره که کجا باشه در هر حالت فقط یکی از گیرنده ها فعال هست و بقیه غیر فعال

یعنی در زمان فعال شدن هم دیگرو میبینن و در زمان های دیگه عایقی مابین اونها هست منم همون زمانیو میخوام که هم دیگرو میبینن

اضافه شده در تاریخ :
                          ولی همیشه یکی از سنسورها فعال هست چون مابین شیار صفحه گردان قرار داره

دیدگاه

سلام
                            از مدار زیر استفاده کنید
                            پول اپ داخلی میکرو رو هم فعال کنید

ولی همیشه یکی از سنسورها فعال هست چون مابین شیار صفحه گردان قرار داره
                            اگه اینطور باشه راهی جز استفاده از 4 اینتراپت یا دائما چک کردن پایه ها ندارید
                            چون با مدار بالا عملا فقط یک بار وقفه رخ میده ...
                            با سپاس

دیدگاه

یعنی این مدار نمیتونه دائما سویچ بشه
                              آخه صفحه گردان که میچرخه هر بار یکو فعال میکنه اگر هم به ایسته که همیشه یکیش فعاله
                              بازم تشکر میکنم از زحماتتون :job: :job:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X