ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 13
    2012/11/15
    4
    1

فلای بک چیست و چطوری ولتاژ رو تقویت میکنه؟

مدار فلای بک کانورتر که از تکنیک سوئیچینگ برای شارژ بانک خازنی استفاده می کنه چطور عمل میکنه؟یک مدار فلای بک هست که نشانگرش داخل مربع یک ترانزیستور با یک خازن در بیس و یک کوپلاژ ترانزیستوری در کلکتور داره.آیا این فقط نشانگر فلای بک هست یا اینکه واقعا همینه مدارش؟؟؟؟؟؟
    من تو این سایت جستجو کردم اما اطلاعات خیلی سطح بالا بود من توضیح به زبان یکم ساده میخوام :confused
    خیلی ممنون میشم اگه کسی اطلاعات کامل در مورد فلای بک و تکنینک سوئیچینگ بده :agree::
    2008/09/29
    6,000
    414

پاسخ : فلای بک چیست و چطوری ولتاژ رو تقویت میکنه؟

من خیلی بلد نیستم ولی فلایبک از طریق شارژ یه هسته و تخلیه اون توی یه خازن میتونه ولتاژ رو تبدیل کنه. سویچ هم نقش شارژ و دشارژ کردنشو داره
    2009/10/13
    1,434
    83
    B2

مدار فلای بک کانورتر که از تکنیک سوئیچینگ برای شارژ بانک خازنی استفاده می کنه چطور عمل میکنه؟
    نقشه مورد نظر رو قرار بديد تا بشه بهتر راهنمايي كرد...
    یک مدار فلای بک هست که نشانگرش داخل مربع یک ترانزیستور

یک کوپلاژ ترانزیستوری در کلکتور
    كوپلاژ ترانزيستوري ديگه چه مدل كوپلاژيه؟
    اروين جان به صورت ساده تئوريشو گفت اگه دقيق تر ميخواي بايد دقيقتر هم سوال بپرسي
    2011/02/28
    قزوين
    589
    45

با سلام

مبدل هاي فلاي بك رو به طور ساده اينطوري مي بندن

اون سيم پيچي هم كه بسته شده در واقع يه سلف هست كه وقتي سوييچ وصله سلف اوليه شارژ ميشه و وقتي كه سوييچ قطع ميشه انرژي سلف از اوليه به ثانويه منتقل ميشه و اين يعني اينكه وقتي سوييچ وصله انتقال انرژي از اوليه به ثانويه نداريم و تو اين لحظات خازن خروجي هست كه بار رو تغذيه مي كنه.

اين مبدل هم ميتونه ولتاژ رو كاهش بده و هم افزايش.فرمول تبديل ولتاژش هم اينه

Vo/Vin=(N2/N1)(D/1-D)

D هم سيكل كاري سوييچ هست كه تعيين مي كنه كه چند در صد از يه دوره زماني ، سوييچ وصل باشه.
    D بين صفر و يك هستش.
    2006/02/04
    327
    0

مدار فلای بک کانورتر که از تکنیک سوئیچینگ برای شارژ بانک خازنی استفاده می کنه چطور عمل میکنه؟یک مدار فلای بک هست که نشانگرش داخل مربع یک ترانزیستور با یک خازن در بیس و یک کوپلاژ ترانزیستوری در کلکتور داره.آیا این فقط نشانگر فلای بک هست یا اینکه واقعا همینه مدارش؟؟؟؟؟؟
    من تو این سایت جستجو کردم اما اطلاعات خیلی سطح بالا بود من توضیح به زبان یکم ساده میخوام
    توضیحات محیا به فلایبک نمیخوره. oo: فلایبک در اصل همون رگولاتور باک هست که بجای سلف یه ترانس غیر ایده آل (با ایجاد فاصله هوایی در هسته) قرار میگیره و باعث میشه که همزمان هم تغییر ولتاژ انجام بشه و هم ایزولاسیون. بخاطر تلفات زیاد در هسته ترانس این نوع مبدل در توانهای پایین کاربرد داره. توضیحات بیشتر در لینک زیر گفته شده.

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

در فایل زیر هم نحوه تبدیل یک باک به فلایبک به زبان ساده توضیح داده شده و نحوه طراحی ترانس و سلف اون هم موجوده.

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

جزوه منابع تغذیه سوئیچینگ دکتر فرزانه فرد(دانشگاه صنعتی اصفهان) رو هم اگه گیر بیاری هم به زبان ساده توضیح داده و هم روش طراحی قسمتهای مختلف مدار رو داده.
    2011/06/02
    461
    4

پاسخ : فلاي بک چيست و چطوري ولتاژ رو تقويت ميکنه؟

سلام
    به اوليه ترانس جريان دي سي وارد ميشه؟ :question:درسته؟ :sad:اگه درسته چه قطعه اي کار سوئيچينگ رو انجام ميده
    من فک ميکنم جريان خروجي که ac باشه با يه ديود فرکانس بالا کار سوئيچينگ رو انجام بده که توي سيکل هاي مثبت خازن در خروجي شارژ ميشه :surprised:
    چه يافت آنــکه تــو را گم کرد وچه گم کرد آنـکه تــو را يافت.
    2009/10/13
    1,434
    83
    B2

به اوليه ترانس جريان دي سي وارد ميشه؟
    جريان ديسي قطعه قطعه شده(به شكل مربعي) به اوليه ترانس وارد ميشه...جريان ديسي نميتونه تغييرات شار كه ولتاژ با اون متناسبه رو ايجاد كنه
    اگه درسته چه قطعه اي کار سوئيچينگ رو انجام ميده
    قطعه سوئيچينگ معمولا يه ماسفته ولي ميتونه BJT ياIGBT هم باشه
    توضیحات محیا به فلایبک نمیخوره.
    توضيحاتش به هيچ چي نميخوره
    فلایبک در اصل همون رگولاتور باک هست که بجای سلف یه ترانس غیر ایده آل (با ایجاد فاصله هوایی در هسته) قرار میگیره
    غير ايدال بودن ترانس به شكاف هوايي مربوط نميشه چون ترانس فلايبك اصلا ترانس نيست كه ايده ال باشه! اسم درستش القاگر كوپل شده س (كوپل شده با القاگر باك) و چون جريان در اوليه و ثانويه هم فاز نيست اصلا ترانس نيست!
    بخاطر تلفات زیاد در هسته ترانس این نوع مبدل در توانهای پایین کاربرد داره.
    محدود بودن فلايبك به توانهاي پايين به خاطر تلفات هسته نيست اتفاقا مداراتي كه هسته تو دو ربع كار ميكنه تلفات بيشتري دارند...به خاطر بزرگ شدن القاگر كوپل شدس(و البته پيك جريان بالا) كه نميشه تو توانهاي بالا ازش استفاده كرد.
    موفق باشيد.
    2006/02/04
    327
    0

مگه حجم ترانس چقدر نسبت به ترانس منابع سوئیچینگ دیگه بیشتره؟ و این بزرگ شدن مشکلی ایجاد میکنه؟
    2011/02/28
    قزوين
    589
    45

پاسخ : فلاي بک چيست و چطوري ولتاژ رو تقويت ميکنه؟

نقل قول نوشته اصلی توسط برادر
    فلايبک در اصل همون رگولاتور باک هست که بجاي سلف يه ترانس غير ايده آل (با ايجاد فاصله هوايي در هسته) قرار ميگيره
    با سلام فلاي بك ميتونه بوست هم باشه و در واقع يه مبدل باك-بوست هستش.
    اگر مبدل باک-بوست باشه بدون ايزولاسيون اونوقت با انتخاب سيكل كاري مناسب(D) اين مبدل تغيير حالت از باک به بوست و بالعکس ميده.اگر D بين صفر و 0.5 باشه باك هستش ولي اگه بين 0.5 تا يك انتخاب بشه ولتاژ رو افزايش ميده پس بوسته
    تو باک-بوست خالي داريم Vo/Vin=D/(1-D

ولي حالا مبدل فلاي بک فرمولش فرق مي کنه و يه ضريب N2/N1 هم داره که باعث ميشه رابطه اي که تو بالا گفتم D بين صفر و نيم و يا بين نيم و يک برقرار نباشه.مثلاً ممکنه D=0.4 باشه ولي مثلاً N2/N1 طوري انتخاب بشه که در نهايت ولتاژ خروجي بيشتر از ورودي بشه و يعني کار بوست رو انجام داده.در حالي که در مبدل باک-بوست بدون ايزولاسيون در D=0.4 مبدل باک هستش.

اين پستو ويرايش کردم چون حواسم به اين نکته نبود گفتم دوستان رو به اشتباه نندازم
    2009/10/13
    1,434
    83
    B2

نقل قول نوشته اصلی توسط برادر
    مگه حجم ترانس چقدر نسبت به ترانس منابع سوئیچینگ دیگه بیشتره؟ و این بزرگ شدن مشکلی ایجاد میکنه؟
    به اين عكس نگاه كن

اين عكس ميگه اگه از هسته ee6565 براي ترانستون استفاده كنيد و مدارتون فلايببك باشه و فركانستون 20 كيلو باشه نهايتا اين هسته 875 وات به شما توان ميده ولي اگه همين هسته تو همين فركانس با توپولوژي پوش پول بسته بشه اين هسته به شما 2624 وات خواهد داد.
    مزيت SMPS ها كوچك وسبك بودنه كه يه فلايبك 5 كيلووات اصلا نميتونه SMPS قابل قبولي باشه از اين لحاظ(البته اگه هسته به اون بزرگي پيدا كني و پولدار باشي بخري)
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 13