اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار ترمز اضطراری !!!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار ترمز اضطراری !!!

سلام خدمت مهندسین عزیز

مسئله از این قراره که یه دستگاه cnc حین کار و موقع قطع برق موتورش آزاد میشه و اسپیندل رو روی کار رها میکنه و میشکنه
    حالا یه قطعه مکانیکی بعنوان ترمز اضطراری برای دستگاه درست کردم که موقع قطع برق با رها شدن ضامن و آزاد شدن فنر دستگاه ترمز عمل میکنه و موقع اتصال جریان برق دوباره فنرو میکشه به ضامن که این کارو 2 تا اتوماتیک استارت ماشین بطور مجزا انجام میدن

چون رشتم برق نیست تو مداری که باید این کارو بکنه گیر کردم
    یعنی دقیقا مدار 2 تا کار زیر

اول:
    با اتصال برق خازنهاش شارژ بشن و با قطع جریان حدود 2 تا 3 ثانیه جریان به موتور 1 بده (البته تا برق قطع نشده جریانی به موتور نرسه)
    دوم:
    پس از اتصال دوباره برق دوباره یه جریان 2 تا 3 ثانیه ای به موتور 2 بده و تمام

البته قسمت اول و دوم میتونه یه مدار یا جدا ازهم باشن
    و منبع تغذیه یه شارژر باطری اتومبیل 12 ولت (4 تا 8 آمپر) هست
    و جریان خروجی لازم هم 12 ولت حدود 5 آمپر

لطفا راهنمایی زیر لیسانس بکنین چون آشناییم با الکترونیک در حد ابتدایی هست (رشتم عمرانه)
    واقعا ساخت این مدار برام اضطراری هست و ممنون میشم از هرنوع راهنماییتون

پاسخ : مدار ترمز اضطراری !!!

سلام دوست عزیز منظور شما اینه که بعد از قطع برق این مدار وارد عمل بشه و 2 تا 3 ثانیه برق به موتور 1 بده و بعد از 3 ثانیه دیگه این برق رو نده.
    و بعد از اومدن برق به موتور 2 ، 2 تا 3 ثانیه برق برسونه و بعدش قطع کنه درسته؟

اگه درست باشه با میکرو و چند تا قطعه دیگه میتونی درستش کنی ولی یه سوال پیش میاد :

بعضی موتور ها مثل موتور کولر موقع روشن شدن خیلی جریان زیادی میکشن موتور شما نوعش چیه؟ و چند ولته ؟ و چقدر جریان میکشه؟

دیدگاه

بله منظورم دقیقا همینه که شما متوجه شدید و ممنونم از توجهتون

موتور که نیستن
      2 تا اتوماتیک استارت ماشینن که مثله آهنربای برقی عمل میکنن
      جریانی که میخاد 12 ولت هست که چون نیاز نیست تمام قدرت قطعه استفاده بشه 5 تا 10 آمپر در حد وحدود همون باطری ماشین و خوب بیشتر بهتر
      منبع تغذیه ترانس 12 ولت 5 آمپر باشه بنظرم خوب جواب بده

دیدگاه

عزیز جان مدارش خیلی زیاد نمیشه برای هر موتور یه ترانزیستور میخواد و یه مقاومت و برای کل مدار هم یه آی سی میکرو کنترلر

مدارش رو بکشم خودت میتونی بسازی؟

دیدگاه

ممنون میشم اگه مدارشو بکشین
          اگه مشخصات قطعات و شکل مدار باشه حتما میسازم
          و البته قطعاتش نایاب نباشه !

دیدگاه

یکی دو روز دیگه به این پست سر بزن برات میزارم چون یه مقدار طول میکشه سرم شلوغه

دیدگاه

سلام دوست عزیز
              شما چرا از قابلیت خود درایور و موتور سی ان سی استفاده نمیکنید تا موقعی که کار نمیکنه محور مربوطه رو قفل کنه.
              الهم عجل لولیک الحجه بن الحسن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfankabin
                سلام دوست عزیز
                شما چرا از قابلیت خود درایور و موتور سی ان سی استفاده نمیکنید تا موقعی که کار نمیکنه محور مربوطه رو قفل کنه.
                سلام
                یعنی باید دقیقا چکار کنم ؟
                به پارامتر های درایو مربوطه ؟
                چون شرکتی که ازشون خریدم هم همچین چیزی رو نمیدونن و از شرکتهای دیگه هم پرسیدم اطلاعی نداشتند
                و در تمام سی ان سی ها یی هم که دیدم سروو موتور خاموش قفل نمیکنه و همشون یه ابزار جانبی مثل فنر یا جک پنوماتیک دارن
                و چون فنر و جک نیروهای ناخواسته و غیر خطی به سروو موتور وارد میکنن نمیخام ازشون استفاده کنم

اگه شما یا دیگر دوستان اطلاعی از این موضوع دارین ممنون میشم راهنمایی کنید

دیدگاه

سلام اگه منظورتون خاموش وروشن کردن دوتا بوبین افتاماته نیاز به دوتا تایمر ویک رله دارین اما اگه منظورتون روشن موندن موور برای 3 یا چند ثانیه باشه من متوجه نشدم در نبود برق چطور موتور باید بگرده
                  بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

سلام
                    من پیشنهاد میدم :
                    روی رله های سلنوییدی کار کنید،به شکلی که با دادن ولتاژ (وقتی برق هست ) رله بسته باشه و وقتی که برق قطع میشه رله باز باشه!!
                    اینطور اصلا" نیازی به مدار و باطری نیست!! ( البته اگه بخوای همون لخظه عمل کنن !! )
                    وقتی ولتاژ هست رله ها عقب میکشن و دستگاه کار میکنه زمانی هم که برق قطع رله ها جلو میکشن و مانع عمل دستگاه میشن!!

تمام رله ها دو حالت NC , NO دارن یعنی یا در حالت عادی بازن یا بسته!
                    فک کنم شما اگه یکی ، دو تا از مدل بازش رو بگیری و یه دونه ترانس AC to DC که ولتاژ 220 رو به 12 ولت تبدیل کنه حله البته برا خالی نبودن عریضه دو تا دیود 1n4007 هم بگیر بزن سر بوبین رله هات تمومه!!
                    اینم ببینی بد نیست :
                    http://www.societyofrobots.com/actuators_solenoids.shtml

مخلصیم
                    تخیل مهمتر از دانش است
                    علم محدود است اما تخیل دنیا را دربر میآ‌گیرد
                    آلبرت انیشتین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شهرام کشت پور
                      سلام اگه منظورتون خاموش وروشن کردن دوتا بوبین افتاماته نیاز به دوتا تایمر ویک رله دارین اما اگه منظورتون روشن موندن موور برای 3 یا چند ثانیه باشه من متوجه نشدم در نبود برق چطور موتور باید بگرده
                      ممنون از همه عزیزان

منظورم موتورهای خود cnc نیست همون آهنرباهای کوچواو هستن
                      خوب موقع بودن برق خازن شازژ میشه و زمان قطع باید اجازه تخلیه بهش بده و موقع اتصال دوباره اجازه یه جریان 3 ثانیه ای میده و از مدار خارج میشه تا کل پروسه تکرار بشه

این کار با رله فکر نمیکنم ممکن باشه

فک کنم راه حل bestfriend عزیز منظور من باشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X