اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تغذیه سوییچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع تغذیه سوییچینگ

سلام میشه راهنمایی کنین که واسه طراحی منیع سوییچینگ چطور باید توپولوژی اونو از روی ولتاژ و جریانش انتخاب کنی و اگر منبعی دارین که اینو بررسی کرده بزارین

پاسخ : منبع تغذیه سوییچینگ

میزان توان تپولوژی رو تعیین میکنه یه سر به لینک زیر بزن
    http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/smps_e.html

دیدگاه

چه توانی لازم دارید؟ ولتاژ ورودی و خروجی چی هست؟ توان چقدره؟

دیدگاه

یه منبع 30 ولت و 20 امپره

دیدگاه

حتماً باید بری سراغ هاف بریج یا فول بریج من این مدار هاف بریج رو ساختم عالی هست تمام قطعاتش هم اینجا(تهران) پیدا میشه.

البته من در توان کمتر استفاده کردم . شما باید سیم پیچ خروجی رو هم تغییر بدید البته اون زنر های فید بک هم باید تغییر کنن و از یک زنر 30 ولتی باید استفاده بشه
          مدار یه مشکل کوچیک داره اونم اینه که از اضافه بار محافظت نشده که با اضافه کردن یه مقاومت کم و پر توان روی سورس ماسفت پایینی به عنوان شنت و برسی جریان گذشته از اون و با استفاده از پایه شات دان آیس میتونی یک مدار محافظ ساده براش بسازی و یا میتونی از ترانس جریان (من بلد نیستم چطوری اگه دوستانی که میدونن چطوری میشه از ترانس جریان برای حفاظت از اضافه بار استفاده کرد یه توضیح بدن ممنون میشم) استفاده کنی
          البته فکر کنم PCB مدار رو هم داشته باشم اگه خواستی بسازی بگو تا پیداش کنم و برات بذارم
          ولتاژ خود آیسی ها هم توسط یه ترانس 12 ولت تامین میشه .
          یادت باشه دیود های بین درین و سورس ماسفت ها قابل حذف هستند ولی بازده مدار با وجود اونها بالاتره و ماسفت ها کمتر گرم میشن
          راستش من تجربه زیادی در منابع تغذییه سوئیچینگ ندارم و قسمت اصلی و پر درده سر مدار هم ترانس اون هست که من دادم یکی از دوستان که اینکاره بود برام پیچید اون گفت که باید نصف سیم پیچ اولیه رو اول بپیچی و بعد سیم پیچ ثانویه و بعد دوباره ادامه سیم پیچ اولیه حالا نمیدونم درست گفت یا اونم .....
          ولی خب دوستان زیادی هستند که اینجا راهنمایی کنند.

دیدگاه

دستت درد نکنه فقط میشه بگی مدارشو چجوری طراحی کردی چون من یه 600 وات باید طراحی کنم و با گزارش کامل بدم به استاد البته بعد کنکور میخام عملیشم درست کنم ولی فعلا دارم بحث طراحیشو دنبال میکنم.بعد اگر با نرم افزار جز به جز طراحیش کردین نرم افزارشو بگین چون دارم تو نرم افزارا دنبال ای سی کنترلرش میگردم ولی پیدا نمیشه

دیدگاه

راستش این مدار رو من طراحی نکردم.
              ولی خیلی سادست توان 600 وات رو هم که باید بده چون سازنده برای 700 وات طراحی کرده
              شبیه سازی این مدار فکر کنم تقریباً نشدنی باشه(البته به صورت کامل) از آیسی های سوئیچینگ فقط TL494 در برنامه پروتل هست (البته این مدار رو هم میشه با TL494 ساخت) . البته کتابخانه sg3525 و tl494 را برای پرتئوس دارم که حداقل برای من درست کار نکرد. ولی میتونی مدار را در پرتئوس پیاده کنی و بجای آیسی ها از پالس استفاده کنی. در ضمن میتونی آیسی irs2110 رو هم حذف کنی و بجاش از ترانس درایور هاف بریج یا فول بریج استفاده کنی. ولی خوب همینجوری مدار یه ترانس پر درده سر داره و ارزش نداره درگیر یه ترانس دیگه هم بشی برای تغذیه آیسی هم چون قراره بره پیش استاد (کلاً استاد ها گیر هستند) ترانس یکم ضایع هست بهتره از یک منبع سوئیچینگ ساده (فلای بک) استفاده کنی که به صورت کامل میتونی از قسمت 5 ولت استند بای یک پاور خراب کامپیوتر کپی برداری کنی و حتی ترانس 5 ولت استند بای رو هم به صورت کامل و بدون تغییر رو مدارت بذاری (ترانس استند بای پاور کامپیوتر علاوه بر 5 ولت یک 12 ولت هم برای تغذیه آیسی داره) این قسمت از یک ترانزیستور کوچک و یک ماسفت ضعیف و یک اپتو کوپلر و یه چند تا مقاومت و دیود تشکیل شده.

البته الان دارم روی تغییر خروجی پاور کامپیوتر به دوبل 35 ولت کار میکنم به یه جاهایی هم رسیدم تا چند روزه دیگه که کامل بشه تاپیکش رو میزنم شاید به دردت بخوره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamid_ec
                حتماً باید بری سراغ هاف بریج یا فول بریج من این مدار هاف بریج رو ساختم عالی هست تمام قطعاتش هم اینجا(تهران) پیدا میشه.

البته فکر کنم PCB مدار رو هم داشته باشم اگه خواستی بسازی بگو تا پیداش کنم و برات بذارم
                حمید خان ممکنه pcb این مدار رو برای ما هم قرار بدین.
                مدار چقدر براتون خرج داشت ؟؟
                راستی اون ترانس رو باید بپیچیم یا اینکه میشه از ترانس یک پاور سوخته هم استفاده کرد ؟؟
                با تشکر

دیدگاه

PCB رو میگردم و پیدا میکنم براتون میزارم تا فردا! (کامپیوترم خیلی بهم ریخته هست)
                  در مورد قیمت هم
                  کل قسمت ورودی برق شهر رو میتونی از قسمت ورودی پاور کامپیوتر استفاده کنی
                  sg3525 حدود 1000 تومان
                  irs2110 حدود 5000 تومان
                  ماسقت ها هم هر کدوم حدود 6000 تومان
                  دیود های خروجی هم من BYW29 رو خیلی دوست دارم و از اون استفاده کردم هر کدوم 1000 تومان . 4 تا لازم داری
                  هسته ترانس هم الان قیمت ندارم ولی میتونی از هسته پاور کامپیوتر هم استفاده کنی البته با توجه به توان درخواستی
                  البته این قطعات برای توان 700 وات هست و برای توان های کمتر میتونید از ماسفت های ارزون تر مثل irf740 استفاده کنید و همچنین دیود های خروجی رو هم کم توان تر انتخاب کنید
                  ولی روی هم رفته فکر کنم زیر 20 هزار تومان تموم بشه اون موقع که من ساختم با توان حدود 300 وات زیر 10 هزار تومان شد.
                  راستی اون ترانس رو باید بپیچیم یا اینکه میشه از ترانس یک پاور سوخته هم استفاده کرد ؟؟
                  بله حتماً باید خودتون بپیچید.

دیدگاه

درود بر شما دوست عزیز
                    به جای اون mur440 چی میشه گذاشت؟؟؟؟؟؟
                    و mur120 چه طور؟؟؟؟؟؟
                    Fail Never
                    گروه انجمن صوتی در تلگرام 09159126127
                    دوستانی که تمایل دارن لطفا پیام بدین

دیدگاه

سلام
                      اگه مستقیم خروجی Sg 3525 رو به ماسفت ها بدیم فک نکنم مشکلی پیش بیاد ؟ چون ماسفت با ولتاژ روشن میشه نه جریان.
                      یه خازن اسنابر هم ماسفت ها میخواد که نزاشته

یه سوال دیگه اگه این مدار سوئیچینگ هست پس باید تمام اجزاش سوئیچینگ باشه .پس اون ترانس رو باید جاش یه فلای بک بگذاریم
                      اگه اینو بدیم دست مشتری که میگه این کجاش سوئیچینگه

در ضمن میشه به این مدار یه ولوم اضافه کرد که جریان رو کنترل کرد؟؟

دیدگاه

به جای اون mur440 چی میشه گذاشت؟؟؟؟؟؟
                        هردیودی تو رنج ولتاژ و جریان mur440 باشه فرقی نمیکنه فقط باید fast باشه
                        البته این دیودی که شما گفتید برای توان یک چهارم مناسبه یعنی یه چیزی تو رنج 150 وات
                        اگه مستقیم خروجی Sg 3525 رو به ماسفت ها بدیم فک نکنم مشکلی پیش بیاد ؟ چون ماسفت با ولتاژ روشن میشه نه جریان.
                        یه خازن اسنابر هم ماسفت ها میخواد که نزاشته
                        خیر نمیشه خروجی sg3525 رو مستقیم به ماسفت ها متصل کرد. و برای اینکار (یعنی اتصال مستقیم sg3525 به ماسفت ها) باید توپولوژی مدار عوض بشه و توپولوژی میشه push pull (بهش نوعی فلای بک هم میگن) و برای این توان مناسب نمیباشد. در ضمن در توپولوژی push pull هم بهتر از درایور جریان استفاده بشه.
                        نقل قول از آقای nimra
                        سلام مجدد
                        اولا در مورد ماسفت:
                        ترانزیستورهای اثر میدانی با تکنولوژی فلز نیمه هادی بر خلاف BJT که تمام پیونداش سیلیکان هست و فلز نیست
                        ّFET:مخفف Field Effect Transistor هست که بر خلاف BJT که با جریان بیس روشن میشه و ماسفت با میدان الکتریکی روشن میشه
                        میدان الکتریکی که روی خازن گیت به سورس میفته باعث میشه که کانال ماسفت پر از حامل بشه
                        اگر یک ولتاژ دی سی به گیت متصل بشه خازن شروع میکنه به شارژ شدن و زمانی که ولتاژ روی گیت به سورس به مقدار کافی(از حد آستانه)تازه ماسفت روشن میشه میره تو ناحیه خطی یا همون Saturate
                        هرچی گیت ماسفت ولتاژ بیشتر روش بیفته این کانال حاملاش بیشتر میشه تا اینکه از یه جایی به بعد میره تو ناحیه سوئیچینگ یا ترایود یا مقاومتی
                        این ناحیه فقط عملکرد غیر خطی داره و به درد تقویت نمیخوره و ماسفت مثله یک عنصر مقاومتی میشه که درین به سورسش با مقاومت RDS خیلی کم به هم وصل میشه
                        حالا مسئله اصلی اینه که اگر این خازن بهش ولتاژ AC وصل بشه مثل هر خازنی تو فرکانس پایین امپدانسش زیاده ولی هرچی فرکانس بره بالاتر رفته رفته امپدانسش کم میشه پس جریان زیادی میخواد واسه راه اندازی
                        هرچی فرکانس سوئیچینگتون کمتر باشه جریان کمتری هم میخواد
                        در مورد خازن اسنابر هم باید بگم در توپولوژی هاف بریج من ندیدمش و فکر نمیکنم لازم باشه تو فلای بک میزارن .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X