اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل تقییرات ولتاژ اینورس به خطی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تبدیل تقییرات ولتاژ اینورس به خطی

چطور می شه تغییرات واتاژ اینورسو به خطی تبدیل کرد؟
    مثلا من یک مقاومت متغییرو با یک مقاومت ساده سری می کنم و وصل می کنم به ولتاژ. با تغییر مقاومت مقاومت متغییر ولتاژ بین 2 مقاومت تغییر می کند ولی تابع تغییر ولتاژ به شکل اینورس است مثلا:
    x/x+k
    یا
    k/x+k
    حالا من چطور و با چه مداری تابع ولتاژو از اینورس به خطی تبدیل کنم؟
    برای سنسور نوری لازم دارم که میایم یک سنسورو با یک مقاومت سری می کنیم.

پاسخ : تبدیل تقییرات ولتاژ اینورس به خطی

خودم راه حلو پیدا کردم :wow: :wow: :wow: :wow:
    ولی هنوز مشکلی هست.
    راه حل اینه که سنسورمو یا همون مقاومت متغییرو به جای اتصال به منبع ولتاژ باید به یک رگولاتور جریان وصل کرد. البته چون رگولاتور دقیق خیلی پیچیده و بزرگ می شود می توان فقط از یک ترانزیستور NPN و یک مقاومت استفاده کرد و یک رگولاتور جریان نه چندان دقیق ساخت.
    یعنی مقاومت متغییرو با یک ترانزیستور مثلا 2n2222 سری می کنیم و مقاومت مشخصی را باید برای بیس ترانزیستور تعیین کرد.
    ترانزیستور به صورت یک رگولاتور جریان عمل می کند. در نتیجه تغریبا جریان عبوری از ترانزیستور و مقاومت متغییر ثابت خواهد بود و با توجه به ثابت بودن ولتاژ مرجع می توان نتیجه گرفت مجموع مقاومت مدار نیز ثابت است در نتیجه در صورت تغییر مقاومت متغیر به میزان x مقاومت کلکتور امیتر ترانزیستور نیز x- واحد تغییر می کند در نتیجه ولتاژ بین کلکتور ترانزیستور و مقاومت متغییر به صورت خطی تغییر می کند تا جاییی که مقاومت متغییر مقدار مقاومتش از V/I بیشتر شود ولتاژ به صورت غیر خطی کاهش پیدا می کند تا به صفر برسد البته به صورت تئوری ولتاژ در اینجا باید 0.6 شود و نباید به مرحله غیر خطی برسد زیرا ترانزیستور سعی دارد جریان را تامین کند در نتیجه کاملا باز می شود و افت ولتاژ آن به 0.6 می رسد. علت این پدیده در عمل میزان نشتی جریان و تغییرات بتا نسبت به کاهش جریان ترانزیستور است.
    البته اگر همین مدارو برعکس کنیم و بجاش ترانزیستور PNP بزاریم اونوقت بعد از ولتاژ حد رفتار تابع ولتاژ خروجی کمی منطقی تر می شود. :nerd:

اینجا به یک ترنزیستور با بتا یا HFE پایین و جریان نشتی پایین و فر کانس بالانیاز دارم کسی همچین ترانزیستوری می شناسه؟ در ضمن تغییرات بتا با جریان و تغییرات بتا با دمای آن باید کم باشد.
    جریان مدار بسیار کم است در حد میکرو آمپر. پس ترانزیستور نباید نشتی زیادی داشته باشد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X