اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل سطح مخزن (آموزشی)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل سطح مخزن (آموزشی)

سلام دوستان
    من می خوام یه پروژه ی کنترل سطح آب رو انجام بدم
    یه مخزن تقریبا 40 لیتری
    با سنسور فشار ، آلتراسونیک و سنسور های پرکاربرد دیگه
    سنسور به میکرو وصل میشه و میکرو به پمپ

حالا سوال من اینکه غیر از آلترا سونیک و فشار دیگه چی پیش بینی میکنید؟
    از همین سنسور ها کدوم مدلش رو پیشنهاد میکنید در ایران؟
    و کدوم مدل پمپ؟

این رو بعد از ساخت قراره در اختیار آزمایشگاه دانشگاه قرار بدم و نمی خوام چرت و پرت خریده باشم، سوالات رو به توجه به این ج بدید

خیلی خیلی ممنون
    اخبار فناوری - راز روز

http://razerooz.com

پاسخ : کنترل سطح مخزن (آموزشی)

سلام دوستان
    اگربخوایم مخزن را تا ارتفاع مشخصی تخلیه کنیم بعدتا ارتفاع مشخصی پر کنیم بااستفاده ازشیر برقی ازجه وسیله کنترلیه قابل اطمینانی میشه استفاده کرد؟
    به غیر ازسنسورهاییکه به پروگرمر و برنامه نویسی احتیاج داشته باشند.کیت. شناور یاهر وسیله دیگه........؟
    من فقط شناور بذهنم میرسه اونم برای ارتفاع بالای مخزن برای ارتفاع پایین مخزن چیزی بذهنم نمیرسه
    دوستان راهنمایی بفرمایند
    باتشکر

دیدگاه

بهترین گزینه التراسونیکه
      راه در جهان یکی است و ان راه راستی است

دیدگاه

اگر ماده داخل مخزن شما همیشه آبه بهینه ترین روش که هزینه و دقت مناسب برای شما داشته باشد. روش اندازه گیری فشار کف مخزن و تبدیل آن به پارامتر سطح است.روشهای دیگری هم وجود داره ولی اکثرا قیمت بیشری دارند. روشهای بازتابی شامل التراسونیک، راداری، لیزری میشن. روشهای خازنی هم داریم.
        ولی اگر هدفی تنها یکسری ارتفاع های مشخص است یعنی یک حداکثر و یک حداقل با دو پروب فلزی میتوانید خودتان سنسور درست کنید. یا از انواع آماده اون استفاده کنید.
        مهم نیست چه مدرکى دارید
        مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

سلام دوست عزیز
          شما از لول کنترل سطح اب استفاده کنید هم ارزان است هم پر و هم خالی را کنترل میکند.
          موفق باشی. :nerd:

دیدگاه

فک میکنم با یه پتاسیومتر که به یه شناور ارتباط داشته باشه حالا بهر طریقی (بوسیله چرخ دنده یا تسمه و قرقره یا ...) بشه با دقت خیلی بالایی ارتفاع مخزن رو اندازه گیری کرد.
            خدا نور است و من اشعه ای از او ...

دیدگاه

با سلام
              حتما نیازی نیست ارتفاع سطح مخزن رو اندازه بگیری
              میتونی از دوتا فلومتر یکی در ورودی و یکی در خروجی مخزن استفاده کنی و با اندازه گیری مایع وارد شده و مایع خارج شده .ارتفاع مایع داخل مخزن رو حساب کنی
              روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط جعفر رضائی
                با سلام
                حتما نیازی نیست ارتفاع سطح مخزن رو اندازه بگیری
                میتونی از دوتا فلومتر یکی در ورودی و یکی در خروجی مخزن استفاده کنی و با اندازه گیری مایع وارد شده و مایع خارج شده .ارتفاع مایع داخل مخزن رو حساب کنی
                دبی که خودش باز داستان داره !! شما فلومتر دقیق چی پیشنهاد میدین؟

دیدگاه

روش دبی برای اندازه گیری سطح مایع اصلا توصیه نمیشه
                  به دلیل اینکه فلومتر هر چه قدر هم که دقیق باشه از مقدار واقعی یک خطایی داره و این خطا در طول زمان با هم جمع میشن و
                  به جایی میرسه که مثلا 100 درصد خطا در اندازه گیری سطح خواهید داشت. به هیچ وجه به این روش فکر نکنید.
                  مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

با سلام
                    میشه گفت همشون به حد کافب دقیق هستن و اینکه کدوم رو با چه مشخصاتی انتخاب کنی به نظر من بیشتر به دبی ورودی و خروجی بستگی داره
                    نوشته اصلی توسط میثم عزیزی
                    روش دبی برای اندازه گیری سطح مایع اصلا توصیه نمیشه
                    به دلیل اینکه فلومتر هر چه قدر هم که دقیق باشه از مقدار واقعی یک خطایی داره و این خطا در طول زمان با هم جمع میشن و
                    به جایی میرسه که مثلا 100 درصد خطا در اندازه گیری سطح خواهید داشت. به هیچ وجه به این روش فکر نکنید.
                    اتفاقا بر خلاف گفته این دوستمون بنده در چندین جا دیدن از این روش استفاده کینن چون هم هزینه کمتری داره و هم مطمعن تر هست
                    یه مثال میزنم
                    فرض کنید یه دستگاه باید چند نوع مایع مخطلف رو با هم با مقادیر مخطلف از هرکدوم مخلوط کنه تا به مایع نهایی برسه و همزمان مقادیر باقی مونده از هر مخزن رو نشون بده .حالا اگه بخایم روی هر مخزن یک سنسور برای اندازه گیری ارتفاع سطح نصب کنیم .باید به طریقی بتونیم مقدار مایع خروجی از مخزن رو هم اندازه بگیریم .وقتی مجبوریم در خروجی فلومتر داشته باشیم تا مقدار ماده اولیه رو کنترل کنیم .چرا نتونیم از همون فلومت برای اندازه گیری ارتفاع مخزن استفاده کنیم
                    به نظر من سنجش ارتفاع مخزن با روش سنسور هایی سطح سنج فقط در مواردی که مایع داخل مخزن غلظت بالای داره .بخار نمیشه .فرار نیست .هجم ورودی و خروجی کمی داره
                    میتونه اسفاده بشه علاوه بر اون فرض کنید از این سنسور استفاده کردین و اومدیم کنترل کننده های ورودی (شیر ها و پمپ ها وغیره )دچار ایراد شدن و سطح مایع اونقدر بالا رفت که به سنسور رسید .در این شرایط اولا دیگه سنسور کلا خالی تشخیص میده دوما خود سنسور ممکنه به علت تماس با مایع (در مورد مایعاتی مانند اسید ها یا موار شیمیایی) اسیب ببینه
                    روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

دیدگاه

به نظر منم فلومتر دقیق که هیچ ،منطقی هم نیست.
                      میشه گفت همشون به حد کافب دقیق هستن و اینکه کدوم رو با چه مشخصاتی انتخاب کنی به نظر من بیشتر به دبی ورودی و خروجی بستگی داره اتفاقا بر خلاف گفته این دوستمون بنده در چندین جا دیدن از این روش استفاده کینن چون هم هزینه کمتری داره و هم مطمعن تر هست
                      فلومتر دقیق بسته به اینکه چه دبی رو بخواین اندازه بگیریدخیلی گرونه.مدل های صنعتی بالای یک میلیون قیمت دارن!!

فرض کنید یه دستگاه باید چند نوع مایع مخطلف رو با هم با مقادیر مخطلف از هرکدوم مخلوط کنه تا به مایع نهایی برسه و همزمان مقادیر باقی مونده از هر مخزن رو نشون بده .حالا اگه بخایم روی هر مخزن یک سنسور برای اندازه گیری ارتفاع سطح نصب کنیم .باید به طریقی بتونیم مقدار مایع خروجی از مخزن رو هم اندازه بگیریم .وقتی مجبوریم در خروجی فلومتر داشته باشیم تا مقدار ماده اولیه رو کنترل کنیم .چرا نتونیم از همون فلومت برای اندازه گیری ارتفاع مخزن استفاده کنیم
                      2- شما با اندازه گیری ارتفاع مخزن توسط یه پارامتری مثل فشار در هر لحظه میتونی از روند پرشدن مخزن مطلع باشی
                      به نظر من سنجش ارتفاع مخزن با روش سنسور هایی سطح سنج فقط در مواردی که مایع داخل مخزن غلظت بالای داره .بخار نمیشه .فرار نیست .هجم ورودی و خروجی کمی داره
                      میتونه اسفاده بشه
                      مگه شما میتونی به روش فلومتر گازهای فرار داخل مخزن رو حساب کنی؟؟ هرچند واسه این جور موارد هم میشه به روشهای غیر فلومتری براحتی حل کرد
                      علاوه بر اون فرض کنید از این سنسور استفاده کردین و اومدیم کنترل کننده های ورودی (شیر ها و پمپ ها وغیره )دچار ایراد شدن و سطح مایع اونقدر بالا رفت که به سنسور رسید .در این شرایط اولا دیگه سنسور کلا خالی تشخیص میده دوما خود سنسور ممکنه به علت تماس با مایع (در مورد مایعاتی مانند اسید ها یا موار شیمیایی) اسیب ببینه
                      قرار نیست ما حتما از این سطح سنجی که شما درموردش ایراد گرفتی استفاده کنیم. سطح سنج آلتراسونیک یا فشار سنج بدون ارتباط مستقیم با مایع میتونن کار کنن.
                      من خودم یه سطح سنج با دقت خیلی خوبی واسه یه مخزن اسید کلریدریک و آب نمک اشباع که دمای 110 درجه داره استفاده کردم و با امروز 380 روزه که بدون هیچ اشکالی داره کار میکنه.
                      کل هزینه ساختش با یه سنسور فشار صنعتی دراومد 350 هزارتومن.

دیدگاه

دوست عزیز شما چند جا دیده من کارم طراحی این گونه مسائله
                        جناب NEVADA اصلا بحث دقت داشتن و نداشتن و یا به صرفه بودن قیمت مطرح نیست
                        بعضی مسائل ایراد ساختاری دارند . از فلومتر به عنوان اندازه گیر سطح به هیچ عنوان نمیتوان استفاده کرد زیرا مجموع خطا ها در گذر زمان با هم جمع میشه
                        ولی در موارد لحظه ای میتوان از فلومتر استفاده کرد برای تخمین حجم باقیمانده در یک مخزن که کاربردش با اندازه گیری سطح کاملا متفاوته
                        مثلا در یک پروسه صنعتی قراره دو مایع با هم ترکیب بشن و قبلش باید دو مخزن رو پر کنیم و خروجی دو مخزن در یک راکتور ریخته شه و واکنش انجام شه ابتدا مخازن توسط ولو ورودی پر میشن و برای اطمینان از پرشدن هم لول سوئیچ در نظر گرفته شده بعد به مقدار و تناسب لازم از هر مخزن در راکتورهای ریخته میشه اکنون برای اینکه باقیمانده داخل مخزنها را بدانیم از داده های فلومتر میتوانیم کمک بگیریم. و این تنها زمانی به کار میاد که نصب لول متر مجزا روی مخزن ها ضرورت چندانی نداشته باشه .
                        مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

ارزون ترین روش ها یکی لول سوئیچ هست یکی لودسل که وزن مخزن رو اندازه بگیره که بازم لودسل دقتش خیلی بیشتره من پروژه اندازه گیری میزان مایعات رو توی نمایشگاه بین المللی بستم که با 3 روش لول سوئیچ وزن و التراسونیک میزان مابع درون 3 تا مخزن رو محاسبه میکرد و با یه نسبت خاص که توی مانیتور قابل تنظبم بود توی مخزن سوم ترکیب میکرد و دوباره مایع به مخازن اولیه برمیگشت مایع همشون آب بود و سیستم فقط دمو بود ولی هر 3 روش جواب میده التراسونیک دقت بالا قیمت بالا توزیت دقت بالا قیمت مناسب و لول هم کنترل نقطه ای هستش

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X