اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک یادگیییرییی حل مسائل مدار منطقی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک یادگیییرییی حل مسائل مدار منطقی

دوستان من فکر کنم یه بار دیگم پرسیده بودم ولی الان میخام یاد بگیرم. چطوری میشه باگیت های منطقی مدار درست کرد؟ الگوریتم چیه؟

مثال:
    [glow=red,2,300]میخایم یه دکمه رو بزنیم چراغ 1 روشن بشه و روشن باقی بمونه دوباره همون دکمه رو بزنیم چراق 2 همم روشن بشه یعنی 1 و 2 . دوباره همون دکمه رو بزنیم چراق 3 هم بیاد توی مدار. [/glow]

این مسایل یه روش داره برای حل که من هنوز یاد نگرفتم . دوستان من راه حل این مسئله رو نمیخام روش حل رو میخام بیاموزم :nerd:

پاسخ : کمک یادگیییرییی حل مسائل مدار منطقی

مسائل مدار منطقی یک روش حل ندارن، شاید همین مسأله ای که گفتید بشه به چند تا راه مختلف حل کرد ولی وقتی بخواین به صورت عملی کار کنید باید ببینید کدوم از نظر سخت افزاری مناسب تره یعنی IC هاش ارزون تره و راحت تر گیر میاد. کتاب موریس مانو رو مطالعه کنید.
    لطفاً برای انجام پروژه های دانشجویی پیام خصوصی نفرستید.
    لطفاً سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند پیام خصوصی نکنید.
    با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"
    اگر جايي که ايستاده ايد را نمي پسنديد، عوضش کنيد شما درخت نيستيد!! "پاسكال"
    يا به اندازه ي آرزوهايت تلاش کن يا به اندازه تلاشت آرزو کن. "شکسپير"

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
      دوستان من فکر کنم یه بار دیگم پرسیده بودم ولی الان میخام یاد بگیرم. چطوری میشه باگیت های منطقی مدار درست کرد؟ الگوریتم چیه؟

مثال:
      [glow=red,2,300]میخایم یه دکمه رو بزنیم چراغ 1 روشن بشه و روشن باقی بمونه دوباره همون دکمه رو بزنیم چراق 2 همم روشن بشه یعنی 1 و 2 . دوباره همون دکمه رو بزنیم چراق 3 هم بیاد توی مدار. [/glow]
      این مسایل یه روش داره برای حل که من هنوز یاد نگرفتم . دوستان من راه حل این مسئله رو نمیخام روش حل رو میخام بیاموزم :nerd:
      ببینین برای طراحی خوب شما اول باید روی مبانی دیجیتال تا حد قابل قبولی مسلط باشی
      بعدش نیازه تا آی سی های مختلف بشناسی
      مثلا برای یه جمع کننده لازم نیست اون با گیت ها طراحی کنی چون بصورت یه آی سی وجود داره
      همینطور نیازه تا الگوریم های طرح های مختلف برسی کنی تا کم کم تو تحلیل مدار قوی بشی
      بهتره برای هر طرحی بعد از پیدا کردن الگوریم اون ASM Chart هم برای اون رسم کنی
      تو کتاب مانو یه فصل درباره این مسایل صحبت کرده
      آخر از همه هم لازمه تمرین زیادی کنی
      بهتره با برنامه پروتئوس مدارهای مختلف طراحی کنی و هر وقت از یه مدار جواب گرفتی چند ایده جدید هم برای حل مجدد اون بکار ببری

اما جواب سوالت
      باید از یه FF استفاده کنی. مثلا DFF
      ورودی به کلاک میدی. D هم یه 'Q وصل کن و خروجی از Q بگیر
      در ضمن باید برای کلید هم حتما مدار لرزش گیر بزاری
      میتونی با 2 تا گیت NOT یه لچ SR بسازی و یا از یه شبکه RC استفاده کنی
      [glow=red,2,300]تاپيک هاي ايجاد شده[/glow]

دیدگاه

استاد ما گفته با AND - OR- Not باشه یعنی همون گیت های اصلی

دیدگاه

چون تعداد دفعات زدن کلید در خروجی تأثیر داره فکر می کنم راه حل سیستماتیک این مسأله نیاز به مدارهای ترتیبی داره یعنی استفاده از فلیپ فلاپ یا لچ ولی احتمالاً بشه با مدارهای ترکیبی با جمع کننده هم ساختش. یکی از ورودی های جمع کننده 1 باشه که با کلید فشاری And شده، یکی دیگه متصل باشه به خروجی که مقدار اولیه اش صفره و جمع کننده هم دوبیتی باشه که مقدار 0 برای خاموش بودن همه خروجی ها، مقدار 1 برای روشن بودن خروجی 1، مقدار 2 برای روشن بودن خروجی 1و2 و مقدار 3 هم برای روشن بودن هر 3 خروجی استفاده بشه. الان وقتشو ندارم اگه نتونستی به جواب برسی بگو مدارشو با پروتئوس بکشم بذارم.
          با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"

دیدگاه

راهنمایی که استاد کرد گفت با توجه به مدار پالسی توی کنتاکتور ها میهشه اینم حل کرد. البته پروژه PLC Logo هستش.

دیدگاه

وقتی مداری میخوای که خروجیش به زمان بستگی داره پس مدارت حتما ترتیبی هست یعنی باید از فلیپ فلاپ ها استفاده کنی
              مداری هم که استادتون خواسته یه شمارنده هست که اسمش الان دقیقا یادم نمیاد :NO:
              من اول 3 تا DFF طراحی کردم بعد کلاک همه سنکرون کردم و ورودی هر DFF از Q طبقه قبل گرفتم
              ورودی اولی هم میتونی به VCC وصل کنی یا آزاد بزاری
              تو قسمت ایجاد پالس دستی هم برای دبانس گیری کلید از 2 تا گیت NAND استفاده شده

شماتیک

دیدگاه

نوشته اصلی توسط هـــادی
                چون تعداد دفعات زدن کلید در خروجی تأثیر داره فکر می کنم راه حل سیستماتیک این مسأله نیاز به مدارهای ترتیبی داره یعنی استفاده از فلیپ فلاپ یا لچ ولی احتمالاً بشه با مدارهای ترکیبی با جمع کننده هم ساختش. یکی از ورودی های جمع کننده 1 باشه که با کلید فشاری And شده، یکی دیگه متصل باشه به خروجی که مقدار اولیه اش صفره و جمع کننده هم دوبیتی باشه که مقدار 0 برای خاموش بودن همه خروجی ها، مقدار 1 برای روشن بودن خروجی 1، مقدار 2 برای روشن بودن خروجی 1و2 و مقدار 3 هم برای روشن بودن هر 3 خروجی استفاده بشه. الان وقتشو ندارم اگه نتونستی به جواب برسی بگو مدارشو با پروتئوس بکشم بذارم.
                الان که با وقت کافی روی این مسأله فکر کردم دیدم نمیشه با مدارهای ترکیبی ساختش و این ایده جمع کننده غیر عملیه.

دیدگاه

ممنون دوستان زحمت کشیدید :redface:

ادمین چطوری اینو کشیدی؟ :biggrin: خیلی پیچیده شده! از روی چه الگوریتمی جلو رفتی که به این رسیدی؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                    ادمین چطوری اینو کشیدی؟ :biggrin:
                    به سختی

نوشته اصلی توسط arvinfx

خیلی پیچیده شده! از روی چه الگوریتمی جلو رفتی که به این رسیدی؟
                    خیلی هم پیچیده نیست. خب من توضح دادم چطوری طراحی شده
                    اگه الگوریتم کار بدونین چیه طراحیش ساده میشه
                    چند تا نکته از مدار منطقی هم بهتره یاداوری کنیم

هرگاه خروجی تابعی به حالت قبلی مدار وابسته باشه یعنی سیستم حافظه دار هست
                    پس حتما در مدار به FF نیازه. خب ما سه نوع FF داریم
                    1- JK
                    2- D (اگه 'J به K وصل بشه)
                    3- T (اگه J و K به هم وصل بشن)
                    میدونیم خروجی DFF همیشه برابر ورودی اون هست. این یعنی در این مدار هر وقت خروجی طبقه قبلی یک بشه تو پالس بعدی خروجی 1 میشه

دیدگاه

پروژه مدار منطقی

سلام دوستان
                      من این ترم یه پروژه مدار منطقی دارم
                      استاد ازم خواسته با 4 مقایسه گر یک بیتی یه مقایسه گر 4 بیتی طراحی کنم.
                      کسی میتونه کمکم کنه
                      در ضمن منُ ببخشید که سوالمو اینجا پرسیدم ... تازه عضو شدم و نابلدم :redface:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نسیم88
                        سلام دوستان
                        کسی میتونه کمکم کنه
                        سلام
                        کاری نداره اول براش جدول صحت بنویس بعد جدول کارنو و بعد هم بسازش
                        گفت که دیوانه نهی لایق این خانه نهی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط moslem1368
                          سلام
                          کاری نداره اول براش جدول صحت بنویس بعد جدول کارنو و بعد هم بسازش
                          خب میشه یکم بیشتر توضیح بدین .
                          آخه من 3 ترم پیش مدار منطقی پاس کردم و خیلی از مباحث رو یادم رفته

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نسیم88
                            سلام دوستان
                            کسی میتونه کمکم کنه
                            مقایسه گر 1 بیتی شما ورودی مقایسه هم داره؟
                            اگه داره خب کافیه بیت به بیت مقایسه کنی و بعد از بیت کم ارزش تر خروجی مقایسه به ورودی طبقه بعد بزنی

دیدگاه

مداری که شما لازم دارین=شمارنده جانسون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X