اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با کلید زنی 24 ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با کلید زنی 24 ولت

با سلام من یه مدار ساختم که یه بار با ولتاژ 24 ولت رو کلید زنی کنه این مدار یه مدار فلاشر چند کانال led هست
    حالا چند تا مشکل دارم :angry:

ترانزیستور ها BD136 هستن

1- وقتی آمپر بار بالا میره میکرو ریست میشه یعنی من کانال اول رو روشن میکنم و کانال دوم رو روشن میکنم و الی آخر به آخر که میرسه و تمام کانال ها رروشن میشن میکرو ریست میشه و حتی گاهی اوقات برنامه هایی که بهش دادم رو قاطی میکنه و درست اجرا نمیکنه :angry:

2- مقاومت های 2.2 که به uln وصل هستن داغ میشن حتی وقتی باری به ترانزیستور وصل نیست

لطفا به من بگید مشکل از کجاست؟

اینم عکس مدار :

پاسخ : مشکل با کلید زنی 24 ولت

با سلام : شاید وقتی همه روشن میشن مدار به خاطر کشیدن آمپر دچار افت ولتاژ میشه و ولتاژ میکرو از حد مورد نیاز کمتر میشه و ریست میکنه
    --------------------------- --------------------------

دیدگاه

ممنون دوست عزیز ولی برق میکرو از led هم جداست

این رو یادم رفت بگم خروجی ترانزیستور که به led ها میره 24 ولته ورودی مدار من هم 24 ولته و توسط 7805 به 5 ولت تبدیل کردم و دادمش به میکرو

حالا اگه به دلیل افت ولتاژ میکرو ریست میشه چاره چیه؟

با تشکر.

دیدگاه

یکی از اشکالاتی که مدار شما داره اینه که ؛ ولتاژ ورودی 7805 رو خیلی بالا گرفتی!

دیدگاه

:applause: به نکته ی ریزی اشاره کردی اصلا این رو حساب نکرده بودم

حالا چی کار باید کرد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bestfriend
            :applause: به نکته ی ریزی اشاره کردی اصلا این رو حساب نکرده بودم

حالا چی کار باید کرد؟

یه راهش اینه که قبل از 7805 یه مقاومت وات بالا بذاری که اهمش رو جریان کشی مدارت تعیین میکنه و این در صورتیه که جریان کشی مدارت خیلی کم و متغیر نباشه! باید مقدار اهمی برای مقاومت تعیین کنی که در حداقل و حداکثر جریان کشی مدار مقداری از ولتاژ 24 ولت روی اون بیفته!

راه دیگه اینه که قبل از رگولاتور 5 ولت یه رگولاتور 15 ولت بذاری !

بهترین راه هم استفاده از رگولاتورهای سوییچینگه که با وجود اختلاف زیاد بین ولتاژ ورودی و خروجی ، تلف قدرت خیلی کمی دارن ، مثل LM2575

دیدگاه

ممنون دوست عزیز مشکل ولتاژ حل شد ولی یه سوال دیگه ، تو مدار زیر اون ترکیب آبی رنگ که مشخص شده درسته؟ مقدار مقاومت هاش و نوع ترانزیستور و آی سی و ..

24 ولت 1 آمپر رو میخوام کلید زنی کنم.

ببخشید سوالا زیاد شد!

با تشکر فراوان.

دیدگاه

ممنون دوست عزیز مشکل ولتاژ حل شد ولی یه سوال دیگه ، تو مدار زیر اون ترکیب آبی رنگ که مشخص شده درسته؟ مقدار مقاومت هاش و نوع ترانزیستور و آی سی و ..

24 ولت 1 آمپر رو میخوام کلید زنی کنم.

ببخشید سوالا زیاد شد!

با تشکر فراوان.

اگه بتای ترانزیستور خروجی رو 100 در نظر بگیریم به نظر مقدار مقاومت درسته ولی اگه بتا کمتر باشه مقاومت باید مقدارش کمتر بشه!

در صورتیکه ترانزیستور زیادی داغ شد معنیش اینه که به اشباع نرسیده و مقدار مقاومت باید کمتر بشه !

دیدگاه

ممنون دوست عزیز ببخشید من سوال زیاد میکنم

مقاومت 47 کیلو نقشش چیه؟

تو این عکس مقدار بتا چنده من که خوندم چیزی نفهمیدم.

با تشکر.

دیدگاه

ممنون دوست عزیز ببخشید من سوال زیاد میکنم

مقاومت 47 کیلو نقشش چیه؟

تو این عکس مقدار بتا چنده من که خوندم چیزی نفهمیدم.

http://aksup.ir/images/1aom8wzmb44t652bfjgj.jpg

با تشکر.

سوال زیاد ایرادی نداره ؛ بنابراین سوال کنید خوبه! :smile:

مقاومت 47 کیلو برای گرفتن نشتی ترانزیستور میذارن که البته اینجا یه مقدار زیاد گرفته شده ، مثلا ده کیلو خوبه !

بتای ترانزیستور مینیمم 25 و ماکسیمم 250 هستش البته توی شرایطی که دیتاشیت گفته!

حالا تو مدار شما ، ترانزیستور در موقع جریان دهی خیلی گرم میشه؟!

راستی ؛ مشکل تغذیه چطوری حل شد؟!!!

دیدگاه

سوال زیاد ایرادی نداره ؛ بنابراین سوال کنید خوبه!
                      ممنون دوست عزیز

در مورد ترانزیستور ، ترانزیستور داغ نمیشه .

مشکل ولتاژ هم حل نشده چون با lm2575 هزینش زیاد میشه. البته رو کار تعداد.

با روش کم هزینه تر نمیشه ولتاژ رو آورد رو حدود 15 - 18 ولت بعد دادش به 7805؟ مثلا با یه دیود زنر؟

یه توضیح دیگه بدم آمپری که مدار میکشه جمعا حدود 10 آمپر در خروجی ترانزیستور ها هست ولی من فقط برای میکرو میخوام ولتاژ رو بیارم رو 15- 18 ولت و بعد بدمش به 7805 تا تغذیه میکرو رو بدم.

ممنون از لطفتون.

دیدگاه

ممنون دوست عزیز
                        خواهش میکنم

در مورد ترانزیستور ، ترانزیستور داغ نمیشه .
                        پس مشکلی نداره به اشباع رفته و مقاومت 2.2 کیلو خوبه براش فقط احیاناً ، یه کمی مقاومت داغ میکنه! بهتره 2.2 کیلو رو ، نیم وات بذاری تا یه وقت نسوزه!

مشکل ولتاژ هم حل نشده چون با lm2575 هزینش زیاد میشه. البته رو کار تعداد.

با روش کم هزینه تر نمیشه ولتاژ رو آورد رو حدود 15 - 18 ولت بعد دادش به 7805؟ مثلا با یه دیود زنر؟

گفتم که یه روشش اینه که یه رگولاتور 15 ولت قبل از 5 ولت بذاری!

یا اینکه مقدار ماکسیمم و مینیمم جریان کشی مدارت رو بدست بیاری و بر همون اساس یه مقاومت محاسبه کنی و بذاری قبل از رگولاتور 5 ولت!

یه توضیح دیگه بدم آمپری که مدار میکشه جمعا حدود 10 آمپر در خروجی ترانزیستور ها هست ولی من فقط برای میکرو میخوام ولتاژ رو بیارم رو 15- 18 ولت و بعد بدمش به 7805 تا تغذیه میکرو رو بدم.
                        شاید اگه یه مقاومت قبل از رگولاتور بذاری به صرفه ترین راه باشه! میتونی تجربی هم مقدارش رو بدست بیاری ؛ یه مقاومتی بذار که در مینیمم مصرف میکرو ( وقتی خروجی ها صفرن) ده ولت روش بیفته!

ممنون از لطفتون.

دیدگاه

7805 با 25 ولت هیچ مشکلی ( به جز گرم شدن زیاد ) نداره . این آی سی تا 30 ولت رو به راحتی تحمل میکنه . اما اساسی و خوب نیست . ارزونترین و مطمئن ترین راه که تو تعداد از 7805 هم ارزونتر میشه ( (!) البته با کیفبت بالا ، نه با 7805 چرند !) استفاده از MC34063 آی سی سوئیچینگ بدون نیاز به ترانزیستور ، تا جریان 1 آمپر به راحتی میده . اغلب شارژهای فشنگی ماشین ، که گوشی ها رو شارژ میکنن از همین آی سی استفاده کردن .
                          if all men are the same
                          then
                          why do women take so long to choose one ?

دیدگاه

شاید اگه یه مقاومت قبل از رگولاتور بذاری به صرفه ترین راه باشه! میتونی تجربی هم مقدارش رو بدست بیاری ؛ یه مقاومتی بذار که در مینیمم مصرف میکرو ( وقتی خروجی ها صفرن) ده ولت روش بیفته!
                            من متوجه نشدم مقامت رو باید سری ببندم یا موازی؟ میشه یه نقشه ازش بزارید و مشخص کنید مولتی متر رو کجاش باید بزنم؟

7805 با 25 ولت هیچ مشکلی ( به جز گرم شدن زیاد ) نداره . این آی سی تا 30 ولت رو به راحتی تحمل میکنه . اما اساسی و خوب نیست . ارزونترین و مطمئن ترین راه که تو تعداد از 7805 هم ارزونتر میشه ( (!) البته با کیفبت بالا ، نه با 7805 چرند !) استفاده از MC34063 آی سی سوئیچینگ بدون نیاز به ترانزیستور ، تا جریان 1 آمپر به راحتی میده . اغلب شارژهای فشنگی ماشین ، که گوشی ها رو شارژ میکنن از همین آی سی استفاده کردن .
                            میشه طرز استفادش رو هم برام بزارید؟

با تشکر.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط josef2600
                              7805 با 25 ولت هیچ مشکلی ( به جز گرم شدن زیاد ) نداره . این آی سی تا 30 ولت رو به راحتی تحمل میکنه .
                              توی اغلب دیتاشیت ها نوشته شده حداکثر تا 25 ولت با دمای کمتر از 125 درجه! البته این رو هم باید در نظر بگیرید که برق شهر در حال نوسانه و مقدار خروجی ترانس کاهنده هم وقتی دی سی بشه معمولا بیشتر از مقداری که ما متصور هستیم میشه!

اما اساسی و خوب نیست .

ارزونترین و مطمئن ترین راه که تو تعداد از 7805 هم ارزونتر میشه ( (!) البته با کیفبت بالا ، نه با 7805 چرند !) استفاده از MC34063 آی سی سوئیچینگ بدون نیاز به ترانزیستور ، تا جریان 1 آمپر به راحتی میده . اغلب شارژهای فشنگی ماشین ، که گوشی ها رو شارژ میکنن از همین آی سی استفاده کردن .

من متوجه نشدم مقامت رو باید سری ببندم یا موازی؟ میشه یه نقشه ازش بزارید و مشخص کنید مولتی متر رو کجاش باید بزنم؟

باید با ورودی 7805 سری کنید و ولتاژ دو سر مقاومت رو بسنجید!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X