ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10
    2008/09/29
    6,000
    438

یه مدار ساده برای ZCS

کسی مداری داره که بتونم فقط برای شبیه سازی ازش استفاده کنم؟ میخام بدونم این منابع روزنانسی چطوره هستند :rolleyes:
    2012/10/14
    11
    0

پاسخ : یه مدار ساده برای ZCS

با سلام
    فکر میکنم به شما کمک کنه
    سلامت رانمی خواهند پاسخ گفت:
    هوادلگیر،درهابسته،سرهادرگ ریبان،دستهاپنهان،نفسهاابر ،
    دلهاخسته وغمگین،درختان اسکلتهای بلور آجین،زمین
    دلمرده،سقف آسمان کوتاه،غبارآلود مهروماه
    زمستان است
    2008/09/29
    6,000
    438

این ساده ترین حالتشه؟ خیلی از سواد من بیشتره! :cry: میشه یکنم ساده تر توضیح بدین؟
    2010/04/13
    184
    4

پاسخ : يه مدار ساده براي ZCS

نقل قول نوشته اصلی توسط arvinfx
    کسي مداري داره که بتونم فقط براي شبيه سازي ازش استفاده کنم؟ ميخام بدونم اين منابع روزنانسي چطوره هستند :rolleyes:
    با سلام . من مدار صفحه 708 کتاب اريکسون را شبيه سازي کردم و نتايجش را در زير آورده ام.
    شماي مدار به صورت زير است.

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

سلف و خازن سمت راست براي فيلتر کردن خروجي است. سلف و خازن وسط هم حالت رزونانسي ايجاد ميکنند و در واقع عامل ايجاد ZCS هستند. حتما ميدونيد که ZCS براي زمان خاموش شدن کليد مطرح ميشود. در تصوير زير جريان و ولتاژ کليد نشان داده شده است در زمان خاموش شدن به دليل از بين رفتن حالت هم پوشاني بين ولتاژ و جريان تلفات کليدزني از بين ميرود

زماني که کليد خاموش ميشود خازن به صورت نمايي دشارژ ميشود و زماني که کليد روشن ميشود خازن و سلف با هم تشديد ميکنند. به همين دليل اين مدار شبه تشديدي ناميده ميشود.
    تصوير زير هم ولتاژ ورودي و خروجي اين مبدل را نشان ميدهد که با تنظيم ديوتي سايکل کليد ميشه آنرا تنظيم کرد

دلا خوبـــان دل خونيــــن پســـندند
    دلا خون شو که خوبان اين پسندند
    متاع کفر و دين بيآ*مشتري نيست
    گروهــــي آن گروهي اين پســـندند
    2008/09/29
    6,000
    438

سینا جان ممنون.
    چندتا سوال:

1. این نرم افزاری که باهاش شبیه سازی میکنی چیه؟
    2. کتاب رو معرفی میکنید؟ اسم کامل
    3. اگر در مورد ZVS هم چیزی داری لطفا" مرحمت بفرمایید :rolleyes: شنیدم ZVS بیشتر استفاده میشه چراشو نفهمیدم.
    2010/04/13
    184
    4

پاسخ : يه مدار ساده براي ZCS

خواهش ميکنم.
    1- نرم افزار p sim هست که براي اينجور کارها که زياد با ديناميک سوييچ سر و کار نداريم خيلي خوب است. هم سرعت خيلي بالايي دارد ( نسبت به پي اسپايس) . و هم خيلي کار باهاش ساده است و اون convergence error را که در پي اسپايس گريه آدم را در مي آورد ندارد.
    2- fundamentals of power electronics - second edition - Robert W. Erikson
    3- فصل بيستم همين کتاب در مورد کليدزني نرم است و مفصلا در رابطه با zvs و zcs توضيح داده است . در ماسفت ها zvs مهم تر از zcs است . چونکه در صورتيکه zvs نداشته باشيم خازن خروجي کليد شارژ ميشود و زماني که ماسفت روشن ميشود اين انرژي را در کليد تلف ميکند. در واقع انرژي اي که در اين حالت در کليد تلف ميشود برابر است با w=0.5*c*v^2*f که f فرکانس کاري است. و در فرکانس هاي بالا اين عدد قابل ملاحظه اي ميشود . همچنين در صورتيکه از ديود ذاتي موجود در کليد استفاده کنيم، نداشتن zvs ميتواند منجر به عبور جريان بازيابي معکوس زيادي از اين ديود شود که موجب ميشود تلفات زيادي در اين ديود داشته باشيم. براي همين در ماسفت فقط zvs مهم است. اما در igbt به دليل داشتن جريان دم، zcs هم مهم است. تلفات زمان روشن شدن igbt شبيه ماسفت است. ولي طبق شبيه سازي ها يي که من در اسپايس انجام دادم در آيجيبيتي هم تلفات زمان روشن شدن خيلي بيشتر از زمان خاموش شدن است . من نفهميدم چرا ولي اگه شما فهميديد به من هم بگيد.
    2008/09/29
    6,000
    438

سینا جان فکر کنم برای این تلفات سویچ حذف میشه چون شکل موج جریان و ولتاژ سینوسی میشه و ضرب این دو همیشه 0 میشه و تلفات سویچ فقط به افت ولتاژ روی سویچ قدرت محدود میشه که اینطوری میشه منبع مون رو با قیمت پایین تر هم بسازیم..

ولی شما به جابجایی شکل موج جریان به ولتاژ اشاره کردید. من کمی گیج شدم.
    2010/04/13
    184
    4

راستشو بخواهید من خودم dc به dc رزونانت کانورتر کار نکردم اما به طور کلی میدونم که از خاصیت رزونانسی بودن برای برقراری zvs و zcs استفاده میکنند. منظورتو از اینکه میگی حاصلضرب شکل موج ولتاژ و جریانی که هر دو سینوسی باشند متوجه نمیشم . تلفات هدایتی کلید که سر جای خودش پابرجاست . تلفات کلید زنی در زمان های گذرای خاموش شدن و روشن شدن اتفاق می افته که در این زمان نباید ولتاژ و جریان مقدار داشته باشند. چون اگر هر دو مقدار داشته باشند حاصلضرب اونها که برابر با توان تلفاتی است مقدار زیادی خواهد داشت. برای حذف کردن این تلفات از zvs و zcs استفاده میشه. توی اون نمودارا هم اگر دقت کرده باشید در زمانی که کلید داره خاموش میشه اول جریانش صفر میشه و بعد از مدتی ولتاژش شروع به افزایش میکنه. برای همین تلفات کلیدزنی در زمان خاموش شدن به شدت کاهش پیدا میکند. این مباحث مفصلا در اون مرجعی که معرفی کردم مطرح شده. اگر خواستید میتونید جزوه درس مبدل های رزونانسی دانشگاه شریف را هم از انتشاراتش بگیرید و مطالعه کنید.
    2008/09/29
    6,000
    438

نقل قول نوشته اصلی توسط sina_javan
    راستشو بخواهید من خودم dc به dc رزونانت کانورتر کار نکردم اما به طور کلی میدونم که از خاصیت رزونانسی بودن برای برقراری zvs و zcs استفاده میکنند. منظورتو از اینکه میگی حاصلضرب شکل موج ولتاژ و جریانی که هر دو سینوسی باشند متوجه نمیشم . تلفات هدایتی کلید که سر جای خودش پابرجاست . تلفات کلید زنی در زمان های گذرای خاموش شدن و روشن شدن اتفاق می افته که در این زمان نباید ولتاژ و جریان مقدار داشته باشند. چون اگر هر دو مقدار داشته باشند حاصلضرب اونها که برابر با توان تلفاتی است مقدار زیادی خواهد داشت. برای حذف کردن این تلفات از zvs و zcs استفاده میشه. توی اون نمودارا هم اگر دقت کرده باشید در زمانی که کلید داره خاموش میشه اول جریانش صفر میشه و بعد از مدتی ولتاژش شروع به افزایش میکنه. برای همین تلفات کلیدزنی در زمان خاموش شدن به شدت کاهش پیدا میکند. این مباحث مفصلا در اون مرجعی که معرفی کردم مطرح شده. اگر خواستید میتونید جزوه درس مبدل های رزونانسی دانشگاه شریف را هم از انتشاراتش بگیرید و مطالعه کنید.
    بله فکر کنم حق با شما باشه من اشتباه میکنم. ولی رابطه بین سینوسی بودن شکل جریان رو خیلی متوجه نشدم. ولی رابطه توان که برابر IxV هستش رو شکل شما کاملا توضیح میده! چون هر کدوم 0 باشه توان هم صفر میشه عجیب و جالبه
    2016/01/13
    50
    3

پاسخ :

اقایون سلام
    من ی پاور دارم کقدرتشو افزایش دادم ینی موسفتایه ورودی با خازنانای وروی رو قوی تر کردم من نیاز ب ولتاژدوبل 60دارم میخام ببینم میشه ی ترانس دیگه با سیم پیچیه جدید ب پاور اضافه کنم و دوبل 60 بگیرم
    باتشکرازدوستان

نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10