اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تاثیر دما بر عملکرد ترانزیستور .

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تاثیر دما بر عملکرد ترانزیستور .

درود دوستان :

میخواستم بپرسم توی فرکانس های بالا دما چگونه بر عملکرد یک ترانزیستور اثر میگذاره ؟ دقیقا چه اتفاقی رخ میده

پاسخ : تاثیر دما بر عملکرد ترانزیستور .

اثر دما معمولا توی بایاس ترانزیستور و تغییر ناحیه خودش رو نشون میده اما اگر منظورتون گرمای ناشی از تلفات سوییچینگ هست ، ترانزیستورها حد تحمل حرارتی مشخصی برای سوییچینگ دارند و بعدش میسوزند !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kamransj
      اثر دما معمولا توی بایاس ترانزیستور و تغییر ناحیه خودش رو نشون میده
      دقیقا همینو میخوام توضیح بدید .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tofan8
        درود دوستان :

میخواستم بپرسم توی فرکانس های بالا دما چگونه بر عملکرد یک ترانزیستور اثر میگذاره ؟ دقیقا چه اتفاقی رخ میده
        اگر بخواهیم از لحاظ روابط بررسی کنیم VT=KT/qکه در دمای اتاق VT=25 mV در نظر می گیریم.
        VT با gm (ضریب هدایت انتقالی )این رابطه رو دارند:gm=IC/VT
        [img width=165 height=100]http://www.askdin.com/gallery/images/29839/1___________5.png[/img]
        وبسایت ختم صلوات
        http://www.salavaty.com/

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sky_star
          اگر بخواهیم از لحاظ روابط بررسی کنیم VT=KT/qکه در دمای اتاق VT=25 mV در نظر می گیریم.
          VT با gm (ضریب هدایت انتقالی )این رابطه رو دارند:gm=IC/VT
          ممنون میشه دقیقا بگید توی بایاس ترانزیستور چه تاثیری میزاره ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tofan8
            ممنون میشه دقیقا بگید توی بایاس ترانزیستور چه تاثیری میزاره ؟
            مثل همه نیمه هادی ها ؛ با گرم شدن ترانزیستور ، جریان کشی اون هم بیشتر میشه! ( بر عکس مقاومت )

دیدگاه

اینارو برات تو چندتا مطلب میگم :
              -با افزایش دما عرض ناحیه تخلیه کاهش پیدا میکنه و به ازای هر 10 درجه افزایش دما ، جریان اشباع معکوس دو برابر میشه.(اینا در مورد مطالب پایه ای پیوند P و N ترانزیستوره)

اولا مشخص نکردی منظورت با چه نوع ترانزیستوری هستش ولی خوب من کلی توضیح میدم:
              در ترانزیستورهای BJT (پیوندی) » با افزایش دما ، مقدار بتا ترانزیستور افزایش و ولتاژ بیس-امیتر کاهش پیدا میکنه یعنی به این صورت :

میتونی نتیجه بگیری که اشباع ترانزیستور تحت تاثیر قرار می گیره

در ترانزیستورهای FET (اثر میدانی) هم با افزایش دما |Vp| کاهش و IDss افزایش پیدا میکنه که افزایش جریان درین رو بدنبال داره

موفق باشی یا علی
              ماکه رفتیم خدمت (فعلا که 14 ماهش گذشت).........چون میگذرد غمی نیست....

http://tif00s.persiangig.com/image/MLX90614.jpg

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tifoos
                اینارو برات تو چندتا مطلب میگم :
                -با افزایش دما عرض ناحیه تخلیه کاهش پیدا میکنه و به ازای هر 10 درجه افزایش دما ، جریان اشباع معکوس دو برابر میشه.(اینا در مورد مطالب پایه ای پیوند P و N ترانزیستوره)

اولا مشخص نکردی منظورت با چه نوع ترانزیستوری هستش ولی خوب من کلی توضیح میدم:
                در ترانزیستورهای BJT (پیوندی) » با افزایش دما ، مقدار بتا ترانزیستور افزایش و ولتاژ بیس-بمیتر کاهش پیدا میکنه یعنی به این صورت :

میتونی نتیجه بگیری که اشباع ترانزیستور تحت تاثیر قرار می گیره

در ترانزیستورهای FET (اثر میدانی) هم با افزایش دما |Vp| کاهش و IDss افزایش پیدا میکنه که افزایش جریان درین رو بدنبال داره

موفق باشی یا علی
                خیلی متشکر .
                عرض ناحیه تخلیه کاهش پیدا میکنه یعنی چی دقیقا ؟
                جریان اشباع معکوس دو برابر میشه یعنی چی ؟
                ولتاژ بیس-بمیتر واسه چی کاهش پیدا میکنه ؟
                اگه ممکنه جواب این سوالات رو کاملا مفهومی بدید و بگید دقیقا در پیوند نوع N و P چه اتفاقی میفته که ولتاژ بیس- امیتر کاهش پیدا میکنه ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tofan8
                  خیلی متشکر .
                  اگه ممکنه جواب این سوالات رو کاملا مفهومی بدید و بگید دقیقا در پیوند نوع N و P چه اتفاقی میفته که ولتاژ بیس- امیتر کاهش پیدا میکنه ؟
                  خواهش
                  در رابطه با سوالاتت باید بگم که مهم نیست اینارو بدونید مهم اینه که بدونی چه تاثیری بر مدارت میزاره(که براتون توضیح دادم)
                  اما اگه خیلی طلبه ای که اینارو بدونید چون خیلی بحث مفصلی هستش و هر چیزی که من بگم باز سوالاتی رو از جانب شما بدنبال داره ، یه سری به مطالب فیزیک اکترونیک و الکترونیک 1 بزنید اونوقت دستگیرتون میشه ولی بازم میگم فکر نکنم این مطالب بدرد شما بخوره چون دونستن اینا بدرد کسی میخوره که یا میخواد کنکور ارشد امتحان بده یا میخواد این ادوات نیمه هادی رو بسازه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tofan8
                    خیلی متشکر .
                    خواهش
                    در رابطه با سوالاتت باید بگم که مهم نیست اینارو بدونید مهم اینه که بدونید چه تاثیری بر سازه و مدارتون میزاره (که واستون توضیح دادم)
                    اما اگه خیلی طلبه هستید که بدونید ، چون اینا خیلی بحث مفصلی هستش و هر گفته ای از من سوالی رو از جانب شما به دنبال خواهد داشت ، یه سری به مطالب الکترونیک1 و فیزیک الکترونیک بزنید .
                    که البته بازم میگم که فکر نمیکنم اینا نیاز شما باشه که بدونید ، چون دونستن اینا بدرد کسی میخوره که میخواد یا کنکور ارشد شرکت کنه یا میخواد ادوات نیمه هادی بسازه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tifoos
                      خواهش
                      در رابطه با سوالاتت باید بگم که مهم نیست اینارو بدونید مهم اینه که بدونید چه تاثیری بر سازه و مدارتون میزاره (که واستون توضیح دادم)
                      اما اگه خیلی طلبه هستید که بدونید ، چون اینا خیلی بحث مفصلی هستش و هر گفته ای از من سوالی رو از جانب شما به دنبال خواهد داشت ، یه سری به مطالب الکترونیک1 و فیزیک الکترونیک بزنید .
                      که البته بازم میگم که فکر نمیکنم اینا نیاز شما باشه که بدونید ، چون دونستن اینا بدرد کسی میخوره که میخواد یا کنکور ارشد شرکت کنه یا میخواد ادوات نیمه هادی بسازه
                      دقیقا دنبال این چرا ها هستم که بدونم آخه بهشون احتیاج دارم .
                      اگه ممکنه اون سه تا سوال رو که کردم رو توضیح بدید . چون وقت خوندن کامل اون کتاب الکترونیک ندارم .
                      منبع داخلی و خارجی هم نیست که توضیح داده باشه .
                      حداقل بگید چرا ولتاژ کلکتور و امیتر کاهش پیدا میکنه ؟
                      و این یعنی وقتی دمای ترانزیستور بیشتر باشه . ترانزیستور بایاس بشه اختلاف ولتاژ بین امیتر و کلکتور کمتر هست نسبت به وقتی که دما پایین تر هست ؟ ؟

خوب این تاثیرات که همه مثبت هستند ! چه تاثیر منفی میزاره ؟ مثلا چرا پردازنده کامپیتر توی دمای بالاتر پایداریشو از دست میده ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tofan8
                        دقیقا دنبال این چرا ها هستم که بدونم آخه بهشون احتیاج دارم .
                        اگه ممکنه اون سه تا سوال رو که کردم رو توضیح بدید . چون وقت خوندن کامل اون کتاب الکترونیک ندارم .
                        منبع داخلی و خارجی هم نیست که توضیح داده باشه .
                        حداقل بگید چرا ولتاژ کلکتور و امیتر کاهش پیدا میکنه ؟
                        دوست عزیز باور کنید خیلی زمان بره که بخوام توضیح بدم چون خیلی بحث مفصله و توضیحات میکشه به اقلیت و الکثریت حفره و الکترون در نیمه هادی N ، p ، عرض ناحیه تخلیه و و و
                        باور کنید بدردتون نمیخوره ، اصلا اون حرفمو ندید بگیرید فقط بدونید افزایش دما چه تاثیراتی بر سازه و مدارتون میزاره ، حالا با این حال اگه وقت کردم چشم یه توضیحی بهتون میدم

نوشته اصلی توسط tofan8
                        و این یعنی وقتی دمای ترانزیستور بیشتر باشه . ترانزیستور بایاس بشه اختلاف ولتاژ بین امیتر و کلکتور کمتر هست نسبت به وقتی که دما پایین تر هست ؟ ؟
                        خوب این تاثیرات که همه مثبت هستند ! چه تاثیر منفی میزاره ؟ مثلا چرا پردازنده کامپیتر توی دمای بالاتر پایداریشو از دست میده ؟
                        فکر کنم درست مطالبی رو که گفتمو بهشون دقت نکردی
                        اولا من گفتم اختلاف ولتاژ پیوند بیس-امیتر کاهش پیدا میکنه نه کلکتور و امیتر ، در رابطه با اظهار نظر نسبت به سایر پارامترها باید به سایر اجزا مدار توجه کرد که چی هستند و در چه شرایط می باشن
                        بعدش کجا اینا مثبته ؟؟! وقتی که جریان نقطه کار ترانزیستور (Ic) افزایش پیدا میکنه در نتیجه نقطه پایداری ترانزیستور هم تغییر پیدا میکنه

دیدگاه

سلام
                          روشهای ‌کاهش اثر دما بر روی نقطه کار ترانزیستور را لطفا شرح دهید
                          من مداری دارم کا با تغییر دما و اثر ان بر ترانزیستور Bc547 ولتاژ خروجی ان نیم ولت تغییر می‌کند چه راهکاری
                          و یا گزینه دیگری برای کاهش اثر دما وجود دارد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X