اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکلدر راه اندازی ماژول های RF با نام HM-R و HM-T با میکروکنترلر PIC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکلدر راه اندازی ماژول های RF با نام HM-R و HM-T با میکروکنترلر PIC

با سلام وخسته نباشید خدمت همه اساتید محترم
    من دو ماژول HM-R و HM-T دارم چند پروژه برای راه اندازی این ماژول ها خواندم که با AVR بود به همین دلیل من هم تصمیم گرفتم برای ساخت یک فرستنده گیرنده 2 کاناله امن از این فرستنده وگیرنده استفاده کنم چون هم قیمت شان مناسب بود وهم به نظر کارایی خوبی باید داشته باشند
    اما این گونه نشد من از این ماژول ها دوبل تهیه کردم که اگر یکی مشکل داشت دیگری را جایگزین کنم
    مشکل من اینه وقتی ماژول گیرنده رو به پایه RX میکروکنترلر PIC 16F876A وصل می کنم میکرو هنگ می کنه برنامه فرستنده وگیرنده یک برنامه ساده است فرستنده هر 1 ثانیه یک بار عدد 100 ویک بار 0 را می فرستد ودر گیرنده اگر عدد 100 بود پورت یک را کاملا یک می کند وقتی دو میکرو را سیمی به هم وصل می کنم مشکلی به وجود نمی آید اما وقتی از این ماژول ها استفاده می کنم میکرو گیرنده , LED های متصل شده به پورت میکرو به صورت نامنظم وخیلی کوتاه چشمک می زنند و ضمنا حتی وقتی منفی میکروکنترلر را قطع می کنم باز این کار انجام می شود این تست را با هر دو ماژول گیرنده وفرستنده انجام دادم و جواب یکسان گرفتم حتی این کار را با AT89C2051 نیز انجام دادم ولی باز هم فرقی نداشت این کار را با انکدر دیکدر PT2272 و PT2262 نیز انجام دادم باز هم فرقی نکرد و دیکدر هنگ می کرد وتمام خروجیهایش روشن می شد از درست بودن اتصالات برق تغذیه نحوه سیم بندی برنامه میکرو مطمئنم اساتید اهل فن لطفا راهنمایی کنند با تشکر
    آيا تا به حال به اين فکر کرده ايم که نبود قانون کپي رايت در کشور ما چه لطمه بزرگي به کشور ما زده است؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ : مشکلدر راه اندازی ماژول های RF با نام HM-R و HM-T با میکروکنترلر PIC

با سلام خدمت دوست تازه وارد . مبارکاتون باشه !
    این ماژول های شما 5 ولت باید باشن . دقت کنید آی سی rs232 روش داره ؟ اگه داره که مستقیم نباید به میکرو وصل کرد . ولتاژ خروجی رو چک کنید . فرستنده پشت سر هم و بدون فاصله دیتا با سرعت 600 بیت در ثانیه بفرستد . ببینید ولتاژ خروجی گیرنده 5 هستش یا بیشتره . اگه بیشتر هستش ، ماژول شما rs23 هستش و نباید مستقیم به میکرو وصل کرد .
    موفق و شاد باشید .
    if all men are the same
    then
    why do women take so long to choose one ?

دیدگاه

با سلام
      این ماژوولی که من تهیه کردم یک طرفه هستش ودر فرستنده فقط پایه های تغذیه دیتا و زمین و ودر گیرنده پایه های پایه های زمین تغذیه فعال سازی و دیتا داره وپروژهایی که باهاشون انجام شده همه اون رو مستقیم زدن به میکروکنترلر
      باز هم از لطفتون ممنون
      آيا تا به حال به اين فکر کرده ايم که نبود قانون کپي رايت در کشور ما چه لطمه بزرگي به کشور ما زده است؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

سلام
        چک کنین که آیا موقع ارسال گیرنده چشمک می زند یا خیر؟ (منظور ماژول گیرنده هست)
        برای بهتر فهمیدن مشکل سورس برنامه ، نقشه مدار و دقیقا عکس ماژولتون رو قرار بدین
        هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
          سلام
          چک کنین که آیا موقع ارسال گیرنده چشمک می زند یا خیر؟ (منظور ماژول گیرنده هست)
          برای بهتر فهمیدن مشکل سورس برنامه ، نقشه مدار و دقیقا عکس ماژولتون رو قرار بدین
          با سلام این یک hmr ,hmt معمولیه که فرکانسش 433 وحداکثر نرخ ارسال هم 9600 هست که من از 1200 استفاده می کنم هرچند کم وزیاد کردنش هم تاثیر نگذاشت اما یک چیز جالب اینکه در حالت بیکاری 2.56 ولت هر دو تا گیرنده ولتاژ خروجی دارن به نظر شما بدم به یک ترانزیستور npn مشکل حل میشه خروجیش هم مطمئنم 232 نیست
          اینم لینکش
          http://iran-micro.com/product_info.php/cPath/303_22_169/products_id/314

دیدگاه

سلام
            من قبلا با محصولات همین شرکت اما با HM-TR کار کردم ، اول ببینین شماره آی سی که روی ماژول قرار داده شده هست دقیقا چی هست چون باید تا اینجا مطمئن بشیم که خروجی TTL هست نه RS232
            (متاسفانه در دیتاشیتی که من دانلود کردم توضیحات زیادی در این باره داده نشده است )

اگر اسیلوسکوپ دارین خروجی DATA رو ببینین و آن را در اینجا قرار بدین(احتمال زیاد با توجه به افست سطح صفر خروجیتون RS232 هست که برای این منظور باید بین پایه ی data و میکروتون یک بافر نات و به قول خودتون یک ترانزیستور npn قرار بدین)
            هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

آخه یک چیزی که هستش وسیگنال میدم ولتاژش خیلی بال نمی ره البته منظورم اینه که از طریق فرستنده کد می فرستم
              بعد من خودم توسایت سازنده رفتم ننوشته بود که 232 داره اما برای ماژول های hm-tr نوشته بود بعد hm-tr قیمتش 50000 تومن در حالی که این فقط 9500 تومن قیمتشه که این باعث می شه این 232 نداشته باشه اما در حال تستم
              راستی دارم رو یک پروژه کار می کنم که ریموت کنترل باید داشته باشه می خواستم بپرسم روشی به ذهن شما می رسه که کد ریموت کنترل های مختلف تو بازار رو بهش Learn مثل یک سری گیرنده های در بازار اگه لطف کنی فکر کنی ممنون می شم
              یک برد که برای باز کردن در پارکینگ وامن بودنش خیلی مهمه باز هم از جوابت ممنون
              یک سوال دیگه داشتم که بعدا ازشما می پرسم

دیدگاه

سلام
                ان شالله شما تست بگرین که مشکلتون حل بشه
                hm-tr بابت این گرون تر هست که چون مزیتش از این ماژول شما بیشتر و بهتر هست که منجمله دو طرف بودن ارتباط ، تنظیم نرم افزاری ماژول و.... هست ، برای ذخیره و یادگیری بردتون می تونین از حافظه eeprom میکروتون برای این منظور استفاده کنین

دیدگاه

سلام دوست عزیز لطفا در مورد یادگیری بیشتر توضیح بدید
                  می دونم با اون می شه اما یک الگوریتم برنامه نویس می خواد چون نمیشه از uart استفاده کرد چون کنترل های تو بازار یا 12 بیتین یا 32 بیتن وغیره اینو چجوری باید به میکرو فهموند که این کد مربوط به این کنترل است تنها چیزی که می دونم این است که باید از پایه اینتراپت خروجی استفاده کرد

دیدگاه

ضمن تشکر از آقای حمید نجفی و سبحان سروری

http://www.persiangig.com/pages/download/?dl=http://h-najafi.persiangig.com/Maghalate%20Electronic/PDF%20BY%20SOBHAN%20SARVARI.pdf

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen++
                      ضمن تشکر از آقای حمید نجفی و سبحان سروری

http://www.persiangig.com/pages/download/?dl=http://h-najafi.persiangig.com/Maghalate%20Electronic/PDF%20BY%20SOBHAN%20SARVARI.pdf
                      دوست عزیز من مشکل در سیم بندی و یا برنامه ندارم برنامه من خیلی ساده است اما انگار خروجی این ماژول درست نیست و در حالت بیکاری هم 2.5 ولت داره و یک شرایطی ایجاد می کنه که مدار داخلی میکروکنترلر دچار مشکل بشه حتی وقتی تغذیه منفی میکرو رو هم وصل می کنم باز هم فرقی نمی کنه و led ]ای متصل به پورت یک میکرو به صورت نامنظم وبی ربط چشمک می زند حتی وقتی فرستنده قطع است البته در پایه سیگنال خروجی گیرنده پالس فرستنده دریافت می شه اما درست نیست وقتی که سیگنال فرستنده نیست در خروجی دیتا گیرنده 2.5 ولت است اما وقتی که پالس می فرستیم این ولناژ حداکثرش با مولتی متر می شه 2.5 وحداقلش 0 این تمام تست من بود ضمنا کسی در مورد آموزش دادن کد ریموت کنترل به میکرو چیزی به ذهنش نرسید

دیدگاه

نکته :
                        ماژول گیرنده : این ماژول اگه سیگنالی دریافت نکنه آشغال تو خروجی میفرسته
                        ماژول فرستنده این ماژول اگه بمدت 50 میلی ثانیه دیتا دریافت نکنه خروجی rf اون down میشه
                        پس
                        انتظار نداشته باشین اولین بایتی رو که می فرستین در گیرنده درست دریافت کنین معمولا چند بایت اول تو هر رشته گم و گور میشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X