اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در محاسبات تقویت کننده و پیدا کردن پارامترهای ترانزیستور از دیتاشیت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در محاسبات تقویت کننده و پیدا کردن پارامترهای ترانزیستور از دیتاشیت

با سلام
    میخواستم یه تقویت کننده رو محاسباتش رو انجام بدم . یه تقویت کننده کوچیک امیتر مشترک برای کارمم فعلا میخوام از tip41 استفاده کنم (میدونم زیاد تقویت نمیکنه )
    مشکل ار اینجا شروع میشه که ما طبق مسالهایی که تا به امروز حل کردیم همیشه B (بتا) ترانزیستور رو میدادن اما حالا تو دیتا شیت خبری ازش نیست به ذهنم رسید که IC رو تقسیمبر IB کنم اما مشکل اینجاست که:
    اولا 2 تا IC , ic و 2تا IB ,ib داره که نمیدونم dc درسته واسه حساب یا ac ?
    دومن هر کدوم رو که حساب کردم میزانش با HFE که تو خود دیتا شیت یه مختصر اشارهای کرده درست در نیومد با این همه HFE و Hfe هم با هم فرق داشتن تو جایی که خودم حل کردم و حتی HFE که من بدست اوردم با HFE که کاخونه زده فدق داره :cry2: اما تو مسائل همیشه یکی میگرفتیم
    از طرفی میخواستم چون تو PSPICE اول تستش کنم و دیدم اونجام TIP نداره و بخوامم پارامترای ترانزیستوزای دیگرو دست کاری کنم پارامترای لازم نیست ! مخصوصا B که هیچ کوم نمیخوان :angry:
    من الان حسابی گیج شدم اگه بتا مهمترین عامل برای انتخاب ترانزیستور تقویت کنندست پس چرا نیت نه تو دیتا نه تو PSPICE از طرفیم تمام محاسباتم رو پایه B هست (خوب بدون اون نمیشه oo: میشه؟ )
    اگه میشه منو کلا روشن کنید که واقعا به تمام معنا هنگ کردم (تناقض بین چیزی که خوندم و کاری که عملی میخوام انجام بدم! )
    البته این چرندیات بالا همه فرضیات خودم بود تا اوجا که فکر میکرم طیق اموزش یاد گرفتم اگرم کلا فرضیاتم اشتباه ممنون میشم بهم بگید
    اشکهايي که پس از هر شکست ميريزيم همان عرقيست که براي پيروزي نريخته ايم.
    هيتلر

پاسخ : کمک در محاسبات تقویت کننده و پیدا کردن پارامترهای ترانزیستور از دیتاشیت

با سلام

اینم لینکه دیتاشیت
    http://www.fairchildsemi.com/ds/TI/TIP41C.pdf

توش نوشته برای جریان کلکتور 0.3A و Vce=4 بتا حداقل 30 هست.

اگه میخواین از ترانزیستور به عنوان سوییچ استفاده کنین(یعنی Vce در هنگام روشن شدن ترانزیستور نزدیک به صفر بشه که معمولا Vce کمتر از 0.2 رو میگن ترانزیستور به اشباع رفته که این اشباع رفتن همون حالت سوییچ هست))باید یه جریانی رو به عنوان جریان کلکتور انتخاب کنین و فرض کنین Vce=0.05 و ولتاژ منبع هم دارین و با زدن KVL مقدار مقاومت کلکتور بدست میاد.
    حالا باید دقت کنین که بتای ترازیستور در حالت اشباع کوچکتر از بتای ترانزیستور در حالت تقویت کنندگی هست و مثلاً بتای اشباع رو فرض می کنیم 20 و جریان بیس بدست میاد.حالا اگه ولتاژ دیود بیس امیتر رو 0.7 فرض کنیم و ولتاژ منبع رو هم داریم و یه KVL بزنیم در نتیجه مقاومت بیس هم بدست میاد.

در حالت تقویت کنندگی بتای ترانزیستور بزرگتر از بتای اشباع هست و Vce هم بزرگتر از 0.2 فرض می کنیم و البته بسته به خواسته ای که داریم و ولتاژی که می خوایم رو Vce بیفته و جریانی که می خوایم از کلکتور بگذره میتونیم مقاومت کلکتور رو بدست بیاریم و حالا بتای ترانزیستور رو هم که داریم و جریان بیس هم بدست میاد و مثل حالت قبل مقاومت بیس رو بدست میاریم.
    در این حالت چون هدف تقویت کردن جریان هست پس باید از بتای بزرگ ترانزیستور استفاده کنیم پس نباید ترانزیستور رو به اشباع ببریم یعنی نباید Vce کمتر از 0.2 بشه.این طور هم نیست که یه ترانزیستور فقط یه بتا از خودش نشون بده و بتا تو یه محدوده ای تغییر میکنه

در واقع با بزرگ شدن Vce از مقدار 0.2 بتای ترانزیستور تقریباً ثابته و به بیشترین مقدارش رسیده و با کم شدن Vce از مقدار 0.2 بتا هم کم میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط edris.noei
      با سلام

اینم لینکه دیتاشیت
      http://www.fairchildsemi.com/ds/TI/TIP41C.pdf

توش نوشته برای جریان کلکتور 0.3A و Vce=4 بتا حداقل 30 هست.

اگه میخواین از ترانزیستور به عنوان سوییچ استفاده کنین(یعنی Vce در هنگام روشن شدن ترانزیستور نزدیک به صفر بشه که معمولا Vce کمتر از 0.2 رو میگن ترانزیستور به اشباع رفته که این اشباع رفتن همون حالت سوییچ هست))باید یه جریانی رو به عنوان جریان کلکتور انتخاب کنین و فرض کنین Vce=0.05 و ولتاژ منبع هم دارین و با زدن KVL مقدار مقاومت کلکتور بدست میاد.
      حالا باید دقت کنین که بتای ترازیستور در حالت اشباع کوچکتر از بتای ترانزیستور در حالت تقویت کنندگی هست و مثلاً بتای اشباع رو فرض می کنیم 20 و جریان بیس بدست میاد.حالا اگه ولتاژ دیود بیس امیتر رو 0.7 فرض کنیم و ولتاژ منبع رو هم داریم و یه KVL بزنیم در نتیجه مقاومت بیس هم بدست میاد.

در حالت تقویت کنندگی بتای ترانزیستور بزرگتر از بتای اشباع هست و Vce هم بزرگتر از 0.2 فرض می کنیم و البته بسته به خواسته ای که داریم و ولتاژی که می خوایم رو Vce بیفته و جریانی که می خوایم از کلکتور بگذره میتونیم مقاومت کلکتور رو بدست بیاریم و حالا بتای ترانزیستور رو هم که داریم و جریان بیس هم بدست میاد و مثل حالت قبل مقاومت بیس رو بدست میاریم.
      در این حالت چون هدف تقویت کردن جریان هست پس باید از بتای بزرگ ترانزیستور استفاده کنیم پس نباید ترانزیستور رو به اشباع ببریم یعنی نباید Vce کمتر از 0.2 بشه.این طور هم نیست که یه ترانزیستور فقط یه بتا از خودش نشون بده و بتا تو یه محدوده ای تغییر میکنه

در واقع با بزرگ شدن Vce از مقدار 0.2 بتای ترانزیستور تقریباً ثابته و به بیشترین مقدارش رسیده و با کم شدن Vce از مقدار 0.2 بتا هم کم میشه
      سلام ممنون از پاسختون من با vcc=12 میخوام استفاده کنم تو حالت فعالم میخوام ازش کار بکشم پش طبق گفتهای شما تقریبا بتا ثابت هست و میتونم هم روی 12 ولت از بتای 30 استفاده کنم؟ اولین باره دارم روی تقویت کننده کار میکنم . ببخشید که اینقدر گیج میزنم :mrgreen:
      هيتلر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ariyo Saeb
        من با vcc=12 میخوام استفاده کنم تو حالت فعالم میخوام ازش کار بکشم پش طبق گفتهای شما تقریبا بتا ثابت هست و میتونم هم روی 12 ولت از بتای 30 استفاده کنم؟
        برای چه کاری می خواین از ترانزیستور استفاده کنین؟میتونین از بتای 30 استفاده کنین.فقط محاسباتی که گفتم در پست بالا رو انجام بدین به نتیجه مطلوب میرسین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط edris.noei
          برای چه کاری می خواین از ترانزیستور استفاده کنین؟میتونین از بتای 30 استفاده کنین.فقط محاسباتی که گفتم در پست بالا رو انجام بدین به نتیجه مطلوب میرسین.
          یه تقویت کننده کوچیک امیتر مشترک واسه بین یه بلندگو و یه ارگ کوچیک با 555 میخوام ببندم . کارش زیاد مهم نیست مهم محاسبانه چون بعد این میخوام کم کم چند طبقه کلاس دار درست کنم واسه خروجی VS1003 که mp3 پخش کنه
          هيتلر

دیدگاه

با سلام

شما Vce رو فرض کن 0.5 و ولتاژ منبع هم Vs هست و بزار تو فرمول و جریانی که میخوای از کلکتور رد بشه رو یه مقداری فرض کن و در نتیجه با بتایی که دارین جریان بیس هم بدست میاد و اگه اینارو تو فرمول های پایین بزارین مقاومت ها بدست میان
            http://www.4shared.com/photo/X9Miez6..._formula.html?

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X