ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14
    2007/02/25
    492
    1

سوالاتي من باب ساخت PCB توسط اسپري Positive20

سلام عليكم ، اقا اين Printed Artwork ديگه جواب نميده ! بران شديم يه دونه از اين Positive20 ها بخريم . همه چي حاضرهآ*آ*آ* ، لايت سورس ، محلول NaOh ، تاريكخانه ، هيتر و اسيد پركلروفر ...

فقط تنها مشكلي كه الان دارم اينه كه هر كاري ميكنم نميتونم فيبر رو يكسان اسپري كنم . با فاصله 30 سانت و زاويه 45 درجه اسپري ميكنم اما هيچ رقمه مغر نمياد ! همش يا دوروبرش جمع ميشه يا اينكه همه جا يكسان نيست . درضمن اسپري هم مونده هست . شوما چيجوري ميزنيد ؟!

ايا در هنگام اسپري كردن يا دولوپ حتما بايد توي تاريك خونه باشيم ؟! نميشه زير نور لامپ تنگستن بود ؟! يا حداقل يه زره ؟!

مدت زمان نور دهي چقدر باشه خوبه ؟! لايت سورسي كه ساختم دوتا لامپ مهتابي داره دقيقا يه جعبه مقوايي كه به اندازي لامپ مهتابي و عرض 20 سانت كه كاملا با فويل الومينيوم پوشيده شده . 10 دقيقه بسه؟!

امروز من باب تست يدونه رو نوردهي كردم . 15 دقيق و گزاشتمش تو دولوپر . بعد 2 دقيق يه چيزايي نمايان شد كه زياد جالب نبود . يعني رنگش خيلي كمرنگ بود ! اين يعني چي ؟! محلول سود غليض بود يا نوردهي خوب نبود يا رنگ كم گرفته بود اونجارو ؟!

وقتي فيبر رو ميندازي تو دولوپر ديگه بي رنگي محلول ازبين ميره و رنگ توش كمي حل ميشه . ايا ازاين محلول ميشه بازم استفاده كرد يا بايد برم دوباره محلول سود و اب درست كنم ؟!

من از كالك استفاده ميكنم . دوتارو ميزارم روهم . اينكار مشكلي در نوردهي ايجاد نميكنه !؟

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

کاردستی ها :

2006/01/21
    تبریز
    5
    0

پاسخ : سوالاتي من باب ساخت PCB توسط اسپري Positive20

سلام دوست من برا سوالت یک مقاله ای دارم و اگه خواستی میتونم ترجمه کاتالوگ اسپری را هم بهت بدم فقط مشکل اینجاست که نمیدونم کجا upload کنم اگه یه سایتی میدونی بگو تا هر دو مقاله رو بهت بدم مرسی
    2007/02/25
    492
    1

همين جا ميتوني تو اپلود سنتر بزاري .

کاردستی ها :

2006/11/19
    85
    2

علیکم السلام!

کلا پاشیدن اسپری به صورت یکسان کار خیلی مشکلیه! (و همین مساله باعث شد که من در نهایت Pos 20 رو هم بزارم کنار و برم سراغ لمینیت) اولا سطح باید کاملا تمیز باشه و تو محیط اصلا غبار نباشه! هنگام اسپری کردن اصلا نیازی به تاریکخونه نیست! فقط زیر نور مستقیم آفتاب (یا هر منبع UVآ* دیگه) نباشه! همین. بعد از اسپری زدن در یک محیط تاریک میزارین تا خشک بشه (۲۴ ساعت در حالت عادی) و یا تو فر (باز هم تاریک) با همون دمایی که تو راهنماش ذکر شده و به مدت حدود ۱۵ دقیقه. اینجا هم خیلی مهمه که زیاد داغ نشه! چون میسوزه! خیلی خشک میشه و میچسبه به PCB و خاصیتش رو از دست میده. این از اسپری کردن و نوردهی.

حالا نوردهی: این ماده نسبت به UV A یعنی طول موج بین 315-400 نانومتر حساسه که فقط تو نور آفتاب و لامپهای UV مناسب به مقدار کافی پیدا میشه. حتی لامپ مهتابی عادی اصلا به میزان کافی این نور رو نداره. من دو تا CLEO 15W فیلیپس گرفتم، مثل مهتابی ظاهرش ولی چون ۱۵ واته خیلی کوچیکه. قیمتش هم هر لامپ ۴۵۰۰ تومن. با این دو تا لامپ حدود ۱۵ دقیقه نوردهی کافیه. بهترین تصویر رو میشه با فیلمی که در لیتوگرافی تهیه میشه بدست آورد (فقط حواستون باشه که براتون پوزیتیو بگیرن!). من خودم با کالک اصلا تست نکردم ولی طبعا نباید به دقت فیلم دربیاد. من با فیلم تا ۳ دهم میلیمتر رو هم در آوردم! تصویر (همون فیلم یا کالک) باید کاملا با سطح PCB در تماس باشه که فقط به مناطق مورد نظر نور برسه. بهترین کار اینکه که PCBآ* روی یک سطح کاملا صاف باشه بعد فیلم رو روش بزارید و بعد هم یک شیشه و بعد هم منبع نور.

غلظت دولوپر هم کاملا مشخصه. ۷ گرم سود در یک لیتر آب. اگر کمتر باشه خیلی اذیت میشین و جواب نمیده! اگر بیشتر باشه خیلی سریع کل طرح رو پاک میکنه. البته با توجه به اینکه سود آزمایشگاهی در دسترس همگی نیست و البته حتما قیمتش بیشتره، باید یه مقداری به تجربه اون مقدار سود رو بدست بیارید. همین چانتهآ*ها که برای باز کردن چاه تو خونه استفاده میشه! سود هست. البته تهران تو ناصر خسرو بسته ۲ کیلویی سود رو میدن ۱۵۰۰ تومن (البته صنعتی نه آژمایشگاهی) .
    تو دولوپر قسمتهایی که نور میخوره باید کاملا با سود شسته بشه. چون وجود کمترین آثاری از این ماده روی هر قسمتی از فیبر باعث میشه که اون قسمت با اسید هیچ واکنش نشون نده و طبعا مس برداشته نشه.

بعد هم که اسید کاری که نیاز به محلول اسید با غلظت مناسب و داغ داره!

از محلول دولوپر هم میشه چندبار استفاده کرد.

ارادتمندیم.
    2007/02/25
    492
    1

ممنون خيلي خوب بود . والا سطح هم تميزه . غبار هم فقط تو خلا نيست ديگه :mrgreen: . من شبا دست به اسپري ميشم كه UV كمتر پيداش بشه . خشك كرد مشكلي نيست . هيتر دارم كه دما و زمان رو بهش ميدي و خلاص .

برا نور دهي ، يه بنده خدايي (آ*اجنبي بود) تو بلاگش نوشته بود كه با دوتا لامپ مهتابي هم ميشه فقط زمان نوردهي بايد بالاتر باشه . همونطور كه تو bmc فرموديد بايد از لامپ UV استفاده بهش كه در دسترس من نبود . اون بابا ميگفت با 4 تا لامپ UV 20 وات نوردهي ميكنه و زمان نوردهيش هم بين 60 تا 90 ثانيه هست . حالا شما يكم زياد نور نميدي ؟!

اگر مدت نوردهي زياد باشه چه اتفاقي ميوفته ؟! خلاصه اين نور يه زره هم كه شده از جا هايي كه نبايد عبور كنه ، عبور ميكنه ديگه !؟

فيلم رو چطوري درست ميكنن ؟! و هزينش چقدره ؟! من از طرفي ميخوام كه هر وقت هرطرحي رو دارم كاملا خودم و به قيمت پايين تر از بازار و بدون وقفه براي خودم تهيه كنم . طبعا اگر مشكل اسپري كردن حل بشه چيز ديگه اي باقي نميمونه . ولي فيلم گرفتن فكر كنم براي هر A4 هفت هشت هزارتومني بشه؟! شما چقدر ميديد فيلم تهيه ميكنند ؟!

---

سود ازمايشگاهي خيلي با صنعتي فرق داره ؟! من سود ازمايشگاهي تهيه كردم . والا نميدونم چند گرم بود ولي فكر ميكنم يك قاشق غذا خوري بوده باشه . منم اونو توي تقريبا 3 ليتر اب ريختم . محلول سود زياد اصولي نيست ولي دفعه اول مشكلي با سود نداشتم . بعد دو دقيقه نصف فيبر كه خوب اسپري شده بود خوب در اومده بود ولي بقيشه مشكل دار بود .

---

دركل پس شما از اسپري استفاده نميكنيد !؟ من سر اين قضيه نصف اسپري رو به فنا دادم . اين روش لمينت هم خوبه . ميشه يه توضيح درباره خود اين لمينت بدي ؟! من چند جا پرسيدم ولي نتونستم پيداش كنم . اسم و رسم اصليش چيه ؟! چون لمينت چندين معني داره . و اگه ممكنه بگين از كجا تهيه كرديد و قيمتش رو هم بگيد .

يه دنيا ممنون .

کاردستی ها :

2007/07/19
    تهران
    1,332
    102

نقل قول نوشته اصلی توسط shankimout
    . . اين روش لمينت هم خوبه . ميشه يه توضيح درباره خود اين لمينت بدي ؟! من چند جا پرسيدم ولي نتونستم پيداش كنم . اسم و رسم اصليش چيه ؟! چون لمينت چندين معني داره . و اگه ممكنه بگين از كجا تهيه كرديد و قيمتش رو هم بگيد .

يه دنيا ممنون .
    با سلام

روش لمینیت هم مشابه روش پزیتیو است ، با این تغییر که در این روش بجای حساس کردن سطح فیبر با اسپری پزیتیو ، این سطح رو با یک ورق نازک که از ماده ای حساس به نور شبیه به پزیتیو ساخته شده ، پوشانده ( این ماده روی سطح مسی بورد بصورت ورقه چسبانده میشود ) و مابقی عملیات ( نوردهی ، ظهور نقشه ، چاپ بورد) به همان صورت ذکر شده ، انجام میپذیرد .
    برای داشتن بورد بهینه تر و پیشنهاد میگردد که ابتدا سوراخکاری پایه های قطعات انجان شده و پس از صاف نمودن سطح بورد با نرمترین سنباده و شستشوی بورد ، مابقی کارها ، انجام شود .
    2007/02/25
    492
    1

ممنون . اين ورقه اسمش چيه و از كجا ميشه پيدا كرد ؟!

کاردستی ها :

2006/11/19
    85
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط shankimout
    ممنون خيلي خوب بود . والا سطح هم تميزه . غبار هم فقط تو خلا نيست ديگه :mrgreen: . من شبا دست به اسپري ميشم كه UV كمتر پيداش بشه . خشك كرد مشكلي نيست . هيتر دارم كه دما و زمان رو بهش ميدي و خلاص .

برا نور دهي ، يه بنده خدايي (آ*اجنبي بود) تو بلاگش نوشته بود كه با دوتا لامپ مهتابي هم ميشه فقط زمان نوردهي بايد بالاتر باشه . همونطور كه تو bmc فرموديد بايد از لامپ UV استفاده بهش كه در دسترس من نبود . اون بابا ميگفت با 4 تا لامپ UV 20 وات نوردهي ميكنه و زمان نوردهيش هم بين 60 تا 90 ثانيه هست . حالا شما يكم زياد نور نميدي ؟!

اگر مدت نوردهي زياد باشه چه اتفاقي ميوفته ؟! خلاصه اين نور يه زره هم كه شده از جا هايي كه نبايد عبور كنه ، عبور ميكنه ديگه !؟

فيلم رو چطوري درست ميكنن ؟! و هزينش چقدره ؟! من از طرفي ميخوام كه هر وقت هرطرحي رو دارم كاملا خودم و به قيمت پايين تر از بازار و بدون وقفه براي خودم تهيه كنم . طبعا اگر مشكل اسپري كردن حل بشه چيز ديگه اي باقي نميمونه . ولي فيلم گرفتن فكر كنم براي هر A4 هفت هشت هزارتومني بشه؟! شما چقدر ميديد فيلم تهيه ميكنند ؟!

---

سود ازمايشگاهي خيلي با صنعتي فرق داره ؟! من سود ازمايشگاهي تهيه كردم . والا نميدونم چند گرم بود ولي فكر ميكنم يك قاشق غذا خوري بوده باشه . منم اونو توي تقريبا 3 ليتر اب ريختم . محلول سود زياد اصولي نيست ولي دفعه اول مشكلي با سود نداشتم . بعد دو دقيقه نصف فيبر كه خوب اسپري شده بود خوب در اومده بود ولي بقيشه مشكل دار بود .

---

دركل پس شما از اسپري استفاده نميكنيد !؟ من سر اين قضيه نصف اسپري رو به فنا دادم . اين روش لمينت هم خوبه . ميشه يه توضيح درباره خود اين لمينت بدي ؟! من چند جا پرسيدم ولي نتونستم پيداش كنم . اسم و رسم اصليش چيه ؟! چون لمينت چندين معني داره . و اگه ممكنه بگين از كجا تهيه كرديد و قيمتش رو هم بگيد .

يه دنيا ممنون .
    نور زیادی که اگر به قسمتهایی که نیابد نور بخوره نرسه مشکلی ایجاد نمیکنه. خوب طبعا هرچی وات بیشتر باشه زمان کمتر میشه. بعد هم چون این اسپری ها همشون تاریخ مصرف گذشته هستند اون زمانها و مقادیر دقیقی که تو راهنما ذکر شده جواب نمیده! برای همین شاید لازم باشه که بیشتر نور بدین.

برای فیلم هم که عرض کردم لیتوگرافی. اینجا هر A4 اش اصطلاحا آرشیوی به حساب میاد و حدود ۳۵۰۰ تومن هزینش میشه.

سود آزمایشگاهی خالص تره و میشه دقیقا همون ۷ گرمش رو توی یه لیتر آب ریخت و مطمئن بود، ولی صنعتی اون خلوص رو نداره. و باز هم چون این اسپری ها تاریخ گذشته هستند شاید غلظت بیشتری نیاز باشه! برای همینه که همش تجربیه!

-------

و اما لمینیت. اولا که اسم خاصی من هم نمیشناسم. اینایی که کارشون PCB ایه میگن لمینیت! خارجکیش میشه Photoresist Film یا فیلم حساس به نور!
    دوما که برای این لمینیت ها باید فیلم نگاتیو استفاده کنید و نه پوزیتیو.
    سوما که موادش یه مقدار متفاوته! تو محلول جوش شیرین ظاهر میشه و بعد از اسید کاری هم باقیموندش در محلول سود غلیظ برداشته میشه.

من تهران از فروشگاه هیوا تو جمهوری میگیرم. شمارش اینه: 66678859 البته احتمالا! اگر اشتباه بود بگو دوباره ببینم! اینا ظاهرا از Eternal تایوان میگیرن. اگر درست خاطرم باشه عرض ۳۰ سانت هر متر ۱۵۰۰ تومن.

---

حالا که این روشها ذکر شد، یه چیز جالب هم بگم. نتایج همین بلایی است که P20 سر من آورد!. اینجا رو ببینید: http://techref.massmind.org/techref/pcb/etch/directinkjetresist.htm
    دایرکت پی سی بی اینکجت! همین پرینترهای اپسون رو دستکاری میکنن و بعد با یه سری جوهرهای اپسون که مخصوص فتو و ضد آب هست و ظاهرا برخی رنگهاش در صورتی که کاملا خشک بشن ضد اسید! مستقیما طرح رو روی PCBآ* پرینت میکنند! باقی اطلاعات رو خودتون زحمتش رو بکشید! یکی اگه حوصله داشت همچین چیزی درست کرد و البته اگر جوهرش رو اینجا پیدا کرد، چیزه خوبی میشه و احتمالا مشتری زیاد داشته باشه!
    2005/12/24
    استان فارس لارستان
    564
    0

سلام:
    طرز ساخت فیبر مدار چاپی به روش لامینت

مواد لازم: لامینت ، طلق ترانسپرنت یا فیلم از روی نقشه مدار یا کاغذ کالک که نقشه مدار روی آن پرینت شده باشد.

مواد لازم برای چاپ مدار بر روی فیبر بروش لامینت :

1 – لامینت به سطح مقطع مورد نیاز ( لامينت ماده اي ژلاتيني و حساس به نور است که بين دو لايه طلقي شفاف نازک قرار گرفته است )

2 – طلق ترانسپرنت یا فیلم و یا طرح چاپ شده مدار نگاتیو بر روی کاغذ کالک

3 – اسید ( پرکلرودوفر ) ، آب و ظرف پلاستیکی

شروع کار :

برای شروع کار لازم است از طرح مورد نظرتان یک پرینت نگاتیو داشته باشید . پرینت نگاتیو را می توانید بر روی کاغذ کالک شفاف چاپ کنید یا به یکی از روشهای عکاسی ، بکمک یک فروشگاه مهرسازی از آن فیلم بگیرید . توجه نمایید که نقشه مدار چاپ شده شما حتما باید نگاتیو باشد . ( محل نوارهای مسی و خطوط خالی و بقیه جاهای مدار سیاه باشد ) فیبر مسی را با سمباده نرم و یا با شستن ، کاملا تمیز و عاری از چربی نمایید . در یک جای کاملا تاریک لامینت را از پوشش سیاه رنگ خود در آورید . توجه شود که این کار حتما باید در یک محیطعاری از نور و تاریک انجام شود . همانطور که می بینید دو طرف لامینت یک لایه چسبیده شده که یکی از دیگر نرمتر است. آن را جدا کرده و لامینت را روی سطح مسی بچسبانید و کاملا ماساژ دهید تا هیچ حبابی در زیر آن جمع نشود . اگر جایی هم دیدید هوا زیر لامینت قرار دارد با یک سوزن هوا را از آن خارج کنید .

فیلم و یا طلق چاپ شده از روی مدار را روی لامینت بگذارید و تنظیم نمایید . توجه داشته باشید که هنوز یک لایه به لامینت چسبیده است. یک شیشه دیگر روی طرح چاپی بگذارید تا کاملا طرح به سطح لامینت بچسبد . تمام مراحل گفته شده باید در تاریکی انجام شود .

اکنون آنها را بدون اینکه تکان بخورند زیر نور خورشید برده و به مدت 5 الی 10 دقیقه زیر نور خورشید بگذارید . دوباره به تاریک خانه برگردید و لایه دوم را از روی لامینت جدا نمایید . این لایه از لایه قبلی زخیم تر است . مقدار یک قاشق غذاخوری پودر سفید رنگ ظهور لامینت را در یک لیوان آب حل نمایید . فیبر مدار را در آب بیاندازید و به آرامی تکان دهید تا طرح مدار ظاهر شود . (یعنی لامینتهایی که به آنها نور نتابیده کاملا پاک شود) حالا فیبر را زیر آب کاملا بشویید و با دست به آرامی روی آن بکشید تا لیزی حاصل از ماده ظهور از روی سطح مسی کاملا پاک شود . حال پس از خشک کردن کامل فیبر ، آن را از تاریک خانه خارج کنید .

اکنون فیبر آماده اسیدکاری است .

بعد از اتمام اسید کاری برای پاک کردن لامینت باقی مانده روی سطح مسی ، با رعایت ایمنی ، از محلول سود سوز آور استفاده نمایید
    2005/12/24
    استان فارس لارستان
    564
    0

سلام:
    سری به این پست هم بزنید

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14