اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبه فرکانس قطع پایین و بالای یک تقویت کننده در ازمایشگاه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محاسبه فرکانس قطع پایین و بالای یک تقویت کننده در ازمایشگاه

سلام
    چطور میتونم در ازمایشگاه و با استفاده از اسیلوسکوپ فرکانس قطع پایین و بالای یک تقویت کننده سورس مشترک رو بدست بیارم؟ خودم فکر میکنم که یه راه اینه که فرکانس سیگنال ورودیو از مقادیر کم به مقادیر زیاد تغییر بدم و با محاسبه بهره تقویت کننده پاسخ فرکانسی رسم کنم و فرکانس های قطع رو از رو اون حساب کنم درسته؟ روش بهتر و اسون تری هم وجود داره؟

پاسخ : محاسبه فرکانس قطع پایین و بالای یک تقویت کننده در ازمایشگاه

سلام
    روشی که شما گفتید روش مناسبیه. با توجه به میزان تقویت کنندگی مداری که دارید، یک سیگنال ورودی به مدار میدید (سینوسی باشه بهتره) و خروجی رو مشاهده میکنید. البته توجه داشته باشید که مقدار سیگنال ورودی به میزانی باشه که خروجی حتما سینوسی باشه (اگر ورودیتون سینوسیه). همونطور که گفتید، سیگنال ورودی، با فرکانس های مختلف، از مقدار کم تا مقدار زیاد رو (باتوجه به محدودیت های عملی) به مدار اعمال میکنیدو خروجی رو مشاهده میکنید.
    راه دیگه ای که خیلی سریع میتونید یک جواب مناسب دریافن کنید استفاده از قابلیت سوییپ در tفانکشن ژنراتورهاست. معمولا برخی از فانکشن ژنراتورها قابلیتی دارن به نام سوییپ sweep که فرکانس رو از کم تا زیاد تغییر میده. بستگی به فانکشن ژنراتوری که دارید،امکانات مختلفی را برای قابلیت سوییپ ارائه میکنن. برای مثال مدل TNM DDS Function Generator FG 2403 این قابلیت رو داره که مدت زمان سوییپ و همچنین دامنه ی تغییراتش رو تعیین کنید.
    موفق باشید
    1: اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و ...
    2: دانش بهتره يا ثروت؟ بدون شعور هيچکدوم!
    3: دلا معاش چنان کن که گر بلغزد پاي *** فرشته‌ات به دو دست دعا نگه دارد (حافظ)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X