اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مدار عملی دماسنج

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مدار عملی دماسنج

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز
    من میخاستم یکی از پروژه های موجود در سایت رو که دماسنج دیجیتال است روی برد بورد ببندم, آدرس دانلودشو گذاشتم
    امیدوار باشم جواب میده یا نه؟
    بببینم کسی اصلا این پروژه رو بطور عملی آزمایش کرده؟؟
    چنتا سوال هم برام پیش اومده: من باید به جای کدام پتانسیو متر lm35 قرار بدم ومنظور از IN و OUT چیه ایا این مدار دوتا سنسور داره ؟
    چرا OUT چیزی نشون نمیده آیا برنامه اشکال داره
    ممنون میشم منو راهنمایی کنید
    :rolleyes:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?action=dlattach;topic=9119.0;attach=546

پاسخ : کمک در مدار عملی دماسنج

سلام دوست عزیز

سنسور LM35 رو باید بجای RV4 وصل کنید .

RV2 هم برای تنظیم ولتاژ مرجع برای ADC804 هستش .که برای تعیین اندازه پله های ADC هستش . که تو این مدار باید خروجی پایه وسطش روی 1.28v تنظیم بشه . (اطلاعات بیشتر در مورد ADC رو میتونید تو کتاب 8051 مزیدی پیدا کنید )

در مورد IN و OUT هم احتمالا خواستن مداری طراحی کنن که دمای داخل و خارج یه محیط رو نشون بده ولی یادشون رفته کاملش کنن :icon_razz:
    البته نمیشد کاملش کرد چون از 8051 یه پورت بیشتر خالی نمونده که با 8 بیت امکان راه اندازی یه ADC دیگه مقدور نیست .
    شما میتونید OUT رو از داخل برنامه پاک کنید . که دیگه روی LCD نوشته نشه .

من خودم این مدارو نساختم ولی 100% جواب میده .

موفق باشید .
    دوش دیوانه شدم عشق مرا دید و بگفت آمدم نعره مزن جامه مدر هیچ مگو
    گفتم ای عشق من از چیز دگر می​ترسم گفت آن چیز دگر نیست دگر هیچ مگو
    من به گوش تو سخن​های نهان خواهم گفت سر بجنبان که بلی جز که به سر هیچ مگو
    قمری جان صفتی در ره دل پیدا شد در ره دل چه لطیف است سفر هیچ مگو
    مولانا

دیدگاه

با سلام :job:از توجه شما ممنونم
      مدار را روی برد بورد بستم ولی مدار در عمل درست کار نمیکنه رقم دوم دمای نشان داده شده دائم پرش داره یعنی اگر دما 25 درجه باشه
      بین 24 تا 26 پرش داره این مشکل از کجا آب میخوره ؟؟(روی خط تغذیه نویز ندارم)
      سرعت رسیدن به دمای تعادل کمه... حدود یک دقیقه طول میکشه
      بعدشم میخاستم بپرسم میشه با تغییر این برنامه دقت رو بالا برد یعنی تا یک رقم اعشار رو هم نشون بده مثلا با نوشتن تقسیم اعشاری در اسمبلی؟؟
      یا حتما باید از برنامه C استفاده کرد؟؟ اگر برنامه ای سراغ داریذ که به زبان اسمبلی باشه ودقتش بالاتر باشه محبت کنید بفرستید به ایمیلم :redface:
      ممنون میشم راهنماییم کنید

دیدگاه

سلام
        در مورد رسیدن به دمای تعادل فکر میکنم طبیعیه چون جنس عایق سنسور پلاستیک هستش تبادل دما با سرعت انجام نمیشه .
        اگه تو دیتا شیتش هم نگاه کنی برای رسیدن از دمای 0 تا 100درجه 3دقیقه طول میکشه .( پس از این بابت نگران نباش ).
        اما برای گرفتن خروجی دقیقتر :
        خروجی LM35 خطی هستش . و میشه باهاش خروجی دقیقتر هم گرفت .(چون LM35به ازای هر 1 درجه افزایش دما خروجیش 10mv بیشتر میشه پس به ازای 0.1 افزایش درجه حرارت به خروجی 1mv افزوده میشه )
        ولی برای اینکه بتونی این خروجی رو به معادل دیجیتالش تبدیل کنی باید باید ولتاژ پایه (Vref/2 ) رو تغییر بدی تا پله های پرش ADC روی 1mv تنظیم بشه . (متاسفانه نمیدونم Vref/2 روی چند باید تنظیم بشه :redface: تو دیتا شیت هم گشتم ولی ..... :sad: حالا لینک دیتاشیت رو براتون میزارم شاید شما بتونید چیزی پیدا کنید ولی فکر میکنم احتمالا با ADC804 نمیشه همچین کاری کرد ).

این هم لینک http://www.datasheetcatalog.net/pt/datasheets_pdf/L/M/3/5/LM35DZ.shtml

موفق باشید
        دوش دیوانه شدم عشق مرا دید و بگفت آمدم نعره مزن جامه مدر هیچ مگو
        گفتم ای عشق من از چیز دگر می​ترسم گفت آن چیز دگر نیست دگر هیچ مگو
        من به گوش تو سخن​های نهان خواهم گفت سر بجنبان که بلی جز که به سر هیچ مگو
        قمری جان صفتی در ره دل پیدا شد در ره دل چه لطیف است سفر هیچ مگو
        مولانا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X