اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور مادون قرمز فرکانس بالا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور مادون قرمز فرکانس بالا

من به یک سنسور و فرستنده مادون قرمز فرکانس بالا نیاز دارم. حداقل 10MHz

اصلا چه چیزی باعث می شه فرکانس نوردهی دیود های نوری یا مادون قرمز محدود بشه>؟
    تا جایی که من می دونم دیود یک کپسیتانس و یک مقاومت داره که هردوشون تغییر می کنن. و کپسیتانسش در بایاس معکوس و مسبقیم متفاوته. این مقاومت و کپسیتانس متغییر سرعت روشن خاموش شدن دیودو تغییر می ده. البته منظورم رسیدن به حالت اشباع یا خاموش.
    تغییر جریان دیود نسبت به تغییر ولتاز 2 سرش خطیه.
    ولی مسئله اینه که شدت نور دیود فقط به جریان عبوری ازش بستگی داره نه حالت اشباع یا غیر اشباع. پس اصلا سرعت سویچ دیود نوری در فرکانس نوردهیش تاثیری نداره. ((من دقیق آزمایش کردم و فهمیدم شدت نور خروجی کل دیودای موجود با شدت جریان نسبت مستقیم و خطی داره))
    اگر فرکانس روشن خاموش کردن دیود خیلی بالا باشه دیود تو حالت اشباع باقی می مونه و فقط جریانش کاهش و افزایش پیدا می کنه. این یعنی دیود نوری ما شدت نورش کم و زیاد می شه که مطلوبه.
    اگه اشتباه می کنم بگین.
    فکر کنم تنها عامل محدود کننده فرکانس نور دهی خود ماده نور دهی در دیود باشه. مثلا گالیم آرسناید. مثلا مواد فسفرسانس با دریافت نور اولیه تا ساعت ها نوردهی می کنن و مواد فلورسانس این زمانشون کمتره.
    حالا از کجا بفهمیم که دیود نوری ما تا چه فرکانسی کار می کنه؟ این دیود مادون قرمزای بازار که اصلا دیتاشیت ندارن و اونایی هم که تو سایتای خاص پیدا می شن و دیتاشیت دارن هم فرکانس سویچ دیودو نوشتن نه فرکانس نوردهی.
    از نظر سنسور من یک دونه پیدا کردم که نوشته تا 250MHz کار می کنه ولی اصفهان می فروشن و من مشهدم.
    این سنسورای 5 میلیمتری 250 تومنی موجود تو بازار کل ایران از نوع خوبش تا چه فرکانسی کار می کنن؟
    اینا فوتو ترانزیستورن (فکر کنم از نوع BJT) و یک خاصیت خازنی رو بیسشون دارن. جریان بیس امیتر این ترانزیستورا با شدت نور نسبت خطی داه(( خودم دقیق آزمایش کردم)) پس جریان کلکتور امیتر هم خطی تغییر می کنه. برای گرفتن خروجی ولتاژ خوب باید این فتو ترانزیستورارو با یک مقاومت کم مثلا 470 اهم سری کنیم تا ولتاژ مقاومت با تغییر جریان خطی تغییر کنه.
    فکر کنم فرکانس کاری اینا هم به خاصیت خازنیشون و هم به ماده جذب کننده نور بستگی داشته باشه.

من خودم می خواستم این فرستنده ها رو با 2n3819 JFET درایو کنم چون فرکانسشون خیلی زیاده و 20 میلی آمپر به دیود جریان می ده.
    درایور بهتر از این کسی سراق نداره؟
لطفا صبر کنید...
X