ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
    2012/10/28
    مشهد
    249
    15

طراحي سنسور فاصله ياب نوري

من مي خوام يه سنسور نوري فاصله ياب ليزري بسازم که اصاص کارش اندازه گيري شدت نور باشه.
    براي اين کار بايد نويز نور رو حذف کرد. و تا جاي ممکن نبايد نور دريافتي زياد تقويت بشه براي اين که برد ديد کوتاه از بين مي ره.
    من اين ليزر و اين سنسور رو پيدا کردم که با هم مچن.
    http://roboeq.com/modules.php?op=modload&name=Web_Links&file =index&req=viewlink&cid=44 ليزر 2 ميلي وات 3900 تومني
    ولي نوشته 5 تا 10 ميلي وات خروجي!!!
    http://roboeq.com/PDF/0401005.pdf اينم گيرنده 1200 تومن
    اونطور که تو کاتالوگش هست 68% نور اين ليزرو دريافت مي کنه ولي مزيتش فرکانس و حساسيت بالاشه.
    مي خوام 4-250 سانتي متر رو به صورت غير خطي تشخيص بدم.
    استفاده از ليرز باعث مي شه که اثر تغيير زاويه سطح بازتابنده کاهش پيدا کرده و نور دريافتي قوي تر باشد.
    البته اين ليزره يکم ضعيفه ولي ارزونه.
    براي حذف نور محيط بايد پالسي يا سينوسي نور بفرستيم که فکر کنم سينوسي بهتره.
    حالا من موندم چطور بايد نورو فيلتر کنم که تاثير نويز روي شدت نور دريافتي اصلي حداقل باشه.
    من يه چند تا شبيه سازي تو پروتئوس انجام دادم فيلتراي مختلفو امتحان کردم ولي نويز تقريبا شدت نور دريافتي رو کور مي کنه. بزرگترين نويز مورد نظر من نويز سنسوراي مادون قرمزه که دقيقا از نوع سنسوراي کنترل تلوزيونن. اينا مزاحم سنسور من مي شن و شکل موجشون پالسي با فرکانس 40khz هستن.
    يک نويز ديگه هم نيوز خورشيده که نمي دونم چيکارش مي شه کرد.
    من مي خوام نور دريافتي رک و پوسکنده بدون تاثر از نويز در خروجي قابل رويت باشه و از آخر پس از يه ذره تقويت به يک ولتاژ dc تبديل بشه تا بفرستمش براي ميکرو... شايدم بشه يا مدار لگاريتم گير يا نمايي بزارم سر خروجي که دقت کار افزايش پيدا کنه.
    حداقل ولتاژ خروجي بايد 2 ميلي ولت باشد و تغذيه هم 5 ولت. احتمال مي دم
    يک راهنمايي کنين من چه فيلتري چه سيستم تقويت کننده اي بايد بزارم؟ چه قطعاتي بايد استفاده کنم؟
    در نظر دارم که فرستنده با فرکانس 500khz تا 1Mhz کار کنه.
    يه ايده ديگه هم داشتم که تو همون شبيه سازيشم موندم. اين که فرستنده پالسي کار کنه و وقتي فرستنده روشنه يک بار از ولتاژ ورودي نمونه گيري بشه و وقتي خاموشه يه جا ديگه نمونه گيري بشه و اين دو نمونه ولتاژ تفاضل گيري بشن و خروجي يکم تقويت بشه. من نتونستم همچين چيزي طراحي و شبيه سازي کنم.
    ممکنه به يک ليزر قوي تر احتياج باشه؟ من با سنسوراي مادون قرمزي که قبلا ساختم فکر کنم خوبه توانش.
    2012/10/28
    مشهد
    249
    15

پاسخ : طراحي سنسور فاصله ياب نوري

با تشکر از همکاري صميمانه اعضاي انجمن... خودم مدارو طراحي کردم.
    فقط يه نگاه بندازين ببينين مي شه بهترش کرد يا نه.
    اگه مشکل طراحي داره بهم بگين و من چند تا سوال هم دارم.
    اين مدار آشکارساز نور دريافتي از سنسور هست که يک سيگنال پالسي رو از نويز جدا کرده و 4 برابر تقويت مي کنه و براي کار من ايده آل هستش.
    من چند نمونه برداري باآناليز پروتئوس انجام دادم و نتيجه گرفتم که اين مدار تقريبا خطي عمل مي کنه. فکر کنم 1% غير خطي باشه و ميزان غير خطيش بخاطر قطعات مورد استفادس که من از روي تجربه ي کم همين قطعاتو مي شناختم و گذاشتم تو مدار.
    زمان پاسخ گويي مدار تقريبا 10 ميلي ثانيه هستش و براي محکم کاري بهتره 20 ميلي ثانيه صبر کرد.
    تو اين مدار خود سنسور و مدارات اسيلاتور و فرستنده و اتفاقاتي که رو نور ميفته تا برسه به گيرنده بررسي نشده.
    فرکانس کاري فرستنده 500khz در نظر گرفته شده که با فرکانساي معمول نوري مداخله نداشته باشه و پاسخگويي مدار سريع تر بشه البته يک دليل غير خطي بودن همين فرکانس نسبتا بالاست.
    اساس کار اين مدار اين گونست که وقتي فرستنده روشنه يک بار از ولتاژ سنسور نمونه برداري مي شه و وقتي فرستنده خاموشه هم يک بار نمونه برداري مي شه و اين دو ولتاژ اختلافشون گرفته مي شه و 4 برابر تقويت مي شه و به خروجي داده مِرِه که قراره بعدا در آينده توسط ميکرو براي اهداف گوناگون اندازه گيري بشود.
    من يک قطعه از مدارو نمي دونم چيکار کنم اونم 2 تا JFET که براي نمونه برداري ولتاژ استفاده شدن و بايد خيلي فرکانس بالا باشن. MPF102 N-channel
    http://www.fairchildsemi.com/ds/MP/MPF102.pdf
    معادل اين چيزي هست تو بازار؟ يا اصلا براي نبود معادل بايد مکانيزمو عوض کنم؟
    تصوير مدارو نمي تونم پلود کنم. به هيچ ديتابيسي دسترسي ندارم. اگه مي خواستين همکاري کنين بگين که ايميل کنم کل مدارو.
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2