اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد فیلتر 50 هرتز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد فیلتر 50 هرتز

همون طور که می دونید , گاهی مواقع برای این که تغذیه مدار دیجیتال توسط نویز موجود روی برق آلوده نشه و یا حتی بر عکس برای اینکه برق مصرفی توسط مدار های سوییچینگ آلوده نشند از فیلتر های پای یا فیلترهای تی استفاده می کنند که در مدل پای از یک سلف و دو خازن و در مدل پی از دو سلف و یک خازن استفاده می شود.

در بعضی از پاورهای کامپیوتر هم از این فیلتر ها در ورودی استفاده شده است.

وظیفه این فیلترها زمین کردن فرکانس های بیشتر از 50 هرتز است .

برای این که سلف ها دارای حداکثر اندوکتانس باشند از ترویید استفاده می شه .

سوال من هم در همین باره است. اولا ظرفیت ترویید چه شکلی محاسبه می شه ؟ دوما مقادیر سلف و خازن ها در مدل پای برای داشتن فیلتری که فرکانس 50 هرتز را عبور بده چقدره ؟؟ سوما این ترویید را چه شکلی باید بپیچم ؟

قبلا از همه دوستان تشکر می کنم.
    از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
    گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

پاسخ : سوال در مورد فیلتر 50 هرتز

بابا یکی جواب بده

دیدگاه

سلام
      من یه چیزی براتون طراحی کردم ببینید به دردتون می خوره یا نه. البته قبلش حتما تو P-spice شبیه سازیش کنید تا از کارکردش مطمئن بشید.

دلا یاران سه قسمند ار بدانی
      زبانی اند و نانی اند و جانی
      به نانی نان بده از در برانش
      محبت کن به یاران زبانی
      و لیکن یار جانی را به دست آر
      به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

دوست عزیز، این فیلتر انواع و اقسام اش به صورت پکیچ و با قیمت مناسب تو بازار هست، نیازی نیست خودتون طراحی کنید. بهش میگن: Line Filter یا EMI Filter
        There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

دوست عزیز، این فیلتر انواع و اقسام اش به صورت پکیچ و با قیمت مناسب تو بازار هست، نیازی نیست خودتون طراحی کنید. بهش میگن: Line Filter یا EMI Filter
          سلام

اتفاقاً خودم رفتم دنبالش ، اما به هر مغازه ای می گفتم line filter می خوام ، می گفت اسمش را هم تا حالا نشنیده

دیدگاه

تشریف ببرید زیر زمین امجد، چند فروشگاه مونده به آخر، سمت راست یه مغازه ای هست که کارش همین طور چیزهاست. چند روز پیش من ازش خرید کردم و یه عکس هم از یکی از فیلترهاش که پشت ویترین بود گرفتم:
            http://i32.tinypic.com/64p8qd.jpg
            این چیزی که تو این تصویر هست یه مقدار ولتاژ و جریان اش بالاست. اگر جریان تون کمه 250 ولت/9 آمپرش حدود 800 تومان است.

دقت کنید که بعضی از این ها، وریستور دارند و بعضی خیر، اگر روی شماتیک اش وریستور نبود بهتره تا خودتون با ورودی اش یه وریستور 350 ولت موازی کنید.

دیدگاه

تشریف ببرید زیر زمین امجد، چند فروشگاه مونده به آخر، سمت راست یه مغازه ای هست که کارش همین طور چیزهاست. چند روز پیش من ازش خرید کردم و یه عکس هم از یکی از فیلترهاش که پشت ویترین بود گرفتم:
              http://i32.tinypic.com/64p8qd.jpg
              این چیزی که تو این تصویر هست یه مقدار ولتاژ و جریان اش بالاست. اگر جریان تون کمه 250 ولت/9 آمپرش حدود 800 تومان است.

دقت کنید که بعضی از این ها، وریستور دارند و بعضی خیر، اگر روی شماتیک اش وریستور نبود بهتره تا خودتون با ورودی اش یه وریستور 350 ولت موازی کنید.
              دمتون گرم... والا من ساکن تهران نیستم که برم زیر زمین امجد. ولی اگر رفتم طالقانی ( بازار الکترونیک اصفهان ) ، باز هم پرس و جو می کنم. این عکسی که گذاشتید فکر کنم خیلی بهم کمک کنه ، چون انگار قبلا اینو پشت ویترین یه مغازه دیده ام

دیدگاه

سلام، این هم یک نمونه جریان پایین از این فیلترهاست:

http://i30.tinypic.com/riuatl.jpg

دیدگاه

سلام
                  میشه بگین کار ویریستور دقیقا چی هست و چطور باید در مدارات میکرو استفاده کرد.قیمتش چنده؟

دیدگاه

اینجارو کاش زودتر میدیدم

منم نمیدونم این وریستور چیه! و چه برنامه ای پیاده میکنه تو این مدارا!

دیدگاه

وریستور یه المان غیر خطی حفاظتی است که در برابر اضافه ولتاژ لحظه ای، اتصال کوتاه میشه و مدار رو محافظت می کنه (وریستور به طور موازی در ورودی مدار قرار می گیره).
                      http://en.wikipedia.org/wiki/Varistor

دیدگاه

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%88%...AA%D9%88%D8%B1

موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X