اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پروژه طراحی دیتالاگر (َِDAS or Datalogger)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پروژه طراحی دیتالاگر (َِDAS or Datalogger)

با سلام خدمت همه دوستان
    می خوام یک دیتالاگر بسازم که ورودی کانال های اون استاندارد باشه یا به اصطلاح یونیورسال باشه.
    یک سری خصوصیات برای دیتالاگرم تعریف کردم که در زیر بهشون اشاره می کنم.
    از دوستان می خوام که در صورتی که نظری یا پیشنهادی دارن ارائه کنند تا در ساخت دیتالاگر کمک بشه. همچنین یک سری مسائل و مشکلاتی وجود داره که به مرور زمان راجع بهشون صحبت می کنم که بازم از اساتید محترم خواهش می کنم که در حل این مسائل من را یاری بدهند.
    در ابتدا از قسمت ورودی سیگنال و کانالها شروع می کنم و پس از اون راجع به قسمتهای دیگه از قبیل ذخیره سازی ، پردازش و یا ارتباطات بیرونی کارمون را ادامه می دیم.

1- می خوام دیتالاگری که طراحی میشه جهت خوندن سنسور هایی با خروجی جریان ، ولتاژ و مقاومت استفاده بشه. البته شاید سنسور هایی باشند که خروجی اونها به شکل ظرفیت خازنی و یا فرکانس باشه که البته این موارد نادر هستند. نا گفته نمونه که سنسور با خروجی فرکانس را میشه در قسمت دیجیتال دیتالاگر مورد سنجش قرار داد. ایا به جز این موارد مورد های دیگه ای از خروجی سنسور کسی دیده؟

2- رنج اندازه گیری جریان فکر کنم باید 0 تا 20 میلی آمپر باشه و ولتاژ 0 تا 5 ولت. در ارتباط با مقاومت هم ایده ای ندارم ولی فکر کنم در حدود چند کیلو نهایتا کافی باشه. سنسور های دمایی حداکثر در محدوده چند صد اهم کار می کنن. البته ولتاژ ها و جریانهای دیگه هم هست که فکر می کنم اینایی که گفتم استاندارد تر باشند(کاربردی تر باشند). کسی ایده ای چیزی داره لطف کنه و بگه.

3-قسمت بعدی مربوط میشه به مبدل adc. می خوام از یک مبدل adc 24 بیتی استفاده کنم تا دقت اندازه گیری بالاتر باشه (رزولوشن بیشتری داشته باشیم). همچنین بتونیم رنجهای بیشتری را مورد سنجش قرار بدیم. البته راجع به مسایل و مشکلات و سختیهای دقت بالا و اثر نویز و این چیز ها هم یک چیزهایی می دونم ولی رسیدن به دقت های بالا فکر نکنم کار خیلی سختی باشه یا لا اقل غیر ممکن. بازم اگه کسی نظری داره بگه.

4- قسمت سوئیچینگ مدار. توسط این قسمت می خوام سنسور های مختلف را به یک ADC متصل کنم تا فقط به کمک یک مبدل عمل قرائت سنسور ها انجام بشه. این کار چند تا حسن و چند تا ایراد داره. حسن اول اینه که عیب یابی مدار در قسمت تعمیرات شاید ساده تر بشه. حسن دیگه اینه که قیمت ADC پایین می یاد.(به جای استفاده از چند ADC یا یک ADC چند کاناله) و بازم از محاسن دیگش اینه که تعداد کانالها خیلی محدود نیست به تعداد مبدل ها یا تعداد کانال های ADC.
    ولی ایراداتی که داره اینه که اولا همزمانی کانالها از بین میره که جهت کم کردن فاصله باید از مبدل های سرعت بالاتر استفاده کرد که خودش ایرادات دیگه ای به دنبال داره. پیچیدگی برنامه جهت انجام عمل سوئیچیگ بیشتر میشه که این مورد خیلی مشکلی پیش نمیاره و دست آخر هم اینکه باید قسمت سوئیچیگ به مدار اضافه بشه که یک سرباره به حساب میاد.
    کسی اگه توضیحی یا نظری داره بازم بگه.

تا اینجا فکر کنم کافی باشه. پس از بحث رو این قسمت ها وارد مسائل دیگه میشم و بعدش اگه بحث ادامه پیدا کرد و به سرانجام رسید این قسمت را طراحی می کنیم.
    قبلا از کلیه دوستان ، آشنایان و کسانی که این مطالب را می خونند و نظرات و پیشنهادات یا انتقادات خودشون را ارسال می کنند کمال تشکر را دارم.
    در زیر این نقاب چیزی بیشتر از گوشت هست. در زیر این نقاب یک ایده هست و ایده ها ضدگلوله هستند.

1-به اندازه ی باورهای هر کسی ؛ با او حرف بزن …. بیشتر که بگویی ، تو را احمق فرض خواهد کرد …!!!
    2-تنها دو گروه نمى توانند افکار خود را عوض کنند: دیوانگان تیمارستان و مردگان گورستان.
    3-آدم ها مثل عکس ها هستند: زیاد بزرگشون کنی ، کیفیتشون میاد پایین!

پاسخ : پروژه طراحی دیتالاگر (َِDAS or Datalogger)

کسی نیست که علاقه مند باشه و بخواد تو این بحث شرکت کنه؟
    در زیر این نقاب چیزی بیشتر از گوشت هست. در زیر این نقاب یک ایده هست و ایده ها ضدگلوله هستند.

1-به اندازه ی باورهای هر کسی ؛ با او حرف بزن …. بیشتر که بگویی ، تو را احمق فرض خواهد کرد …!!!
    2-تنها دو گروه نمى توانند افکار خود را عوض کنند: دیوانگان تیمارستان و مردگان گورستان.

دیدگاه

نمیدونم جای بدی این تاپیک را زدم؟ درخواستم خیلی ابتدایی بوده؟ کسی اطلاعاتی نداره؟ کسی علاقه مند نیست؟ من بد توضیح دادم؟ دست خطم بد بوده؟

دیدگاه

[با سلام و ادب.من کارشناسی ارشد الکترونیک میخونم.موضوع پایان نامه ارشدم دیتا لاگر هست.اگه امکان داره کمک کنید که از کجا باید شروع کنم.منتظر جواب هستم

دیدگاه

با سلام
          لطفا به لینک زیر مراجعه فرمایید.
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=70774.0

دیدگاه

با سلام
            دوست عزیز من هم میخواهم یه دیتالاگر حرفه تی بت 40 ورودی درست کنم.
            من هک در زمینه دیتا لاگر مبتدی هستم و دارم کار میکنم فعلا
            نتایج رو قرار میدم.
            هيچ چيز خراب نيست...حتي ساعت از کار افتاده ي روي ديوار نيز در روز 2بار ساعت را درست نشان ميدهد. توماس اديسون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X