اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت «آی سی» برای نخستین بار در کشور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت «آی سی» برای نخستین بار در کشور

به نقل از ایسنا، دکتر حسن حاج قاسم صابون پز، ساخت ادوات و «آی سی»آ‌های مختلف آنالوگ و دیجیتال با حمایت ستاد توسعه فناوری میکرو الکترونیک را اقدام مهمی عنوان کرد که برای نخستین بار در کشور صورت گرفته است.
    دبیر ستاد توسعه فناوری میکرو الکترونیک در ادامه تصریح کرد: طرح «آی سی»آ‌ طرحی است که در آن سازمان یا فرایندی به صورتی سازماندهی شده به دانشگاه هایی که در این رابطه تمایل به همکاری داشتند، از طریق ستاد میکروالکترونیک منتقل شد تا قطعاتی که در این رابطه طراحی می کنند، منجر به ساخت شود. البته همه ابزارهای طراحی و نظام های طراحی برای آن نیز فراهم شده بود.
    وی با بیان اینکه بر اساس این طرح برای نخستین بار در کشور بر پایه برنامه ریزی و طراحی صورت گرفته، «آی سی» ساخته و تست شد، تاکید کرد: فرایند طراحی و رسیدن به محصول در این سطح گسترده آ‌پیش از این وجود نداشت.
    دکتر صابون پز با بیان اینکه طی یک سال گذشته حدود 10 «آی سی» ساخته شده است، تصریح کرد: تعدادی از این «آی سی» ها برند جهانی دارند و می توانند در بازارهای جهانی نیز مطرح شوند
    کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
    ولتر

پاسخ : ساخت «آی سی» برای نخستین بار در کشور

ای خدا باز شروع شد...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حمیدرضا رضائی
      ای خدا باز شروع شد...
      چی شروع شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟در این خبر میگه چند وقتی هست دانشگاه ها شروع به ساخت کردند اما متاسفانه اسم دانشگاه و نوع ای سی ها را ننوشته
      کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
      ولتر

دیدگاه

مثلا 555 یا lm358 ساختن دیگه
        جای شکرش باقیه چون همین امروز وقتی دیدم چطور ژیروسکوپو تو آیسی می چپونن به خودم و ایرانی بودنم خجالت کشیدم که هنوز تکنولوژی میکروالکترونیک تو ایران وجود نداره.

دیدگاه

سلام
          ان شالله که خبرنگار به مقاومت یا سیم نگفته باشد آی سی :rolleyes:

ان شالله که بتونیم خودمون این قطعات رو تولید کنیم البته با کیفیت و قیمت مناسب(احتمالا دور نمای 10 ساله هست برای یک ساخت مطمئن)
          هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

دکتر حاج قاسم استاد من بودند. و مسئول صا ایران و تحصیلکرده آمریکا و بسیار انسان باحالی هستند. بعید می دونم در حد مقاومت باشه !
            اما متاسفانه تکنولوژی ما در حد 3 میکرونه (تا جایی که من می دونم)
            اين که تعداد تشکر هاي اهدايي يه کاربر زياده به اين معنا نيست. که چيزي بلد نيست؛ بلکه نشانه اينه که به تلاش بقيه بچه ها احترام مي گذاره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amirkhan_0o0
              دکتر حاج قاسم استاد من بودند. و مسئول صا ایران و تحصیلکرده آمریکا و بسیار انسان باحالی هستند. بعید می دونم در حد مقاومت باشه !
              اما متاسفانه تکنولوژی ما در حد 3 میکرونه (تا جایی که من می دونم)
              سلام جناب "amirkhan_0o0"
              حرف من رو جسارت یا بی ادبی نبینین تنها یک مزاح بود ، هر استادی برای خودشون مقام و منزله ای دارن که دانش اندک ما به پای دانششون نمی رسه ، هر مقامی که هر ایرانی و هموطن برای کشورمون کسب می کنه هر چند هم که از شخصی خاصی در کشور ناراحت باشیم اما چون ایرانی هستیم به ایرانی بودن و به هموطنمون افتخار می کنیم
              ان شالله که شما هم جا پای این اساتید بگزارید
              هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

با سلام

حدود دو سال پیش اگه اشتباه نکنم ترم 5 یا 6 بود که درس فیزیک الکترونیک داشتیم . استاد درس فیزیک الکترونیک ما هم از استاد های به نام فیزیک توی کشور بود . وقتی صحبت از تکنولوژی ساخت آی سی شد گفت توی زمان 8 سال جنگی که با عراق داشتیم ایران با صرف هزینه بسیار بسیار بسیار بالایی والبته راه های خاص تجهیزات ساخت آی سی رو جهت ساخت یکسری تراشه های مورد نیاز کشور که تحریم بود وارد کرد . شرکت سازنده اون تجهیزات هم پس از تحویل و نصب اون تجهیزات یک نمونه تراشه در حضور اساتید کشوری زد و دستگاهها رو تحویل داد و رفت . بخاطر تکنولوژی بسیار بالای این تجهیزات و عدم وجود متخصص در این زمینه در کشور این دستگاهها حتی تا سال ها پس از اتمام جنگ بلا استفاده بود و خاک می خورد . تا اینکه بعد از سال ها (یادم نیست استاد چقدر گفت) فراخوانی دادند و اساتید بزرگ کشوری توی زمینه فیزیک نیمه هادی رو جمع کردن تا بتونن این دستگاه ها رو راه اندازی کنن .

احتمالا این خبر هم به موضوعی که گفتم ربط داشته باشه و اینکه دوستمون amirkhan_0o0 گفتن 3 میکرونه بعید نیست به همون دستگاه ها ربط داشته باشه چون همونطور که گفتم اون دستگاه ها خیلی قدیمی هستن . ولی نظر من اینه که به دلایل بسیار زیاد تولید این آی سی ها داخل کشور هزینه بالایی داره که شاید نهایتا بتونه توی بازار داخلی جا باز کنه.اون هزینه بالایی که اون زمان برای ساخت حتی یک نمونه هم پس از انجام محاسبات بسیار زیاد و پیچیده باز هم با احتیاط زیاد جلو می رفتن . البته احتمال اینکه اون تراشه ها بیشترکاربرد نظامی داشته باشه هم هست که در این صورت دیگه بحث هزینه ساخت دیگه مهم نیست .

به هرحال پیشرفت بر کشور عیب نیست . امیدوارم کشور ما هم روزی جزو صادرکننده های بزرگ جهان در زمینه صادرات تراشه باشه
                تاپیک جامع سیستم مدیریت ساختمان BMS و خانه هوشمند Smart Home
                دانلود مجموعه آموزشی شرکت Altium ا (Altium Training)
                مقالات و فایل های آموزشی نرم افزار Labview
                حل مشکل درایور و راه اندازی FT232 های غیراورجینال

دیدگاه

من باور کردم .
                  کم کم بومی هم میشه . :surprised: :surprised: :surprised:
                  درد من تنهائي نيست . بلکه مرگ ملتي است که گدائي را قناعت و بي عرضگي را صبر و با تبسمي بر لب اين حماقت را حکمت خداوند ميدانند . گاندي

دیدگاه

امیدوارم که خبر درست باشه. توانایی فنی ساخت عناصر نیمه هادی غیر مجتمع هم از سالها پیش در ایران وجود داشته ولی به دلیل به صرفه نبودن عملی نشده و در حد آزمایشگاهی باقی مونده، در زمینه آی سی هم 3 میکرون فکر می کنم مربوط به تحریم ها باشه که فناوری ها و وسایل مربوط به زیر 3 میکرون ممنوعه.
                    لطفاً برای انجام پروژه های دانشجویی پیام خصوصی نفرستید.
                    لطفاً سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند پیام خصوصی نکنید.
                    با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"
                    اگر جايي که ايستاده ايد را نمي پسنديد، عوضش کنيد شما درخت نيستيد!! "پاسكال"
                    يا به اندازه ي آرزوهايت تلاش کن يا به اندازه تلاشت آرزو کن. "شکسپير"

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X