اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای مدار محافظ ولتاژ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای مدار محافظ ولتاژ

سلام بچه ها
    من یه مدار آنالوگ محافظ ولتاژ می خوام
    من می خوام از وریستور یا RSS استفاده کنم
    شما چیزی در موردش می دونید
    ممنون می شم اگه راهنماییم کنید؟؟؟؟
    گاهی دلم برای چوپان دروغگو خیلی می سوزد.بیچاره 2 بار بیشتر دروغ نگفت انگشت
    نماشد... ولی ما هنوز صادق ترینیم

پاسخ : کمک برای مدار محافظ ولتاژ

چرا هوشکی به ما کمک نمی کنه؟؟؟؟
    من آن گلبرگ مغرورم که می میرم ز بی آبی ولی با خفت و خواری پی شبنم نمی گردم.

دیدگاه

نخیر
      مثل اینکه کسی واقعا نیست
      ممنون از همهتون :cry: :cry:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fargol_m1454
        نخیر
        مثل اینکه کسی واقعا نیست
        سلام:
        اقا ما خرابتیم :mrgreen:
        منظورت یه چیزی توی مایه های محافظ یخچال است؟

دیدگاه

بازم AVR خودمون.
          هر کی هر چی بپرسه جواب می گیره ومیره.
          اما اینجا ...

دیدگاه

سلام
            بله به نظر من هم بچه های انجمن AVR خو دمون از همه جا فعال تر و پر جنب و جوش ترن. ما که خیلی استفاده کردیم.
            ولی بقیه انجمن های سایت زیاد فعال نیستن . دلیلش چیه؟
            ...
            خوب بهرحال ما تصمیم گرفتیم از وریستور یا همون گمونم RSS استفاده کنیم برای محافظت ولتاژ. این همون المانیه که در حال حاضر توی مولتی متر ها استفاده می شه
            فیوز هم که استاد راهنما گفتن نیازی به محافظ جریان نیست پس نمی ذاریم.
            بهرحال این مسئله هم حل شد. از همه ممنون :rolleyes:
            هرچند استاد راهنما پروژه رو از نو برامون تعریف کرد و دوباره روز از نو روزی از نو ! کلی چیز بهش اضافه شد :angry:
            من نمی دونم چرا تا شنید قسمت قبلی رو جواب گرفتیم ...

دیدگاه

سلام
              شما چرا سیستم رو همشمند نمی کنید؟
              بزارید یک قطعه برنامه ریزی شده سیستم محافظ رو کنترل کنه تا آنالوگ
              خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط روباه
                سلام
                سلام:
                طرح خاصی دارید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط روباه
                  سلام
                  سلام ممنون می شم دقیقا ایده تون رو بگین و در موردش بیشتر توضیح بدین
                  استاد پیشنهاد دادن اصلا یک زنر بذاریم که ولتاژ از 5 ولت بیشتر نشه روی پایه میکرو . البته یک مدار جالب برای هر 4 رنج برامون ترسیم کردن که قراره همینجا بذاریمش به زودی.
                  خوشحال می شم نظر شما رو هم بررسی کنم. :job:

دیدگاه

زنر هم طرح جالبیه.اگه بخاین از زنر استفاده کنید . زنر در بیش از ولتاژ شکست از خودش عبور میده و از این عبور میتونید بصورت سوئیچ با یک ترانزیستور استفاده کنید.اما با یک تقسیم ولتاژ مقاومتی میتونید اضافه ولتاژ رو وارد ADC کنید و تو برنامتون هر طور که دوست دارین تغییرات رو سنس کنید.شما حتی میتونید در مسیر جریان یک مقاومت 0.1 اهم قرار بدین که مثل سیم عمل میکنه اما یک ولتاژ ضعیف دو سرش افت میکنه این ولتاژ رو وارد ورودی مثبت opamp AD620 بکنید.این opamp بهره قابل تنظیم 1 تا 1000 داره و برای ابزار دقیق استفاده میشه و بسیار دقیق هست.حالا به راحتی میتونی تغییر جریان رو با تغییر ولتاژ بصورت دقیق ببینی و وارد میکرو کنی و هر کاری که میخای در مورد تغییر جریان تو برنامت اعمال کنی.بررسی کن باز اگه مشکل داشتی بگو
                    خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

سلام
                      اینم مداری که گفتم

250 * X * A4 = 5V
                      50 * X * A3 = 5V
                      5 * X * A2 = 5V
                      1 * X * A1 = 5V

A4 = (R4 / R0 ) + 1
                      A3 = (R4 / R1 ) + 1
                      A2 = (R4 / R2 ) + 1
                      A1 = (R4 / R3 ) + 1

X = Rr / (Rr + Rl)

X= 5 m این را در نظر می گیریم:

و سپس با توجه به روابط یال مقاومت ها را بدست می آوریم

سوئیچ ها ای سی 4016 یا 4066 هستند که کنترل آنها را با میکرو و در بر نامه انجام می دهیم

با تو جه به ولتاژ خروجی و اینکه در چه رنجی هستیم این سوئیچ ها وصل و قطع می شوند.

دیدگاه

چرا از 741 استفاده کردی؟
                        اصلا به درد نمیخوره.از ad620 استفاده کن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط روباه
                          زنر هم طرح جالبیه.اگه بخاین از زنر استفاده کنید . زنر در بیش از ولتاژ شکست از خودش عبور میده و از این عبور میتونید بصورت سوئیچ با یک ترانزیستور استفاده کنید.اما با یک تقسیم ولتاژ مقاومتی میتونید اضافه ولتاژ رو وارد ADC کنید و تو برنامتون هر طور که دوست دارین تغییرات رو سنس کنید.شما حتی میتونید در مسیر جریان یک مقاومت 0.1 اهم قرار بدین که مثل سیم عمل میکنه اما یک ولتاژ ضعیف دو سرش افت میکنه این ولتاژ رو وارد ورودی مثبت opamp AD620 بکنید.این opamp بهره قابل تنظیم 1 تا 1000 داره و برای ابزار دقیق استفاده میشه و بسیار دقیق هست.حالا به راحتی میتونی تغییر جریان رو با تغییر ولتاژ بصورت دقیق ببینی و وارد میکرو کنی و هر کاری که میخای در مورد تغییر جریان تو برنامت اعمال کنی.بررسی کن باز اگه مشکل داشتی بگو
                          سلام می شه خواهش کنم یکم بیشتر توضیح بدین
                          اضافه ولتاژ رو چه جوری به میکرو بدیم ؟ اگه بیش از 5 ولت اضافه بود چی ؟ یعنی می گین با یک تقسیم مقاومتی دیگه (بعد از زنر) اضافه ولتاژ رو هم کاهشش بدیم بعد توی برنامه میکرو دنرمالیزه کنیم دوباره و ... ؟ درست فهمیدم منظورتون و ؟ خوب از این چه استفاده ای می تونیم کنیم ؟ به نظر یه جور افزایش رنج میاد نه ؟
                          امکانش هست براتون شکل مداری که توی ذهنتونه رو بکشین ؟ ممنون می شم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fargol_m1454
                            سلام
                            اینم مداری که گفتم

250 * X * A4 = 5V
                            50 * X * A3 = 5V
                            5 * X * A2 = 5V
                            1 * X * A1 = 5V

A4 = (R4 / R0 ) + 1
                            A3 = (R4 / R1 ) + 1
                            A2 = (R4 / R2 ) + 1
                            A1 = (R4 / R3 ) + 1

X = Rr / (Rr + Rl)

X= 5 m این را در نظر می گیریم:

و سپس با توجه به روابط یال مقاومت ها را بدست می آوریم

سوئیچ ها ای سی 4016 یا 4066 هستند که کنترل آنها را با میکرو و در بر نامه انجام می دهیم

با تو جه به ولتاژ خروجی و اینکه در چه رنجی هستیم این سوئیچ ها وصل و قطع می شوند.
                            سلام

اگر این مدارتون است، که چند تا اشکال داره، جزئیات پروژه تون را کامل بنوسید من کمک تون می کنم، نوشتن عنوان پروژه بتنهایی کفایت نمی کند.
                            موفق باشید

http://embeddedelectronics.ir

دیدگاه

سلام
                              اصل پروژه ما ساخت مولتی متر دیجیتال است به کمک میکرو avr
                              اما این مدار که می گین اشکال داره بخش آنالوگ است که قراره ولتاژ رو اندازه گیری کنه و به ورودی ADC میکرو بده
                              حالا ممنون می شم بگین اشکالاتش و
                              ضمنا اصل پروژمون در قسمت میکروهای AVR این سایت بحثی تحت عنوان " سوال برای برنامه نویسی میکرو AVR کمک" که نویسندش خودم هستم هم عنوان شده اگه به اطلاعات بیشتری راجع به این پروژه نیاز داشتین به اونجا هم می تونین سر بزنین ممنونم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X