اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازه گیری ولتاژ AC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اندازه گیری ولتاژ AC

سلام
    بنده چندین سیگنال AC دارم که مشخصاتشون +3 تا -3 و ماکزیمم فرکانس 200 هرتز می باشد. می خوام این سیگنالها رو با میکرو اندازه بگیرم و یه جورایی توی سیستم عین سیگنال رو ببینم!
    خب همونطور که مطلع هستید نمیشه مستقیم سیگنال AC رو داد به میکرو. من اومدم ابتدا اون رو با یه ولتاژ DC +3 توسط مدار جمع کننده اپ امپی جمع کردم و سپس با یه وارونگر اون رو کامل با بالای خط 0 ولت بردم. اصول کار همینه ولی اینجا میکرو فقط اون +3ولت رو بهم نشون میده :sad:
    اگه دوستان راه حل کارآمد و عملی و همچنین مداری با کمترین تلفات دارن خواهشا در صورت توان مدارش رو در اختیار بنده بزارید؟
    با تشکر فقط یه خورده عجله دارم :biggrin:
    چرا ناراحتی پاتریک!
    + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
    - از دیدنش ناراحت شدی؟
    + نه
    پس چی ناراحتت کرده
    + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    محصولات

پاسخ : اندازه گیری ولتاژ AC

سلام
    شما ولتاژت بین -3 ولت و +3 ولت هستش پس می تونی به یک دیود بدی و فقط موج منفی رو حذف کنی بعد بدی به ADC میکرو و نمونه گیری کنی از ولتاژت.ولتاژ رفرنس هم بهتره بدی به 3 ولت چون ولتاژ ورودی از 3 ولت بیشتر نمیشه و نمونه ها هم دقیق تر اندازه گیری می کنه.البته یک 0.6 ولت روی دیود افت میکنه که در اندازه گیری ولتاژ باید اینو با برنامه نویسی حل کنی.
    موفق باشید

دیدگاه

چون فرکانستون پایینه میتونین مستقیما از A2D میکرو ولتاژو بعد از یکسوسازی بخونین و ولتاژ موثرو با استفاده از انتگرال خیلی دقیق محاسبه کنین .چون شما مطمئن نیستین که سیگنالتون سینوسیه . بابت اون 0.7 افت یه کاریم میتونین بکنین. با استفاده از پ امپ ولتاژو 3 ولت شیفت بدین بالا .

دیدگاه

مجددا سلام
        دوستان من همه روش ها رو تست کردم از یکسوساز گرفته تا استفاده از مدار جمع کننده با اپ امپ و اینا. من با یه مدار ساده که توش دوتا مقاومت و یه خازن هست تونستم موج AC اعم از سینوسی، مربعی و شکل های با فرکانس ثابت رو ببینم.(در بازه ی بالای خط صفر)
        مدار من به این شکل:

من سطح ولتاژ رو آوردم در حد +-2.5 ولت و با این مدار راحت و بدون استفاده از جمع کننده با اپ امپ و اینا جواب گرفتم!!! راحت و بی دردسر :دی
        اینم یه نمونه از سیگنالی که می خوام اندازه بگیرم :

البته دوستان این یه نمونه sample بود و تقریبا سیگنال من هم یه چیزی مثل اینه. فرکانس سیگنال از 0 تا 200 هرتز متغییره و دامنه هم در هر لحظه تغییر می کنه :sad:
        از دوستان اگه کسی همچنین سیگنالهای شبیه نویز رو با میکرو اندازه گرفته و تونسته شبیه سازی کنه ممنون میشم کمکم کنه.
        با تشکر
        چرا ناراحتی پاتریک!
        - از دیدنش ناراحت شدی؟
        + نه
        پس چی ناراحتت کرده
        محصولات

دیدگاه

اصلا نیاز به صاف کردن، یکسو سازی و غیره نیست، بعد از شیفت سیگنال به سطح بالای صفر و scale اون توی رنج 0 تا Vref می تونی از سیگنالت نمونه برداری کنی و روی اون انواع پردازش مثل FFT ، RMS و .... فیلترینگ و حذف DC رو انجام بدی، البته سرعت AVR ها یک کم کمه، با ARM های سری Cortex خیلی بهتر میشه کار کرد،

دیدگاه

اون مقاومتها کاروشن چیه؟ پروژتون به کجا رسید؟

دیدگاه

سلام
              مقاومت ها برای ایجاد یک ولتاژ 2.5 ولت dc قرار داده شده اند. و خازن هم برای حذف ولتاژ های dc موجود بر روی سیگنال قرار داده شده تا فقط با اضافه کردن ولتاژ از طریق مقاومت ها موج به اندازه 2.5 ولت پرش داشته باشه.
              پروژه خیلی وقته تموم شده و طی تستی هم که کردم به نسبت خوب کار می کرد.
              بازم سوالی باشه در حد توان در خدمتم.
              موفق باشید
              چرا ناراحتی پاتریک!
              - از دیدنش ناراحت شدی؟
              + نه
              پس چی ناراحتت کرده
              محصولات

دیدگاه

با درود . . .
                بهاااااااع
                سوران این پروژه منهتنت هنوز تموم نشده!!!؟؟؟ oo: :biggrin:
                مدارش رو که دادم بهت
                همون سیستم برای خودم این شکلی جواب داد:

اینم سیگنال اصلی:

با همون ترکیب جمع کننده OP هستش
                یه مقدار DC رو بهش اضافه کن و ببرش بالای نمودار(البته دامنه بیشتر از محدوده ADC نشه)
                درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
                بدرود . . .

دیدگاه

چیز جالبیه!

ولی من یه حساب سر انگشتی کردم برای تعین مقدار ولتاژ برق شهر با ولتاژ حد اکثر 235V میشه:

235*1.414=332.3 پیک مثبت

جمع 2 پیک میشه:
                  332.3*2=664.6
                  که اگر بخایم ماکزیممش رو 5 ولت بکنیم باید:
                  664.6/5=133

133 برابر باید تقسیمش کنیم که این روی دقت تاثیر خیلی بدی میزاره! بهتر نیست از یه دیود استفاده کنم؟ oo: و برای جریان از سیستم شما؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                    عکسا دیده نمیشه
                    والا به جان آروین(باطری خور اعظم) مشکلی نداره :biggrin:
                    درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
                    بدرود . . .

دیدگاه

دیدم بله. من دیگه از هرچی باطریه حالم بهم میخوره :biggrin: قیمتاش رفته بالا حسابی کاش باطری خریده بودیم :mrgreen:

عجب دقتی ! میگم a/d چی اینقدر دقت داره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وحید نصیری
                        [color=navy][b]با درود . . .
                        بهاااااااع
                        سوران این پروژه منهتنت هنوز تموم نشده!!!؟؟؟ oo: :biggrin:
                        مدارش رو که دادم بهت
                        سلام داداش وحید خوبی ؟
                        نه بابا من تمومش کردم خیلی وقته!الان آقا اروین داره روی این سیستم کار می کنه و منم در حد توان و سواد در خدمتم.
                        بعدشم مدارشو ندادی (بعدا تسویه حساب خواهیم کرد )
                        چرا ناراحتی پاتریک!
                        - از دیدنش ناراحت شدی؟
                        + نه
                        پس چی ناراحتت کرده
                        محصولات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                          دیدم بله. من دیگه از هرچی باطریه حالم بهم میخوره :biggrin: قیمتاش رفته بالا حسابی کاش باطری خریده بودیم :mrgreen:
                          عجب دقتی ! میگم a/d چی اینقدر دقت داره؟
                          همون مگای معمولیه منتها با یه سری ریزه کاری ها
                          باطری هم که ماشالاه با نرخ طلا داره برابری میکنه :sad:
                          12 ولت 7.2 آمپر چند هفته پیش خریدیم 53 تومن!!! یعنی آه از نهاد 7 جد و آبادم بلند شد!!!

نوشته اصلی توسط سوران آراسته
                          سلام داداش وحید خوبی ؟
                          نه بابا من تمومش کردم خیلی وقته!الان آقا اروین داره روی این سیستم کار می کنه و منم در حد توان و سواد در خدمتم.
                          بعدشم مدارشو ندادی (بعدا تسویه حساب خواهیم کرد )
                          درود بر تو ای *** :mrgreen:
                          یادت رفته فایل پروتل رو دادی شماتیک رو تغییر دادم برات؟
                          بگم؟؟؟
                          بــــــگــــــم؟؟؟
                          بــــــــــــگــــــــــــــــم؟؟؟؟؟؟؟ :question:
                          ماشالاه همه برو بچ زدن تو خط بیوالکتریک

بدرود . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                            چیز جالبیه!

ولی من یه حساب سر انگشتی کردم برای تعین مقدار ولتاژ برق شهر با ولتاژ حد اکثر 235V میشه:

235*1.414=332.3 پیک مثبت

جمع 2 پیک میشه:
                            332.3*2=664.6
                            که اگر بخایم ماکزیممش رو 5 ولت بکنیم باید:
                            664.6/5=133

133 برابر باید تقسیمش کنیم که این روی دقت تاثیر خیلی بدی میزاره! بهتر نیست از یه دیود استفاده کنم؟ oo: و برای جریان از سیستم شما؟

قضیه چیه کلا" آروین؟
                            قراره چه کاری انجام بشه؟
                            اندازه گیری یا نمونه برداری؟

بدرود . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وحید نصیری

قضیه چیه کلا" آروین؟
                              قراره چه کاری انجام بشه؟
                              اندازه گیری یا نمونه برداری؟
                              اندازه گیری فقط یه کنتور

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X