اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازه گیری مقدار جریان AC عبوری از یک هادی باستفاده از سنسور اثر هال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اندازه گیری مقدار جریان AC عبوری از یک هادی باستفاده از سنسور اثر هال

باسلام . میخواستم بدونم میشه برای اندازه گیری جریان یک سیم ار سنسور اثر هال استفاده کرد . :question:و اگر این امکان وجود داره چطوری میشه این کارو انجام داد :question:
    روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

پاسخ : اندازه گیری مقدار جریان AC عبوری از یک هادی باستفاده از سنسور اثر هال

چرا از hal efect ?
    سنسور غیر تماسی جریان تو بازار هست.روی سیم میچسبه
    خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

میشه یکم درباره این نوع سنسور که روسیم میچسبه اطلاعات بدین؟ (با قیمت و شماره)

دیدگاه

دوست باز هم با تشکر از لطف شما :biggrin:.نمیدونم شما چرا گیر دادی به این سنسور جریان . دلیل این که من این سوال رو مطرح کردم بیشتر به این خاطر بود که می خواستم به بقیه یاداوری کنم که همیشه نباید از دستاورد های دیگران استفاده کرد . و کمی هم باید خودمون ابتکار عمل داشته باشیم . شاید شما که احتمالا اهل تهران (پایتخت)باشید از این سنسور بتونید پیدا کنید ولی ماکه اهل شهرستانیم چیکار کنیم . اینم یه فکری بود که به ذهن من رسید . گفتم شاید جواب بده :redface:

دیدگاه

اینکاری که شما میخوای با hall efect انجام بدی هم میشه.اما راه داره
          ببین باید جاییی که میخوای hall efect رو قرار بدی باید اون قسمت از سیم رو بصورت بوبین دور هم بپیچی تا خطوط قوای مغناطیسی بدست بیاری.نسبت به جریان بالایی که داری خطوط قوای خوبی باید داشته باشی.حالا hall efect اینجا کاربرد داره
          خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

اگر از هادی جریان زیادی عبور کنه چطور :question: . چونوقتی ما .هادی رو به صورت سیمپیچی درآوردیم یعنی با این کار میدان مغناطیسی دور سنسورمون رو افزایش دادیم .حالا اگر از هادی جریان خیلی زیادی عبور بکنه خوب حتما میدان مغناطیسی دور سنسور هم زیاد میشه که این حالت میتونه باعث ایجاد خطا در اندازه گیری بشه .دف من هز این کار اینه که بتونم جریان صفر تا 500رو بااین روش بسنجم :biggrin: در ضمن برای این که اون دوستمون هم ناراحت نشن درباره اون سنسور جریان هم که اطلاعاتی به ما بدید ویا اگر دیتاشیتش رو دارید در سایت قراربدید . با تشکر از لطف شما(Zoro ) :bye

دیدگاه

دوست من این تنها راهی بود که به نظرم رسید برای استفاده از سنسور hall efect که شما در اختیار دارین.تست نشده بود

دیدگاه

سلام
                اینجور که شما نوشتی باید از خیر این هم گذشت
                حالا این سنسور جریان که میگی چه جوریه میشه در موردش توضیه بدی . در ضمن چطوری به AVR وصل میشه . اگر دیتاشیتش رو داری لطفا در سایت قرار بده . با تشکر JAFAR :bye

دیدگاه

سلام.
                  روباه جان یک لطفی بکن و درباره این سنسور جریانی که گفتی اطلاعاتی بده ؟
                  مثلا تا چه جریانی را می تونه اندازه بگیره - و قیمتش چند هست و در کجا پیدا می شه ؟(مثلا جمهوری هست؟) - و اینکه خروجیش چی جوری هست؟(ولتاژی یا جریانی؟)
                  با تشکر.
                  موفق و پیروز باشید.
                  زهر است عطاي خلق هر چند كه دوا باشد***حاجت ز كه مي خواهي جايي كه خدا باشد

دیدگاه

سلام
                    من از نوع موجود تو بازارش خبر ندارم. ولی تا جایی که می دونم ، خروجی این سنسور ها pwm هست و رنج وسیعی از جریان رو می تونن اندازه بگیرن ( بالاتر از 100 یا 150 آمپر .... )

دیدگاه

مغازه پرشین تو پاساژ امجد -خیابان جمهوری داره.خروجیشم ولتاژ هست.عملکردش مثل سنسور دما lm35.پایه هاش 3 تا هست و ولتاژ میدی با تغییر جریان بهت تغییر ولتاژ میده.شکلش هم بصورت نیم دایره هست و فقط کافیه رو سیم قرار بدی.تا400 آمپر رو اندازه میگیره .اینم شمارش دیتاشیتش رو ببین
                      ACS752

دیدگاه

چند مدل سنسور جریان تو بازار هست. یکیش ساخت شرکت Allegro Micro که از همه دقیقتره و کارکردش ساده است. چون هم جریان ac رو میخونه هم dc رو. داخل پکیجش مدار حذف offset رو هم تعبیه کرده. ولی قیمتش زیاده. 0 تا 100 آمپرش سی چهل هزار تومنه.سنسور دو پایه داره که تو مسیر جریان قرار میگیره. یک شماره برای مشاهده دیتا شیت این مدلها ACS750xCA-050
                        یک مدل دیگه که من دیدم سنسورهای شرکت Honeywell هست که تا سی آمپر می خونه قیمتش هم 5 تا 6 هزار تومنه. هم جریان ac و هم dc رو سنس می کنه. خروجیش به صورت جریانه. چون خروجی سنسور برای جریان متناوب به فرم متناوب است یکسو کردن ولتاژ و قرائت با مدارات میکروکنترلری دردسرهای خودش رو داره. مثلا باید گراند میکرو از گراند سنسور جدا باشه و تو جریانهای کم مثلا زیر یک تا دو آمپر دقت کم میشه. چون خروجی پایین میاد و خروجیمون از یکسو کننده عبور نمیکنه. البته برای حل این مشکل راههایی هست که یه کم خرج داره و پیچیدگی مدار رو زیاد میکنه.سنسور معمولا هشت تا ده پایه داره که با ترکیب های مختلف تو مسیر جریان قرار می گیره. ترکیب های مختلف رنج قرائت رو تغییر میده. یک شماره از این سنسورها CSNE151-100 تو بازار هستش. در ممالک خارجه از این مدل سنسور تا هزار آمپرش هم وجود داره.
                        و اما استفاده از سنسور اثر هال
                        اگر به دیتاشیت های شرکت Allegro Micro مراجعه کنید روشهای استفاده از اثر هال به عنوان سنسور جریان رو گفته. همانطور که گفته شده راهش استفاده از هسته فریت توروید شکافداره. استفاده از این روش هم به هر حال یکسری پارامترهایی داره که تو عمل مشخص میشه. مثلا تو رنج جریان بالا مثل 0 تا 500 آمپر عملا با یدونه سنسور نمیشه جریان رو اندازه گیری کرد.شاید لازم باشه 10 تا سنسور در رنج های مختلف کار قرائت رو انجام بدن. علتش هم اشباع شدن سنسوره. یک مساله دیگر ایجاد شکاف تو هسته فریته که خرید وسایلش حدود سی چهل هزار تومن میشه. من خودم همون سنسور CSNE151 رو ترجیح میدم.
                        Growth for the sake of Growth is the idealogy of cancer cells

دیدگاه

csne این دقت رو نداره و تماسی هست

دیدگاه

من با CSNE151 کار کردم.واقعا دقت بالایی داره. تماسی هم نیست. پایه هاش تو مسیر جریان قرار میگیره.
                            Growth for the sake of Growth is the idealogy of cancer cells

دیدگاه

سلام.
                              ممنون از همگی... :applause:
                              روباه جان قیمت این (ACS752) چند هست ؟
                              در ضمن از لحاظ ایزوله بودن داخلی خوب هست؟
                              با تشکر.
                              موفق و پیروز باشید.
                              زهر است عطاي خلق هر چند كه دوا باشد***حاجت ز كه مي خواهي جايي كه خدا باشد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X