ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6
    2010/06/10
    583
    56

کمک در محاسبات تقويت کننده و پيدا کردن پارامترهاي ترانزيستور از ديتاشيت

با سلام
    ميخواستم يه تقويت کننده رو محاسباتش رو انجام بدم . يه تقويت کننده کوچيک اميتر مشترک براي کارمم فعلا ميخوام از tip41 استفاده کنم (ميدونم زياد تقويت نميکنه )
    مشکل ار اينجا شروع ميشه که ما طبق مسالهايي که تا به امروز حل کرديم هميشه B (بتا) ترانزيستور رو ميدادن اما حالا تو ديتا شيت خبري ازش نيست به ذهنم رسيد که IC رو تقسيمبر IB کنم اما مشکل اينجاست که:
    اولا 2 تا IC , ic و 2تا IB ,ib داره که نميدونم dc درسته واسه حساب يا ac ?
    دومن هر کدوم رو که حساب کردم ميزانش با HFE که تو خود ديتا شيت يه مختصر اشارهاي کرده درست در نيومد با اين همه HFE و Hfe هم با هم فرق داشتن تو جايي که خودم حل کردم و حتي HFE که من بدست اوردم با HFE که کاخونه زده فدق داره :cry2: اما تو مسائل هميشه يکي ميگرفتيم
    از طرفي ميخواستم چون تو PSPICE اول تستش کنم و ديدم اونجام TIP نداره و بخوامم پارامتراي ترانزيستوزاي ديگرو دست کاري کنم پارامتراي لازم نيست ! مخصوصا B که هيچ کوم نميخوان :angry:
    من الان حسابي گيج شدم اگه بتا مهمترين عامل براي انتخاب ترانزيستور تقويت کنندست پس چرا نيت نه تو ديتا نه تو PSPICE از طرفيم تمام محاسباتم رو پايه B هست (خوب بدون اون نميشه oo: ميشه؟ )
    اگه ميشه منو کلا روشن کنيد که واقعا به تمام معنا هنگ کردم (تناقض بين چيزي که خوندم و کاري که عملي ميخوام انجام بدم! )
    البته اين چرنديات بالا همه فرضيات خودم بود تا اوجا که فکر ميکرم طيق اموزش ياد گرفتم اگرم کلا فرضياتم اشتباه ممنون ميشم بهم بگيد
    اشکهايي که پس از هر شکست ميريزيم همان عرقيست که براي پيروزي نريخته ايم.
    هيتلر
    2011/02/28
    قزوين
    589
    45

پاسخ : کمک در محاسبات تقويت کننده و پيدا کردن پارامترهاي ترانزيستور از ديتاشيت

با سلام

اينم لينكه ديتاشيت
    http://www.fairchildsemi.com/ds/TI/TIP41C.pdf

توش نوشته براي جريان كلكتور 0.3A و Vce=4 بتا حداقل 30 هست.

اگه ميخواين از ترانزيستور به عنوان سوييچ استفاده كنين(يعني Vce در هنگام روشن شدن ترانزيستور نزديك به صفر بشه كه معمولا Vce كمتر از 0.2 رو ميگن ترانزيستور به اشباع رفته كه اين اشباع رفتن همون حالت سوييچ هست))بايد يه جرياني رو به عنوان جريان كلكتور انتخاب كنين و فرض كنين Vce=0.05 و ولتاژ منبع هم دارين و با زدن KVL مقدار مقاومت كلكتور بدست مياد.
    حالا بايد دقت كنين كه بتاي ترازيستور در حالت اشباع كوچكتر از بتاي ترانزيستور در حالت تقويت كنندگي هست و مثلاً بتاي اشباع رو فرض مي كنيم 20 و جريان بيس بدست مياد.حالا اگه ولتاژ ديود بيس اميتر رو 0.7 فرض كنيم و ولتاژ منبع رو هم داريم و يه KVL بزنيم در نتيجه مقاومت بيس هم بدست مياد.

در حالت تقويت كنندگي بتاي ترانزيستور بزرگتر از بتاي اشباع هست و Vce هم بزرگتر از 0.2 فرض مي كنيم و البته بسته به خواسته اي كه داريم و ولتاژي كه مي خوايم رو Vce بيفته و جرياني كه مي خوايم از كلكتور بگذره ميتونيم مقاومت كلكتور رو بدست بياريم و حالا بتاي ترانزيستور رو هم كه داريم و جريان بيس هم بدست مياد و مثل حالت قبل مقاومت بيس رو بدست مياريم.
    در اين حالت چون هدف تقويت كردن جريان هست پس بايد از بتاي بزرگ ترانزيستور استفاده كنيم پس نبايد ترانزيستور رو به اشباع ببريم يعني نبايد Vce كمتر از 0.2 بشه.اين طور هم نيست كه يه ترانزيستور فقط يه بتا از خودش نشون بده و بتا تو يه محدوده اي تغيير ميكنه

در واقع با بزرگ شدن Vce از مقدار 0.2 بتاي ترانزيستور تقريباً ثابته و به بيشترين مقدارش رسيده و با كم شدن Vce از مقدار 0.2 بتا هم كم ميشه
    2010/06/10
    583
    56

نقل قول نوشته اصلی توسط edris.noei
    با سلام

اينم لينكه ديتاشيت
    http://www.fairchildsemi.com/ds/TI/TIP41C.pdf

توش نوشته براي جريان كلكتور 0.3A و Vce=4 بتا حداقل 30 هست.

اگه ميخواين از ترانزيستور به عنوان سوييچ استفاده كنين(يعني Vce در هنگام روشن شدن ترانزيستور نزديك به صفر بشه كه معمولا Vce كمتر از 0.2 رو ميگن ترانزيستور به اشباع رفته كه اين اشباع رفتن همون حالت سوييچ هست))بايد يه جرياني رو به عنوان جريان كلكتور انتخاب كنين و فرض كنين Vce=0.05 و ولتاژ منبع هم دارين و با زدن KVL مقدار مقاومت كلكتور بدست مياد.
    حالا بايد دقت كنين كه بتاي ترازيستور در حالت اشباع كوچكتر از بتاي ترانزيستور در حالت تقويت كنندگي هست و مثلاً بتاي اشباع رو فرض مي كنيم 20 و جريان بيس بدست مياد.حالا اگه ولتاژ ديود بيس اميتر رو 0.7 فرض كنيم و ولتاژ منبع رو هم داريم و يه KVL بزنيم در نتيجه مقاومت بيس هم بدست مياد.

در حالت تقويت كنندگي بتاي ترانزيستور بزرگتر از بتاي اشباع هست و Vce هم بزرگتر از 0.2 فرض مي كنيم و البته بسته به خواسته اي كه داريم و ولتاژي كه مي خوايم رو Vce بيفته و جرياني كه مي خوايم از كلكتور بگذره ميتونيم مقاومت كلكتور رو بدست بياريم و حالا بتاي ترانزيستور رو هم كه داريم و جريان بيس هم بدست مياد و مثل حالت قبل مقاومت بيس رو بدست مياريم.
    در اين حالت چون هدف تقويت كردن جريان هست پس بايد از بتاي بزرگ ترانزيستور استفاده كنيم پس نبايد ترانزيستور رو به اشباع ببريم يعني نبايد Vce كمتر از 0.2 بشه.اين طور هم نيست كه يه ترانزيستور فقط يه بتا از خودش نشون بده و بتا تو يه محدوده اي تغيير ميكنه

در واقع با بزرگ شدن Vce از مقدار 0.2 بتاي ترانزيستور تقريباً ثابته و به بيشترين مقدارش رسيده و با كم شدن Vce از مقدار 0.2 بتا هم كم ميشه
    سلام ممنون از پاسختون من با vcc=12 ميخوام استفاده کنم تو حالت فعالم ميخوام ازش کار بکشم پش طبق گفتهاي شما تقريبا بتا ثابت هست و ميتونم هم روي 12 ولت از بتاي 30 استفاده کنم؟ اولين باره دارم روي تقويت کننده کار ميکنم . ببخشيد که اينقدر گيج ميزنم :mrgreen:
    هيتلر
    2011/02/28
    قزوين
    589
    45

نقل قول نوشته اصلی توسط Ariyo Saeb
    من با vcc=12 ميخوام استفاده کنم تو حالت فعالم ميخوام ازش کار بکشم پش طبق گفتهاي شما تقريبا بتا ثابت هست و ميتونم هم روي 12 ولت از بتاي 30 استفاده کنم؟
    براي چه کاري مي خواين از ترانزيستور استفاده کنين؟ميتونين از بتاي 30 استفاده کنين.فقط محاسباتي که گفتم در پست بالا رو انجام بدين به نتيجه مطلوب ميرسين.
    2010/06/10
    583
    56

نقل قول نوشته اصلی توسط edris.noei
    براي چه کاري مي خواين از ترانزيستور استفاده کنين؟ميتونين از بتاي 30 استفاده کنين.فقط محاسباتي که گفتم در پست بالا رو انجام بدين به نتيجه مطلوب ميرسين.
    يه تقويت کننده کوچيک اميتر مشترک واسه بين يه بلندگو و يه ارگ کوچيک با 555 ميخوام ببندم . کارش زياد مهم نيست مهم محاسبانه چون بعد اين ميخوام کم کم چند طبقه کلاس دار درست کنم واسه خروجي VS1003 که mp3 پخش کنه
    هيتلر
    2011/02/28
    قزوين
    589
    45

با سلام

شما Vce رو فرض کن 0.5 و ولتاژ منبع هم Vs هست و بزار تو فرمول و جرياني که ميخواي از کلکتور رد بشه رو يه مقداري فرض کن و در نتيجه با بتايي که دارين جريان بيس هم بدست مياد و اگه اينارو تو فرمول هاي پايين بزارين مقاومت ها بدست ميان

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6