ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 16
    2012/01/11
    اصفهان
    1,656
    230

مدار کليد لمسي با فليپ فلاپ

سلام خدمت تمامي دوستان و اساتيد

من چند وقتي بود که دنبال مداري ميگشتم که با لمس بصورت taggle يا فليپ فلاپ يا يک بار روشن يک بار خاموش يک رله رو فعال و غير فعال کنه خب واضح هست که براي اين مدار بايد از ترکيب 2 مدار ديگه استفاده کرد يک مدار اشکار ساز لمس انگشت و ديگري مدار فليپ فلاپ يا taggle switch
    از اونجايي که من نتونستم يک مدار واحد پيدا کنم تصميم گرفتم يک مدار اشکار ساز رو با مدار فليپ فلاپ ترکيب کنم يا نتيجه مورد نظر حاصل بشه براي اين کار مدارات مختلفي رو امتحان کردم (هر 2 مدار) نکته مهم در اين مدار اينه که خروجي مدار اشکار ساز لمس بايد با ورودي مدار فليپ فلاپ مچ بشه وگرنه مدار کار نخواهد کرد بعد از امتحان مدار هاي مختلف (با اي سي 555 و اي سي هاي ديجيتال) 2 تا مدار رو انتخاب کردم که ثبات کاري بالايي دارند و قابل اطمينان هستند و به يکديگر مچ ميشوند اولي مدار اشکار ساز لمس انگشت هست که يا اي سي 74HC14 هست که هنگامي که 1 انگشت رو به ورودي مدار بزنيم مدار در خروجي 5 ولت ميده و بدون لمس خروجي 0 ولت هست

شماتيک مدار اشکار ساز:

براي مدار فليپ فلاپ از اي سي 4093 استفاده کردم که يک فليپ فلاپ مطمئن هست و هنگامي که ورودي مدار به خط مثبت تغذيه اتصال پيدا کنه (تغذيه 5 تا 12 ولت مثلا) خروجي مدار رله فعال شده و اگر بار ديگر ورودي به تغذيه اتصال پيدا کنه خروجي غير فعال شده و رله خاموش ميشه

شماتيک مدار فليپ فلاپ:

حالا اومدم اين 2 تا مدار رو با هم ترکيب کردم بصورتي که خروجي مدار اشکار ساز رو به ورودي مدار فليپ فلاپ متصل کردم و حالا مداري درست شد که وقتي انگشت رو به ورودي مدار بزنيم رله فعال شده و اگر دوباره ورودي رو لمس کنيم رله غير فعال ميشه
    يه PCB زدم که اين 2 تا مدار رو با هم داشته باشه به علاوه اين که براي تغذيه خود مدار يک 78L05 با 2 تا خازن الکتروليت و 2 خازن عدسي قرار دادم

عکس PCB :

اين عکس مدار ساخته شده: (اين ورژن PCB اول هست که PCB جديد تغييرات جرئي با اين داره)

همونطور که ميبينيد تغييراتي رو در مدار دادم و مدار دقيقا مانند شماتيک هاي اصلي نيست
    تغييرات که دادم:
    1.ترانزيستور هاي NPN رو همگي KSP2222 گذاشتم (همون 2N2222 در بسته بندي پلاستيکي)
    2.در ورودي مدار مقاومت 47 کيلو رو براي کار کرد بهتر مدار حذف کردم
    3.به توصيه دوست خوبم جناب HIGH VOLTAGE توي مدار فليپ فلاپ رله رو از اميتر ترانزيستور به کلکتور بردم و براي بيس يک مقاومت 1 کيلو استفاده کردم

البته در ورودي مدار اشکار ساز يک ترانزيستور PNP به شماره PN2907 هست که من در دسترس نداشتم و به جاش از BC556 استفاده کردم که چون کلکتور و اميتر اين 2 برعکس هم هستند ترانزيستور رو برعکس گذاشتم
    شما ميتونيد از هر 2 ترانزيستور استفاده کنيد فقط بايد به ترتيب پايه ان ها توجه کنيد

اين هم PCB مدار در اندازه 5 سانتي متر در 6 سانتي متر با پروتئوس ورژن 7.10:

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

اتصالات PCB:
    1. بالا سمت راست يک پين هست که جلوش نوشته touch اگر انگشت دست با اين قسمت تماس پيدا کنه مدار عمل خواهد کرد ميتونيد يک سيم به اين پين لحيم کنيد و به يک تکه فلز وصل کنيد و فلز رو روي جعبه يا هر جا که مايل بوديد قرار بديد و اون فلز رو لمس کنيد

2. پايين پين touch تعداد 2 پين ديگه هست به نام هاي 12 ولت و GND که تغذيه مدار هست دقت کنيد هرگز تغذيه رو برعکس وصل نکنيد وگرنه رگولاتور خواهد سوخت (براي محافظت از اتصال اشتباه تغذيه ميتونيد يک ديود 1N4007 رو با خط مثبت تغذيه سري کنيد يعني اند ديود به سر تغذيه و کاتد ديود به پين 12 ولت مدار)

3. پايين مدار 3 پين به نام هاي COM , NO , NC وجود دارند که خروجي کنتاکت هاي رله هستند که بترتيب برابر با کنتاکت مشترک , کنتاکت باز , کنتاکت بسته هستند رله اين مدار 12 ولت 5 امپر هست (5A @ 220V AC يا 10A @ 28V DC)

بقيه PCB گوياي همه چيز هست و شماره تمام قطعات کنار هر قطعه قرار داره سوالي بود در خدمتم
    در انتها از دوست بسيار خوبم جناب HIGH VOLTAGE بابت راهنمايي در مورد اين مدار کمال تشکر رو دارم @};-

موفق باشيد
    2011/12/22
    کرمان
    2,954
    126

پاسخ : مدار کليد لمسي با فليپ فلاپ

بسیار عالی
    واقعا ممنون
    حتما میسازم و تست میکنم
    فقط کاش فایل شماتیک نهایی که توی پروتئوس کشیدی هم میذاشتی

کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
    شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
    فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC
    2012/01/11
    اصفهان
    1,656
    230

سلام
    ممنونم
    بفرماييد اينم شماتيک در پروتئوس:

فقط فوت پرينت بعضي از قطعات رو توي PCB تغيير دادم و با شماتيک يکي نيست اگه خواستيد يه بار ديگه خودتون PCB بزنيد بعضي فوت پرينت هارو بايد متناسب با اندازه قطعه تنظيم کنيد مثل اندازه رله
    2011/12/22
    کرمان
    2,954
    126

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi.7
    سلام
    ممنونم
    بفرماييد اينم شماتيک در پروتئوس:

فقط فوت پرينت بعضي از قطعات رو توي PCB تغيير دادم و با شماتيک يکي نيست اگه خواستيد يه بار ديگه خودتون PCB بزنيد بعضي فوت پرينت هارو بايد متناسب با اندازه قطعه تنظيم کنيد مثل اندازه رله
    دیگه هیچ حرفی ندارم :applause:
    بهتر از این نمیشه :applause:
    مهدی جان شما که مدارو داری اگه این پایه تاچ را به یه رسانا مثل فویل آلومینیوم وصل کنی و بذاری پشت یه شیشه یا زیر یه لایه رنگ هم کار میکنه مدار یا باید حتما دست با سطح رسانا تماس پیدا کنه؟

2012/01/11
    اصفهان
    1,656
    230

مدار خیلی حساسه ولی دست باید به رسانا تماس پیدا کنه...
    حالا من یه بار دیگه با یه سطح بزرگتر رسانا امتحان میکنم ببینم بدون تماس مستقیم میشه یا نه خبرشو بهتون میدم
    2012/09/05
    11
    0

سلام دوستان. آقا مهدی دستت درد نکنه و ممنون از اطلاعاتت.ضمنن به جای 2n2907 میتوان از 2n3906 استفاده کرد که عیننا مثل همند ولی 06 توانش تقریبا یک سوم 2907 میباشد.
    2013/01/15
    7
    0

سلام.من نمی تونم فایل رو دان کنم
    با تشکر
    2011/12/22
    کرمان
    2,954
    126

نقل قول نوشته اصلی توسط vpic
    سلام.من نمی تونم فایل رو دان کنم
    با تشکر
    لینک مشکل نداره و راحت دانلود میشه

2012/01/11
    اصفهان
    1,656
    230

سلام
    من الان چک کردم ظاهرا سايت پرشين گيگ موقتا با اشکال روبرو شده و امکان دانلود فايل نداره اين مشکل موقتيه ولي يه جاي ديگه هم اپلود کردم از اينجا دانلود کنيد:

2012/06/25
    تهران
    2,106
    109

واقعا دستت درد نکنه
    خوشبختي از آن کسانيست که خواهان خوشبختي ديگران باشند .زرتشت
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 16