اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روشن کردن میکرو بعد از 5 ثانیه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روشن کردن میکرو بعد از 5 ثانیه

با سلام به همه
    توی یه پروژه با میکرو ازم خواستن اگر دکمه پاور به مدت 5 ثانیه نگه داشته شد میکرو روشن شه و قبل از آن خاموش باشه و اگر کمتر از 5 ثانیه هم بود روشن نشه
    من با PIC18 کار میکنم ولی فعلا اصلا میکروش برام مهم نیست میخواستم بدونم وقتی میکرو خواموشه اصلا چطور بفهمه 5ثانیه شده؟!
    و این که وقتی میکرو خاموشه فقط میشه روشنش کرد و اونم با وصل تغذیه هست و بلافاصله روشن میشه این 5 ثانیه رو چطوری درست کنم؟!
    ممنون میشم اگر چیزی به ذهنتون میرسه راهنماییم کنید
    درایور شبکه و nRF24L01
    کاتالوگ محصولات
    کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
    شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
    فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

پاسخ : روشن کردن میکرو بعد از 5 ثانیه

اگه در وسایل دیجیتال برنامه پذیر دقت کنی می بینی که در 99.999 درصد وسایل دکمه power تاگل باتون نیست بلکه پوش باتون است . یعنی فقط یک لحضه صفر و یک میشه .
    پس شما روشن شدن رو با روشن شدن قسمت های پر مصرف اشتباه میگیری . مثلا ما فکر میکنیم موبایل وقتی روشن میشه که lcd اش روشن بشه در حالی که وقتی به شارژ وصل میکنی میبینی که رو ال سی دی شارز شدنش نمایش میده . پس موبایل از قبل روشن بود .
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بسطام بیرامی
      با سلام به همه
      توی یه پروژه با میکرو ازم خواستن اگر دکمه پاور به مدت 5 ثانیه نگه داشته شد میکرو روشن شه و قبل از آن خاموش باشه و اگر کمتر از 5 ثانیه هم بود روشن نشه
      من با PIC18 کار میکنم ولی فعلا اصلا میکروش برام مهم نیست میخواستم بدونم وقتی میکرو خواموشه اصلا چطور بفهمه 5ثانیه شده؟!
      و این که وقتی میکرو خاموشه فقط میشه روشنش کرد و اونم با وصل تغذیه هست و بلافاصله روشن میشه این 5 ثانیه رو چطوری درست کنم؟!
      ممنون میشم اگر چیزی به ذهنتون میرسه راهنماییم کنید
      2 تا میشه کرد
      یا از امکانات خود میکرو استفاده کن مثل POR
      یا باید یه مدار جانبی طراحی کنی
      یه شبکه RC درست میکنی و با یه گیت NOT اشمیت تریگر به ریست میکرو وصل میکنی
      اینطوری وقتی تغدیه برقراره میکرو تا مدت زمانی که به RC بستگی داره در حالت ریست قرار میگیره
      [glow=red,2,300]تاپيک هاي ايجاد شده[/glow]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
        اگه در وسایل دیجیتال برنامه پذیر دقت کنی می بینی که در 99.999 درصد وسایل دکمه power تاگل باتون نیست بلکه پوش باتون است . یعنی فقط یک لحضه صفر و یک میشه .
        پس شما روشن شدن رو با روشن شدن قسمت های پر مصرف اشتباه میگیری . مثلا ما فکر میکنیم موبایل وقتی روشن میشه که lcd اش روشن بشه در حالی که وقتی به شارژ وصل میکنی میبینی که رو ال سی دی شارز شدنش نمایش میده . پس موبایل از قبل روشن بود .
        اتفاقا برعکس من این موضو رو میدونم ولی کارفرما اینطوری ازمون خواستن که از 100% خاموشی - تغذیه قطع با 5 ثانیه نگه داشتن روشن شه
        ولی بعید میدونم بشه یا باید مدار خارجی بذاریم یا بریم سراغ حالت های Sleep که مصرف کمترین باشه

نوشته اصلی توسط ADMlN
        2 تا میشه کرد
        یا از امکانات خود میکرو استفاده کن مثل POR
        یا باید یه مدار جانبی طراحی کنی
        یه شبکه RC درست میکنی و با یه گیت NOT اشمیت تریگر به ریست میکرو وصل میکنی
        اینطوری وقتی تغدیه برقراره میکرو تا مدت زمانی که به RC بستگی داره در حالت ریست قرار میگیره
        POR چی هست؟ چطور کار میکنه؟!میشه بیشتر توضیخ بدید؟!
        بیشتر دنیال همینم که میکرو تو حالت Sleep باشه با حداقل مصرف ممکن بعد اگه دکمه فشار داده شد بیدار شه چک کنه 5 ثانیه هست یا نه اگه بود بیدار شه اگه نبود دوباره بخوابه
        اینو چطور پیاده کنم؟!
        به RC هم خودم فک کردم ولی برای 5 ثانیه فکر نمیکنید یه خازن میخواد اندازه کل مدار؟!
        درایور شبکه و nRF24L01
        کاتالوگ محصولات
        کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
        شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
        فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

سلام
          برای راه اندازی یک ترانزیستور با یک مقاومت چند مگااهم و خازن در حد 1-10 میکرو فاراد به راحتی می تونین به زمان 5 ثانیه دست پیدا کنین(من قبلا به راحتی تا دقیقه هم دست پیدا کردم و با استفاده از آن دستور فرمان رله رو می دادم).با استفاده از خود میکرو زمان استراتاپ هم نیازمند روشن شدن قبلی میکرو قبل از شروع عملیان هست یعنی تایمر PWRT پاسخگو نخواهد بود.با استفاده از مدار زیر می تونین به هدف خودتون برسین (یادتون باشه BOR رو برابر با 4.2 قرار داده باشین و خروجی این ترانزیستور رو با استفاده از یک طبقه ترانزیستور دیگر تقویت یا توسط یک زوج دارلینگتون مدار رو تصحیح کنین)
          به عنوان مثال برای مدار زیر

با فرض خازن 10 میکرو فاراد و همچنین VBE=.8 در حالت اشباع خواهیم داشت
          طراحی مدار:
          1-حالت ابتدایی خازن ولتاژ صفر دارد
          2-حالت انتهایی خازن ولتاژ 5 خواهد داشت
          3-زمان برای رسیدن به حالت ماندگار برابر 5 ثانیه هست
          4-یادما باشد مرحله دوم هیچ گاه محقق نمی شود چون ترانزیستور ولتاژ را روی .7 محدود خواهد کرد
          طبق فرمول مرتبه اول خازن خواهیم داشت

حالا Vc(t)=.8 قرار می دهیم تا تو (ثابت زمانی )خازن را بدست آوریم

با فرض نادیده گرفتن مقاومت ترانزیستور خواهیم داشت
          [img]http://latex.codecogs.com/gif.latex?\tau=28.73\Rightarrow%2010*10^{-6}*R=28.73\Rightarrow%20R=\frac{28.73*10^{6}}{10}= 2.87Mohm[/img]
          شما مدار بالا رو با یک led تست کنین و افزایش جریان را با قرار دادن ترانزیستوری به عنوان منبع جریان به خروجی این ترانزیستور کوپل کنین
          مقدارها شد : خازن 10 میکروفاراد و مقاومت 3 مگااهم

هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

میتونی هم یک رله مخابراتی بزاری که تغذیه میکرو را از اون بگیری یک کنتاکتش مثبت اون یکی هم گروند
            تغذیه رله هم توسط کلید روشن بشه هم توسط میکرو
            حالا وقتی کلید زدن رله روشن میشه میکرو را روشن میکنه یک تاخیر 5 ثانیه اول برنامه بزار اگر بیشتر از 5 ثانیه شد که پایه تغذیه رله را یک میکنی رله وصل میشه میکرو همیشه روشن میمونه ، هر وقتم خواستی میکروت را خاموش کنی اون پایه را صفر کن به راحتی خاموش میشه
            اگر هم کمتر از 5 ثانیه کلید نگه داشتن که خود به خود دستشون را بردارن خاموش میشه
            توی خیلی از پروژه ها استفاده کردم روش خوبیه
            همه دوست دارند به بهشت بروند اما جالب اینجاست کسی دوست ندارد بمیرد
            کانت

دیدگاه

با سلام.
              من مداری ساده میخوام که با فشردن و نگه داشتن میکرو سویچ بعد دو سه ثانیه رله رو وصل کنه و وقتی میکرو سویچ رو دوباره فشار دادم رله خاموش بشه.ممنون میشم اگه بهم کمک کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کرگ سنتر نمایش پست ها
                با سلام.
                من مداری ساده میخوام که با فشردن و نگه داشتن میکرو سویچ بعد دو سه ثانیه رله رو وصل کنه و وقتی میکرو سویچ رو دوباره فشار دادم رله خاموش بشه.ممنون میشم اگه بهم کمک کنید.
                جدیدترین ویرایش توسط Namvar14; ۱۲:۰۹ ۱۳۹۹/۰۶/۰۴.
                eshop-hodhod.ir

دیدگاه

همین شماتیک الان در پروتیوس تست کردم جواب داد.ولی به صورت عینی عمل میکنه.و به عبارتی اون تاخیر مورد نظر تون نداره .اگه بشه با یه انتگرال گیر rcیه تاخیری ایجاد کرد خیلی عالی میشه چون بسیار ساده میشه.
                  eshop-hodhod.ir

دیدگاه

اون قسمتی که در تصویر مشخص کردم یک مدار rcهست با تغییر مقدار پتانسیومتر سرعت شارژ و دشارژ خازن تغیر پیدا میکنه.و بر همین اساس شما یک تاخیر کوچولورا خواهید داشت.
                    eshop-hodhod.ir

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X