اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اثبات قانون دوم و سوم نیوتون

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اثبات قانون دوم و سوم نیوتون

با سلام اگر کسی اثبات قانون دوم و سوم نیتون و تعریف نیورو رو می دونه بگه
    با تشکر.

پاسخ : اثبات قانون دوم و سوم نیوتون

سلام. در علم به نتایجی که از طریق آزمایشهای علمی به دست آمده اند و اثبات ریاضی ندارند قانون یا اصل گفته می شود. پس دنبال اثبات قوانین سه گانه نیوتون نباشید.
    منبع: ویکیپدیا
    لطفاً برای انجام پروژه های دانشجویی پیام خصوصی نفرستید.
    لطفاً سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند پیام خصوصی نکنید.
    با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"
    اگر جايي که ايستاده ايد را نمي پسنديد، عوضش کنيد شما درخت نيستيد!! "پاسكال"
    يا به اندازه ي آرزوهايت تلاش کن يا به اندازه تلاشت آرزو کن. "شکسپير"

دیدگاه

f=m*a
      هیچ تعریف مستقلی برای نیرو وجود نداره ! چون منشائش هنوز معلوم نیس :cry:
      در واقع هیچ کودوم از متغییر های این فرمول جداگانه تعریفی نداره . به قول استادمون "برای تعریف هر کدوم ازین 3 تا پارامتر به صورت مستقل توی یه سیکل باطل میوفتی که نیازش تعریف کردن بقیه پارامتراس"

پس تا اون موقع نیرو میشه جرم در شتاب و جرم میشه نیرو بر شتاب ...
      پشت به کنکور ، رو به سربازی...

دیدگاه

سلام
        همانطوری که دوستان اشاره کردند قانون رو باید پذیرفت و نظریه رو باید اثبات کرد ، یعنی قانون با ارتباط دادن مشاهدات عملی و ارتباط آن با تئوری به وجود می آید ولی نظریه عکس آن

مثلا مساحت مستطیل یا قانون کلمب
        هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

ولی معلم فیزیک ما که خودش فیزیک هسته ای خونده گفت که قوانین نیوتون اثبات خیلی پیچیده داره که تو ایران فقط تو دانشگاه تربیت معلم تدریس می شه و نیرو هم تعاریف خیلی پیچیده ای داره که مثلا نیروی جاذبه با یک چیزی به نام گریویتون تعریف می شه. همچنین گفت که تعاریف فلسفی هم داره و بحثش یک بحث داغ فلسفیه.
          هر چیزی که نتونستیم ثابت کنیم دلیل نمی شه که باید بی چون و چرا قبولش کنیم. پس منطق بشر کجاست؟
          خیلی چیزا که قبلا بدیهی و شهودی قبول می شدن الان ثابت شدن حتمی اینم اثبات داره.
          نیوتون که یک دفعه نیومد از رو شهود بگه a=sigma(f)/m
          همه این چیزا بحث فیزیکی داره. مثلا ما قبلا با فیزیک کلاسیک سر و کار داشتیم و بعد انشتین اومد یک چیزایی گفت که بدیهیات مارو برد زیر سوال.

دیدگاه

سلام
            من این حرفام رو از یکی از دکتران و نوسیندگان کتابهای "مدرسان شریف" نقل می کنم که هم در فیزیک بسیار قوی هستن هم ریاضیات ، اگر بتونین توضیحات و اثبات استادتون رو به دست بیارین یا حتی منبع یا دست نوشتی که ایشون دارن رو قرار بدین ؛ هم ما استفاده می کنیم هم ان شالله بتونیم در نشر و انتقال صحیح در جامعه کمکی کرده باشیم
            هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

من بخاطر این که معلمم خود اثباتو نمی دونست و اگر می دونست وقت جواب دادن نداشت اومدم اینجا سوالمو مطرح کردم.
              ایشون معلم کنکورن الان . از بخت بد روزگار کسایی که فیزیک هسته ای می خونن باید برن بشن معلم کنکور یا اگر توانایشون بالا باشه می رن می شن استاد دانش گاه.
              پس حتما منبع جواب اثبات قاوانین نیوتونو می دونه در اسرع وقت ازش می پرسم.
              البته خیلی چیزا هست که اسما می گیم اصل ولی ثابتشون می کنیم. مثلا می گیم اصل فشردگی تو مبحث حد ولی همین دیروز خودم اثباتش کردم.

دیدگاه

سلام جناب "Aryan_M"
                خیلی ممنون و سپاسگذار می شم که تجربیات و علمتون رو قرار بدین و بیشتر از شما یاد بگیریم
                منتظر پست بعدیتون هستیم
                موفق باشید

دیدگاه

اینو خیلیا نمی دونن چه تو ایران چه تو کشواری خارجی.
                  ولی مباجثی هست که خود قانون دوم نیوتون از اونا بدست اومده.
                  http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20110912124547AAsK1qc
                  من زیاد چیزی نفهمیدم مثلا momentum چیه؟
                  این بحثش خیلی پیچیدس به همین سادگیا نیست.
                  معللمونم هنوز گیر نیوردم که ببینم منبع این اطلاعات کجاست.
                  ولی مسئله انه که خود قانون دوم نیتون بدیهی نیست. یکسسری قوانین سطح پایین تری هستن که فعلا بدیهی هستن.
                  ما علمو از وسط یاد میگیریم. بعد میایم از یک طرف مسائل پیچیده ترو بررسی می کنیم که می شه مهندسی و پزشکی. از طرف دیگهی میایم ببینیم این قوانین و مسائل علمی که می دونیم از کجا اومدن و میریم مسائل عقب تر یا پایه تر علمو بررسی می کنیم که متاسفانه مردم خیلی به این مسائل علاقه ای ندارن.
                  http://en.wikipedia.org/wiki/Newton%27s_laws_of_motion
                  اگر کسی تونست چیزی بفهمه از اینا به ما هم بگه.

دیدگاه

نمیشه هر چیزی رو با منطق اثبات کرد چون منطقی نیست :agree:
                    در نتیجه باید یه سری اصولی وجود داشته باشه که همه چیز بر اساس اون اصول اثبات بشه. مثلاً در انتهای هر فرهنگ لغت یه سری کلمات کلیدی هست که بقیه کلمات با استفاده از اونا تعریف میشن ولی خود این کلمات تعریف ندارن.
                    البته به جای اثبات میشه توضیح برای فرمول ها و تعاریف اورد مثلاً برای قانون اول نیوتون F = ma من اینطوری میتونم توجیه کنم:
                    یک جسم سرعتش تغییر نمیکنه مگه این که عاملی که اسمش رو میذاریم "نیرو" به اون جسم وارد بشه. این عامل رو متناسب با تغییرات سرعت جسم و همچنین با نسبت مستقیم با جرم جسم در نظر می گیریم. (واحد جرم قبلاً تعریف شده: یک کیلوگرم جرم جسمی در موزه علوم سوئیس (اگه اشتباه نکنم) که در فشار و دمای خاصی باشه)
                    شتاب هم قبلاً تعریف شده: تغییرات سرعت نسبت به زمان (واحد زمان ثانیه و واحد طول متر هم قبلاً مثل کیلوگرم تعریف شدن)
                    در این صورت داریم:
                    [img]http://latex.codecogs.com/gif.latex?F%20\propto%20m*a%20\Rightarrow%20F%20=% 20K*m*a[/img]
                    که K ثابت تناسب است که مقدار آن را 1 در نظر می گیریم.
                    با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"

دیدگاه

نوشته اصلی توسط هـادی
                      نمیشه هر چیزی رو با منطق اثبات کرد چون منطقی نیست :agree:
                      در نتیجه باید یه سری اصولی وجود داشته باشه که همه چیز بر اساس اون اصول اثبات بشه. مثلاً در انتهای هر فرهنگ لغت یه سری کلمات کلیدی هست که بقیه کلمات با استفاده از اونا تعریف میشن ولی خود این کلمات تعریف ندارن.
                      البته به جای اثبات میشه توضیح برای فرمول ها و تعاریف اورد مثلاً برای قانون اول نیوتون F = ma من اینطوری میتونم توجیه کنم:
                      یک جسم سرعتش تغییر نمیکنه مگه این که عاملی که اسمش رو میذاریم "نیرو" به اون جسم وارد بشه. این عامل رو متناسب با تغییرات سرعت جسم و همچنین با نسبت مستقیم با جرم جسم در نظر می گیریم. (واحد جرم قبلاً تعریف شده: یک کیلوگرم جرم جسمی در موزه علوم سوئیس (اگه اشتباه نکنم) که در فشار و دمای خاصی باشه)
                      شتاب هم قبلاً تعریف شده: تغییرات سرعت نسبت به زمان (واحد زمان ثانیه و واحد طول متر هم قبلاً مثل کیلوگرم تعریف شدن)
                      در این صورت داریم:
                      [img]http://latex.codecogs.com/gif.latex?F%20\propto%20m*a%20\Rightarrow%20F%20=% 20K*m*a[/img]
                      اینطور که معلومه و تو ویکیپدیا هم هست قانون نیوتون خودش اصل نیست. بلکه از چیزای دیگه ثابت شده. یک نگاهی بندازین.
                      مثلا ما قانون فیساقورثو ثابت می کنیم و نمی گیم این اصله. چون از اصل های دیگه بدست اومده. فقط به دلیل این که قوانین نیوتون بد جا افتادن همه فکر می کنن اینا اصل هستن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط black-8
                        f=m*a
                        هیچ تعریف مستقلی برای نیرو وجود نداره ! چون منشائش هنوز معلوم نیس :cry:
                        در واقع هیچ کودوم از متغییر های این فرمول جداگانه تعریفی نداره . به قول استادمون "برای تعریف هر کدوم ازین 3 تا پارامتر به صورت مستقل توی یه سیکل باطل میوفتی که نیازش تعریف کردن بقیه پارامتراس"

پس تا اون موقع نیرو میشه جرم در شتاب و جرم میشه نیرو بر شتاب ...
                        من لیسانس فیزیک دارم و این استادمون که ازش نقل کردم .کلی مقاله تو کوانتم داره و همین طور یه کتاب

در مورد کارایی هم که انجام شده چن وخ پیش یه چیزایی میخوندم در مورد کشف زیرذره ای که جرم رو به اون نسبت میدن. البته دقیق یادم نیس چی بود . ولی اگه همچین چیزی پیدا شده کمکم به مفاهیم مستقل میرسیم.

راستی یه چیز دیگه ترم اول بودیم همین استادمون درومد گف "اون جکی که در مورد قوانین نیوتن شنیدینو میذاریم کنار و به این صورت تعریفشون میکنیم ..."
                        خلاصه من اون ترم فیزیک 1 گرفتم 5:75 :mrgreen:(کلا 4 نفر قبول شدن) و 1 سال طول کشید با اون طرز تفکر علمی-منطقی آشنا شم ... ولی جاتون خالی یه جوری درس میده موهای تن آدم سیخ میشه!
                        پشت به کنکور ، رو به سربازی...

دیدگاه

شاید اگه این سوال رو توی انجمن فیزیک هوپا بپرسی بهتر جواب بگیری.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X