اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مبدل 12 به 3ولت(dc)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مبدل 12 به 3ولت(dc)

سلام.این مدار رو پیدا کردم که 12 رو به 3 ولت تبدیل می کنه.در توضیح قید شده که 3 آمپر رو هم تحمل می کنه ولی در عمل وقتی 0.5 آمپر رو برای حدود100 led کلاهی ازش کشیدم.ترانزیستور داغ کرد! oo:
    چه کار باید کرد؟!
    انا لله و انا اليه الراجعون

پاسخ : مبدل 12 به 3ولت(dc)

نوشته اصلی توسط شاهین شرق
    سلام.این مدار رو پیدا کردم که 12 رو به 3 ولت تبدیل می کنه.در توضیح قید شده که 3 آمپر رو هم تحمل می کنه ولی در عمل وقتی 0.5 آمپر رو برای حدود100 led کلاهی ازش کشیدم.ترانزیستور داغ کرد! oo:
    چه کار باید کرد؟!
    با سلام : اختلاف ولتاژ روی ترانزیستور 9 ولت هست و با این شرایط 3 آمپرم میخوایی بکشی خوب بایدم داغ کنه

هر دیود 0.6 ولت ولتاژ را کم میکنه که اگه چند تا سری کنی و در خط قرار بدی افت ولتاژ بر روی ترانزیستور را کم میکنی

هر چی افت ولتاژ روی ترانزیستور کمتر بشه کمتر داغ میکنه

تازه ترانزیستورت هم ضعیف هست پیشنهاد من TIP41 هست

--------------------------- --------------------------

دیدگاه

3آمپر رو در شرایط عادی نمیده حتما باید هیت سینک براش بزاری. همونطور که جناب گیج گفتن 9 ولت روی ترانزیستور افتاده و در جریان 0.5آمپر یعنی 4.5وات تلفات و در جریان 3آمپر یعنی 27وات. خوب این توان تلف شده باید یه جایی بره؟!! من رگولاتور LM2576 رو پیشنهاد میکنم نوع باک هست و تلفاتش کمه برای مصرف کننده دائمی مناسب تره.

دیدگاه

با سلام

از یه مداری شبیه به این میتونم به عنوان شارژر موبایل برای ماشین استفاده کنم؟

تو دیتاشیت LM2576 نگاه کردم دیدم میشه از از خروجی فیدبک گرفت و به ازای ورودی های مختلف خروجی 5 ولت رو داشت.ولی یه سوالی و اینکه آیا میشه جریان خروجی رو محدود کرد؟

Vo=5,Po=3.25W

من جریان خروجی 0.65 آمپر رو می خوام.یه چیزایی راجع به ماکزیمم جریان بار هم نوشته.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهین شرق
          چه کار باید کرد؟!
          می خواین برای راه اندازی 100 LED کلاهی استفاده کنین ؟
          اگه جواب مثبه بهتره اونا رو سه تا سه تا باهم سری کنین و مجموعه رو با حدود 9 ولت یا با یه منبع جریان راه بندازین اینطوری تلفات کمتری دارین و راندمان مدارتون بالا میره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen++
            بهتره اونا رو سه تا سه تا باهم سری کنین و مجموعه رو با حدود 9 ولت یا با یه منبع جریان راه بندازین اینطوری تلفات کمتری دارین و راندمان مدارتون بالا میره.
            سلام منم همینو پیشنهاد میدم ولی اگر اصرار دارید از این مدار استفاده کنید از یه ترانزیستور قوی تر و یک هیتسینگ مناسب استفاده کنید.
            مگسی را کشتم /نه به این جرم که حیوان پلیدیست، بد، است/و نه چون نسبت سودش به ضرر یک به صد است/طفل معصوم به دور سر من می چرخید/به خیالش قندم/
            یا که چون اغذیه ی مشهورش، تا به آن حد، گَندَم/ای دو صد نور به قبرش بارد/مگس خوبی بود/من به این جرم که از یاد تو بیرونم کرد/مگسی را کشتم

Some dance to remember, some dance to forget

دیدگاه

نوشته اصلی توسط edris.noei
              با سلام

از یه مداری شبیه به این میتونم به عنوان شارژر موبایل برای ماشین استفاده کنم؟

تو دیتاشیت LM2576 نگاه کردم دیدم میشه از از خروجی فیدبک گرفت و به ازای ورودی های مختلف خروجی 5 ولت رو داشت.ولی یه سوالی و اینکه آیا میشه جریان خروجی رو محدود کرد؟

Vo=5,Po=3.25W

من جریان خروجی 0.65 آمپر رو می خوام.یه چیزایی راجع به ماکزیمم جریان بار هم نوشته.
              در مورد محدود کردن جریان یه سری LED Driver توی بازار هست که مخصوص این کاره و جریان ثابت و رگوله به شما میده. بعضی از انواعش جریانش ثابته و تو بعضی امکان تغییر اون توی یه رنجی وجود داره. با 2576 هم میشه جریان رو کنترل کرد. شما یه مقاومت کوچک (برای کاهش افت ولتاژ) سر راه جریان میزاری و ولتاژ اونرو یه مرحله تقویت میکنی بطوریکه ولتاژ حدود 1.25ولت تو خروجی تقویت کننده داشته باشی. بعد این ولتاژ رو به پایه فیدبک 2576 بده. فقط باید تو تقویت کننده یه پتانسومتر داشته باشی که بتونی ضریب تقویت رو تا حدودی با اون تنضیم کنی. در نهایت بوسیله این پتانسیومتر جریان رو روی مقداری که میخای تنظیم میکنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط برادر
                شما یه مقاومت کوچک (برای کاهش افت ولتاژ) سر راه جریان میزاری و ولتاژ اونرو یه مرحله تقویت میکنی بطوریکه ولتاژ حدود 1.25ولت تو خروجی تقویت کننده داشته باشی. بعد این ولتاژ رو به پایه فیدبک 2576 بده. فقط باید تو تقویت کننده یه پتانسومتر داشته باشی که بتونی ضریب تقویت رو تا حدودی با اون تنضیم کنی. در نهایت بوسیله این پتانسیومتر جریان رو روی مقداری که میخای تنظیم میکنی.
                با سلام

میگم این نحوه کنترل جریان که شما گفتین رو اصلاً نفهمیدم.توی دیتاشیت هم این طوری ننوشته بود و فقط با استفاده از یه سری نمودار مقدار سلف بدست میومد که در این روش کنترل جریان فقط با مقدار سلف انجام میشه.

البته من خیلی به دقت کنترل جریان با سلف اعتماد ندارم.فکر میکنم جریان رو حدودی شاید بشه کنترل کرد ودقیق نیست.
                حالا دو تا سوال دارم :
                1- روی شارژر های موبایل نوشته مثلاً 650mA.به نظر من این همون جریان محدود شده این شارژر هستش که باتری بیش تر از این جریان نکشه یا اینکه میتونه بکشه و یا این جریان نامی هست؟اصلاً شاید خود باتری ماکزیمم جریان رو محدود میکنه.

2- نظرتون راجع به MC34063 چیه؟استفاده از کدومشون بهتره؟

دیدگاه

فکر میکنم 650میلی آمپر حداکثر جریانی باشه که شارژر میتونه بده. در مورد اینکه روی چه جریانی محدود میکنه و اصلا اینکار رو میکنه یا نه با یه مقاومت متغیر میتونی امتحانش کنی.
                  روشی رو که برای کنترل جریان گفتم خودم استفاده کردم. البته نه با 2576 اما روی هر منبع تغذیه ای جواب میده. ببین شما بوسیله دو تا مقاومت که به پایه فیدبک رگولاتور وصل میکنی ولتاژخروجی رو ثابت نگه میداری. درست؟
                  حالا همینکار رو با جریان انجام میدیم. چجوری. بوسیله یک مقاومت که سر راه جریان قرار میگیره جریان رو به ولتاژ تبدیل میکنیم. اما چون ولتاژ کوچکی داریم یه مرحله تقویتش میکنیم بطوریکه خروجی تقویت کننده تو جریان مورد نظر ما 1.25ولت باشه. یعنی همون ولتاژ پایه فیدبک 2576. این خروجی رو به پایه فیدبک 2576 میدیم. بنابراین الان 2576 جریان رو برای ما تثبیت میکنه نه ولتاژ. امیدوارم منظورم رو رسونده باشم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط برادر
                    بوسیله یک مقاومت که سر راه جریان قرار میگیره جریان رو به ولتاژ تبدیل میکنیم. اما [size=10pt]چون ولتاژ کوچکی داریم یه مرحله تقویتش میکنیم بطوریکه خروجی تقویت کننده تو جریان مورد نظر ما 1.25ولت باشه. یعنی همون ولتاژ پایه فیدبک 2576. این خروجی رو به پایه فیدبک 2576 میدیم. بنابراین الان 2576 جریان رو برای ما تثبیت میکنه نه ولتاژ.
                    منظورتون از یه مرحله تقویت کردن چیه؟
                    یعنی باید برای اینکه مقاومت سر راه جریان تأثیرش کم باشه باید خیلی کوچیک باشه و به خاطر همین ولتاژ دو سرش کم میشه و حالا این تقویت رو چطوری انجام میدیم؟
                    یا این که مقاومت سر راه جریان رو طوری انتخاب میکنیم که در جریان مورد نظر ما ولتاژ دو سرش بشه 1.25 ولت؟و این طوری دیگه نیازی به تقویت نیست ولی شاید مقاومت نسبتاً بزرگ باشه و این خوب نیست.

اینهایی که گفتم درست بود؟
                    حالا اگه ما ولتاژ خروجی رو بخوایم رو 5.7 بزاریم و هم جریان رو کنترل کنیم میتونیم هر دو رو همزمان کنترل کنیم؟هم جریان و هم ولتاژ؟

دیدگاه

این چه کاریه وقتی یه مبدله باک ساده میتونی بزاری. شما که بارتون مشخصه پس نیازی به کنترل کردن ندارین و از آی سی هم استفاده نکنین از یه مداره آستابل با دوتا ترانزیستوره ساده استفاده کنین و دوتا دیود . برایه کنترلش . دیگه این همه تلفات هم ندارین نیازی به هیت سینک هم نداره .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط energi2er
                        این چه کاریه وقتی یه مبدله باک ساده میتونی بزاری. شما که بارتون مشخصه پس نیازی به کنترل کردن ندارین و از آی سی هم استفاده نکنین از یه مداره آستابل با دوتا ترانزیستوره ساده استفاده کنین و دوتا دیود . برایه کنترلش . دیگه این همه تلفات هم ندارین نیازی به هیت سینک هم نداره .
                        مگه مبدل باک نیاز به ماسفت با پالس گیت نداره؟خوب این آیسی همین کارو با هم برامون انجام میده با گرفتن حجم کمتر.
                        محدود کردن جریان هم برای اینه که به باتری آسیب نرسه و ماکزیمم جریان این آیسی 3 آمپره و باتری ما 0.65 آمپر میخواد که با این جریان نیازی به هیت سینک نیست.

حالا به نظر شما استفاده از این آیسی اشتباهه؟

دیدگاه

محدود کردن جریان بخاطر بالا رفتن کیفیت مدار و عمر LEDهاست. همونطور که میدونید بازه تغییرات جریان نسبت به ولتاژ در دیود بیشتره. بنابراین برای اینکه ال ای دی در جریان نامی کار کنه بهتره جریان اون کنترل بشه. این کار مخصوصا در پاور ال ای دی ها اهمیت داره چون تلفات حرارتی بالایی دارند و گرم شدن باعث کاهش عمر اونها خواهد شد.
                          معمولا گفته میشه که این کار نیازی نیست و ما میبندیم و الان یک ساله داره کار میکنه و مشکلی نداره. اما اگر کسی بخاد یه کار اصولی و تضمینی ارائه بده گریزی از کنترل جریان نیست.
                          این نکته رو هم مدنظر داشته باشید که محدود کردن جریان بسیار ساده س و هزینه بالایی هم نداره اما تو کیفیت کار خیلی موثره. بنابراین چرا باید ازش فرار کنیم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط edris.noei
                            منظورتون از یه مرحله تقویت کردن چیه؟
                            یعنی باید برای اینکه مقاومت سر راه جریان تأثیرش کم باشه باید خیلی کوچیک باشه و به خاطر همین ولتاژ دو سرش کم میشه و حالا این تقویت رو چطوری انجام میدیم؟
                            یا این که مقاومت سر راه جریان رو طوری انتخاب میکنیم که در جریان مورد نظر ما ولتاژ دو سرش بشه 1.25 ولت؟و این طوری دیگه نیازی به تقویت نیست ولی شاید مقاومت نسبتاً بزرگ باشه و این خوب نیست.

اینهایی که گفتم درست بود؟
                            حالا اگه ما ولتاژ خروجی رو بخوایم رو 5.7 بزاریم و هم جریان رو کنترل کنیم میتونیم هر دو رو همزمان کنترل کنیم؟هم جریان و هم ولتاژ؟
                            منظورم همون مورد اولی هست که گفتید.
                            اگه یه مقاومت بزرگ سر راه جریان بزاریم دو تا مشکل پیش میاد. یک اینکه 1.25ولت دوسرش میفته و این یعنی افت ولتاژ تو خروجی. توجه داشته باشید این مقاومت سری با بار هست. دوم اینکه توان مقاومت هم باید بالا در نظر گرفته بشه و این بده. من خودم برای جریان 2 تا 3 آمپر مقاومت 0.11اهم میگذاشتم. تقویت اونهم با همین تقویت کننده های معمولی مثل 741 و ta4558 انجام میشه. این پ امپ ها دو تا مقاومت توی مدارشون دارن که ضریب تقویت رو مشخص میکنه. با متغیر قرار دادن یکی از اون ها میتونید جریان رو رو مقدار مناسب تنظیم کنید.
                            این نکته رو هم بگم موقع کنترل جریان نباید ولتاژ رو به امون خدا ولش کنیم. مثل قبل تقسیم ولتاژ رو میگذارید. پس الان دوتا ولتاژ دارید که میخاید اینها رو به فیدبک مدار بدید. سر راه هرکدوم یه دیود میگذاریم و به هم وصل میکنیم. (در اصل OR میشن باهم) سرم خیلی شلوغه اما سعی میکنم یه شماتیک بزارم که منظورم رو بهتر بفهمید.
                            موفق باشید.

دیدگاه

راه حل کم کردن تلفات استفاده از MC34063 هستش

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X