اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چرا هنگام روی دادن بعضی از اتفاقات احساس میکنیم قبلا آن صحنه ها را دیده ایم؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

جالب بود گفتم دوستامم بخوننش.

به این پدیده می گوییم دژا- وو (Deja vu ) معنی تحت اللفظی این کلمه فرانسه «قبلا دیده شده» است. توضیح رایج امروزین روان شناسان درباره این پدیده، بروز اشتباه در فرایند حافظه انسان است، به این معنی که وقتی صحنه ای را می بینیم این صحنه به حافظه کوتاه مدت ما سپرده می شود و در هر لحظه ذهن ما چند ثانیه پیش تر را از روی حافظه کوتاه مدت به خاطر می آورد ( وگرنه نمی تونستیم آن صحنه را لحظه به لحظه دنبال کنیم ) اما گاهی اوقات این عملکرد به نحوی انجام می شود که گویی تصاویر چند لحظه پیش از حافظه طولانی مدت بازخوانی می شود و بنابراین تصور می کنیم اتفاقی که چند لحظه پیش تر افتاده در گذشته ای دور رخ داده و ما مشغول به خاطر آوردن آن از روی حافظه طولانی مدتمان هستیم.
    به همین دلیل هست که همیشه حس جست و جو برای خاطره ای دور دست در چنین لحظاتی بسیار قوی است و مدام داریم با خودمام می گوییم « این صحنه را قبلا کجا دیده بودم؟ ». هر چند هرگز نمی توانیم زمان و مکان دقیق بروز این خاطره ی قدیمی دروغ
    ین را دقیقا به خاطر بیاوریم. درباره نحوه دقیق عملکرد مغز ( مثلا اینکه مغر ما پیش از درک هر لحظه آن را از حافظه کوتاه مدت بازخوانی می کند یا اینکه پیش از بازخوانی از حافظه کوتاه مدت جریان زمان را به عنوان یک خاطره در جریان درک می کند) بحث های زیادی وجود دارد، اما چیزی که فعلا روشن است، این است که دژا-وو ربطی به روشن بینی و آینده نگری ندارد.
    تقریبا دو سوم مردم جهان با چنین تجربه ای رو به رو می شوند، پس نباید نگران خراب شدن مغزتان باشید. بررسی های روانپزشگان برای یافتن رابطه ای معنی دار میان بروز دژا-وو و اختلالاتی مثل اسکیزوفرنی و عصبی بودن نیز هیچ نتیجه ای نداشته و ارتباطی میان این پدیده با چنین اختلالاتی وجود ندارد. تنها عارضه مغزی که ممکن است با دژا-وو مرتبط باشد حمله صرع در ناحیه گیجگاهی مغز است. اغلب مردم در زندگی خود با دوره های ملایم حملات صرع رو به رو می شوند ( که به معنی ابتلا صرع نیست) و این حملات هم لزوما به معنی غش کردن و عوارض رفتاری ظاهری نیستند. دژا-وو می تواند نشانه بروز چنین حملات زودگذر و خفیفی باشد.
    ?Why not

پاسخ : چرا هنگام روی دادن بعضی از اتفاقات احساس میکنیم قبلا آن صحنه ها را دیده ایم؟

در این مورد قبلا هم خونده بودم اما
    مشکل وقتی پیش میاد که شما اتفاقاتی رو که لحظاتی بعد (از همین پدیده Deja vu ) هم روی میده رو بتونی پیش بینی کنی (یا در واقع بیاد بیاری)
    برای من چندین بار این اتفاق افتاده که چیزی رو دیدم که فکر کردم قبلا اونو دیدم و اتفاقات بعدش رو هم میتونستم حدس بزنم

دیدگاه

پاسخ : چرا هنگام روی دادن بعضی از اتفاقات احساس میکنیم قبلا آن صحنه ها را دیده ایم؟

سلام
      ما توی اسلام به این پدیده رویای صادقه میگیم
      از این پدیده تفاسیرمختلفی از طرف ذهنیت های متفاوت با ادیان مختلف شده توی اسلام این پدیده یکی از دلایل اثبات وجود روح (بعد غیر مادی انسان) هست اما خیلی از کسانی که دین انها اسلام نیست یا اصلا دینی ندارند از این پدیده مثل اختلال حافظه یا... یاد میکنند (مثل متن بالایی که تفسیر غیر اسلامی این واقعه هست)
      اما تفسیر اسلامی این پدیده همونطور که گفتم یکی از دلایل وجود روحی غیر مادی در انسان است یعنی انسان تنها از جسم مادی و پوست و گوشت و خون و... تشکیل نشده بلکه یک بعدی غیر مادی و جسمی داره که تابع زمان و مکان نیست
      به احتمال زیاد تا حالا برای خود شما هم پیش اومده که جایی میرید یا در یک موقعیت قرار میگیرید که شدیدا احساس میکنید من حتما حتما این جا بوده ام و حتی میتونید چند لحظه بعد (چند ثانیه بعد) رو هم پیش بینی کنید که حالا چه اتفاقی قراره بیافته و دقیقا همون اتفاق رخ میده و انگار 100 درصد از این واقعه خبر داشتید ولی ممکنه هرگز تا اون موقع در اون مکان یا موقعیت تا حالا قرار نگرفته بودید که بگید خب حالا این جا رو من چندین بار اومدم و احتمالا یه توهمی زدم و بی خیالش!!
      مثلا شما برای اولین بار میرین به یه شهر و یه مکانی که هرگز اونجا نبودین و یک لحظه حس میکنید اینجا چقدر برای من اشناست و من حتما این جا بودم و میتونید چند ثانیه بعد رو برای خودتون پیش بینی کنید که اره حالا فلان اتفاق میافته و در کمال ناباوری اون صحنه اتفاق میافته و مات و مبهوت به فکر میرید!!

اسلام از این واقعه به عنوان دلیلی برای اثبات روح استفاده میکنه چون روح جسمی و مادی نیست که وابستگی به زمان داشته باشه و اسلام معتقد هست که روح شما برای چند لحظه ای به اینده سفر میکنه و حوادث و اتفاقاتی رو که رخ میده میبینه و توی ذهن ناخداگاه شما ظبط میشه و بعد مدتی (حتی چند سال) که شما اونجا میرید واقعا حس میکنید که اره...

دیدگاه

تشکر از اینکه پیگیره این بحثید.

یه سوال دارم خدمتتون.
        شما با این پستی که گذاشتید میخواید بگید که خدا یه زندگی ای رو برای ما تعیین کرده و ما هم بر همون اثاث پیش میریم و اختیاری از خودمون نداریم.

به نظره خودتون درسته این تصور؟
        ?Why not

دیدگاه

هیچ چیز خارج از علم نیست و عوام که دلیل علمیش را نمیفهمند اسمش را میزارند روح و جن و پری و ...
          همه دوست دارند به بهشت بروند اما جالب اینجاست کسی دوست ندارد بمیرد
          کانت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط eshgh_namordeh
            هیچ چیز خارج از علم نیست و عوام که دلیل علمیش را نمیفهمند اسمش را میزارند روح و جن و پری و ...
            به نظرم همین روح و جن جز پدیده های علمی هستن !
            ميشه به جاي امضا انگشت بزنم ؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.7
              سلام
              ما توی اسلام به این پدیده رویای صادقه میگیم
              از این پدیده تفاسیرمختلفی از طرف ذهنیت های متفاوت با ادیان مختلف شده توی اسلام این پدیده یکی از دلایل اثبات وجود روح (بعد غیر مادی انسان) هست اما خیلی از کسانی که دین انها اسلام نیست یا اصلا دینی ندارند از این پدیده مثل اختلال حافظه یا... یاد میکنند (مثل متن بالایی که تفسیر غیر اسلامی این واقعه هست)
              اما تفسیر اسلامی این پدیده همونطور که گفتم یکی از دلایل وجود روحی غیر مادی در انسان است یعنی انسان تنها از جسم مادی و پوست و گوشت و خون و... تشکیل نشده بلکه یک بعدی غیر مادی و جسمی داره که تابع زمان و مکان نیست
              به احتمال زیاد تا حالا برای خود شما هم پیش اومده که جایی میرید یا در یک موقعیت قرار میگیرید که شدیدا احساس میکنید من حتما حتما این جا بوده ام و حتی میتونید چند لحظه بعد (چند ثانیه بعد) رو هم پیش بینی کنید که حالا چه اتفاقی قراره بیافته و دقیقا همون اتفاق رخ میده و انگار 100 درصد از این واقعه خبر داشتید ولی ممکنه هرگز تا اون موقع در اون مکان یا موقعیت تا حالا قرار نگرفته بودید که بگید خب حالا این جا رو من چندین بار اومدم و احتمالا یه توهمی زدم و بی خیالش!!
              مثلا شما برای اولین بار میرین به یه شهر و یه مکانی که هرگز اونجا نبودین و یک لحظه حس میکنید اینجا چقدر برای من اشناست و من حتما این جا بودم و میتونید چند ثانیه بعد رو برای خودتون پیش بینی کنید که اره حالا فلان اتفاق میافته و در کمال ناباوری اون صحنه اتفاق میافته و مات و مبهوت به فکر میرید!!

اسلام از این واقعه به عنوان دلیلی برای اثبات روح استفاده میکنه چون روح جسمی و مادی نیست که وابستگی به زمان داشته باشه و اسلام معتقد هست که روح شما برای چند لحظه ای به اینده سفر میکنه و حوادث و اتفاقاتی رو که رخ میده میبینه و توی ذهن ناخداگاه شما ظبط میشه و بعد مدتی (حتی چند سال) که شما اونجا میرید واقعا حس میکنید که اره...
              دوست عزیز تا اونجایی که من خوندم و بهم گفتن، رویای صادقه همون لحظه ای هست که ما در خوابیم و خواب میبینیم اما هر جور خوابی نه بلکه خوابی واقعی که خیلی زود به واقعیت خواهد پیوست و خودش یه جور نشانه هست. یعنی اون خوابی که میبینیم یک رویای صادقه هست و این یکی از نشانه های وجود بعد غیر مادی در انسان هست. و این موضوع کلا با اون چیزی که دوستمون گفتن فرق داره. اینو تو کتاب دینی سوم چهارم دبیرستان به ما درس دادن. بازم اگه اشتباه میکنم دوستان بگن. ممنون

دیدگاه

تشکر از اینکه پیگیره این بحثید.
                یه سوال دارم خدمتتون.
                شما با این پستی که گذاشتید میخواید بگید که خدا یه زندگی ای رو برای ما تعیین کرده و ما هم بر همون اثاث پیش میریم و اختیاری از خودمون نداریم.
                به نظره خودتون درسته این تصور؟
                سلام
                نه این گفته ربطی به این بحث نداره
                خدا به ما 2 تا چیز داده که مارو از سایر موجودات متمایز میکنه اولیش که خودتون بهتر از من میدونید عقل هست که میتونید فکر کنید و دومیش که به گفته شما مربوط میشه دادن اختیار کامل به انسان هست که میتونه راه خودشو از بین زاه های موجود کاملا انتخاب کنه و پیش بره و عاقبت کار هم که کاملا معلومه...
                پس شما کاملا میتونید سرنوشت خودتون رو خودتون با دستای خودتون رقم بزنید یه مثال عینیش اینه که ادم میتونه انتخاب کنه یا تحصیلات عالی داشته و به رتبه های بالای علمی برسه و خدمتی کرده باشه یا همون ادم میتونه انتخاب کنه که اصلا دور تحصیلات رو خط بکشه و بره دنبال کار های بیهوده و باطل که اخر و عاقبتی نداره!!
                بعد از هر دو بپرسی که چی شد به این جا رسیدی میگن انتخاب خودم بوده البته خیلی از عوامل دیگه هم دخیل هستند ولی پایه کار از تصمیم شخص شروع میشه

100 درصد حرف شمارو قبول دارم ولی خیلی از ماها میخوایم با این علم اندکی که داریم همه پدیده هارو توجیه کنیم و دلیل براشون پیدا کنیم درصورتی که هنوز علم ما مثل قطره ای در برابر اقیانوسه و مثل خیلی از پدیده هایی که براشون توجیه علمی نداریم ولی وجود دارن در مورد پدیده های متافیزیکی هم توجیه علمی نداریم ولی وجود دارن
                من زیاد اطلاعاتی در مورد مطالب دینی ندارم ولی این که ما باید بین واقعیت و داستان و افسانه ها تفاوت قائل بشم
                در مورد جن ها (مخلوقاتی دیگر که برای ما ناشناخته اند ) بگم که حتما ان ها هم وجود دارن بهرین دلیل اثبات اون هم قران مجید هست که به صراحت از افریده شدن جن و انس (انسان) توسط پروردگار صحبت شده چند جا خوندم که برخی علما معتقد هستند که خلقت جن 2 بعدی هست ولی خلقت انسان و اشیایی که ما قادر به دیدن انها هستیم همگی 3 بعدی هستند و چشم و قوه ادراک ما فقط اجسام 3 بعدی رو میتونه مشاهده کنه و قادر به مشاهده اجسام 2 بعدی نیست البته این یه فرضیه هست و همونطور که گفتیم ما هنوز نمیتونیم با این دانشی که الان داریم پدیده های متافیزیکی رو توجیه کنیم
                دوست عزیز تا اونجایی که من خوندم و بهم گفتن، رویای صادقه همون لحظه ای هست که ما در خوابیم و خواب میبینیم اما هر جور خوابی نه بلکه خوابی واقعی که خیلی زود به واقعیت خواهد پیوست و خودش یه جور نشانه هست. یعنی اون خوابی که میبینیم یک رویای صادقه هست و این یکی از نشانه های وجود بعد غیر مادی در انسان هست. و این موضوع کلا با اون چیزی که دوستمون گفتن فرق داره. اینو تو کتاب دینی سوم چهارم دبیرستان به ما درس دادن. بازم اگه اشتباه میکنم دوستان بگن. ممنون
                بله شما درست میگید من فراموش کردم که رویای صادقه در خواب رخ میده و توی ذهن ما میمونه و بعدا اون صحنه رو یاد میاریم... گفته میشه که وقتی ما در خواب هستیم روح ما از بدن مادی ما خارج میشه و در مورد رویای صادقه روح به اون مکان ها میره و حوادث رو مشاهده میکنه و اون وقایع در ذهن ناخود اگاه ما ذخیره میشه و ادامه ماجرا...
                یه توضیح مختصر توی کتاب دینی سال دوم دبیرستان در مورد رویای صادقه و اثبات وجود بعد غیر مادی انسان هست

دیدگاه

مهدی جان پس دژا-وو به رویای صادقانه مربوط نمیشه.
                  چون این اطلاعات (حالا درسته یا غلطش رو کاری ندارم) توسط یه سری افراد (دانشمندان) اسم گذاری شده و در اون هیچ صحبتی از خواب یا اینکه شخص اون اتفاقو جای دیگه دیده نشده. فقط میگه که اون لحظه همون صحنه چندبار تو ذهنت تکرار میشه.

پس میشه گفت که رویای صادقانه وحالااااااااا این دژا-وو هم وجود داره.
                  البته من از این پستی که گذاشتم هیچ دفاعی نمیکنماااااا.میگم با این تفاسیری که شما از رویای صادقانه کردید, پس این دو موضوع با هم فرق میکنن.
                  ?Why not

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.7
                    چند جا خوندم که برخی علما معتقد هستند که خلقت جن 2 بعدی هست ولی خلقت انسان و اشیایی که ما قادر به دیدن انها هستیم همگی 3 بعدی هستند و چشم و قوه ادراک ما فقط اجسام 3 بعدی رو میتونه مشاهده کنه و قادر به مشاهده اجسام 2 بعدی نیست
                    حالا که صحبت از جن شد . چرا از موجوداتی که از طرف ما قابل درک نیستند و کاری به کار ما ندارند و ما هم کاری با اونا نداریم اینقدر مطلب وجود داره ؟ اصلا کسی به جن اعتقاد داشته باشه یا نداشته باشه چه تاثیری روی زندگیش داره؟در مورد روح میشه گفت مربوط به خود انسانه ولی یک موجود دیگه چه ربطی به انسان داره به فرض ربط ناشناخته ای داشته باشه وقتی ربطش معلوم نیست چرا بایستی این موجودات مطرح شن؟ اگه فرض کنیم همین الان همه جنها نابود بشن چه چیزی از ما کم و یا زیاد میشه؟

دیدگاه

پاسخ : چرا هنگام روی دادن بعضی از اتفاقات احس

نوشته اصلی توسط mohammad751
                      حالا که صحبت از جن شد . چرا از موجوداتی که از طرف ما قابل درک نیستند و کاری به کار ما ندارند و ما هم کاری با اونا نداریم اینقدر مطلب وجود داره ؟ اصلا کسی به جن اعتقاد داشته باشه یا نداشته باشه چه تاثیری روی زندگیش داره؟در مورد روح میشه گفت مربوط به خود انسانه ولی یک موجود دیگه چه ربطی به انسان داره به فرض ربط ناشناخته ای داشته باشه وقتی ربطش معلوم نیست چرا بایستی این موجودات مطرح شن؟ اگه فرض کنیم همین الان همه جنها نابود بشن چه چیزی از ما کم و یا زیاد میشه؟
                      ینی چی داش. :eek:
                      ما نباید از دورو بره خودمون اطلاع داشته باشیم.
                      حتماً باید مگه اذیتمون کنن.؟؟؟؟
                      نمیدونم چطور جوابتونو بدم.

" شما رشتتون الکترونیکه ولی چرا میای تو قسمته مباحث علمیه متفرقه، در صورتیکه هیچ ربطی به الکترونیک نداره"

اگه اشتباه نکنم (اطلاع درستی ندارم) حضرت سلیمان بودن که یه لشکر از جن در اختیار داشت. منو تو نمیتونیم از همه ی انرژیه دورو برمون استفاده ی بهینه کنیم. دلیل نمیشه که بگیم ربطشون به ما چیه؟

خدا چیزیو بی دلیل می آفرینه؟
                      جوابش فقط و فقط نه هست، و نه چیزه دیگه ای.
                      ?Why not

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : چرا هنگام روی دادن بعضی از اتفاقات احس

نوشته اصلی توسط QUARK
                        ینی چی داش. :eek:
                        ما نباید از دورو بره خودمون اطلاع داشته باشیم.
                        حتماً باید مگه اذیتمون کنن.؟؟؟؟
                        نمیدونم چطور جوابتونو بدم.

" شما رشتتون الکترونیکه ولی چرا میای تو قسمته مباحث علمیه متفرقه، در صورتیکه هیچ ربطی به الکترونیک نداره"

اگه اشتباه نکنم (اطلاع درستی ندارم) حضرت سلیمان بودن که یه لشکر از جن در اختیار داشت. منو تو نمیتونیم از همه ی انرژیه دورو برمون استفاده ی بهینه کنیم. دلیل نمیشه که بگیم ربطشون به ما چیه؟

خدا چیزیو بی دلیل می آفرینه؟
                        جوابش فقط و فقط نه هست، و نه چیزه دیگه ای.
                        شکی نیست ابعاد ناشناخته و موجودات ناشناخته زیاد هستند چرا از این همه فقط جن به ما معرفی شده اونم اینقدر با حجم زیاد ولی در عوض درست و حسابی تعریف نشده که یکی بگه دو بعدیه یکی دیگه بگه انرژیه ودیگری بگه منظور میکروبه و غیره.

دیدگاه

مهدی جان پس دژا-وو به رویای صادقانه مربوط نمیشه.
                          چون این اطلاعات (حالا درسته یا غلطش رو کاری ندارم) توسط یه سری افراد (دانشمندان) اسم گذاری شده و در اون هیچ صحبتی از خواب یا اینکه شخص اون اتفاقو جای دیگه دیده نشده. فقط میگه که اون لحظه همون صحنه چندبار تو ذهنت تکرار میشه.

پس میشه گفت که رویای صادقانه وحالااااااااا این دژا-وو هم وجود داره.
                          البته من از این پستی که گذاشتم هیچ دفاعی نمیکنماااااا.میگم با این تفاسیری که شما از رویای صادقانه کردید, پس این دو موضوع با هم فرق میکنن.
                          هم میشه گفت یه جورایی ربط داره هم نداره!!
                          اخه در مورد این مسائل نمیشه با قاطعیت تمام حرف زد چون ما علمی نسبت به اینها نداریم که حدود و مرزشون رو کاملا از هم تفکیک کنیم...
                          ولی بسیار به هم شباهت دارن برای همین من مسئله رویای صادقه اش رو گفتم تا نوعی تعبیر از دید اسلام هم باشه
                          :eek:
                          این بده که ما از علوم و مطالب دیگه اگاه باشیم؟ چیزی از ما کم میشه؟ مگه حتما باید چیزایی که به ما ربط دارن افریده شن؟ نمونش این که پس دانشمندان یه مشت ادم بیکارن که نشستن سیاره ها و ستاره هایی که چندین سال نوری یا چند هزار سال نوری با ما فاصله دارن رو رصد میکنن و دنبال اجزای سازندشون میگردن!! خب یه ستاره ای که چند هزار سال نوری با ما فاصله داره اصلا میتونه ربطی به کره زمین داشته باشه؟ خب اون دانشمندان میگن ما با این کار میخواهیم منشاء پیدایش جهان هستی رو پیدا کنیم و بفهمیم جهان به این عظمت از کجا و چطور شرع شده؟ (افریده شده - خلق شده) خب من دوباره میگم چه ربطی داره به ما؟!! به چه دردی میخوره بدونیم یا ندونیم چند میلیارد سال پیش چه اتفاقی افتاده!! ولی انسان موجودی کنجکاو هست که میخواد از محیط دور و برش بیشتر بدونه و اطلاعات کسب کنه هرچند نفعی براش نداشته باشه...
                          دیگه من نمیدونم چیجوری توضیح بدم که منظورم رو بفهمید!!
                          شکی نیست ابعاد ناشناخته و موجودات ناشناخته زیاد هستند چرا از این همه فقط جن به ما معرفی شده اونم اینقدر با حجم زیاد ولی در عوض درست و حسابی تعریف نشده که یکی بگه دو بعدیه یکی دیگه بگه انرژیه ودیگری بگه منظور میکروبه و غیره.
                          از خیلی از مطالب و علوم خیلی سربسته و در حد یه اشاره توی قالب یک مثال توی قران صحبت شده چون احتمالا ما هنوز لیاقت برای فهمیدن همه چیز رو نداریم و نمیشه یک دفعه همه علوم رو در اختیار موجودی متفکر ولی با خویی درنده و وحشی گذاشت (نمونش دانش اتمیه که هم تونست برای درمان بیماری ها و تولید الکتریسیته استفاده کنه هم باهاش چندین هزار نفر افراد بیگناه رو توی ژاپن کشت که هیچ ربطی به جنگ نداشتند و اثار مخربش هنوز در اون مناطق وجود داره ) انسان باید به سطحی از درک برسه تا برخی از علوم براش قابل فهم بشه البته این تفسیری هست که من برای خودم دارم
                          من که اصلا علمم اونقدر نیست که بتونم قران رو تفسیر کنم ولی چند تا از مطالب علمی که توی قران وجود داره و انسان تا حالا تونسته اونارو کشف کنه مثل چرخش زمین به دور خودش که توی قران اومده (ترجمه فارسی ایه)
                          کوه ها را میبینی و گمان میکنی ثابت هستند ولی همچون ابر حرکت میکنند
                          خب یه ادم معمولی این رو بخونه چه برداشتی میتونه ازش بکنه؟؟ تفسیر این ایات که این یکی از اسون هاشه بسیار سخت و مشکله و تنها افرادی که عالم به این کار هستند میتونن این ایات رو تفسیر کنند
                          معنی این ایه امروزه برای ما کاملا مشخصه که زمین ثابت نیست و دور خود دوران داره

نمونه دیگرش ذانی بودن نور خورشید و ظاهری بودن نور ماه (انعکاس نور خورشید توسط ماه) و اصل پیدایش جهان هستی و... هست
                          از این دست ایات زیاد هستند که در حاله ای از ابهام موضوعی رو مطرح کرده اند و هنوز بعضی از انها کشف نشدن
                          فعلا علم ما اونقدر نیست که بتونیم مسائل متافیزیکی رو تشریح و توجیه کنیم و دلیل براشون پیدا کنیم ولی وجود دارند این بحث جن هم در این حیطه هست
                          امیدوارم تونسته باشم منظورم رو برسونم.

دیدگاه

منظور نفی وجود جن نیست منظور پیدا کردن دلیل معرفی موجودی ناشناخته است از میان بینهایت اطلاعات و دانش ناشناخته دیگر و ظاهرا جوابی وجود نداره.

دیدگاه

سلام به دوستان محترم.
                              در مورد ماورا طبیعه که همه میدونیم وجود داره و کسی هم نمیتونه رد کنه و اینکه خیلی چیزارو نمیشه با ریاضیات و فیزیک نمیشه اثبات کرد دلیلش کم بودن علم و امکانات ما در حال حاضر است(مانند زمان گالیله که نمیتونستن به چشم سیارات و منظومه رو ببینن)
                              اما در مورد دژا وو به نظرم چند چیز میشه براش تصور کرد.
                              1- خطای مغز :همان طوری که دوستمون گفتن توی بار گذاری حافظه از بلند مدت به روی کوتاه مدت که یه جورایی رد شد چون بعضی اوقات میشه بقیه اتفاق رو پیشبینی کرد.
                              2-به نظرم انگار مغز برای خیلی از فعالیت های بدن از روی اتفاقات گذشته تا حدودی زمان های بعدو پیشبینی میکنه.یعنی هنگامی که ما یه اتفاقی برامون آشنا هست مغز ما این اتفاقو حدص زده و برای ما آشنا میاد و حتی میتونیم بقیشم حدص بزنیم.حالا چرا همیشه این اتفاق نمیفته میتونه دلیلش این باشه که مغز ما فقط چیزایی رو میتونه حدص بزنه که اتفاقی و ناشناخته برای منطق خودش نباشه.
                              3-خارج شدن از بعد زمان:همه ما میدونیم که برای هر سیستمی میشه تبدیلی انجام داد که زمان توش حذف بشه و وارد فضای دیگه ای بشیم(مثلا فضای لاپلاس)حالا طبیعت هم اگر یه سیستم فرض کنیم در نتیجه میشه یه همچین فضایی رو براش تصور کرد که تمام اتفاقات ما در اون فضا بدون گذشت زمان قابل رویت باشه.خب اگر اینجوری باشه مغز ممکنه بتونه دچار خطا بشه و کمی سیستمی هماهنگ با زمانش دچار اختلال بشه و یه چیزایی رو ببینه
                              آنکس که بداند و بداند که بداند /، اسب شرف از گنبد گردون بجهاند
                              آنکس که بداند و نداند که بداند / ، بيدارش نماييد که بسي خفته نماند
                              آنکس که نداند و بداند که نداند / ، لنگان خرک خويش به مقصد برساند
                              آنکس که نداند و نداند که نداند / ، در جهل مرکب ابدالدهر بماند

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X