اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انتخاب ماسفت مناسب و رایج در بازار!!!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

انتخاب ماسفت مناسب و رایج در بازار!!!

سلام
    دنبال ماسفت مناسب میگشتم واسه سوچینگ 12 به 35 الی 50 ولت یه جستجو کردم چند تا گیر آوردم که هم خیلی مناسب این کارن هم تو بازار گیر میاد.:rolleyes:
    قیمت تقریبی هم دارم ازشون.گفتم اینجا هم مطرح کنم شاید مشکل دوستان هم باشه

RDS(on): 13mOHM 75V 82A IRF2807 قیمت تقریبی:1750 دیتا شیت: http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/irf/irf2807.pdf

RDS(on): 8mOHM 55V 110A IRF3205 قیمت تقریبی:1650 دیتا شیت: http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/irf/irf3205.pdf

RDS(on): 8mOHM 55V 110A IRF046N قیمت تقریبی:4000 دیتا شیت: http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/irf/irfp064n.pdf

پاسخ : انتخاب ماسفت مناسب و رایج در بازار!!!

کجا گیر میاد؟
    من در به در دنبالشم !
    یه دونه 30 آمپر می خوام
    چون من گدایی بی نشان مشکل شود یاری چنان
    سلطان کجا عیش نهان با رند بازاری کند...
    [حافظ]

دیدگاه

بهتره از چند تا ماسفت موازی استفاده کنی تا یدونه ماسفت خفن
      irf540 حدود 1300 تومان
      22 آمپر 100 ولت و 0.055 اهم

مقاومت داخلیش خیلی کمه و قیمتش مناسبه اگه از دو تاش در هر طرف استفاده کنی (جمعاً چهارتا) به راحتی به توان 300w میرسی در ضمن جریان خیلی کمی برای سوئیچ میخواد از نظر گرمایی هم استفاده از چند ماسفت موازی خیلی بهت کمک میکنه

مثلاً IRF046N که خودت معرفی کردی جریان زیادی رو ساپورت میکنه ولی قیمتش از دوتا irf540 بیشتره و با این مقاومت داخلی که داره به سرعت گرم میشه و این جریان 110 آمپری هم که خودت بهتر میدونی تو دمای 25 درجه هست و با بالارفتن دما این جریان به شدت کاهش پیدا میکنه .

ولی اون irf3205 هم که خودت گذاشتی عالیه دو تاش رو با هم موازی کنی میترکونه
      ولی اگه از irf3205 استفاده کردی حتماً ماسفت درایور بزار من با irf540 از درایور استفاده نکردم و جواب داد ولی irf3205 اون خازن درونیش خیلی بزرگه (خیلی خیلی) و یه درایور جریان مشتی (خفن) میخواد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamid_ec
        بهتره از چند تا ماسفت موازی استفاده کنی تا یدونه ماسفت خفن
        irf540 حدود 1300 تومان
        22 آمپر 100 ولت و 0.055 اهم

مقاومت داخلیش خیلی کمه و قیمتش مناسبه اگه از دو تاش در هر طرف استفاده کنی (جمعاً چهارتا) به راحتی به توان 300w میرسی در ضمن جریان خیلی کمی برای سوئیچ میخواد از نظر گرمایی هم استفاده از چند ماسفت موازی خیلی بهت کمک میکنه

مثلاً IRF046N که خودت معرفی کردی جریان زیادی رو ساپورت میکنه ولی قیمتش از دوتا irf540 بیشتره و با این مقاومت داخلی که داره به سرعت گرم میشه و این جریان 110 آمپری هم که خودت بهتر میدونی تو دمای 25 درجه هست و با بالارفتن دما این جریان به شدت کاهش پیدا میکنه .

ولی اون irf3205 هم که خودت گذاشتی عالیه دو تاش رو با هم موازی کنی میترکونه
        ولی اگه از irf3205 استفاده کردی حتماً ماسفت درایور بزار من با irf540 از درایور استفاده نکردم و جواب داد ولی irf3205 اون خازن درونیش خیلی بزرگه (خیلی خیلی) و یه درایور جریان مشتی (خفن) میخواد
        فرمایشات شما درسته اما من گفتم که گشتم تا اینارو پیدا کردم و تقریبا تمام معیارارو در نظر گرفتم.
        درضمن مقاومت داخلی رو که نوشتم براتون!!!!چطور میگی بالاست 8میلی اهم بالاست؟؟؟؟
        اینم درسته که تو 25 درجه این جریانو میده ولی این مورد در IRF540 هم صادقه!!!!و شما قرار نیست 110 آمپر از ماسفت بیچاره بکشید اینطوری که با 12 ولت میشه بیش از 1200 وات!!! مهم حداکثر تحمل جریان ماسفته!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط meh_o
          سلام
          دنبال ماسفت مناسب میگشتم واسه سوچینگ 12 به 35 الی 50 ولت یه جستجو کردم چند تا گیر آوردم که هم خیلی مناسب این کارن هم تو بازار گیر میاد.:rolleyes:
          شما این مبدل 12 به 50 رو ساختید ازش شماتیکی دارید؟؟ با تشکر

دیدگاه

اینم درسته که تو 25 درجه این جریانو میده ولی این مورد در IRF540 هم صادقه!!!!
            خب چون قراره از دو یا چندتا استفاده بشه گرما بینشون تقسیم میشه و خنک تر میمونن

در ضمن شما باید معیار های دینامیکی ماسفت رو هم در نظر بگیرید (ماسفت فقط ولتاژ و جریان نیست)
            من خودم این مدار سوئیچینگ رو ساختم از buz11 و mtp75n06 و irf540 استفاده کردم هیچکدام مثل if540 جواب نداد ماسفت هایی که جریان زیادی ساپورت میکنن خازن ورودی بزرگی دارند و برای سوئیچ نیاز به جریان زیادی هست که اگر این جریان تامین نشود ماسفت به شدت گرم میشود و جریان دهی پایین میاد.
            در ضمن irf540 ماسفت خیلی معروفی هست (بغالی هم داره ) و میشه اصلیش رو هم پیدا کرد.
            اگر شما یه درایو جریان خوب برای ماسفتها بسازی irf3205 انتخاب خیلی خوبی هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad1365
              شما این مبدل 12 به 50 رو ساختید ازش شماتیکی دارید؟؟ با تشکر
              یه کارایی کردم و جوابم گرفتم از مدار.تا +-70 ولت گرفتم.ولی این که به بهره برداری نهایی برسه نه!!!الان دارم با هسته حلقوی (toroid) کسب تجربه میکنم :read:
              یکی از مدارهایی که ساختم ماله اروینه که pcb هم واسش زدم تو این تاپیک:
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=66698.0
              یکی دیگه هم اینه که اول رو بردبرد تستش کردم جواب داد!!!pcb براش زدم جواب نداد دارم روش کار میکنم:
              http://www.free-circuit.com/2011/08/29/50v-dc-to-dc-converter-circuit-with-450watt/
              اینم تا چند روز آینده میسازم با tl494 نتیجه رو حتما میگم:
              http://www.free-circuit.com/2012/07/23/dc-to-dc-converter-circuit-with-12-to-40-vdc/
              اینم واسه اونایی که میخوان سنگ بزرگ بردارن!!!گفته که 1400 وات میده!!!
              http://www.free-circuit.com/2011/04/01/12v-to-70v-dcdc-converters-circuit-with-1400w/
              اگه سوالی هست در خدمتم

نوشته اصلی توسط hamid_ec
              خب چون قراره از دو یا چندتا استفاده بشه گرما بینشون تقسیم میشه و خنک تر میمونن
              احتمالا شما با سازنده irf540 قرارداد بستین! :mrgreen:
              آخه چرا وقتی ولتاژ کاری ما 12 ولت باطری هست بریم از یه ماسفت 200 ولت استفاده کنیم؟؟؟تازه اونم با مقاومت داخلی 75میلی اهم!!!
              اگه یه حساب کوچیک کنیم میفهمیم با این مقاومت هر ماسفت چقدر توان تلف میکنه!!!تازه irf3205 گفتم که حدود 1600 پس دوتا موازی کردنش با دو تا موازی irf540 خیلی فرقی نداره قیمتش!!!ولی این کجا و اون کجا!!

دیدگاه

3205 از بقیه برای این مدار مناسب تره
                اگه در دسترس تر خاستی irfz44n هست که بازدهی و قیمتش نصف 3205 هست.
                اگه از 2 یا بیشتر بصورت موازی میخای استفاده کنی حتما باید مثل اون 450 واتیه از ترانزیستور جدا
                برای راه اندازی کاملشون استفاده کنی.
                منم او 450 واتیه رو ساختم کار میکنه
                البته خیلی ساده تر چون توان کمتری می خاستم
                ماسفتو از یدونه z44n استفاده کردم (برای هر طرف یدونه) بصورت مستقیم به 3525 وصل کردم
                توان خروجی مورد نیازم 150 وات بود که بدون مشکل انجام شد.

دیدگاه

سلام
                  برای این مبدل هایی که ولتاژ 12 ولت رو به ولتاژ بالاتر تبدیل می کنند میشه از پاور کامپیوتر برای تامین ولتاژ ورودی استفاده کرد

دیدگاه

اگه یه حساب کوچیک کنیم میفهمیم با این مقاومت هر ماسفت چقدر توان تلف میکنه!!!تازه irf3205 گفتم که حدود 1600 پس دوتا موازی کردنش با دو تا موازی irf540 خیلی فرقی نداره قیمتش!!!ولی این کجا و اون کجا!!
                    باز هم شما برای انتخاب ماسفت فقط رفتی سراغ جریان و ولتاژ
                    به عنوان مثال مقدار خازن ورودی در irf3205 طبق دیتا شیت 3247 پیکو هست و این مقدار برای irf540 حدود 870 هست یا زمان تاخیر خاموش شدن در irf3205 حدود 50 نانو ثانیه هست و در irf540 حدود 20 نانو ثانیه و بسیاری مشخصات دیگه (دیتاشیت رو به صورت کامل مطالعه کن) که در مدار موثر هست و شما بستگی به نیازت ماسفت رو انتخاب میکنید و در این مداری که شما میخواهی استفاده کنید باید فاکتور هایی مثل فرکانس کاری . آیسی درایور ماسفت و حتی میزان پیچیدگی مدار در انتخاب ماسفت ها موثر هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن 1404
                      کجا گیر میاد؟
                      من در به در دنبالشم !
                      یه دونه 30 آمپر می خوام
                      ؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojalan
                        کجا گیر میاد؟
                        من در به در دنبالشم !
                        یه دونه 30 آمپر می خوام
                        ؟؟؟
                        میتونید از ایران میکرو تهیه کنید.
                        قصد تبلیغات نیست اگه با قوانین تضاد داره این پست حذف کنن دوستان.

نوشته اصلی توسط mohammad1365
                        سلام
                        برای این مبدل هایی که ولتاژ 12 ولت رو به ولتاژ بالاتر تبدیل می کنند میشه از پاور کامپیوتر برای تامین ولتاژ ورودی استفاده کرد
                        بله برای تست مدار میشه این کارو کرد.البته از خازن 10n و 100n و چند خازن بزرگ برای حذف کامل نویز استفاده کن.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X