اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک : ساخت ربات مسیریاب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک : ساخت ربات مسیریاب

عاشورای حسین (ع) را به همه تسلیت عرض میکنم.....

سلام....

این دانشگاهمون تو بهمن ماه یه مسابقه ربات مسیر یاب گذاشته البته کشوری و منم اولین تجربه م هست که می خوام شرکت کنم و تو همین سایت و سایت های مختلف یکسری مطالب خوندم در مورد سنسور و ارایش اونها و الگوریتم مسیریابی مثلا PID و... خیلی نیست ولی حداقل ها رو تاحدودی خوندم .

مورد برنامه نویسی هم کمی بلدم و در حال حاضر بیشترین معضلی که ذهنم رو مشغول کرده اول الگوریتم مسیریابی و دوم ارایش سنسور هاست یا برعکس و قست دارم تعداد سنسور ها رو 24 تا بزارم . میکرو هم یا ATMega32 یا ATMega128 یا LPC2103 هست .
    یه ارایش هست که به اسم 8 که مثل هشت فارسی ه که این برای سنسور با تعدا کمه نمیدونم برای 24 سنسور چی کار کنم؟
    فاصله بین سنسور ها چقدر باشه تا همپوشانی رو داشته باشند؟
    و.....

ممنون

پاسخ : کمک : ساخت ربات مسیریاب

نوشته اصلی توسط vahidsport
    میکرو هم یا ATMega32 یا ATMega128 یا LPC2103 هست .
    بهتره بدونی چی باشه چون خیلی فرق دارن
    سنسور زیاد خیلی مهم نیست
    مهم اینه که چطور تمام فضای حالت بدرستی پردازش کنی
    اگه برای اولین باری هست که ربات میسازی پیشنهاد میکنم با 11 سنسور کار کنی
    [glow=red,2,300]تاپيک هاي ايجاد شده[/glow]

دیدگاه

میکرو LPC2103 احتمال خیلی کمه ازش استفاده کنم ولی احتمال زیاد از 128 استفاده کنم حالا بازم نمیدونم اصلا نیاز از 128 استفاده کنم یا نه؟

آرایش 11 سنسوره چه طوره؟ اصلا همین 11 سنسوره خوبه برام 24 زیاده :biggrin: به چه شکلی کنار هم بچینم؟

راستی تا اونجایی که من میدونم با استفاده از اپ امپ میان خروجی این سنسور ها رو ( که از CNY70 می خوام استفاده کنم ) میاد دیجیتالی میکنند ، صفر و یک و برای اینکار باید یه ولتاژ 2.5 ولت ساخت برای هر اپ امپ درسته؟ اگه اره من میتونم یه ولتاژ 2.5 ولت بسازم برای کل اپ امپ هام؟

ربات اماده برای مسیر یابی هست ش طوری که من وقت برای ساخت خود ربات نزارم و فقط رو برنامه نویسی وقت بزارم؟ قیمت چنده اگر هست؟

دیدگاه

میکرو LPC2103 احتمال خیلی کمه ازش استفاده کنم ولی احتمال زیاد از 128 استفاده کنم حالا بازم نمیدونم اصلا نیاز از 128 استفاده کنم یا نه؟

آرایش 11 سنسوره چه طوره؟ اصلا همین 11 سنسوره خوبه برام 24 زیاده :biggrin: به چه شکلی کنار هم بچینم؟

راستی تا اونجایی که من میدونم با استفاده از اپ امپ میان خروجی این سنسور ها رو ( که از CNY70 می خوام استفاده کنم ) میاد دیجیتالی میکنند ، صفر و یک و برای اینکار باید یه ولتاژ 2.5 ولت ساخت برای هر اپ امپ درسته؟ اگه اره من میتونم یه ولتاژ 2.5 ولت بسازم برای کل اپ امپ هام؟

ربات اماده برای مسیر یابی هست ش طوری که من وقت برای ساخت خود ربات نزارم و فقط رو برنامه نویسی وقت بزارم؟ قیمت چنده اگر هست؟
        آرایش سنسور بستگی به قوانین مسابقه داره ولی بطور کلی آرایش 8 تو اکثر مسیرها جواب میده
        با CNY70 لزومی داره حتما از پ امپ استفاده کنی ولی در صورت استفاده بهتره برای هر سنسور یه مولتی ترن بزای تنظیم بزاری اینطوری دقیق تر میشه

هست ولی بدرد مسابقه نمیخوره

دیدگاه

من دو تا موتور پیدا کردم که خیلی باهم اختلاف دارند هم از نظر قدرت و هم از نظر قیمت ( اولی 3 تومن و دومی 25 تومن ) لزومی داره که از اون 25 تومنی استفاده کنم؟ اون 3 تومنی ه چقدر از این25 تومنی سرعت ش پایین تره ( شما فرض کن وزن ربات کمه یه برد با دو تا موتور روشه ) ؟

3تومنی

25 تومنی

دیدگاه

اون 3 تومنی خیلی ضعیفه
            بهش 12 ولت بدی داغون میشه
            دومی خیلی بهتر و سریع تر هم هست ولی شاید برای ربات مسیر یاب کمی زیادی باشه

دیدگاه

این ارایش دقیق سنسور ها رو می خوام میدونم هشتی هست ولی دقیق تر می خوام بدونم فاصله بین شون چقدر باید باشه تا بتونم زاویه های تقریبا 60 - 70 درجه رو بچرخه

دیدگاه

با سلام

در مورد مسیریاب : (البته من فقط تجربه ساخت هایی که داشتما دارم میگم)
                در مورد سنسور:اصلاً از cny70 استفاده نکنید.چرا؟!چون اگه داخل مسابقه مانع وجود داشته باشه به خاطر سایز بزرگش نسبت به مادون قرمز امکان برخورد دارید و از طرفی به خاطر دقت بالای این سنسور نمیتونید ارتفاع سنسورا از سطح زمین بیش ار 0.5cm کنید!!! ولی مادون قرمز 3mil یا 5mil این مشکلات را ندارند
                در مورد درایور سنسور: به هیچ درایوری احتیاج ندارید بلکه فقط کافیه از اشمیت تریگر خود میکرو استفاده کرد البته برای احتیاط می تونید از اشمیت خارجی هم استفاده کنید
                در مورد موتور: از 400 تا 800 میتونید انتخاب کنید
                درایور موتور: به جای استفاده از l6203 که خیلی گرونه و برای 1موتور استفاده میشه میتونید l298 استفاده کنید و اگر میزان جریان کشی موتوراتون زیاده برای هر موتور از یدونه l268 استفاده کنید (کاهش هزینه تمام شده)
                در مورد مکانیک و نحوه قرار دادن سنسورا هم اگه سوالی بود در خدمتم
                موفق باشید
                Regards,
                Foad.R

دیدگاه

خیلی ممنون توضیحات کاملی بود...

یه موتور یه بنده خدایی بهم پیشنهاد داد به اسم ZGA28 که 1000 دور هست و حدود 1 یا 1.5 امپر جریان میکشه من بیشتر به خاطر قیمت این موتور رو انتخاب کردم ( حدود 13 الی 17 ) با یدونه L298 میتونم دوتا از این موتور رو راه بندازم دیگه؟ باطری هم روی ماشین نمیزام با سیم دنبال میکنم

سنسور هم گفته شما و هم اون بنده خدا دیگه از CNY70 استفاده نمیکنم از این 3 میلی اینچی ها استفاده میکنم ولی در عوض تعداد رو شاید بردم بالا ( برنامه نویسی زیاد انجام دادم ولی برای ربات نه )

الان بیشتر گیرم تو ارایش سنسور هاست این عکسی گذاشتم خود اون یارو از این ارایش استفاده کرده بود نظرتون چیه؟

دیدگاه

من دو تا موتور پیدا کردم که خیلی باهم اختلاف دارند هم از نظر قدرت و هم از نظر قیمت ( اولی 3 تومن و دومی 25 تومن ) لزومی داره که از اون 25 تومنی استفاده کنم؟ اون 3 تومنی ه چقدر از این25 تومنی سرعت ش پایین تره ( شما فرض کن وزن ربات کمه یه برد با دو تا موتور روشه ) ؟

3تومنی

25 تومنی

اشتباه نمی کنی؟ من این موتور هارا خریدم 9 تومن حالا گرون شدند!
                    http://roboeq.com/modules.php?op=modload&name=Web_Links&file =index&req=viewlink&cid=139
                    http://roboeq.com/modules.php?op=modload&name=Web_Links&file =index&req=viewlink&cid=140
                    ولی سایت های دیگه ارزون تر میدهند!
                    من با دو تا موتور zga25 را که 80 دور بود تونست با تایر 7 سانتی نیم کیلو بار را با (سرعت کمی) ببرد!
                    [glow=red,2,300]برنامه هاي آموزشي تست شده براي NXP LPC1768 با توابع CMSIS[/glow]
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76623.0

دیدگاه

سلام،
                      من و دو تا از دوستان اردیبهشت امسال توی مسابقات نوشیروانی بابل شرکت کرده بودیم، البته بار اولمون بود و بی تجربه و ... و رباتمون (مسیریاب با حدود 10 تا سنسور) مث نصف بقیه ی ربات ها همون اوایل حذف شد.
                      ولی در مورد چینش سنسور، بایس بگم تعداد 16 تا هم زیاده حتی یا حداقل کافیه،...
                      نوع چینش هم اینطوری خیلی دیدم:

* * * * * * * * * * * * * * *
                      * *
                      * *
                      * *

در مورد میکرو، زیاد دنبال میکروهای کم استفاده و نایاب نرو، دلیلشو فک کنم بدونی، و واسه اون تعداد سنسور ATmega16 خیلی یم خــوبه... ار Atmega 32 حتی الامکان دوری کن، به شدّت ...
                      در مورد موتور باور کن همین مینی موتور ها خیلی برا رباتای سبک بهتره و اگه ابعادت بزرگ بود و وزن، بازم دنبال موتور های قدرتی و سنگین نری خیلی بهتره، ینی لازم نیستن اصلن. نتیجه عکس میدن گاهی :دی ضمنآ مهار کردن این مینی یا خیـــــــلی راحت تره. ولی این فقط نظر منه

موفق باشی...

دیدگاه

میشه سایت برگزار کننده مسابقات رو بگید

دیدگاه

آقا از همهتون ممنونم

چون دیگه نمی خوام از CNY70 استفاده کنم تعداد سنسور ها رو احتمالا 23 تا بزارم یا حداقل 17 - 19 تا .....

فاصله بین سنسور ها قدر باشه؟

در مورد سایت هم والا دانشگاه خودمون ولی هنوز سایت ش رو راه ننداخته ولی قبلا که پرسیدم گفت احتمالا اسم ش feizcup2012 میشه یه چیز تو همین مایه بود..... هر وقت راه انداختم حتما میگم

دیدگاه

اینم سایت ش

http://feizcup2013.feiz.ac.ir/

دیدگاه

آقا از همهتون ممنونم

چون دیگه نمی خوام از CNY70 استفاده کنم تعداد سنسور ها رو احتمالا 23 تا بزارم یا حداقل 17 - 19 تا .....

فاصله بین سنسور ها قدر باشه؟

در مورد سایت هم والا دانشگاه خودمون ولی هنوز سایت ش رو راه ننداخته ولی قبلا که پرسیدم گفت احتمالا اسم ش feizcup2012 میشه یه چیز تو همین مایه بود..... هر وقت راه انداختم حتما میگم

حداقل فاصله سنسورها از هم باید به اندازه ضخامت مسیر باشه!!
                              چرا ناراحتی پاتریک!
                              + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
                              - از دیدنش ناراحت شدی؟
                              + نه
                              پس چی ناراحتت کرده
                              + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
                              ------------------------------------------------------------------------------------------------------
                              تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
                              ------------------------------------------------------------------------------------------------------
                              محصولات

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X