اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ارتباط بین چند مدار الکترونیکی از طریق دیتا(بدون تداخل فرکانسی). خیلی فوری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ارتباط بین چند مدار الکترونیکی از طریق دیتا(بدون تداخل فرکانسی). خیلی فوری

با سلام و خسته نباشید. من برای پروژه کارشناسی رو مداری کار می کنم که باید با هم ارتباط برقرار کنند و حضور خودشان را به هم اعلام کنند. اول به من آی سی pt2262 , pt2272 معرفی شد که ارزان بود و این مسئله را حل می کرد و خوبیش این بود که در فرستنده نیازی به میکرو نبود و راحت می شد کد مدنظر را ارسال کرد... ولی بزرگترین مشکلش تداخل فرکانسی می باشد! اگر راه حلی سراغ دارید برای رفع این موضوع کمکم کنید اگر نه آی سی دیگری مدنظر دارید بگید تا استفاده کنم و کم هزینه باشه . برد مدنظر من نهایت 50 متره و ارسال داده هم در حد بایته یعنی هرشخص کد مختص خودش را ارسال می کند. به فکر خود من بلوتوث رسید ولی من زیاد شناخت به بلوتوث ندارم و در پروژه من کامپیوتر نقشی ندارد و فکر می کنم بلوتوث برای اتصال بین کامپیوتر باشد.
    لطفا ساده توضیح دهید تا متوجه شوم.
    باتشکر خیلی عجله ای می باشد

پاسخ : ارتباط بین چند مدار الکترونیکی از طریق دیتا(بدون تداخل فرکانسی). خیلی فوری

دوست عزیز اولا که بلوتوث رو میشه بدون کامپیوتر و با میکرو هم راه اندازی کرد که البته آشنایی فنی میخواد.برای ارسال یک تک بایت میتونید از ماژول های آماده فرستنده و گیرنده استفاده کنید.یه راه ارزانترش هم استفاده از مدولاسیون fm هست که با ارسال دیتا بصورت سری به ورودی یک فرستنده آماتوری fm صورت میگیره البته در گیرنده باید این بیتها توسط یک پردازنده مثل pic یا 8051 و نرم افزار ساده کنار هم گذاشته و تشکیل یک بایت را بدهند.خودم این راه رو قبلا تست کردم جواب خوبی هم داده.البته نه با چندین فرستنده

دیدگاه

پاسخ : ارتباط بین چند مدار الکترونیکی از طریق دیتا(بدون تداخل فرکانسی). خیلی فوری

lممنون عزیز ولی فکر کنم ماژول های ارسال امواج رادیویی کمی گران باشند! و برای من مهم فقط اینه که تداخل ایجاد نکنه بین چند فرستنده به یک گیرنده!! کلا به چه عواملی بستگی داره اینکه تداخل به وجود میاد؟! بلوتوث رو چطور می تونم راه اندازی کنم؟

دیدگاه

بستگی به بودجه شما داره و اینکه تا چه مبلغی رو گران فرض کنید.مسلما هر مقدار هزینه بطور منطقی بیشتر باشه امنیت و سرعت هم بالاتره یا بقولی هرچقدر پول بدی آش میخوری.در مورد عوامل تداخل عرض کنم که به فرکانس کاریر،نوع مدولاسیون،برد امواج،موانع فیزیکی و رادیویی و نویز و اغتشاش موجود در محیطهای ارسال و دریافت بستگی داره.اگر تعدادی فرستنده قراره با یک گیرنده ارتباط داشته باشند حتی برای ارسال یک بایت حتما باید زمان بندی مناسب انجام بشه.بهترین راه استفاده از ارتباط دو طرفه هست یعنی هر دو سمت هم گیرنده و هم فرستنده داشته باشند البته میشه از دو باند جدا برای سیگنال زمانبندی و ارسال دیتا استفاده کرد.اینکار کمی پیچیده است و باید با استفاده از نرم افزار و میکرو انجام بشه.در مورد راه اندازی ماژول بلوتوث کافیه به عملکرد آیسی بلوتوث توجه کنید.یه سرچ ساده کنید و ببینید. ماژول با دریافت یک بایت از پردازنده با ارسال یک کد در قالب بایت آمادگی خود را برای دریافت دیتا اعلام میکند.البته باید نرخ ارسال یا باود ریت میکرو با بلوتوث تنظیم باشد.اینم پیچیده هست ولی خوبیش اینه که مشکل تذاخل رادیویی نداره چون حتما باید فرستنده و گیرنده مچ باشند تا ارسال انجام بشه.

دیدگاه

به قول آقا بهروز بستگی داره منظورتون از گرون چقدر باشه اما محض اطلاع عرض کنم ماژولهای بلوتوث قیمتی در حدود 50 تا 80هزار تومن دارن. البته امروز یعنی 91/9/8

دیدگاه

مهم بودجه جیب من نیست مهم صرفه اقتصادی پروژه هستش! والا حرف شما قبول دارم.
            آیا می شه به میکرو usb متصل نمود؟ اونوقت فکر کنم بشه دانگل بلوتوث رو به میکرو متصل کرد..! شدنی هست؟

دیدگاه

دوست من توجهت رو معطوف کن روی مدولاسیون fm چون به نسبت بقیه سیستمها صرفه اقتصادی داره،پیچیدگی زیادی نداره،امکانات زیادی نمیخواد،فقط باید روی مبحث زمانبندی کار کنی هرچند برای ارسال یک تک بایت بخاطر زمان بسیار کوتاه اشغال بودن گیرنده،امکان دریافت نکردن کد از بقیه فرستنده ها خیلی کم و قابل صرفنظر است ولی بازم برای صفرکردن این احتمال،باید یک سیگنال زمانبندی بین همه فرستنده ها و گیرنده ها ردوبدل بشه.باید دو فرستنده بدون تاخیر حتی در حد میلی ثانیه و همزمان کد ارسال کنند تا یکیش دریافت نشه وگرنه اگر فاصله ای در حد 1 میلی ثانیه بین دو ارسال وجود داشته باشه هردو کد دریافت میشه.این زمان با استفاده از میکروهای پرسرعت در دوطرف میتونه کمتر هم بشه.

دیدگاه

واقعا از وقتی که برام می زاری ممنون بهروز جان. به نظرت از چه ماژولی استفاده کنم؟ برد واسم مهم نیست حدود 100 متر حتی بیشتر هم اشکال نداره. و اینکه آیا فرکانس بالا استفاده کنم یا... و اینکه چه میکرو انتخاب کنم که سرعتش بالا باشه. آیا درباره مدولاسیون پی دی اف و یا کتابی سراغ داری؟ آخه مخابرات من کمی ضعیفه ...

دیدگاه

اینکه از چه میکرویی استفاده کنی بستگی به مهارت و سطح دانشت در مورد برنامه نویسی و کاربا میکروهای مختلف داره ولی شخصا چون مدار فرکانسی هست PIC رو ترجیح میدم چون نسبت به نویز و پارازیت مصونیت خوبی داره و سرعتش هم قابل قبوله.فرکانس کاری هم بستگی به محیط و مدولاسیون داره.فکر کنم برای کاربردهای شهری همون مدولاسیون و باند فرکانسی FM خوب باشه.اگر قراره از ماژول استفاده کنی میتونی از ماژولهای باند 433MHZ با مدولاسیون FM یا FSK استفاده کنی و قرارهم نیست که حتما از مخابرات سررشته داشته باشی که البته اگر داشته باشی بهتره.اگر برای بالا بردن سطح دانشت مقاله میخوای باشه یه گشتی توی سیستمم میزنم حتما چیزایی پیدا میشه البته بیشتر بزبان اصلی.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X