ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 22
    2007/02/25
    492
    1

اسيد كاري و موارد مربوطه

احساس ميكنم وقتي دقت كار قراره بره بالا بايد روش اسيد كاري هم اصولي باشه تا به بهترين كيفيت برسيم .

من دو روش اسيد كاري رو ميشناسم :

1 - روش معمول استفاده از محلول FeCl3 يا كلريد آهن .
    2 - محلول HCL يا هيدروكلريد اسيد + H2O2 يا هيدروژن پراكسيد .

روش اول كه موادش همه جا در دسترس هست به اينصورت هست كه 500گرم كلريد آهن در 1 ليتر اب رو حل ميكنيد . روش دوم هم 200ml هيدروكلريد اسيد + 30ml هيدروژن پراكسيد + 770ml اب براي 1 ليتر محلول .

روش دوم رو تويه يه سايتي ديده بودم و اونجا ذكر كرده بود كه روش دوم از كيفيت كلي بالاتري نسبت به روش اول داره و همچنين روش اول گازهاي خطرناك تري رو هنگام واكنش شيميايي توليد ميكنه و روش دوم بيشتر صنعتي هست .

ما فعلانه درباره روش اول صحبت ميكنيم . ديده بودم كه چندجا يه پمپ هوا رو توسط شيلنگ به تانك اسيد بسته بودن تا هوا رو به داخل محلول بفرستند جوري كه قل قل بياد . كسي ميدونه دليل اينكار چيه ؟! فكر كنم براي در چرخش بودن محلول توي تانك اينكارو ميكنن . همينه ؟!

دماي نرمال محلول براي بازدهي بهتر چقدر بايد باشه ؟! يه فيلم ديده بودم كه از يك كارگاه ساخت PCB كه محلول داخل تانك ها هم قل قل ميخوردند و هم خيلي بخار ميكردند ! حالا نميدونم قل قل بخاطر جوش اومدن بوده يا همون پمپ هوا !

من ديشب اسيدمو خوب داغ كرده بودم به محض اينكه فيبر رو گزاشتم توي محلول و چند ثانيه بعد بخار كرد كه من سرم اونطرف كردم تا بخارشو استنشاق نكنم ؛ چند ثانيه بعد كه فيبر رو در اورده بودم شايد 1/3 از جا هايي كه بايد خورده ميشد ، خورده شد !!! فقط در چند ثانيه ! ولي به محض اينكه اسيد اون گرما رو از دست داد ديگه واكنش سرعت خودش رو هم از دست داد ! پس فكر كنم بايد اسيد رو در يه دمايي بين 70 تا 60 درجه نگه داشت تا بازدهي خوبي داشته باشه .

دوستان ديگر احيانان از چه روش هايه ديگري استفاده ميكنن و مقادير مواد مورد استفاده و شرايط شون رو ذكر كنن تا ببينيم چي به چيه .

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

کاردستی ها :

2006/11/19
    85
    2

پاسخ : اسيد كاري و موارد مربوطه

من که فقط با FeCl3 کار کردم. طبعا هرچه بیشتر گرم باشه واکنش سریعتر انجام میشه. ظرف هم دائما باید به شکلی در حال حرکت باشه که محلول روی فیبر رو جارو کنه. که اون ترکیبی که حاصل از اسید و مس هست کنار زده بشه و محلول بتونه بهتر با مس در تماس باشه. اما در مورد اون پمپ هوا! فکر میکنم یک دلیلش اینه که به جای همون حرکت ظرف کاری که گفتم رو انجام میده و ممکنه خود اکسیژن هم این وسط یه نقشی داشته باشه! چون من یه چیزی خاطرم هست که جایی خوندم که یه حالت اسیدکاری هم به این شکل هست که اسید رو روی فیبر اسپری میکنند! و در عرض چند ثانیه اسیدکاری با روش اسپری کردن انجام میشه. اینو دقیق نمیدونم.
    2007/10/24
    160
    0

ار آمونیوم پرسولفات هم میتونید استفاده کنید، و محلولش هم بی رنگه و میتونید ببینید که کی تمام مس های اضافی خورده شده ولی ار طرف دیگه دما حتما باید حدود 30-35 درجه یا بیشتر باشه!
    با اسید کلدریک رو من پیشنهاد میکنم چون هم خیلی سریعه و هم تمیر!
    2007/07/21
    82
    2

برای در آوردن پایه های ریز و به هم چسبیده شما اسید رو پیشنهاد میکنید یا لامنت مثل پایه های پورت موازی
    2007/10/24
    160
    0

فرقی نمیکند! اگر POSITIV20 یا ار لمینت استفاده میکنید! اگر کار تمیر باشد همون ترکیب اسید کلریدریک بهتره! ولی اگر کار تمیر نباشه و مثلا با POSITIV20 خوب اجرا نکرده باشین و برد را مدت بیشتری در اسید برارین اونوقت ممکنه اسید ار ریر Trak ها رو بخوره و مجبور بشین کل برد رو بندارین دور! که این در مورد بقیه هم صادقه ولی در این مورد شدید تره!
    2007/05/16
    764
    42

نقل قول نوشته اصلی توسط avinar
    با اسید کلدریک رو من پیشنهاد میکنم چون هم خیلی سریعه و هم تمیر!
    لطفا کمی در مورد کار با اسید کلریدریک توضیح بدید.ممنون
    از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.
    2007/10/24
    160
    0

من خودم ار محلول 60% اسید و 40% آب اکسیرنه استفاده میکنم، خیلی راحت! توی یک ظرف پلاستیکی!
    2007/05/16
    764
    42

و محل تهیه این دو ؟
    چه نوع اسیدی؟
    ممنون
    از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.
    2007/10/24
    160
    0

ار جاهائیکه اوارم شیمیائی و ارمایشگاهی میفروشن!
    اسید کلردیریک دیگه!!!
    ار جوهر نمک و پودر لکه بر اکسیرنه سپید هم میتونید استفاده کنید! من خودم این کار رو کردم!!!
    2007/02/25
    492
    1

راستي اب اكسيژنه يكم خطر ناكه ها ؟! حواستون باشه .

avinar :

شما چه تغييراتي احساس كرديد ؟! نسبت به روش اهن كلريد ؟!

کاردستی ها :

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 22