اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روشن کردن رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روشن کردن رله

سلام.
    کدوم مدل رله رو می توان با میکرو روشن کرد؟ نمیخام از ترانزیستور استفاده کنم. میگن یه مدلی هست مستقیما با جریان پایه های میکرو روشن میشه. :redface:
    با تشکر
    only god

پاسخ : روشن کردن رله

اول میکرو چی هست.

فرض میکنیم AVR
    پورت ها TTL هست و جریان 20 میلی آمپر رو میتونی داشته باشه احتمالاً برای یک رله معمولی کافی باشه کاری نداره تست کن جریان مصرفی رله رو اندازه بگیر اگه کمتر از 20 میلی باشه که هیچ و اگر بیشتر بود هم که نمیشه از رله معمولی استفاده کرد (دیود معکوس فراموش نشه)

ولی اگه مشکلت تعداد زیاد رله ها و شلوغی مدار ترانزیستوری هست میتونی از آیسی uln2003 استفاده کنی میتونه 6 تا رله رو کنترول کنه بدون هیچ قطعه اضافی

دیدگاه

میتونی از اوپتو تریاک استفاده کنی که حتی میتونه یه موتور 25 امپری رو هم تغذیه کنه. :rolleyes:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sirshp
        میتونی از اوپتو تریاک استفاده کنی که حتی میتونه یه موتور 25 امپری رو هم تغذیه کنه. :rolleyes:
        بنده خدا نمی خواهد از یک ترانزیستور استفاده کنه شما میگی .......

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamid_ec
          اول میکرو چی هست.

فرض میکنیم AVR
          پورت ها TTL هست و جریان 20 میلی آمپر رو میتونی داشته باشه احتمالاً برای یک رله معمولی کافی باشه کاری نداره تست کن جریان مصرفی رله رو اندازه بگیر اگه کمتر از 20 میلی باشه که هیچ و اگر بیشتر بود هم که نمیشه از رله معمولی استفاده کرد (دیود معکوس فراموش نشه)

ولی اگه مشکلت تعداد زیاد رله ها و شلوغی مدار ترانزیستوری هست میتونی از آیسی uln2003 استفاده کنی میتونه 6 تا رله رو کنترول کنه بدون هیچ قطعه اضافی
          سلام .
          یعنی می تونم کلا به جای رله از ایسی ...2003 استفاده کنم؟
          باید مثبت قطعه رو به مثلا 12 ولت وصل کنیم و پایه ی منفی شو به خروجی ایسی ..2003 که بتونیم با میکرو اون ایسی رو و در نتیجه قطعه ی 12 ولتی رو کنترول کنیم.
          only god

دیدگاه

آیسی uln2003 درواقع یک بافر جریان هست اگه جریانی که آیس تامین میکنه برای کارت کافی باشه که هیچ اگه کافی نیست میتونه رله را کنترول کنه جریان پیک این آیس طبق دیتا شیت 500 میلی آمپر هست (یعنی 25 برابر AVR ) در ضمن سرعت سوئیچ این آیسی زیاد نیست و نمیشه در فرکانس بالا ازش استفاده کرد.
            در مورد کار باهاش هم دیتا شیتش چند مثال خوب زده.

دیدگاه

از کنتاکتور 3 فاز هم میتونی استفاده کنی تازه بی متال هم روش سوار میشه و میشه برق یه کشور رو باهاش قطع وصل کرد ، حدود 150 تومن فقط آب میخوره... :mrgreen:

بی شوخی ...
              هر چند که شاید با موازی کردن چند خروجی میکرو مثلا 2 پایه رله رو راه انداخت ولی نمیشه بدون تقویت جریان رله رو روشن کنی! چون جریان اولیه بالایی لازم داره . مثلا رله 20 میلی آمپری ممکنه تا 70 میلی آمپر جریان بخاد که اگر هم بتونی 2-3 بار رله رو روشن کنی ولی ممکنه به میکرو صدمه بزنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamid_ec
                6 تا نه 7 تا :read:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sirshp
                  اوپتو تریاک و 25 آمپر جریان؟ :eek: :eek: :eek:

دیدگاه

برای شما مناسبترین گزینه همون گزینه uln2003 هست که راه اندازی بسیار ساده ای هم داره و اصولا برای این کار بسیار خوب جواب میده و حتی دیودهای لازم برای رله هاتون هم نیاز نیست چون داخل آی سی تعبیه شده.بسیار هم ساده با میکرو فرمان میگیرد.موفق باشید.
                    <<The only place that you can find success before work is in the dictionary>>

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamid_ec
                      نوشته اصلی توسط masoud85
                      6 تا نه 7 تا :read:
                      ULN2003 هم نه و ULN2803
                      نه 6تاس و نه 7تاس
                      18پایست که دوتا پایش منفی و مثبت هست
                      8تا هم خروجی داره هر کدوم 500میلی آمپر
                      سرعتشم از پ امپ و چیزای دیگه بیشتره
                      واسه همین تو یه رباتم برای 24تا سنسور از سه تا ULN2803 استفاده کردم
                      راستی این بافر معکوس هست
                      یعنی یه جور گیت نات
                      خروجی بالعکس ورودی هست

هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهران چمنی
                        راستی این بافر معکوس هست
                        یعنی یه جور گیت نات
                        خروجی بالعکس ورودی هست
                        گیت نات یا بافر نیست.
                        زیرا بافر علاوه بر سینک جریان قابلیت سورس جریان رو هم داره.
                        اما خانواده ULN فقط سینک جریان رو داره.
                        در واقع این آی سی ها به ورودی 1 خروجی 0 می دن.
                        اما به ورودی 0 خروجی 1 نمی دن بلکه حالت امپدانس بالا در خروجی اعمال می شه.
                        :read:

دیدگاه

خوب دوستان فکر کنم اینجا جاش نباشه ولی میگم!!!
                          میخوام با 12 ولت ac یه 12 ولت dc که این ولتاژ ها از همدیگه جدا هستند رو بدم یه یه آرمیچر
                          ac میدم پل دیود و میدم به بوبین رله این از این!!!! (آیا با وجود پل دیود، دیود ولتاژ معکوس لازمه؟)
                          میمونه dc که بره به آرمیچر، منفی dc رو مستقیم میدم به آرمیچر و مثبتو توسط کنتاکت های رله قطع و وصل میکنم اینم از این!
                          حالا اگه بخوام مثلا با یه tip41 نقش رله رو بازی کنم یه مقدار افت ولتاژ دارم میشه این افت رو برطرف کرد؟؟؟
                          سوال سوم اینکه وقتی از tip41 تست کردم یکم افت ولتاژ دادش ولی با تحریک بیس آرمیچر کار میکرد ولی اینجا رو گوش کنید وقتی آرمیچرو با دست میگیرم و نمیگذارم بچرخه(لازمه متوقف بشه) tip41 زودی داغ میکنه دلیل چیه راه چاره چیه؟؟
                          ممنون از دوستان واقعا لازم دارم ممنون میشم زودی اومدین جواب بدین
                          در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
                          گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

برای اینکه دچار افت ولتاژ نشی بهتره بجای ترانزیستورBJT از ماسفت استفاده کنی ماسفت N-chanel در هدایت به صفر هیچ افت ولتاژی نداره (فقط یه مقاومت ناچیز داره) در حالت توقف موتور به دلیل بالا رفتن جریان ترانزیستور داغ میکنه در ضمن هر ترانزیستوری که یک سیم پیچ (رله یاموتور یا ترانس یا سلف و ...) رو درایو میکنه نیازمند دیود معکوس هست (برای حفاظت از ترانزیستور در مقابل جریان معکوس القایی در سیم پیچ) این دیود در قطعاتی که مخصوص درایو کردن سیم پیچ هستند موجود هست تقریباً تمام ماسفت های قدرت این دیود را دارند

حالت توقف موتور باید شناسایی بشه و مدار قطع بشه در غیر این صورت احتمال اسیب رسیدن به ترانزیستور درایور و موتور هست برای این کار راه های مختلفی وجود داره
                            1- استفاده از سنسور جریان (برای جریان های بالا قیمت بالایی دارند)
                            2- استفاده از مقاومت شنت (مقداری تلفات در مقاومت هست)
                            3-استفاده از سنسور اثر هال (پیچیدگی مداری دارد)
                            4- استفاده از ترانس (پیچیدگی مداری دارد)
                            5- استفاده از تاکو متر روی شفت موتور (پیچیدگی فیزیکی دارد)

دیدگاه

فقط یه آرمیچر سادست که میخوام با یه ترانزیستور بجای استفاده از رله روشن خاموشش کنم الان رله تقریبا هزار تومنه انگار با گزینه هایی که شما گفتی فکر کنم بیشتر از هزار تومن بشه نه!!!! (برای تعداد بالا کار میکنم برای همین صد تومن هم زیاده )
                              در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
                              گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X