اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فلای بک چیست و چطوری ولتاژ رو تقویت میکنه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فلای بک چیست و چطوری ولتاژ رو تقویت میکنه؟

مدار فلای بک کانورتر که از تکنیک سوئیچینگ برای شارژ بانک خازنی استفاده می کنه چطور عمل میکنه؟یک مدار فلای بک هست که نشانگرش داخل مربع یک ترانزیستور با یک خازن در بیس و یک کوپلاژ ترانزیستوری در کلکتور داره.آیا این فقط نشانگر فلای بک هست یا اینکه واقعا همینه مدارش؟؟؟؟؟؟
    من تو این سایت جستجو کردم اما اطلاعات خیلی سطح بالا بود من توضیح به زبان یکم ساده میخوام :confused
    خیلی ممنون میشم اگه کسی اطلاعات کامل در مورد فلای بک و تکنینک سوئیچینگ بده :agree::

پاسخ : فلای بک چیست و چطوری ولتاژ رو تقویت میکنه؟

من خیلی بلد نیستم ولی فلایبک از طریق شارژ یه هسته و تخلیه اون توی یه خازن میتونه ولتاژ رو تبدیل کنه. سویچ هم نقش شارژ و دشارژ کردنشو داره

دیدگاه

مدار فلای بک کانورتر که از تکنیک سوئیچینگ برای شارژ بانک خازنی استفاده می کنه چطور عمل میکنه؟
      نقشه مورد نظر رو قرار بدید تا بشه بهتر راهنمایی کرد...
      یک مدار فلای بک هست که نشانگرش داخل مربع یک ترانزیستور

یک کوپلاژ ترانزیستوری در کلکتور
      کوپلاژ ترانزیستوری دیگه چه مدل کوپلاژیه؟
      اروین جان به صورت ساده تئوریشو گفت اگه دقیق تر میخوای باید دقیقتر هم سوال بپرسی

دیدگاه

با سلام

مبدل های فلای بک رو به طور ساده اینطوری می بندن

اون سیم پیچی هم که بسته شده در واقع یه سلف هست که وقتی سوییچ وصله سلف اولیه شارژ میشه و وقتی که سوییچ قطع میشه انرژی سلف از اولیه به ثانویه منتقل میشه و این یعنی اینکه وقتی سوییچ وصله انتقال انرژی از اولیه به ثانویه نداریم و تو این لحظات خازن خروجی هست که بار رو تغذیه می کنه.

این مبدل هم میتونه ولتاژ رو کاهش بده و هم افزایش.فرمول تبدیل ولتاژش هم اینه

Vo/Vin=(N2/N1)(D/1-D)

D هم سیکل کاری سوییچ هست که تعیین می کنه که چند در صد از یه دوره زمانی ، سوییچ وصل باشه.
        D بین صفر و یک هستش.

دیدگاه

مدار فلای بک کانورتر که از تکنیک سوئیچینگ برای شارژ بانک خازنی استفاده می کنه چطور عمل میکنه؟یک مدار فلای بک هست که نشانگرش داخل مربع یک ترانزیستور با یک خازن در بیس و یک کوپلاژ ترانزیستوری در کلکتور داره.آیا این فقط نشانگر فلای بک هست یا اینکه واقعا همینه مدارش؟؟؟؟؟؟
          من تو این سایت جستجو کردم اما اطلاعات خیلی سطح بالا بود من توضیح به زبان یکم ساده میخوام
          توضیحات محیا به فلایبک نمیخوره. oo: فلایبک در اصل همون رگولاتور باک هست که بجای سلف یه ترانس غیر ایده آل (با ایجاد فاصله هوایی در هسته) قرار میگیره و باعث میشه که همزمان هم تغییر ولتاژ انجام بشه و هم ایزولاسیون. بخاطر تلفات زیاد در هسته ترانس این نوع مبدل در توانهای پایین کاربرد داره. توضیحات بیشتر در لینک زیر گفته شده.
          http://en.wikipedia.org/wiki/Flyback_converter
          در فایل زیر هم نحوه تبدیل یک باک به فلایبک به زبان ساده توضیح داده شده و نحوه طراحی ترانس و سلف اون هم موجوده.
          http://ecee.colorado.edu/~ecen4517/m...ls/flyback.pdf
          جزوه منابع تغذیه سوئیچینگ دکتر فرزانه فرد(دانشگاه صنعتی اصفهان) رو هم اگه گیر بیاری هم به زبان ساده توضیح داده و هم روش طراحی قسمتهای مختلف مدار رو داده.

دیدگاه

سلام
            به اولیه ترانس جریان دی سی وارد میشه؟ :question:درسته؟ :sad:اگه درسته چه قطعه ای کار سوئیچینگ رو انجام میده
            من فک میکنم جریان خروجی که ac باشه با یه دیود فرکانس بالا کار سوئیچینگ رو انجام بده که توی سیکل های مثبت خازن در خروجی شارژ میشه :surprised:
            چه يافت آنــکه تــو را گم کرد وچه گم کرد آنـکه تــو را يافت.

دیدگاه

به اولیه ترانس جریان دی سی وارد میشه؟
              جریان دیسی قطعه قطعه شده(به شکل مربعی) به اولیه ترانس وارد میشه...جریان دیسی نمیتونه تغییرات شار که ولتاژ با اون متناسبه رو ایجاد کنه
              اگه درسته چه قطعه ای کار سوئیچینگ رو انجام میده
              قطعه سوئیچینگ معمولا یه ماسفته ولی میتونه BJT یاIGBT هم باشه
              توضیحات محیا به فلایبک نمیخوره.
              توضیحاتش به هیچ چی نمیخوره
              فلایبک در اصل همون رگولاتور باک هست که بجای سلف یه ترانس غیر ایده آل (با ایجاد فاصله هوایی در هسته) قرار میگیره
              غیر ایدال بودن ترانس به شکاف هوایی مربوط نمیشه چون ترانس فلایبک اصلا ترانس نیست که ایده ال باشه! اسم درستش القاگر کوپل شده س (کوپل شده با القاگر باک) و چون جریان در اولیه و ثانویه هم فاز نیست اصلا ترانس نیست!
              بخاطر تلفات زیاد در هسته ترانس این نوع مبدل در توانهای پایین کاربرد داره.
              محدود بودن فلایبک به توانهای پایین به خاطر تلفات هسته نیست اتفاقا مداراتی که هسته تو دو ربع کار میکنه تلفات بیشتری دارند...به خاطر بزرگ شدن القاگر کوپل شدس(و البته پیک جریان بالا) که نمیشه تو توانهای بالا ازش استفاده کرد.
              موفق باشید.

دیدگاه

مگه حجم ترانس چقدر نسبت به ترانس منابع سوئیچینگ دیگه بیشتره؟ و این بزرگ شدن مشکلی ایجاد میکنه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط برادر
                  فلایبک در اصل همون رگولاتور باک هست که بجای سلف یه ترانس غیر ایده آل (با ایجاد فاصله هوایی در هسته) قرار میگیره
                  با سلام فلای بک میتونه بوست هم باشه و در واقع یه مبدل باک-بوست هستش.
                  اگر مبدل باک-بوست باشه بدون ایزولاسیون اونوقت با انتخاب سیکل کاری مناسب(D) این مبدل تغییر حالت از باک به بوست و بالعکس میده.اگر D بین صفر و 0.5 باشه باک هستش ولی اگه بین 0.5 تا یک انتخاب بشه ولتاژ رو افزایش میده پس بوسته
                  تو باک-بوست خالی داریم Vo/Vin=D/(1-D

ولی حالا مبدل فلای بک فرمولش فرق می کنه و یه ضریب N2/N1 هم داره که باعث میشه رابطه ای که تو بالا گفتم D بین صفر و نیم و یا بین نیم و یک برقرار نباشه.مثلاً ممکنه D=0.4 باشه ولی مثلاً N2/N1 طوری انتخاب بشه که در نهایت ولتاژ خروجی بیشتر از ورودی بشه و یعنی کار بوست رو انجام داده.در حالی که در مبدل باک-بوست بدون ایزولاسیون در D=0.4 مبدل باک هستش.

این پستو ویرایش کردم چون حواسم به این نکته نبود گفتم دوستان رو به اشتباه نندازم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط برادر
                    مگه حجم ترانس چقدر نسبت به ترانس منابع سوئیچینگ دیگه بیشتره؟ و این بزرگ شدن مشکلی ایجاد میکنه؟
                    به این عکس نگاه کن

این عکس میگه اگه از هسته ee6565 برای ترانستون استفاده کنید و مدارتون فلایببک باشه و فرکانستون 20 کیلو باشه نهایتا این هسته 875 وات به شما توان میده ولی اگه همین هسته تو همین فرکانس با توپولوژی پوش پول بسته بشه این هسته به شما 2624 وات خواهد داد.
                    مزیت SMPS ها کوچک وسبک بودنه که یه فلایبک 5 کیلووات اصلا نمیتونه SMPS قابل قبولی باشه از این لحاظ(البته اگه هسته به اون بزرگی پیدا کنی و پولدار باشی بخری)

دیدگاه

از همه دوستانی که جواب دادن واقعا ممنونم .همه پاسخها رو خوندم کمکم کرد.یک سوال دارم حالا این فلای بک بهتره یا مبدل رزونانس سری در واقع من میخوام یک ولتاژ 250 ولت بدست بیارم حالا اینکه سوئیچ هام چقد روشن باشن بسته به تعریف کاربر داره در واقع اینکه این .لتاژ 250 ولت چقدر روشن باشه بسته به تعریف کاربر داره و بعد سه بار دوباره از اول باید بانک خازن شارژ بشه.ازین حرفا که بگذریم من میخوام بدونم مبدل رزونانس سری بهتره یا فلای بک ؟ از نظر تلفات سوئیچینگ فرق دارن یا مورد دیگه ای هم هست که اینها رو از هم متمایز کنه؟

دیدگاه

غیر ایدال بودن ترانس به شکاف هوایی مربوط نمیشه چون ترانس فلایبک اصلا ترانس نیست که ایده ال باشه! اسم درستش القاگر کوپل شده س (کوپل شده با القاگر باک) و چون جریان در اولیه و ثانویه هم فاز نیست اصلا ترانس نیست

من فک کنم بهتره بگیم چوکه !
                        منم الان در حال حاضر در حال طراحی فلایبکم !
                        و چون تا الان هیچ چیزی رو طراحی نکردم فکر کنم کار سختیو پیش رو دارم !
                        عقاب هميشه تنهاست اما لاشخورا هميشه باهمند .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akazemin نمایش پست ها
                          توضیحات محیا به فلایبک نمیخوره. oo: فلایبک در اصل همون رگولاتور باک هست که بجای سلف یه ترانس غیر ایده آل (با ایجاد فاصله هوایی در هسته) قرار میگیره و باعث میشه که همزمان هم تغییر ولتاژ انجام بشه و هم ایزولاسیون. بخاطر تلفات زیاد در هسته ترانس این نوع مبدل در توانهای پایین کاربرد داره. توضیحات بیشتر در لینک زیر گفته شده.

در فایل زیر هم نحوه تبدیل یک باک به فلایبک به زبان ساده توضیح داده شده و نحوه طراحی ترانس و سلف اون هم موجوده.

جزوه منابع تغذیه سوئیچینگ دکتر فرزانه فرد(دانشگاه صنعتی اصفهان) رو هم اگه گیر بیاری هم به زبان ساده توضیح داده و هم روش طراحی قسمتهای مختلف مدار رو داده.

سلام
                          ببخشید این جزوه را چه طور می توان بدست آورد؟
                          جستجو کردم ولی ثمر نداشت

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X