اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برای پروژه صنعتی حافظه EEPROM داخلی میکرو بهتره یا خارجی مثل سری 24Cxx

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

برای پروژه صنعتی حافظه EEPROM داخلی میکرو بهتره یا خارجی مثل سری 24Cxx

با سلام.
    من میخواهم یک سیستمی بسازم که قرار است به صورت صنعتی تولید شود و مورد استفاده قرار بگیرد. این سیستم نیاز به حافظه EEPROM دارد حال میخواهم ببینم میشود به صورت 100 در 100 به حافظه EEPROM خود میکرو بسنده کرد یا اینکه بهتر است از EEPROM خارجی استفاده کنم؟ با تشکر.

پاسخ : برای پروژه صنعتی حافظه EEPROM داخلی میکرو بهتره یا خارجی مثل سری 24Cxx

نوشته اصلی توسط شازده
    با سلام.
    من میخواهم یک سیستمی بسازم که قرار است به صورت صنعتی تولید شود و مورد استفاده قرار بگیرد. این سیستم نیاز به حافظه EEPROM دارد حال میخواهم ببینم میشود به صورت 100 در 100 به حافظه EEPROM خود میکرو بسنده کرد یا اینکه بهتر است از EEPROM خارجی استفاده کنم؟ با تشکر.
    فکر کنم در این حالت به محدودیت های نوشتن توی eeprom توجه کنین بهتر باشه معمولا این تعداد حدود یک میلیون بار نوشتن هست و بعد از اون به مشکل بر می خورین
    با این حساب اگه تو عمر مفید دستگاهتون به این تعداد بار نوشتن نمی رسین میتونین ازeeprom داخلی میکرو استفاده کنین ولی اگه به این حد میرسین دیگه با خود شماست که میخواین مصرف کننده ها بیان پیش شما میکرو رو عوض کنن یا یه eeprom خارجی بذارین که خودشون بتونن عوض کنن

دیدگاه

جنس خود میکرویی خریداری شده خیلی مهمه
      نمیدونم اتمل اینطوری هست یا مابقی شرکت ها هم این طور پیش میاد

من در یک خرید حدود 30 مگا 64 خریدم
      هرچه برد فرستادیم کمو بیش برگشت به علته اینکه
      در صورتی که میکرو به مدت طولانی خاموش میشد حافظه ایپرام میپرید و البته یک مورد دیدم که حافظه فلش هم پرید بود البته فقط قسمتی از فلش
      هنوزم تعدادی از اون سری دارم
      و این داستان مشابه یک ای سی حافظه هم از اتمل پیش اومد
      هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
      بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
      میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen++
        فکر کنم در این حالت به محدودیت های نوشتن توی eeprom توجه کنین بهتر باشه معمولا این تعداد حدود یک میلیون بار نوشتن هست و بعد از اون به مشکل بر می خورین
        با این حساب اگه تو عمر مفید دستگاهتون به این تعداد بار نوشتن نمی رسین میتونین ازeeprom داخلی میکرو استفاده کنین ولی اگه به این حد میرسین دیگه با خود شماست که میخواین مصرف کننده ها بیان پیش شما میکرو رو عوض کنن یا یه eeprom خارجی بذارین که خودشون بتونن عوض کنن
        نظر شما تنها تفاوت میکرو با حافظه ی خارجی تو تعداد بار نوشتن در حافظه است؟ میدونید هر کدوم چقدره؟ به صورت واقعی.

نوشته اصلی توسط n340
        جنس خود میکرویی خریداری شده خیلی مهمه
        نمیدونم اتمل اینطوری هست یا مابقی شرکت ها هم این طور پیش میاد

من در یک خرید حدود 30 مگا 64 خریدم
        هرچه برد فرستادیم کمو بیش برگشت به علته اینکه
        در صورتی که میکرو به مدت طولانی خاموش میشد حافظه ایپرام میپرید و البته یک مورد دیدم که حافظه فلش هم پرید بود البته فقط قسمتی از فلش
        هنوزم تعدادی از اون سری دارم
        و این داستان مشابه یک ای سی حافظه هم از اتمل پیش اومد
        پس این مشکل هم برای میکرو و هم برای آی سی حافظه پیش اومده و نمیتونیم بگیم کدوم بهتره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شازده
          نظر شما تنها تفاوت میکرو با حافظه ی خارجی تو تعداد بار نوشتن در حافظه است؟ میدونید هر کدوم چقدره؟ به صورت واقعی.
          برای 24c02 ساخت جناب atmel
          http://www.atmel.com/Images/doc0180.pdf
          یک میلیون بار

برای atmega8 جناب اتمل
          http://www.atmel.com/images/doc2486.pdf
          صد هزار بار برای eeprom داخلی

برای pic16f84a ساخت جناب میکروچیپ
          http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/35007b.pdf
          ده میلیون بار برای eeprom داخلی

ببخشید ناخواسته زیراب اتمل رو زدم :mrgreen: :mrgreen:

نوشته اصلی توسط شازده
          پس این مشکل هم برای میکرو و هم برای آی سی حافظه پیش اومده و نمیتونیم بگیم کدوم بهتره.
          بله برای هر دو شون پیش میاد ولی وقتی هزینه ها و خدمات پس از فروش رو در نظر بگیرین خودتین می فهمین کدوم بهتره
          اگه می خواین مشکل محدودیت نوشتن توی eeprom رو نداشته باشین باید از ram به همراه باتری backup استفاده کنین یا یه جوری دفعات نوشتن توی eeprom رو کم کنین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen++
            اگه می خواین مشکل محدودیت نوشتن توی eeprom رو نداشته باشین باید از ram به همراه باتری backup استفاده کنین یا ...
            ممنونم. میشه بگید مزیت استفاده از RAM به جای ROM به غیر از تعداد دفعات نوشتن روی اون چیه(یعنی هیچ محدودیتی نداره؟) و یک آی سی هم معرفی کنید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شازده
              ممنونم. میشه بگید مزیت استفاده از RAM به جای ROM به غیر از تعداد دفعات نوشتن روی اون چیه(یعنی هیچ محدودیتی نداره؟) و یک آی سی هم معرفی کنید؟
              eeprom ها در هنگام نوشتن کند هستند درحالی که ram ها اینطور نیستند برای 24c02 این زمان حدود 5 میلی ثانیه هست ولی در ram ها این زمان کسری از میلی ثانیه هست

اینم یه مدل رم باتری خور که همه میشناسنش ولی راحت از کنارش رد میشن
              جناب ds1307
              http://datasheets.maximintegrated.com/en/ds/DS1307.pdf
              که علاوه بر رجیستر های داخلی ساعت و .. 56 بایت حافظه بدون محدودیت خواندن و نوشتن و باتری بک پ داره

دیدگاه

ممنون.
                ببخشیدا اگه زحمتی نیست به این 2 تا سوالم جواب بدین.
                زمان نوشتن EEPROM توی AVR چقدره؟
                آی سی DS1307 چند سال با یه باتری ساعتی کار میکنه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شازده
                  ممنون.
                  ببخشیدا اگه زحمتی نیست به این 2 تا سوالم جواب بدین.
                  زمان نوشتن EEPROM توی AVR چقدره؟
                  آی سی DS1307 چند سال با یه باتری ساعتی کار میکنه؟
                  هی شما منو به این محصولات اتمل آلوده کن
                  هر دفعه بعد از بازکردن دیتاشیتش باید برم دستمو بشورم :biggrin:
                  تو دیتا شیتش
                  http://www.atmel.com/images/doc2486.pdf
                  صفحه 21 نوشته 8.5 میلی ثانیه

جواب سوال دوم تو دیتا شیت نوشته جریان مصرفی باتری بک پ ds1307 حدود 500 نانوآمپر هست
                  یه باتری لیتیومی 2032 ظرفیت بین 200 الی 250 میلی آمپر ساعت داره خب با این حساب 200 میلی تقسیم بر 500 نانو مبشه 4000000 ساعت که میشه حدود 45 سال البته نشت جریان و دشارژ خود بخودی باتری باعث میشه که کمتر از این مقدار بشه شما برای 5 سال خیالت راحت باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen++
                    هی شما منو به این محصولات اتمل آلوده کن
                    هر دفعه بعد از بازکردن دیتاشیتش باید برم دستمو بشورم :biggrin:
                    الان شما با چه میکرویی کار میکنی؟ چرا ATMEL بده؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شازده
                      الان شما با چه میکرویی کار میکنی؟ چرا ATMEL بده؟
                      شوخی بود زیاد سخت نگیر
                      هر میکرویی که شما بلدین باهاش کار کنین و کارتون رو پیش ببرین بهتره
                      خودم شخصا بصورت محدود با سری pic کار می کنم

دیدگاه

برای pic16f84a ساخت جناب میکروچیپ
                        http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/35007b.pdf
                        ده میلیون بار برای eeprom داخلی

ببخشید ناخواسته زیراب اتمل رو زدم :mrgreen: :mrgreen:

تازه اگر avr ای که میخرن اصل باشه ای وی آر های تقلبی کم نیستن تو بازار :mrgreen:

دیدگاه

از همه ممنونم. یه سوال دیگه. این XMEGA ها هم EEPROM خوبی ندارن؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شازده
                            از همه ممنونم. یه سوال دیگه. این XMEGA ها هم EEPROM خوبی ندارن؟
                            فکر کنم بهتر باشه کم کم خودتون آستین همت رو بالا بزنین و به دیتا شیت مراجعه کنین

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X