اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تغذیه بدون ترانس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع تغذیه بدون ترانس

باسلام
    بجه ها اینو نگاه کنید

اینو میشه بگی خوبه ؟
    یعنی میشه یه سالی ازش جریانی حدود نیم آمپر ازش کشید یا به مدار صدمه وارد میشه

در کل نظرتون رو بگید

پاسخ : منبع تغذیه بدون ترانس

مشکل اصلی این منابع تغذیه نداشتن ایزولاسیون و تغیر ولتاژ بر اثر تغییر جریان هستش ولی اگه جریان خروجی ثابته و محاسبات مدار رو با توجه به همون جریان، درست انجام دادی بهتره از یه ترانس ایزولاتور که حجم کمی داره قبل از پل دیودی استفاده کنی تا از عملکرد و ایمنی مدارت مطمئن باشی.

دیدگاه

این مدار کار میکنه ولی چندتا مشکل داره.
      یکی اینکه، همیشه باید یه بار متناسب در خروجی داشته باشی. در حالت بی بار خازن الکترولیت و آیسی رگولاتور خواهد سوخت. اگه یه دیود زنر استفاده کنی این مشکل هم برطرف میشه.

راجع به نیم آمپر هم، نه صرفه اقتصادی و عقلانی نداره. چون در اینصورت خازن ورودی باید خیلی پرظرفیت و درشت باشه. تازه در اینصورت کنترلش در بی باری هم سختتر خواهد بود. با پول همون خازن ورودیش، میشه یه ترانس خرید و از محسنات زیادش، بهره برد.

دیدگاه

اوه اوه کی اینو کشیده ؟! oo:
        نه عزیز من این کار نمیکنه .
        به احتمال قریب به یقین رگولاتور آسیب میبینه . سوختنش ممکنه با شورت شدن ورودی و خروجی ودر نتیجه ریختن کل ولتاژ دو سر خازن (که بسته به بار و جریان مصرفی میتونه تا همون اندازه 220 ولت هم بالا بره) به خروجی بشه . که اخرش مصرف کننده ات هم میسوزه

دیدگاه

با سلام
          پس دوستان مداری سراغ دارید که مثل همین مدار باشه و یک جریان و ولتاژ ثابت بده؟!!
          1جورایی هم از ترانس و هم از ای سی های سوییچ استفاده نکرده باشه؟!!
          ممنون
          Regards,
          Foad.R

دیدگاه

اول دیتا شیت 7805 رو میخوندی ورودیش حداکثر 30 ولت هست نه 300 ولت :rolleyes:

این مدار رو تو تاپیک آمپ کلاس D گذاشتم البته این مدار در اصل برای تغذییه آمپلیفایر هم استفاده میشده ولی اصلاً ازش استقبال نشد ولی من باهاش خیلی حال کردم قطعاتش هم پیدا مشن. فقط من از نحوه کارش سر در نمیارم شاید دوستان بتونند ولتاژ خروجی رو تغییر بدن

دیدگاه

سلام.عکسه منبع که دیده نمیشه ولی اگه منبع خازنیه بدون ترانسه من یک سوال دارم که خیلی وقته دارم روش کار میکنم.چکار کنم که نویز در خروجی این منابع خازنی کم بشه مثلا من وقتی که بهش ال ای دی وصل میکنم بعد از مدتی میسوزه مگه اینکه جریان رو بسیار کم کنم.راه حل لطفا بدین.
              ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

یه سوال
                این محافظ یخچال ها که توش ای سی به ار رفته و 2 عدد رله
                اولا چرا با این نوسانات ای سی نمی سوزه
                دوم چه جریانی تبذیل می کنه که می تونه رله ها رو فعال نگه داره؟
                من آن گلبرگ مغرورم که می میرم ز بی آبی ولی با خفت و خواری پی شبنم نمی گردم.

دیدگاه

لینک عکس رو اصلاح کردم.
                  یکسری از محافظ ها که ترانس دارند.
                  یکسری هم که با زنر و ترانزیستور ولتاز تغذیه رو میسازند که البته نوسان هم نداره (کاملاً رگوله هست) البته جریان زیادی نمیشه ازش گرفت ولی این مداری که در پست قبل گزاشتم برای یک آمپلی فایر 120 وات بود یعنی حداقل 150 وات توان خروجی داره که چون برای آمپ هم هست نباید ریپل و ... داشته باشه. فقط میدونم مدار از ورودی ایزوله نیست و امکان برق گرفتی داره.

دیدگاه

این محافظ یخچال ها که توش ای سی به ار رفته و 2 عدد رله
                    اولا چرا با این نوسانات ای سی نمی سوزه
                    دوم چه جریانی تبذیل می کنه که می تونه رله ها رو فعال نگه داره؟
                    ای سیش 324 هست که تا 32 ولت میشه داد و اینکه اول با خازن و پل جریان رو کاهش دادن و یه مقاومت به عنوان مصرف کننده گذاشتن تا ولتاژ افت کنه و رو مثلا 24 ولت زنر گذاشتن بعد تازه با مقاومت و احتمالا دیود ولتاژ تغذیه ای سی رو دادن که بعد مقاومت هم دوباره زنر گذاشتن
                    که البته گفتم فشار رو رو دوش مقاومت انداختن که داغ کنه و مصرف کنه و به زنر فشار نیاد و این فقط تا همون تایم مثلا 5 دقیقه اش هست و بعد از روشن شدن رله ولتاژ افت میکنه و چه بسا ممکنه 20 ولت بشه 11 ولت . برق رله هم از همون خازن صافی اول گرفته شده و سر راهش مقاومت نیست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X