اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نیاز به اسیلاتور 500khz

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نیاز به اسیلاتور 500khz

با سلام
    من به مدار یک اسیلاتور 500khz پالسی احتیاج دارم که شیب پالسش خیلی زیاد باشه و خیلی مستطیلی باشه.
    جریان خروجیش خیلی مهم نیست. ولتاژ کاریش ترجیحا 12 ولت. خطای فرکانسش 10% باشه مشکلی نداره ولی دیوتی سایکلش بیشتر از 5% خطا نداشته باشه.
    مهم ترین عامل اینه که خیلی ساده و ارزون باشه و پیچیدگی کمی داشته باشه و تو یک مدار چاپی کوچیک جا بشه و قطعاتش تو بازار پیدا بشه.
    آی سی 555 امتحان کردم خیلی شیب پالسش کمه. آی سی دیگه سراغ ندارین؟

پاسخ : نیاز به اسیلاتور 500khz

نوشته اصلی توسط Aryan_M
    آی سی 555 امتحان کردم خیلی شیب پالسش کمه. آی سی دیگه سراغ ندارین؟
    سلام ؛

با چه مداری ،555 رو تست کردید؟ پالس رو برای چی میخواید؟ :nerd:

دیدگاه

اگر خروجی 555 رو به اپ امپ بدید تا اونو به حالت اشباه ببره شیب کم تر میشه چون در واقع اون شیب رو تقویت می کنه
      از میکرو کنترلر هم می تونید استفاده کنید

دیدگاه

از همکاریتون بسیار ممنون ولی 555 که شیبش خیلی کمه و من تقریبا 30 تا پ امپ موجود تو بازارو شبیه سازی کردم همشون شیبشون کمه.
        یک پ امپ فرکانس بالا اگه میشناسین بگین.
        اسیلاتورو واسه سنسور فاصله یاب لازم دارم باید کوچیک باشه.
        میکرو هم فکر خوبیه ولی می خوام سنسورم به میکرو وابسته نباشه.
        اگه پ امپ خوب پیدا کنم اصلا خود اسیلاتورو با پ امپ و RC می سازم بدون 555 که هم کوچیک تر بشه هم ارزون تر.
        همونطور که گفتم دقت فرکانسش مهم نیست چون سیگنال تولید شده با خودش مقایسه می شه.
        بسیار ممنون

دیدگاه

از 8038 استفاده کن
          مخصوص تولید موج هستش
          اما متاسفانه من عملی با این آی سی کار نکردم.
          فقط توی تکنیک پالس ساختمانشو تحلیل کردیم
          گفت که دیوانه نهی لایق این خانه نهی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Aryan_M
            از همکاریتون بسیار ممنون ولی 555 که شیبش خیلی کمه و من تقریبا 30 تا پ امپ موجود تو بازارو شبیه سازی کردم همشون شیبشون کمه.
            یک پ امپ فرکانس بالا اگه میشناسین بگین.
            اسیلاتورو واسه سنسور فاصله یاب لازم دارم باید کوچیک باشه.
            میکرو هم فکر خوبیه ولی می خوام سنسورم به میکرو وابسته نباشه.
            اگه پ امپ خوب پیدا کنم اصلا خود اسیلاتورو با پ امپ و RC می سازم بدون 555 که هم کوچیک تر بشه هم ارزون تر.
            همونطور که گفتم دقت فرکانسش مهم نیست چون سیگنال تولید شده با خودش مقایسه می شه.
            بسیار ممنون
            سلام از اسیلاتور های کولپیتز یا هارتلی استفاده کردی تاحالا؟؟؟ اگه بدرد می خوره من برات یک نمونه مدارش بزارم
            معجزه اين است که هرچه داشته هايت را بيشتر با ديگران سهيم شوي،داراتر مي شوي (لئونارد نيموي)
            اگر مغزانسان،چنان ساده مي بود که ما از آن سر در مي آورديم،هنوز چنان احمق بوديم که هيچ از آن سر در نمي آورديم!
            آموزش Modelsim

دیدگاه

خیلی متشکرم
              آی سی 8038 تو دیتاشیتش نوشته تا 300khz ساپرت می کنه
              تو پروتئوس زدم 8038 یه پ امپ اورد AD8038AKSZ امتحانش کردم عالی کار می کنه ولی نمی دونم اصلا نمونش تو بازار ایران هست یا نه؟
              350mhz voltage feedback amplifire
              اینا هم شبیه سازی کردم خوبن
              lm7121 lm7171 lm6171
              با یکسری پ امپ که اولشون با ad80 شروع می شه.
              مثلا ad8036-7-8-9 ad8047-8 ad8055-6
              lmh6609 lmh6628
              اینا همشون خوبن ولی می خوام بدونم معادل یا خود اینا تو بازار چی هست؟
              اگه یه کوپلیتز نمونه بزاری ممنون می شم من تاحالا به غیر از 555 و اسیلاتور پامپی و سیموس چیز دیپه ای کار نکردم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Aryan_M
                خیلی متشکرم
                آی سی 8038 تو دیتاشیتش نوشته تا 300khz ساپرت می کنه
                تو پروتئوس زدم 8038 یه پ امپ اورد AD8038AKSZ امتحانش کردم عالی کار می کنه ولی نمی دونم اصلا نمونش تو بازار ایران هست یا نه؟
                350mhz voltage feedback amplifire
                اینا هم شبیه سازی کردم خوبن
                lm7121 lm7171 lm6171
                با یکسری پ امپ که اولشون با ad80 شروع می شه.
                مثلا ad8036-7-8-9 ad8047-8 ad8055-6
                lmh6609 lmh6628
                اینا همشون خوبن ولی می خوام بدونم معادل یا خود اینا تو بازار چی هست؟
                اگه یه کوپلیتز نمونه بزاری ممنون می شم من تاحالا به غیر از 555 و اسیلاتور پامپی و سیموس چیز دیپه ای کار نکردم.
                خب اسیلاتور کولپیتز و هارتلی می شه هم با اپ امپ بست و هم با ترانزیستور با اپ امپش راحت تره می خوای برات بگم؟؟؟
                معجزه اين است که هرچه داشته هايت را بيشتر با ديگران سهيم شوي،داراتر مي شوي (لئونارد نيموي)
                اگر مغزانسان،چنان ساده مي بود که ما از آن سر در مي آورديم،هنوز چنان احمق بوديم که هيچ از آن سر در نمي آورديم!
                آموزش Modelsim

دیدگاه

هرکودوم که ارزون تر و جمع و جور تر و در دسترس تره... یعنی مثلا ترانزیستور یا پ امپش پیدا بشه.
                  خیلی ممنون می شم راهنمایی کنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Aryan_M
                    هرکودوم که ارزون تر و جمع و جور تر و در دسترس تره... یعنی مثلا ترانزیستور یا پ امپش پیدا بشه.
                    خیلی ممنون می شم راهنمایی کنی
                    خب من یک اسلاتور هارتلی برات می کشم که با اپ امپ 741 و چندتا خازن و مقاومت و سلف باشه خوبه؟؟البته نوسانش سینوسی هستش که باید تبدیل به پالسش کنی من فقط برایت یه نوسان ساز با فرکانسی که گفتی می کشم بقیش به عهده خودت
                    چند لحظه صبر کنی برات می کشمش
                    آموزش Modelsim

دیدگاه

خب اینم اسیلاتور هارتلی البته فرکانسش باتوجه به المانها با چیزی که شما می خواستید یکی نیست که باید حساب کنم چه خازن و سلفی بزاری (چند لحظه دیگه بهت می گم)
                      ولی شکلش به صورت زیر هستش
                      آموزش Modelsim

دیدگاه

خب اقا آرین مقادیری که باید بگزارید به این شرح است :
                        C=10nf
                        L1=L2=5uH
                        فرمولش اینه خودتم یک بار دیگه حساب کن:

من از این مدار برای ساخت فرکانس 1.5MHz استفاده کرده بودم اگه اسیلوسکوپ داشته باشی خیلی خوبه می تونی پتانسیو متر را بچرخونی و به بهترین شکل برسی
                        شما اول این مدار شبیه سازی بکن
                        اگه درست شد و در عمل هم نوسان کرد باید بروید به پالس تبدیلش کنید
                        موفق باشید
                        آموزش Modelsim

دیدگاه

ممنون ولی منم همین الان شبیه سازی کردم یک پالس می زنه بعد متوقف می شه!!!
                          زمینی که تو مدار گرفتین نصف ولتاژ مرجعه؟ یا زمین ولتاژ مرجع می شه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Aryan_M
                            ممنون ولی منم همین الان شبیه سازی کردم یک پالس می زنه بعد متوقف می شه!!!
                            زمینی که تو مدار گرفتین نصف ولتاژ مرجعه؟ یا زمین ولتاژ مرجع می شه؟
                            ولتاز اپ امپ بزار روی 15 و15- دوباره تست کن
                            برای ولتاژ های دیگه دوباره باید مقدار پتانسیومتر عوض بشه
                            موفق باشی
                            آموزش Modelsim

دیدگاه

نشد. چند بار عددارو بالا پایین کردم یا نوسان نمی کنه یا خیلی نا همگون نوسان می کنه.
                              من می خوام 12 ولت باشه.
                              این فرمولو یک بار دیگه بنویسین چون خوب نوشته نشده.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X