ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
    2012/10/28
    مشهد
    249
    15

تبديل تقييرات ولتاژ اينورس به خطي

چطور مي شه تغييرات واتاژ اينورسو به خطي تبديل کرد؟
    مثلا من يک مقاومت متغييرو با يک مقاومت ساده سري مي کنم و وصل مي کنم به ولتاژ. با تغيير مقاومت مقاومت متغيير ولتاژ بين 2 مقاومت تغيير مي کند ولي تابع تغيير ولتاژ به شکل اينورس است مثلا:
    x/x+k
    يا
    k/x+k
    حالا من چطور و با چه مداري تابع ولتاژو از اينورس به خطي تبديل کنم؟
    براي سنسور نوري لازم دارم که ميايم يک سنسورو با يک مقاومت سري مي کنيم.
    2012/10/28
    مشهد
    249
    15

پاسخ : تبديل تقييرات ولتاژ اينورس به خطي

خودم راه حلو پيدا کردم :wow: :wow: :wow: :wow:
    ولي هنوز مشکلي هست.
    راه حل اينه که سنسورمو يا همون مقاومت متغييرو به جاي اتصال به منبع ولتاژ بايد به يک رگولاتور جريان وصل کرد. البته چون رگولاتور دقيق خيلي پيچيده و بزرگ مي شود مي توان فقط از يک ترانزيستور NPN و يک مقاومت استفاده کرد و يک رگولاتور جريان نه چندان دقيق ساخت.
    يعني مقاومت متغييرو با يک ترانزيستور مثلا 2n2222 سري مي کنيم و مقاومت مشخصي را بايد براي بيس ترانزيستور تعيين کرد.
    ترانزيستور به صورت يک رگولاتور جريان عمل مي کند. در نتيجه تغريبا جريان عبوري از ترانزيستور و مقاومت متغيير ثابت خواهد بود و با توجه به ثابت بودن ولتاژ مرجع مي توان نتيجه گرفت مجموع مقاومت مدار نيز ثابت است در نتيجه در صورت تغيير مقاومت متغير به ميزان x مقاومت کلکتور اميتر ترانزيستور نيز x- واحد تغيير مي کند در نتيجه ولتاژ بين کلکتور ترانزيستور و مقاومت متغيير به صورت خطي تغيير مي کند تا جاييي که مقاومت متغيير مقدار مقاومتش از V/I بيشتر شود ولتاژ به صورت غير خطي کاهش پيدا مي کند تا به صفر برسد البته به صورت تئوري ولتاژ در اينجا بايد 0.6 شود و نبايد به مرحله غير خطي برسد زيرا ترانزيستور سعي دارد جريان را تامين کند در نتيجه کاملا باز مي شود و افت ولتاژ آن به 0.6 مي رسد. علت اين پديده در عمل ميزان نشتي جريان و تغييرات بتا نسبت به کاهش جريان ترانزيستور است.
    البته اگر همين مدارو برعکس کنيم و بجاش ترانزيستور PNP بزاريم اونوقت بعد از ولتاژ حد رفتار تابع ولتاژ خروجي کمي منطقي تر مي شود. :nerd:

اينجا به يک ترنزيستور با بتا يا HFE پايين و جريان نشتي پايين و فر کانس بالانياز دارم کسي همچين ترانزيستوري مي شناسه؟ در ضمن تغييرات بتا با جريان و تغييرات بتا با دماي آن بايد کم باشد.
    جريان مدار بسيار کم است در حد ميکرو آمپر. پس ترانزيستور نبايد نشتي زيادي داشته باشد.
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2