اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل سطوح در 1768

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تبدیل سطوح در 1768

سلام دوستان.
    3 تا سوال:
    1- 1768 1 منطقیش3.3 ولته دیگه؟؟ یعنی باید برای vcc از رگولاتور 3.3 استفاده کنیم دیگه؟؟
    2- من می خوام خروجی سطح 5ولت رو با فرکانس بالای 1 مگ به آرم بدم. لازمه تبدیلش کنم؟؟ یا نه خودش هماهنگ می کنه؟
    3- اگه بخوام 3.3 خروجی رو به 12 ولت با جریان 80 میلی آمپر تبدیل کنم چی پیشنهاد می کنید؟
    ممنون

اين که تعداد تشکر هاي اهدايي يه کاربر زياده به اين معنا نيست. که چيزي بلد نيست؛ بلکه نشانه اينه که به تلاش بقيه بچه ها احترام مي گذاره

پاسخ : تبدیل سطوح در 1768

1- خب آره lf33
    2- قاعدش اینه که سطح 3.3 برای مدارات دیجیتال با 5 ولت فرقی نداشته باشه ولی برای تبدیلش 3.3 به 5 ولت یا 5 ولت به 3.3 با فرکانس بالا میتونی از 74hc4050 استفاده کنی
    3- استفاده از ترانزیستور خیلی راحته ولی یه راه خیلی ساده تر استفاده از آیسی uln2003 هست که بدون هیچ قطعه اضافی میتونه 500 میلی آمپر بده اونم تو 6 کانال البته نمیشه تو فرکانس بالا ازش استفاده

دیدگاه

ممنون
      74hc4050 حدودا چنده؟
      uln2003 فرکانس 100 هرتز رو جواب می ده؟؟ می شه ولتاژ خروجی رو تنظیم کرد؟
      اين که تعداد تشکر هاي اهدايي يه کاربر زياده به اين معنا نيست. که چيزي بلد نيست؛ بلکه نشانه اينه که به تلاش بقيه بچه ها احترام مي گذاره

دیدگاه

74hc4050 قدیم تو ارزونی 200 تومان بود
        uln2003 هم الان حدودآً 400 تومان هست فکر کنم فرکانس 100 هرتز رو جواب بده بازهم به دیتاشیت مراجعه کن برای ولتاژ هم مشکلی نداری چون uln2003 فقط خروجی ها رو زمین میکنه و ولتاژ بستگی به خودت داره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amirkhan_0o0
          ممنون
          74hc4050 حدودا چنده؟
          uln2003 فرکانس 100 هرتز رو جواب می ده؟؟ می شه ولتاژ خروجی رو تنظیم کرد؟
          با تشکر از دوستمون امیرخان :smile:

قیمت رو که سرچ کنید، ریخته :biggrin:
          فرکانس 100کیلو رو هم جواب میده، 100هرتز که طبیعیه :smile:
          ولتاژ خروجی در حالت طبیعی قابل تنظیم نیست و خروجی این IC (یعنی uln2003) صفر هستش
          البته uln2803 هم هست که خروجی یک منطقی میده اما قیمتش چند برابر 2003 هستش

در مورد سوال سومتون هم
          - اگه بخوام 3.3 خروجی رو به 12 ولت با جریان 80 میلی آمپر تبدیل کنم چی پیشنهاد می کنید؟
          چون جریان خروجی پایینه، به راحتی با یک ترانزیستور شماره زوج (مثل bc636 - bc640 و...) میتونید عمل سوئیچینگ رو انجام بدید(البته این عمل اسمش تبدیل نمیشه، فقط سوئیچه، یعنی شما باید تغذیه 12ولت تو مدارتون داشته باشید)
          اونچيزي که در دانشگاه ياد ميگيريد، "الفبايي" هست براي نوشتن يک "رمان" !!

دیدگاه

سلام
            اگه بخوام با یه ماژول با رابط سریال و باود ریت 115200 که منطقش 3.3 ولت هست به میکروم که 5ولت هست دو طرفه دیتا بفرستم چه کار میتونم کنم؟
            ;()((void (*)(void))0x0000))

دیدگاه

74hc4050 با 74hc4051 یکیه؟
              فروشنده نداشت گفت این TTL اونه! درسته؟ یه لحظه شک کردم گفتم قبل از خوندن دیتاشیت اینجا هم مطرح کنم

دیدگاه

اگه بخوام با یه ماژول با رابط سریال و باود ریت 115200 که منطقش 3.3 ولت هست به میکروم که 5ولت هست دو طرفه دیتا بفرستم چه کار میتونم کنم؟
                برای ارسال از ماژول به میکرو مشکلی نیست و میتونید به صورت مستقیم اتصال بدبد ولی برای ارسال از میکروبه ماژول یا از تقسیم مقاومتی استفاده میکنی و یا از بافر CMOS با شماره CD4050
                فروشنده نداشت گفت این TTL اونه! درسته؟ یه لحظه شک کردم گفتم قبل از خوندن دیتاشیت اینجا هم مطرح کنم
                امان از این فروشنده های ..................
                کلاً سری 74HC نوع TTL قطعات CMOS هستند ولی 74hc4051 مولتی پلکسر آنالوگه شما باید همون 74HC4050 رو بگیری و اگه فرکانست پایین تر از 2 مگاهرتز هست میتونی از CD4050 هم استفاده کنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamid_ec
                  CMOS با شماره CD4050امان از این فروشنده های ..................
                  کلاً سری 74HC نوع TTL قطعات CMOS هستند ولی 74hc4051 مولتی پلکسر آنالوگه شما باید همون 74HC4050 رو بگیری و اگه فرکانست پایین تر از 2 مگاهرتز هست میتونی از CD4050 هم استفاده کنی.
                  cd4050 کهHex Non-Inverting Buffer هست. تو دیتاشیتش خوندم.
                  اونوقت خروجی 3.3 رو چجوری ازش بگیرم؟؟
                  راستی با تقسیم مقاومتی 1.5k و 3.3k نمی شه خروجی 5 ولت رو به 3.3 آرم داد؟
                  راستی نمی دونید ورودی پایه های آرم چند میکرو یا میلی آمپر می کشه؟؟
                  ممنون و شرمنده که سوالهام ابتداییه

دیدگاه

cd4050 کهHex Non-Inverting Buffer هست. تو دیتاشیتش خوندم.
                    خب مگه قراره چی باشه
                    اونوقت خروجی 3.3 رو چجوری ازش بگیرم؟؟
                    وقتی ولتاژ آیس رو 3.3 ولت بدی اونوقت اگه ورودی 5 ولت بهش بدی چون CMOS هست مشکلی براش پیش نمیاد و تو خروجی هم چون تغذیش 3.3 هست 3.3 ولت میده . به همین سادگی و به همین خشمزه گی
                    راستی با تقسیم مقاومتی 1.5k و 3.3k نمی شه خروجی 5 ولت رو به 3.3 آرم داد؟
                    من با 2.2k و 3.3k جواب گرفتم
                    راستی نمی دونید ورودی پایه های آرم چند میکرو یا میلی آمپر می کشه؟؟
                    راسنش نمیدونم ولی تو دیتا شیتش حتماً نوشته :sad:

دیدگاه

سلام
                      چرا از آی سی های بافر سری TTL استفاده نمی کنید؟! این آی سیها هم منطق یک و هم صفر رو پشتیبانی می کنن. فکر کنم تاخیرشون هم 4ns هست.

راسنش نمیدونم ولی تو دیتا شیتش حتماً نوشته :sad:
                      فکر کنم در حد میکرو هست. اگر از 74hc244 استفاده کنید هم مشکل جریانتون حل میشه و هم سطح منطق

دیدگاه

سلام
                        چرا از آی سی های بافر سری TTL استفاده نمی کنید؟! این آی سیها هم منطق یک و هم صفر رو پشتیبانی می کنن. فکر کنم تاخیرشون هم 4ns هست.
                        74hc4050 هم بافر TTL هست دیگه تو پست دوم گفتم

دیدگاه

شاید جاش اینجا نباشه(گرچه بی ارتباط هم نیست)
                          برای تبدیل 3.3 ولت به 12 در فرکانس نزدیک به 10مگ،bc640 بهتره یا irf610 ؟
                          شنیده ام که irf ها علاوه بر جریان بالا نویز پذیری کمتری دارند و با توجه به مولفه شون، برای سوئیچ کردن شکل موج تمیز تری خواهیم داشت!!!
                          چون جریان خروجی پایینه، به راحتی با یک ترانزیستور شماره زوج (مثل bc636 - bc640 و...) میتونید عمل سوئیچینگ رو انجام بدید(البته این عمل اسمش تبدیل نمیشه، فقط سوئیچه، یعنی شما باید تغذیه 12ولت تو مدارتون داشته باشید)
                          برای زمان های صعود استفاده از ترانزیستور دو قطبی مشکل ایجاد نمی کنه؟ برای من خیلی مهمه که شکل موج تا حد امکان مربعی باشه؟
                          برای این کار فت ها مناسب تر نیستند؟

دیدگاه

پورت IO میکرو های سری آرم مجهز به مقاومت پول پ داخلی هستند ولی یک امکانی براشون در نضر گرفته شده که شما میتونید این مقاومت پول پ ئاخلی رو غیر فعال کنید تا بتونید از یک مقاومت پول پ خارجی استفاده کنید .
                            این عمل دقیقا برای تبدیل سطوح ولتاز است .
                            تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                            داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                              پورت IO میکرو های سری آرم مجهز به مقاومت پول پ داخلی هستند ولی یک امکانی براشون در نضر گرفته شده که شما میتونید این مقاومت پول پ ئاخلی رو غیر فعال کنید تا بتونید از یک مقاومت پول پ خارجی استفاده کنید .
                              این عمل دقیقا برای تبدیل سطوح ولتاز است .
                              ممنون
                              من می خوام یه موتور رو که حداکثر 80میلی آمپر جریان می کشه رو به میکرو وصل کنم. شما منظورتون اینه که Pinmode رو روی حالتی که پول پ داخلی نداره(اپن درین) تنظیم کنم و با یه مقاومت 1کیلو به ولتاژ 12 ولت وصل کنم.
                              خب. وقتی خروجی میکرو صفر هست با 12 ولت پول پ می شه. اما وقتی 1 هست 3.3 می شه؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X