اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

افت ولتاژ دوسر دیود

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

افت ولتاژ دوسر دیود

سلام دوستان ببخشید این سوال پیش پا افتاده رو میپرسم ولی ذهنمو مشغول کرده_در این شکل آیا جفت دیودها وصل هستند؟یا یکی وصله یکی قطع یا هردو قطع؟یعنی ولتاژ دو سر باطری به Vcc منتقل میشه یا نه_ مرسی
    ندانستن عیب نیست نپرسیدن عیب است.

پاسخ : افت ولتاژ دوسر دیود

این شکل سمت راستت رو متوجه نشدم چیه
    مداره یا باطری ئی چیزیه؟
    اگـ مدار باشه، اونوقت جفت دیودا در حال هدایت هستند، ولی اگـ دیودهات سیلیسم باشه اونجا کـ زدی 5 ولت حدودا 4.6 ولت داری
    چون دو سر هر دیود 0.7 ولت افت داری، و 0.7*2 میشه 1.4
    ولی اگـ ژرمانیوم باشه، ولتاژت از 5 ولت تجاوز میکنه

ضمنا، وقتی دو تا دیودِ سری (معمولی) داری و از وسطشون خروجی نگرفتی (یعنی آند یکی فقط بـ کاتد اون یکی وصله) دو حالت وجود داره
    یا هر دو قطعن، یا هر دو وصلن نمیشه یکیش وصل باشه، اونیکی قطع :agree:

اگـ جایی اشتباه کردم خوشحال میشم بگین :mrgreen:
    ما را نه غم دوزخ است ، نه حرص بهشت

دیدگاه

درود دوست عزیز :
      اگه دلیل علمیشو میخوای بیا اینجا : http://lioncomputer.ir/forum/index.p...=15674&hl=
      قسمت ترانزیستور ها چگونه کار میکنند .(توضیح نیمه هادی ها و ..)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط raad07
        این شکل سمت راستت رو متوجه نشدم چیه
        مداره یا باطری ئی چیزیه؟
        اگـ مدار باشه، اونوقت جفت دیودا در حال هدایت هستند، ولی اگـ دیودهات سیلیسم باشه اونجا کـ زدی 5 ولت حدودا 4.6 ولت داری
        چون دو سر هر دیود 0.7 ولت افت داری، و 0.7*2 میشه 1.4
        ولی اگـ ژرمانیوم باشه، ولتاژت از 5 ولت تجاوز میکنه

ضمنا، وقتی دو تا دیودِ سری (معمولی) داری و از وسطشون خروجی نگرفتی (یعنی آند یکی فقط بـ کاتد اون یکی وصله) دو حالت وجود داره
        یا هر دو قطعن، یا هر دو وصلن نمیشه یکیش وصل باشه، اونیکی قطع :agree:

اگـ جایی اشتباه کردم خوشحال میشم بگین :mrgreen:
        دوست من اون سمت راستیه یک میکرو هست(MEGA8)_اگه اینطور باشه که شما گفتی پس این قضیه که میگن باید آند از کاتد0.7 بیشتر باشه تادیود وصل بشه چی میشه_اینجاهم که اختلاف اون دوسر 1 ولته و واسه وصل شدن دیودها(2تا دیود)به 1.4 ولت احتیاجه _ چرا باید دیودها وصل بشه؟ :question:

دیدگاه

سلام
          دیتاشیت دیود 1n4148 رو ببینیم متوجه می شویم که مینیوم ولتاژ برای روشن شدن 62. و ماکزیمم 7. خواهد بود که من با فرض 7. خدمتتون عرض می کنم
          دو دیود را دو منبع ولتاژ .7 ولتی یا همون 1.4 در نظر می گیریم، برای اینکه دیودها هدایت کنند باید ولتاژ آند نسبت به کاتد .7 بیشتر باشد و چون دو دیود داریم باید آند کل 1.4 بیشتر از کاتد کل باشد ،
          در قسمت آند 6 ولت داریم که منهای 1.4 می کنیم و خواهیم داشت 4.6 ولت یعنی اگر ولتاژ قسمت کاتد ماکزیمم ولتاژش برابر 4.6 ولت باشد هر دو دیود روشن خواهد بود و از این مقدار بیشتر دیودها خاموش.
          پس به طبع دو دیود در هنگام وصل دو منبع خاموش و در زمان قطع منبع 5 ولتی یا افت منبع 5 ولتی به مقدار 4.6 دیودها روشن می شوند
          هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
            سلام
            دیتاشیت دیود 1n4148 رو ببینیم متوجه می شویم که مینیوم ولتاژ برای روشن شدن 62. و ماکزیمم 7. خواهد بود که من با فرض 7. خدمتتون عرض می کنم
            دو دیود را دو منبع ولتاژ .7 ولتی یا همون 1.4 در نظر می گیریم، برای اینکه دیودها هدایت کنند باید ولتاژ آند نسبت به کاتد .7 بیشتر باشد و چون دو دیود داریم باید آند کل 1.4 بیشتر از کاتد کل باشد ،
            در قسمت آند 6 ولت داریم که منهای 1.4 می کنیم و خواهیم داشت 4.6 ولت یعنی اگر ولتاژ قسمت کاتد ماکزیمم ولتاژش برابر 4.6 ولت باشد هر دو دیود روشن خواهد بود و از این مقدار بیشتر دیودها خاموش.
            پس به طبع دو دیود در هنگام وصل دو منبع خاموش و در زمان قطع منبع 5 ولتی یا افت منبع 5 ولتی به مقدار 4.6 دیودها روشن می شوند
            سلام _ مرسی _ حالا قانع شدم :smile:

دیدگاه

مرسی دوست عزیز baby

البته ایشون فک کردن راستیه تغذیه است (کـ اول منم همین فکرو کردم)
              ولی اگـ میکرو باشه، مطمئنا با احتساب 1.4 ولت کاهش از تغذیه، میکرو با ولتاژ 4.6 شروع بـ کار میکنه کـ این ولتاژ برای راه اندازیه میکرو کافیه

ضمنا، اونجائی کـ نوشته شده 5 ولت اشتباهه
              ما را نه غم دوزخ است ، نه حرص بهشت

دیدگاه

سلام دوستان
                بنده یه آداپتور دارم که ولتاژ خروجی اون 5.7 ولت هست و میخوام اون رو به 4.2 ولت برسونم
                طبق بررسی هایی که انجام دادم برای این کار میشه از دیود ها استفاده کرد
                من دیود 1N5408 رو برای این کار در نظر دارم و طبق دیتا شیت اون به ازای هر دیود باید 1.2 ولت کاهش ولتاژ داشته باشم اما بعد از اتصال دیود و اندازه گیری ولتاژ تنها 0.2 ولت ولتاژ افت کرده
                کسی میدونه علت این موضوع چی هست و من رو راهنمایی کنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamidtb نمایش پست ها
                  سلام دوستان
                  بنده یه آداپتور دارم که ولتاژ خروجی اون 5.7 ولت هست و میخوام اون رو به 4.2 ولت برسونم
                  طبق بررسی هایی که انجام دادم برای این کار میشه از دیود ها استفاده کرد
                  من دیود 1N5408 رو برای این کار در نظر دارم و طبق دیتا شیت اون به ازای هر دیود باید 1.2 ولت کاهش ولتاژ داشته باشم اما بعد از اتصال دیود و اندازه گیری ولتاژ تنها 0.2 ولت ولتاژ افت کرده
                  کسی میدونه علت این موضوع چی هست و من رو راهنمایی کنه

با سلام به شما .....ایا بار را به*خروجی وصل کرده اید یا خیر ...حداقل یک مقاومت. 10. .....اهمی ۵ وات متصل کنید
                  و لتاژ دوسر بار و دوسر دیود را اندازه بگیرید ......چند عدد دیود از همین شماره را با هم*سری کرده و ولتاژهای
                  دوسر آنها را اندازه بگیرید ...البته بار را هم به خروجی متصل کنید ......
                  جدیدترین ویرایش توسط فرزاد الکترونیک; ۱۷:۱۳ ۱۴۰۱/۰۸/۰۷.

دیدگاه

سلام مجدد
                    از پاسخگویی تون بسیار ممنونم
                    خیر به بار متصل نکردم؛ پس احتمالا دلیل عدم کاهش ولتاژ همین هست...
                    چک میکنم و بازم اگه موردی بود اعلام میکنم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X