اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آمپلیفایر کلاس D بدون فیلتر خروجی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آمپلیفایر کلاس D بدون فیلتر خروجی

امروز داشتم تاپیک مربوط به آمپلیفایر کلاس D رو میخوندم همه مشکلات مربوط به فیلتر خروجی بود . یه مقدار تونت جستجو کردم (درمورد آمپ کلاس D) یه چیز عجیب دیدم مداری که نیاز به فیلتر خروجی نداره و البته از آیسی های gate driver هم خبری نیست البته هیچ توضیحی هم براش نداده بود و فقط نوشته بود
    2*60W filter less class D amplifire
    اولش بنظرم نشدنی اومد ولی با خودم گفتم کار نش نداره شماتیک رو میزارم بنظرتون کار میکنه یا سرکاریه؟
    یه چیزایی هم با خط میخی تو شماتیک نوشته که فکر نمیکنم قابل رمز گشایی باشه

البته یه منبع تغذیه عجیب تر از خود مدار هم داره که گذاشتنش خالی از لطف نیست.

اینم PCB کاملش (بد مصب همه چی هم داره)

پاسخ : آمپلیفایر کلاس D بدون فیلتر خروجی

سلام
    ضمن تشکر
    به نظر من یکی از ایرادات مدار اینه که نسبت به برق شهری ایزوله نیست ( البته این نظر من هست )
    موفق باشید

دیدگاه

البته منبع تغذیه این مدار همچین بدهم نیست از اون ایزوله نبودن که بگذریم (حالا کسی قرار نیست به مدار دست بزنه) از نظر قیمت خیلی به صرفه هست فکر کنم کلش زیر 6-7 هزار تومن بشه. که درمقایسه با قیمت وحشتناک ترانس و دردسر های سوئیچینگ عالی هست
      ولی بیشتر منظورم خود آمپلیفایر بود که فیلتر خروجی نداره و در کلاس D هست با عقل من که جور درنمیاد.

دیدگاه

حمید جان تو کلاس d توان بالا مطرحه نه 60 وات این توان چندان نیازی هم به فیلتر نداره .
        اما زمانی که توان بالامیره بدونه فیلتر ......
        طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
        امروز رو کامل زندگی کن...
        (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

حمید جان تو کلاس d بالا مطرحه نه 60 وات این توان چندان نیازی هم به فیلتر نداره .
          مگه موج خروجی ناشی از سوئیچ ماسفت ها به شکل مربعی نیست و فیلتر L-C اونو تبدیل به سینوسی میکنه. از نظر کیفیت به مشکل برنمیخوره.

دیدگاه

ببین یکی از دلایل استفاده از این کلاس بالا بودن راندمان هست .
            برای بالا بردن راندمان (کاهش تلفات سویچهای قدرت )سینوسی ورودی رو با یه پالس دندانه اره ای ترکیب میکنن و خروجی به شکل مربعی در میاد که خودش یه مشکله و باید هامونیک های اضافی رو از شکل موج خروجی حذف کنیم تا به هارمونیک اصلی برسیم .
            حالا این کار رو میشه بایه فیلتر تو خروجی انجام داد ...
            دلیل اینکه این مدارکه شما قراردادین نیاز به فیلتر نداره میتونه این باشه که شکل موج اصلیمون توخروجی تغییر چندانی نمیکنه که با این حساب بعید میدونم راندمان بالایی داشته باشه.
            در کل کلاس d بدون فیلتر اصلا کلاس d نیست.
            چون خروجی این کلاسها مربعی هستن و خروجی مربهی هم به کار ما نمیاد.
            (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط gh.kh
              در کل کلاس d بدون فیلتر اصلا کلاس d نیست.
              چطوره بهش بگیم کلاس BD :icon_razz:
              خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

فکر نمیکنم این نداشتن فیلتر آمپ رو از کلاس D خارج کنه یا بازده رو کاهش بده.
                تو لینک زیر در قسمت Eliminating the Output Filter—Filterless Modulation ذکر شده که نمونه های جدید آمپ کلاس D بدون فیلتر هستند که البته مزایای زیادی داره
                http://www.maximintegrated.com/app-n...ex.mvp/id/3977

دیدگاه

ببین حمید جان در کلاسهای d یادیجیتال اگر برای درایو کردن ماسفتهای قدرت اگر از موج سینوسی استفاده بشه تلفات رو افزایش میده که دیگه d نیست اگر هم از مربعی استفاده بشه که باید تو خروجی فیلتر بشه حالا چطوری میخوان بدونه فیلتر خروجی ، در خروجی موج سینوسی داشته باشن و راندمان هم بالا باشه دیگه من ....
                  در مورد لینکی هم که گذاشتین تو مثالهای خودش هم فیلتر داره حالا اینده میخان چیکار کنن .... تازه مداری هم که شما گذاشتین فکر نکنم شامل این جدیدیا بشه.
                  (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

احتمالاً تو هفته دیگه یکیش رو بسازم و در عمل ببینم چیکاره هست.
                    نسبت به amp ها دیگه خیلی ارزون قیمت هست اگه بازده بالایی هم داشته باشه و تو جریان تغذیه صرفه جویی کنه دیگه میشه خوراک اقتصاد مقاومتی و هدف مندی یارانه ها ..
                    ببین حمید جان در کلاسهای d یادیجیتال اگر برای درایو کردن ماسفتهای قدرت اگر از موج سینوسی استفاده بشه تلفات رو افزایش میده که دیگه d نیست اگر هم از مربعی استفاده بشه که باید تو خروجی فیلتر بشه حالا چطوری میخوان بدونه فیلتر خروجی ، در خروجی موج سینوسی داشته باشن و راندمان هم بالا باشه دیگه من ....
                    ولی تو شبیه ساز خبری از موج سینوس نیست دو تا opamp عقبی ها موج مثلثی تولید میکنند و اون دو تای دیگه مربعی.خروجی هم مربعی هست که با تغییر دامنه موج ورودی دیوتی سایکل موج خروجی تغییر میکنه و دامنه موج خروجی ثابته

دیدگاه

خب حمید جان خودت جواب خودتو دادی ما که گفتیم تو کلاسهای d خروجی مربعی هست این مشکل رو باید با یه فیلتر یایین گذر حل کرد .
                      بعید میدوم مدار بدونه فیلتر کیفیتی داشته باشه....
                      (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

بعید میدوم مدار بدونه فیلتر کیفیتی داشته باشه....
                        خودم هم الان همین فکر رو میکنم. یادمه زمان دانشجویی هم رو پایه تایمر AVR با تغییر دیوتی سایکل بجای دامنه صدا تولید میکردیم البته باید فرکانس کاری تایمر بیش از چهار برابر صدا اصلی بود تا صدا قابل شنیدن میشد خلاصه کیفیت اون هم افتضاح بود (البته توقعی هم نبود)
                        الان تنها امیدیم به این مدار اینه که سلف بلندگو یه کارایی بکنه. در عمل باید دید.

دیدگاه

به نظر من به سلف بلندگو امیدوار نباش .چون نمیتونه یه همچین کاری رو بکنه.
                          تازه ما کلی زور میزنمیم تا مدار کمترین THD رو داشته باشه حالا با این هارمونیک خروجی اونم با این حجم چی به جای صدا تحویل بده خدا میدونه .
                          البته بازم باید تست بشه .اما برای احتیاط زمانی که میخوای PCBبزنی جای یه فیلتر هم تعبیه کن تا به مشکل بر نخوری .
                          (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

اما برای احتیاط زمانی که میخوای PCBبزنی جای یه فیلتر هم تعبیه کن تا به مشکل بر نخوری .
                            حتماً این کار رو میکنم. درمورد محاسبات فیلتر خروجی اطلاعاتی دارید.
                            اگه قرار باشه براش فیلتر بزارم مقدار سلف و خازن چطور محاسبه میشن.
                            راستی این مدار چرا فیدبک نداره؟ تو دیاگرام های تشریحی آمپلیفایر های کلاس D همیشه یه فید بک هم نشون داده میشه.
                            بازم ممنون که کمک میکنید.

دیدگاه

در مورد محاسبات اگر منظورت فیلتره یه نگاه میکنم.اما یه روش دیگه هم هست که تجربیه و باید اسیلوسکوپ داشته باشی تا بهترین خروجی رو ازش بگیری.
                              NNهم یه کارایی در مورد فیلتر انجام داد ببین اطلاعاتی داره یا ....
                              خب دلیل گذاشتن فیدبک اینه که خروجی مدار با تغییر بار عکس العملی نشون نده و ثابت باشه.حالا دلیل اینکه تو این مدار استفاده نشده میتونه این باشه که طراح خروجی رو فیکس کرده.
                              (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X