اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شارژر ساده واسه باطری Backup

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شارژر ساده واسه باطری Backup

سلام به همه دوستان_آقا من دارم از این مدار استفاده میکنم که میکرو یک ساعت رو روی ال سی دی کاراکتری نشون میده که در زمانهای مشخص یک رله رو فعال میکنه - میخوام واسه مدارم یک باطری بک پ بزارم که وقتی برق رفت(در حد چندین ساعت) ساعت عقب نیفته _ در ضمن من از RTC استفاده نکردم و الان هم پشت فیبره مدارو درآوردم و داخل قاب هم گداشتم_فقط باطری بک پش مونده که بخرم و بزارم _ میخوام بدونم میشه Vcc که همون ولتاژ 5 ولت هست رو توسط مقاومتی چیزی به سر مثبت باطری زد تا در زمان بودن برق باطری شارژ بشه_ جاهم ندارم که بخوام شارژری داخل قاب درست کنمو بزارم _ راستی باطری که میخوام بخرم 4.8ولت هست که به صورت سری موازی به دست اومده _ نوع باطریشم نمیدونم چیه_اینم مداری که با Paint کشیدم :biggrin:_با تشکر از دوستان خوبم

مرسی
    ندانستن عیب نیست نپرسیدن عیب است.

پاسخ : شارژر ساده واسه باطری Backup

کارکردن که کار میکنه ولی همینم یه چیزی کم داره .یه مقاومت برای یک دهم کل جریان باطری با همون ولتاژ حساب کن بزار بین +۵ و مثبت باطری قبل از دیود اینجوری وقتی برق هست باطری از طریق این مقاومت شارژ میشه و وقتی برق قطع بشه باطری از مسیر دیود میکرو رو تغذیه میکنه در ضمن با مقاومتت یه دیود دیګه سری کن تا ولتاژ باطری از اون مسیر برنګرده
    اینم بګم اینجور مدارات چون باطری به صورت دایم در حال شارژ هست برای همین عمرش کم میشه
    روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط جعفر رضائی
      کارکردن که کار میکنه ولی همینم یه چیزی کم داره .یه مقاومت برای یک دهم کل جریان باطری با همون ولتاژ حساب کن بزار بین +۵ و مثبت باطری قبل از دیود اینجوری وقتی برق هست باطری از طریق این مقاومت شارژ میشه و وقتی برق قطع بشه باطری از مسیر دیود میکرو رو تغذیه میکنه در ضمن با مقاومتت یه دیود دیګه سری کن تا ولتاژ باطری از اون مسیر برنګرده
      اینم بګم اینجور مدارات چون باطری به صورت دایم در حال شارژ هست برای همین عمرش کم میشه
      با سلام مجدد
      3تا سوال:1_به نظر شما اگه باطری دائما شارژ بشه احتمال داره داغ کنه و بترکه_آخه شاید اومدیمو برق یک هفته شایدم بیشتر نرفت اینجوری باطری یکسره شارژ میشه احتمال داره بترکه؟؟؟؟
      2_اگه دیود با مقاومتم سری کنم که ولتاژ دو سر دیودم در حالتی که میخوام شارژ بشه 0.2 ولت میشه(تازه من از افت ولتاژ دوسر مقاومت هم صرف نظر کردم) و دیود فعال نمیشه پس عملا باطری هم شارژ نمیشه _ اگه دیود ژرمانیوم هم بزارم به نظر شما مشکل حله یعنی با 0.2 ولت دقیقا دیود ژرمانیوم وصل میشه؟
      مثل شکل زیر:

3_به نظر شما مقاومته ما بین تغذیه و دیود ( واسه شارژ باطری) رو چه مقداری انتخاب کنم.
      مرسی

دیدگاه

درود بر شما
        ببخشید نقش این دیود 1n4148 چیه ؟؟؟؟؟ oo:
        جلو گیری از شارژ باطری!!!!!!
        Fail Never
        گروه انجمن صوتی در تلگرام 09159126127
        دوستانی که تمایل دارن لطفا پیام بدین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jooly
          درود بر شما
          ببخشید نقش این دیود 1n4148 چیه ؟؟؟؟؟ oo:
          جلو گیری از شارژ باطری!!!!!!
          ن دوست من واسه اینه که اگه Vcc قطع شد و آند 4148 به اندازه 0.7 از کاتد اون مثبت تر شد دیود وصل بشه و باطری وارد مدار بشه و مدار از باطری استفاده کنه دیود بالاییش هم واسه اینه وقتی Vcc وصله باطری وارد مدار نشه

دیدگاه

ترکیدن که نه ولی اګه همونطور که ګفتی مدت زیادی در حال شارژ باشه عمرش کم میشه (مثل همین چراغهای ال ای دی شارژی که به راه پله ها و داخل خونه وصل میکنن)
            اګه بخای این حالت پیش نیاد میتونی ولتاژ دوسر باطری رو بسنجی و وقتی ولتاژی در دوسر مقاومت نبود جریان ښارژ رو با یه رله یا ترانزیستور قطع کنی
            من برای مدارهای خودم معمولا از باطری 12 ولت استفاده میکنم تا هم زمان دشارژ بالایی داشته باشم و هم مشکلاتی مثل افت ولتاژ دوسر دیود مسیر شارژ و در نتیجه ښارژ نشدن باطری نداشته باشم
            اون دیودی 1n4148 به دردت نمیخوره چون جریانی که عبور میده خیلی ضعیف هست و داغ میکنه بهتره از 1n4007 و یا قویتر استفاده کنی

دیدگاه

دوست عزیز اگر فقط برات مهمه که ساعت عقب نیفته و مهم نیست که وقتی برق رفت ساعت نشون بده می تونی با استفاده از ای سی ds1307 یه ساعت دقیق بسازی و لازم نیست که باطری و و چیزهای دیگه بسازی
              من آن گلبرگ مغرورم که می میرم ز بی آبی ولی با خفت و خواری پی شبنم نمی گردم.

دیدگاه

در ضمن یادت باشه اګه عمر باطری برات مهم هست مدارت رو جوری طرح کم که هرچندوقت یکبار باطری رو خودش دشارژ کنه

دیدگاه

اګه بخای این حالت پیش نیاد میتونی ولتاژ دوسر باطری رو بسنجی و وقتی ولتاژی در دوسر مقاومت نبود جریان ښارژ رو با یه رله یا ترانزیستور قطع کنی
                  سلام دوست عزیز
                  شما میگویید که دوسر باتری را اندازه بگیرم خب وقتی دوسر کدوم مقاومت ولتاژی نبود؟ کدوم مقاومت؟
                  ممنون
                  [glow=red,2,300]برنامه هاي آموزشي تست شده براي NXP LPC1768 با توابع CMSIS[/glow]
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76623.0

دیدگاه

سلام
                    ببخشید اشتباها بجای مقاومت نوشتم باطری
                    درستش اینه
                    اګه بخای این حالت پیش نیاد میتونی ولتاژ دوسر مقاومت رو بسنجی و وقتی ولتاژی در دوسر مقاومت نبود جریان ښارژ رو با یه رله یا ترانزیستور قطع کنی
                    منظورم از مقاومت همونی هست که سراه مسیر شارژ باطری هست
                    اګه ښارژ باطری کم باشه پس از مقاومت جریانی عبور میکنه .و به خاطر عبور جریان از مقاومت ولتاژی در دوسر مقاومت ایجاد میشه .شما با اندازه ګیری این ولتاژ میتونی شارژ شدن و یا نشدن باطری رو بفهمی

دیدگاه

سلام
                      ممنون
                      میشه بگید کدوم نقطه رو بدم به adc?
                      با تشکر
                      [glow=red,2,300]برنامه هاي آموزشي تست شده براي NXP LPC1768 با توابع CMSIS[/glow]

دیدگاه

سلام
                        باید خروجی مقاومت به طرف باطری رو بدی به میکرو البته این روش ایرادی هم داره .اون اینه که به خاطر کم بودن دقت میکرو در اندازه ګیری و همچنن بسیار کم بودن واتاژ ایجاد شده روی مقاومت .این روش کمی دقتش پایین هست .من یه پیشنهاد بهتر برات دارم
                        http://upload.tehran98.com/img1/j358vu1pi2p28hv1cigu.jpg
                        نقطه A ولتاژ اصلی مدار رو چک میکنه تا اګه برق قطع شد عملیات ښارژ رو متوقف کنه
                        نقطه B به میکرو کنترل کننده شارژ وصل میشه که در ورتی که ولتاژ باطری کم شد و نیاز به شارژ داشت رله مربوطه رو وصل کنه و باطری شارژ بشه
                        نقطه C به adc میکروی کنترل کننده ښارژ وصل میشه که شارژ باطری رو اندازه میګیره و در صورت کاهش شارژ رله رو وصل میکنه (به مدت نیم ساعت بعد دوباره رله قطع میشه و دوباره اندازه ګیری شارژ)
                        نقطه D خروجی مدار هست

دیدگاه

سلام
                          باید خروجی مقاومت به طرف باطری رو بدی به میکرو البته این روش ایرادی هم داره .اون اینه که به خاطر کم بودن دقت میکرو در اندازه ګیری و همچنن بسیار کم بودن واتاژ ایجاد شده روی مقاومت .این روش کمی دقتش پایین هست .من یه پیشنهاد بهتر برات دارم
                          http://upload.tehran98.com/img1/j358vu1pi2p28hv1cigu.jpg
                          نقطه A ولتاژ اصلی مدار رو چک میکنه تا اګه برق قطع شد عملیات ښارژ رو متوقف کنه
                          نقطه B به میکرو کنترل کننده شارژ وصل میشه که در ورتی که ولتاژ باطری کم شد و نیاز به شارژ داشت رله مربوطه رو وصل کنه و باطری شارژ بشه
                          نقطه C به adc میکروی کنترل کننده ښارژ وصل میشه که شارژ باطری رو اندازه میګیره و در صورت کاهش شارژ رله رو وصل میکنه (به مدت نیم ساعت بعد دوباره رله قطع میشه و دوباره اندازه ګیری شارژ)
                          نقطه D خروجی مدار هست
                          ممنون از کمکتون
                          این نقطه E توی نقشه چیه؟

دیدگاه

سلام.
                            دوست عزیز چرا خودتو اذیت میکنی.یک ایسی DS1307 بنداز تو مدارت.با یک باطری سکه ای 2025 تا 10 سال واست ساعت و تاریخ رو میشمره.دقیق.حافظه با یک باتری سکه ای 10 سال بدون برق کمه؟؟
                            ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

من هم گفتم انگار نه انگار
                              دوستان هیچ کس توجه نکرد
                              من آن گلبرگ مغرورم که می میرم ز بی آبی ولی با خفت و خواری پی شبنم نمی گردم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X