اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چگونه می توان از روی یک مدار مونتاژ شده و آماده تجاری نقشه شماتیک اونو بدست آورد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چگونه می توان از روی یک مدار مونتاژ شده و آماده تجاری نقشه شماتیک اونو بدست آورد

سلام خدمت دوستان عزیز
    به اطلاع میرسانم که بنده در رابطه با تعمیر مدارت الکترونیک خودرو فعلیت می کنم .
    ودر شرایط کنونی که واردات این مدول ها سختر شده ،می خواستم از دوستان درخواست کمک کنم تا در صورتی که راهی را برای استفاده از مهندسی معکوس وبدست آوردن نقشه شماتیک از روی برد های آماده وجود داره رانمایی کنند ضمنا" این مدارات فاقد میکرو کنترلر می باشند و شامل چندین آی سی منطقی و گیتهای نور ونات و... میباشند
    باتشکر

پاسخ : چگونه می توان از روی یک مدار مونتاژ شده و آماده تجاری نقشه شماتیک اونو بدست آورد

شاید من منظور شما رو ذرست متوجه نشدم اما ...
    من خودم این کار رو انجام دادم و این مراحل رو پیش گرفتم
    1- روشن کردن مدار و اندازه گیری ولتاژ های DC مخصوصا در سر مقاومت ها (تا بعدا بدونیم وضعیت ولتاژ ها چطور بوده و بتونیم تست کنیم )
    2- نمایش و ذخیره سازی شکل موج AC در خروجی های آنالوگ
    3- کشیدن مسیرها از روی pcb موجود بصورت نقاشی (یعنی بدون تغییر مکان در جایگذاری قطعات)
    4- تحلیل اولیه از عملکرد مدار برای حدث زدن قطعات بدون شماره
    5- باز کردن آیسی ها از روی مدار و تکمیل مرحله 3 (چون ممکن است ترک هایی زیر آیسی متصل باشند که دیده نشوند)
    6- تعویض قطعه مشکوک (بدون شماره) از روی مدار اصلی با قطعه احتمالی مرحله 4 و تست عملکرد مدار
    7- ساخت pcb نمونه
    اما به شخصه تجربه خوبی از این کار نداشتم یعنی وقتی نمیدونی مدار چه کاری امجام میده بعضا مجبور میشی یک مقاومت یا قطعه دیگه رو با مشابه موجود در بازار تعویض کنی و میبینی توی یک مدار کار میکنه و تو دیگری نه !! خلاصه مشکلات عجیبی رخ میده و نمیدونی از کجاست
    Don't hesitate to ask any question ..

دیدگاه

پاسخ : چگونه می توان از روی یک مدار مونتاژ شده و آماده تجاری نقشه شماتیک اونو بدست آورد

سیاوش عزیز سلام ،از اینکه جواب دادی و راهنمایی کردی ممنون
      لازمه چند مورد را خدمت شما توضیح دهم . 1 این مودول کاربردی بوده و من می خواهم با یک سری تغییرات برای رفع یکسری ایرادهای فنی وارتفاء آن،تولید انبوه کنم
      چند شرکت خودرو ساز خریدار آن می باشند
      از دوستانی که در توسعه این کار قصد همکاری داشه باشند صمیمانه دعوت به همکاری می شود
      اما مشکل در باز سازی نقشه آن این است :فیبر دورو میباشد مدار فشرده است وخطوط چاپی بسیار نازک

متشکم

دیدگاه

با توجه به اینکه می فرمایید مدار فشرده و ترک ها نازک هستند ممکنه بورد چند لایه باشه و اونوقت در آوردن شماتیک این مدار بسیار مشکل خواهد بود و شاید اصلا به صرفه نباشه.

دیدگاه

با توجه به بحث که تا اینجا بوده باید بگم نحوه مونتاژ تاثیر زیادی در کاهش نویز مدار داره

پس هم مشکل نقشه کشی هست و هم مونتاژ دوباره البته اگر بردش کوچیک باشه شاید بشه کارایی کرد

اگه میشه عکسی از بردتون قرار بدید

--------------------------- --------------------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SAHANLE
            سلام خدمت دوستان عزیز
            ،می خواستم از دوستان درخواست کمک کنم تا در صورتی که راهی را برای استفاده از مهندسی معکوس وبدست آوردن نقشه شماتیک از روی برد های آماده وجود داره رانمایی کنند
            باتشکر
            من چند بار این کار رو انجام دادم اگه حوصله کنی پیچیده ترین مدار حتی 10 - 20 لایه بیشتر از 5- 4 ساعت طول نمیکشه البته احتمال اشتباه 70 درصد وجود داره
            اول برد رو خالی میکنی - المانها رو در میاری تا برسی به برد خالی -

دوم برای هر پد یک شماره میدی - اگر ویا ها به عنوان پد نباشن باهاشون کاری نداریم -

سوم یک جدول تشکیل میدی -که عین مسافت بین شهر ها - که هم در سطر شماره پد رو مینویس هم در ستون

اگر این جدول رو در ایکسل تشکیل بدی و یکم برنامه نویسی ایکسلی بلد باشی احتمال اشتباه تقریبا نزدیک صفر میشه
            http://anobanini.ir/pic/danestani-ha/jadvale-fasele-shahr-ha/jadval-fasele-b.jpg

چهارم یک اهم متر بر میداری می افتی به جون برد شروع میکنی به تست اتصال پد یک با پد 2 بعد پد 1 با پد 3 و همین طور ادامه میدی
            پنجم المانها رو میاری به محیط شماتیک - یا مستقیما به محیط Pcb میاری این حالت خیلی راحت تر هست - با توجه به جدولت نخ کشی می کنی
            ششم هم دیگه روت یا اتو روت
            تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
            داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

سلام من هم یه روش تخیلی بلدم که البته جواب داده :nice:
              در این روش ابتدا شما برد مذکور رو با احترام تمام داخل اسکنر میزاری و یه عکس خوشگل کیفیت بالا ازش بر میداری،
              سپس با استفاده از نرم افزار کورل و قسمت Trace عکس رو تبدیل به لاین و قطعات میکنی،
              در ادامه از روی شکل به دست آمده با استفاده از روشهای کاملا تخصصی اون رو تبدیل به PCB کرده و در نهایت مابقیاتصالاتی که دیده نمیشن رو توسط مولتی متر پیدا می کنید و مدار رو تکمیل می کنید. البته ناگفته نماند که قبل از تمام مراحل یه سری از قطعات بزرگ رو همون طور که جناب syavash_kasraeee فرمودن باید در بیارید.
              زندگي را تو بساز ،
              نه بدان ساز که سازند و پذيري بي حرف ،
              زندگي يعني جنگ ، تو بجنگ ،
              زندگي يعني عشق ، تو بدان عشق بورز.

دیدگاه

من هم با اسکنر و پرینتر جواب میگیرم
                اگر هم خیلی خفن باشه ، میکروسکوپ میاد کمکم
                اما تا 2 لایه بیشتر کار نکردم
                اول ببینید قطعات رو میتونید پیدا یا وارد کنید ، نکنه یه قطعه ای باشه که نشه تو داخل یا خارج پیداش کرد oo:
                بعد نیاز به صبر و حوصله دارید
                یه وقتی برای در اوردن شماتیک
                و یه 3 وقتی برای کشیدن حرفه ای pcb

دیدگاه

باسلام وتشکر از همه ی دوستان که لطف کردند ومرا از نظرات با ارزششون بهره مند کردند
                  متاسفانه نتونستم عکسهای مدار را اینجا قرار بدم سعی می نمایم هرچه سریعتر این کارو انجام بدم
                  و در مورد برد :مربوط به سیستم احتراق وهمچنین ارتباط با سیستم کنترل مرکزی و ارسال پالسهای ساعت متناسب با دور موتور وهم چنین در قسمت HV های ولتاژ تولید برق ولتاژ بالا و تقسیم آن در سر شمع ها بوسیله ی SCRونیز کنترل دریچه گاز و ...میباشد و همچنین دستور پذیری از ECU جهت تنظیم گاز و دور موتور. ونحوه ی ارتباط با موتور از طریق سنسورهای مغناطیسی می باشد
                  اگه مقدوره نحوه ی قرار دادن عکسارو بگید

http://www.up.persianv.com/imagess/vs70r80q08wvfi0zwi4.jpg

اضافه شده در تاریخ :
                  http://www.up.persianv.com/viewer.php?file=g0wnrk6r5gficunotbmk.jpg

http://www.up.persianv.com/viewer.php?file=d27575wg7zihvf61svw.jpg

http://www.up.persianv.com/viewer.php?file=ff6851je9dp7p8x79ju.jpg

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X