ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 17
    2010/09/19
    ساري
    433
    6

مبدل 12 به 3ولت(dc)

سلام.اين مدار رو پيدا کردم که 12 رو به 3 ولت تبديل مي کنه.در توضيح قيد شده که 3 آمپر رو هم تحمل مي کنه ولي در عمل وقتي 0.5 آمپر رو براي حدود100 led کلاهي ازش کشيدم.ترانزيستور داغ کرد! oo:
    چه کار بايد کرد؟!
    انا لله و انا اليه الراجعون
    2010/11/15
    اصفهان
    1,681
    81

پاسخ : مبدل 12 به 3ولت(dc)

نقل قول نوشته اصلی توسط شاهين شرق
    سلام.اين مدار رو پيدا کردم که 12 رو به 3 ولت تبديل مي کنه.در توضيح قيد شده که 3 آمپر رو هم تحمل مي کنه ولي در عمل وقتي 0.5 آمپر رو براي حدود100 led کلاهي ازش کشيدم.ترانزيستور داغ کرد! oo:
    چه کار بايد کرد؟!
    با سلام : اختلاف ولتاژ روی ترانزیستور 9 ولت هست و با این شرایط 3 آمپرم میخوایی بکشی خوب بایدم داغ کنه

هر دیود 0.6 ولت ولتاژ را کم میکنه که اگه چند تا سری کنی و در خط قرار بدی افت ولتاژ بر روی ترانزیستور را کم میکنی

هر چی افت ولتاژ روی ترانزیستور کمتر بشه کمتر داغ میکنه

تازه ترانزیستورت هم ضعیف هست پیشنهاد من TIP41 هست

--------------------------- --------------------------
    2006/02/04
    327
    0

3آمپر رو در شرایط عادی نمیده حتما باید هیت سینک براش بزاری. همونطور که جناب گیج گفتن 9 ولت روی ترانزیستور افتاده و در جریان 0.5آمپر یعنی 4.5وات تلفات و در جریان 3آمپر یعنی 27وات. خوب این توان تلف شده باید یه جایی بره؟!! من رگولاتور LM2576 رو پیشنهاد میکنم نوع باک هست و تلفاتش کمه برای مصرف کننده دائمی مناسب تره.
    2011/02/28
    قزوين
    591
    48

با سلام

از يه مداري شبيه به اين ميتونم به عنوان شارژر موبايل براي ماشين استفاده کنم؟

تو ديتاشيت LM2576 نگاه کردم ديدم ميشه از از خروجي فيدبک گرفت و به ازاي ورودي هاي مختلف خروجي 5 ولت رو داشت.ولي يه سوالي و اينکه آيا ميشه جريان خروجي رو محدود کرد؟

Vo=5,Po=3.25W

من جريان خروجي 0.65 آمپر رو مي خوام.يه چيزايي راجع به ماکزيمم جريان بار هم نوشته.
    2007/05/02
    1,757
    108

نقل قول نوشته اصلی توسط شاهين شرق
    چه کار بايد کرد؟!
    می خواین برای راه اندازی 100 LED کلاهی استفاده کنین ؟
    اگه جواب مثبه بهتره اونا رو سه تا سه تا باهم سری کنین و مجموعه رو با حدود 9 ولت یا با یه منبع جریان راه بندازین اینطوری تلفات کمتری دارین و راندمان مدارتون بالا میره.
    2012/07/27
    اصفهان
    126
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen++
    بهتره اونا رو سه تا سه تا باهم سری کنین و مجموعه رو با حدود 9 ولت یا با یه منبع جریان راه بندازین اینطوری تلفات کمتری دارین و راندمان مدارتون بالا میره.
    سلام منم همینو پیشنهاد میدم ولی اگر اصرار دارید از این مدار استفاده کنید از یه ترانزیستور قوی تر و یک هیتسینگ مناسب استفاده کنید.
    مگسی را کشتم /نه به این جرم که حیوان پلیدیست، بد، است/و نه چون نسبت سودش به ضرر یک به صد است/طفل معصوم به دور سر من می چرخید/به خیالش قندم/
    یا که چون اغذیه ی مشهورش، تا به آن حد، گَندَم/ای دو صد نور به قبرش بارد/مگس خوبی بود/من به این جرم که از یاد تو بیرونم کرد/مگسی را کشتم

Some dance to remember, some dance to forget
    2006/02/04
    327
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط edris.noei
    با سلام

از يه مداري شبيه به اين ميتونم به عنوان شارژر موبايل براي ماشين استفاده کنم؟

تو ديتاشيت LM2576 نگاه کردم ديدم ميشه از از خروجي فيدبک گرفت و به ازاي ورودي هاي مختلف خروجي 5 ولت رو داشت.ولي يه سوالي و اينکه آيا ميشه جريان خروجي رو محدود کرد؟

Vo=5,Po=3.25W

من جريان خروجي 0.65 آمپر رو مي خوام.يه چيزايي راجع به ماکزيمم جريان بار هم نوشته.
    در مورد محدود کردن جریان یه سری LED Driver توی بازار هست که مخصوص این کاره و جریان ثابت و رگوله به شما میده. بعضی از انواعش جریانش ثابته و تو بعضی امکان تغییر اون توی یه رنجی وجود داره. با 2576 هم میشه جریان رو کنترل کرد. شما یه مقاومت کوچک (برای کاهش افت ولتاژ) سر راه جریان میزاری و ولتاژ اونرو یه مرحله تقویت میکنی بطوریکه ولتاژ حدود 1.25ولت تو خروجی تقویت کننده داشته باشی. بعد این ولتاژ رو به پایه فیدبک 2576 بده. فقط باید تو تقویت کننده یه پتانسومتر داشته باشی که بتونی ضریب تقویت رو تا حدودی با اون تنضیم کنی. در نهایت بوسیله این پتانسیومتر جریان رو روی مقداری که میخای تنظیم میکنی.
    2011/02/28
    قزوين
    591
    48

نقل قول نوشته اصلی توسط برادر
    شما يه مقاومت کوچک (براي کاهش افت ولتاژ) سر راه جريان ميزاري و ولتاژ اونرو يه مرحله تقويت ميکني بطوريکه ولتاژ حدود 1.25ولت تو خروجي تقويت کننده داشته باشي. بعد اين ولتاژ رو به پايه فيدبک 2576 بده. فقط بايد تو تقويت کننده يه پتانسومتر داشته باشي که بتوني ضريب تقويت رو تا حدودي با اون تنضيم کني. در نهايت بوسيله اين پتانسيومتر جريان رو روي مقداري که ميخاي تنظيم ميکني.
    با سلام

ميگم اين نحوه کنترل جريان که شما گفتين رو اصلاً نفهميدم.توي ديتاشيت هم اين طوري ننوشته بود و فقط با استفاده از يه سري نمودار مقدار سلف بدست ميومد که در اين روش کنترل جريان فقط با مقدار سلف انجام ميشه.

البته من خيلي به دقت کنترل جريان با سلف اعتماد ندارم.فکر ميکنم جريان رو حدودي شايد بشه کنترل کرد ودقيق نيست.
    حالا دو تا سوال دارم :
    1- روي شارژر هاي موبايل نوشته مثلاً 650mA.به نظر من اين همون جريان محدود شده اين شارژر هستش که باتري بيش تر از اين جريان نکشه يا اينکه ميتونه بکشه و يا اين جريان نامي هست؟اصلاً شايد خود باتري ماکزيمم جريان رو محدود ميکنه.

2- نظرتون راجع به MC34063 چيه؟استفاده از کدومشون بهتره؟
    2006/02/04
    327
    0

فکر میکنم 650میلی آمپر حداکثر جریانی باشه که شارژر میتونه بده. در مورد اینکه روی چه جریانی محدود میکنه و اصلا اینکار رو میکنه یا نه با یه مقاومت متغیر میتونی امتحانش کنی.
    روشی رو که برای کنترل جریان گفتم خودم استفاده کردم. البته نه با 2576 اما روی هر منبع تغذیه ای جواب میده. ببین شما بوسیله دو تا مقاومت که به پایه فیدبک رگولاتور وصل میکنی ولتاژخروجی رو ثابت نگه میداری. درست؟
    حالا همینکار رو با جریان انجام میدیم. چجوری. بوسیله یک مقاومت که سر راه جریان قرار میگیره جریان رو به ولتاژ تبدیل میکنیم. اما چون ولتاژ کوچکی داریم یه مرحله تقویتش میکنیم بطوریکه خروجی تقویت کننده تو جریان مورد نظر ما 1.25ولت باشه. یعنی همون ولتاژ پایه فیدبک 2576. این خروجی رو به پایه فیدبک 2576 میدیم. بنابراین الان 2576 جریان رو برای ما تثبیت میکنه نه ولتاژ. امیدوارم منظورم رو رسونده باشم.
    2011/02/28
    قزوين
    591
    48

نقل قول نوشته اصلی توسط برادر
    بوسيله يک مقاومت که سر راه جريان قرار ميگيره جريان رو به ولتاژ تبديل ميکنيم. اما [size=10pt]چون ولتاژ کوچکي داريم يه مرحله تقويتش ميکنيم بطوريکه خروجي تقويت کننده تو جريان مورد نظر ما 1.25ولت باشه. يعني همون ولتاژ پايه فيدبک 2576. اين خروجي رو به پايه فيدبک 2576 ميديم. بنابراين الان 2576 جريان رو براي ما تثبيت ميکنه نه ولتاژ.
    منظورتون از يه مرحله تقويت کردن چيه؟
    يعني بايد براي اينکه مقاومت سر راه جريان تأثيرش کم باشه بايد خيلي کوچيک باشه و به خاطر همين ولتاژ دو سرش کم ميشه و حالا اين تقويت رو چطوري انجام ميديم؟
    يا اين که مقاومت سر راه جريان رو طوري انتخاب ميکنيم که در جريان مورد نظر ما ولتاژ دو سرش بشه 1.25 ولت؟و اين طوري ديگه نيازي به تقويت نيست ولي شايد مقاومت نسبتاً بزرگ باشه و اين خوب نيست.

اينهايي که گفتم درست بود؟
    حالا اگه ما ولتاژ خروجي رو بخوايم رو 5.7 بزاريم و هم جريان رو کنترل کنيم ميتونيم هر دو رو همزمان کنترل کنيم؟هم جريان و هم ولتاژ؟
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 17