اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد 2تا آی سی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد 2تا آی سی

درود بر دوستان
    میخواستم یه توضیحی در مورد عملکرد این 2تا آی سی بدید .
    74HC4017

7493

پاسخ : کمک در مورد 2تا آی سی

با سلام

هر دو شمارنده هستند.فعلا 4017 رو براتون توضیح میدم.
    اگه ما به پایه کلاک 4017 یه پالس بدیم هر لحظه ای که پالس از مقدار صفر به یک افزایش پیدا کنه خروجی اول 4017 روشن میشه.دقت کنید که منظور از خروجی اول ، پایه اول 4017 نیست بلکه اولین شمارنده 4017 هست که فکر کنم پایه 3 باشه.حالا پایه 3 یک شده و کلاک چون دائماً در حال تغییره دوباره از مقدار صفر به یک افزایش پیدا میکنه و در این لحظه پایه 3 صفر میشه و شمارنده بعدی 4017 یک میشه و همین طور کار ادامه پیدا میکنه.هر وقت هم پایه ریست 4017 یک بشه شمارنده دوباره شروع میکنه و با افزایش پالس به مقدار یک شمارنده اول 4017 یعنی پایه 3 رو فعال میکنه.پایه clock enable که فکر کنم پایه 13 باشه هم باید صفر(گراند) باشه تا آیسی به تغییرات پالس جواب بده.

حالا در مورد 7493

این طور که دیده میشه این آیسی دو تا رودی شمارنده داره که پایه های 14 و 1 هستند.یکی از اون ها input A و دیگری input B هستش.4 تا هم خروجی داره از QَA تا QD.که این 4 تا خروجی طوری روشن و خاموش میشن که در مبنای دو انگار کار میکنن.ما پالس رو به input A وصل می کنیم و QA رو به input B وصل می کنیم.

من این طور فهمیدم که آیسی ما حساس به لبه پایین رونده پالس هست(این موضوع درباره خروجی های QB تا QD صدق میکنه ).خروجی QA با تغییرات پالس ورودی تغییر میکنه یعنی هربار که پالس جابجا شد QA هم تغییر میکنه ولی QB تا QD هر کدوم به خروجی قبلی وابسته هستن.یعنی QB به QA وابسته هست و QC به QB و QD به QC وابسته هست.واین 3 تا خروجی به لبه پایین رونده خروجی هایی که بهشون وابسته هستن حساسن.

یعنی هر وقت QC صفر بود و بعد از مدتی یک شد QD هیچ تغییری نمیکنه ولی الان که QC یک شده بخواد صفر بشه QD یک میشه.نمیدونم خوب توضیح دادم یا نه؟

به نظرم این آیسی میتونه کارهای دیگه ای هم برامون انجام بده که من نمیدونم.برای این که عملکردشو که گفتم ببینین میتونین تو پروتئوس شبیه سازیش کنین.

اگر بگیم که خروجی های این آیسی یه عددی می سازن ، اون عدد ترتیبش این طوری هست : QDQCQBQA
    البته این عدد در مبنای 2 هست

اون مبنای دو که گفتم رو فهمیدین ؟مثلاً اگه خروجی ها این طوری باشن: 1011 در واقع عدد 13 رو به ما میده .عدد 1011 در مبنای 2 هست.

دیدگاه

بسیار سپاسگزارم @};- @};- @};- @};-

یکی از مشکلات حل شد

در مورد این مدارها کجا میتونم چیزی پیدا کنم ؟
      نحوه ی محاسبه ی قطعات رو میخوام
      هرچی کتاب و سایت بود زیرو رو کردم پیداشون نکردم . اصلا همه جور مولد هست به جز اینا .
      کار مدار تولید موج پله ای هست

تو مدار دومی ظرفیت خازن رو میخوایم

دیدگاه

میگم تو مدار اول خروجی کجاست؟

مدار دوم رو تو پروتئوس زدم جوابی نداد یعنی خروجی دائماً صفر بود. oo:هر چی هم خودم فکر کردم به نتیجه ای نرسیدم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط edris.noei
          میگم تو مدار اول خروجی کجاست؟

مدار دوم رو تو پروتئوس زدم جوابی نداد یعنی خروجی دائماً صفر بود. oo:هر چی هم خودم فکر کردم به نتیجه ای نرسیدم.
          خروجی مدار اول که همون خروجی 741 هست .

من بستم تو پروتئوس جواب هم داد .
          ولی به صورت تئوری میخوام پیدا کنم مقدار ظرفیت خازن تو مدار 2 و مقدار مقاومتی که بین پایه 2 و 6 پ امپ هست .

دیدگاه

این خروجی مدار 2 هست

اینم خروجی مدار 1 :

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan_messi
              این خروجی مدار 2 هست

اینم خروجی مدار 1 :
              نمیدونم اصلاً چرا شکل موجا این طوری شدن!!!!

ولی اون افت ولتاژ به خاطر یک شدن پایه 2 4017 هست.اون خازن هم هر چقدر بزرگتر انتخاب بشه این افزایش های پله ای کوچکتر میشه و هر چی کوچیکتر باشه اون افزایش بزرگتر میشه وزمان شارژ شدنش هم کمتر میشه مثلاً شاید تو مدت زمان یه پالس خازن تا حداکثر ولتاژ شارژ بشه.اگه جریان شاخه خازن رو بدست بشه آورد و متوسطش رو در زمان یه پالس ضرب کرد ، بار انتقالی به خازن پیدا میشه و حالا هر چقدر افزایش ولتاژ بخوایم با فرمول C=Q/V خازن بدست میاد.

دیدگاه

سلام
                می دونم خیلی وخته این تایپک ادامه پیدا نکرده ولی برا نظم انجمن سوالم رو همین جا میگم
                من یه ایسی میخوام ک مثل 4017 با پالس دادن به یه پایه خروجی ها رو یک کنه با این تفاوت که با پالس بعدی علاوه بر اینکه خروجی بعدی یک بشه خروجی های قبلی هم یک باقی بمونن.
                دوستان اگه آیسی ای با این قابلیت میشناسن بگن و طرز کارشم بذارن
                با تشکر فراوان
                اشــــــتباه اصلـــــــي ما در زندگـــــــي

هـــــــــزاران کار غلطي نيست که انجام ميدهيم،

بلکه هزاران کار درستي است که براي اشخاص غلط انجام ميدهيم !!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X