اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

::: فوری ::: مقایسه گر ولتاژ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

::: فوری ::: مقایسه گر ولتاژ

سلام
    خروجی یک سنسور ولتاژ صفر تا پنج ولت رو به ورودی مدار ما اعمال میکنه
    نیاز به مداری دارم که در مقابل نویز مقاومت داشته باشه و هنگامی که ورودی به 1.5 ولت رسید رله شماره یک رو فعال و وقتی ورودی به 2.5 (یا هر ولتاژ دیگه) میرسه ، رله دوم رو هم فعال کنه ( یعنی در ولتاژ 2.5 ولت هر دو روشن هستند )
    با op - amp یا ... ؟
    لطفا در صورت امکان روی شکل کمک کنید. من بی ثواد هستم

پاسخ : ::: فوری ::: مقایسه گر ولتاژ

نوشته اصلی توسط soonaeid
    سلام
    خروجی یک سنسور ولتاژ صفر تا پنج ولت رو به ورودی مدار ما اعمال میکنه
    نیاز به مداری دارم که در مقابل نویز مقاومت داشته باشه و هنگامی که ورودی به 1.5 ولت رسید رله شماره یک رو فعال و وقتی ورودی به 2.5 (یا هر ولتاژ دیگه) میرسه ، رله دوم رو هم فعال کنه ( یعنی در ولتاژ 2.5 ولت هر دو روشن هستند )
    با op - amp یا ... ؟
    لطفا در صورت امکان روی شکل کمک کنید. من بی ثواد هستم
    سلام شما می تونید از opamp به صورت مقایسه کننده استفاده کنید به این صورت که با توجه به ولتاژ مرجعتون و لتاز ورودی که گفتید برای اولی یک ولت هستش مقاومت ها را طوری انتخاب کنید که هنگامی که ولتاژ به 1.5 رسید خروجی یک بشه (برای این کار باید با تقسیم مقاومتی ولتازی که به پایه منفی اعمال می شه کمتر از 1.5 باشه)
    برای رله دوم هم می تونید از یک طبقه دیگه opamp استفاده کنید و همون کار بالا تکرار کنید به صورتی که ولتاژ اعمالی به پایه منفی کمتر از 2.5 باشه
    موفق باشید
    معجزه اين است که هرچه داشته هايت را بيشتر با ديگران سهيم شوي،داراتر مي شوي (لئونارد نيموي)
    اگر مغزانسان،چنان ساده مي بود که ما از آن سر در مي آورديم،هنوز چنان احمق بوديم که هيچ از آن سر در نمي آورديم!
    آموزش Modelsim

دیدگاه

نوشته اصلی توسط skiboy
      سلام شما می تونید از opamp به صورت مقایسه کننده استفاده کنید به این صورت که با توجه به ولتاژ مرجعتون و لتاز ورودی که گفتید برای اولی یک ولت هستش مقاومت ها را طوری انتخاب کنید که هنگامی که ولتاژ به 1.5 رسید خروجی یک بشه (برای این کار باید با تقسیم مقاومتی ولتازی که به پایه منفی اعمال می شه کمتر از 1.5 باشه)
      برای رله دوم هم می تونید از یک طبقه دیگه opamp استفاده کنید و همون کار بالا تکرار کنید به صورتی که ولتاژ اعمالی به پایه منفی کمتر از 2.5 باشه
      موفق باشید
      میشه بفرمائید از چه IC برای opamp باید استفاده کرد و اینکه آیا امکانش هست به جای تقسیم ولتاژ از مقاومت متغیر استفاده کرد ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط soonaeid
        میشه بفرمائید از چه IC برای opamp باید استفاده کرد و اینکه آیا امکانش هست به جای تقسیم ولتاژ از مقاومت متغیر استفاده کرد ؟
        خب می تونید از lm324 یا هر اپ امپی که حداقل 2 تا خروجی داشته باشه استفاده کنید برای تقسیم مقاومتی هم در اخر اگه بخواهید به یک چیز دقیق برسید نیاز به مقاومت متغییر (یا همون پتانسیومتر) خواهید داشت ولی فکر نکنم برای کار شما نیاز باشه حالا اول شبیه سازی کن بعد برو بسازش
        موفق باشی
        معجزه اين است که هرچه داشته هايت را بيشتر با ديگران سهيم شوي،داراتر مي شوي (لئونارد نيموي)
        اگر مغزانسان،چنان ساده مي بود که ما از آن سر در مي آورديم،هنوز چنان احمق بوديم که هيچ از آن سر در نمي آورديم!
        آموزش Modelsim

دیدگاه

سلام

از lm319 هم میتونی استفاده کنی.2 تا مقایسه گر ولتاژ داره

توضیح سادش اینه که
          رو یه پایه ی مقایسه گر ولتاژ اعمال میکنی .اگه ولتاژ پایه ی دیگه ازون بالا تر بره خروجی 1 میشه و ...
          پشت به کنکور ، رو به سربازی...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X